کد خبر 1157282
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۳
بورس نمایه

با اینکه شاخص کل بورس در روز چهارشنبه سقوط ۱۴ هزار واحدی را پشت سر گذاشت، اما روند شاخص در سه ساعت پایانی صعودی بود. سهام‌داران امیدوارند روند ۳ ساعت پایانی بورس در روز چهارشنبه، امروز تداوم یابد.

به گزارش سرویس بورس مشرق، تحلیل‌گران بازار سرمایه برای پیش‌بینی روند شاخص بورس، علاوه بر متغیرهای بنیادی اقتصادی، به بررسی روندهای پیشین و داده‌های تاریخی می‌پردازند. روند تغییرات نماگرهای بورس در روز چهارشنبه به سهام‌داران علامت‌های مثبت و منفی گوناگونی می‌دهند. برای پیش بینی روند شاخص‌های بورس در روز شنبه، به بررسی آمار و ارقام معاملات آخرین روز معاملاتی هفته پیش می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید:

بازگشت بورس از قله آذر

در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل افت ۱۴ هزار و ۸۷۰ واحدی داشت و به رقم یک میلیون و ۴۱۳ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۴ هزار و ۶۱۹ واحد در رقم ۴۳۶ هزار و ۵۲۹ واحد ایستاد. ۳۱۷ نماد بازار سهام معادل ۶۷ درصد کاهش قیمت داشتند و قیمت سهام ۳۰ درصد نمادها افزایش یافت.

بیشترین افزایش قیمت؛ رشد ۵ درصدی شسینا

روز گذشته سهام شرکت صنایع شیمیایی سینا (با نماد معاملاتی شسینا) بالاترین رشد قیمتی بورس را داشت. پس از شسینا، کشت و صنعت چین چین (با نماد غچین) و سایپا شیشه (با نماد کساپا) بیشترین رشد قیمت را داشتند و در  فرابورس  نیز اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی۸۰۵، و سهام شرکت سرمایه‌گذاری آوا نوین (وآوا) و تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک (گدنا) بیشترین رشد قیمتی را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت؛ افت ۵ درصدی وملی

وملی (هلدینگ گروه صنعتی ملی) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت را در میان شرکت‌های بورسی به خود اختصاص داد. پس از وملی، شرکت سالمین (غسالم) و سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق (ثشرق) بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی۸۰۱ و تملی۸۰۴ بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

از آن جایی نمادهایی که در پایان معاملات با صف خرید همراه هستند در روز بعد هم پرتقاضا هستند و نمادهای دارای صف فروش در پایان معاملات، در روز بعد هم با عرضه بالایی مواجه می‌شوند، به نظر می‌رسد بررسی عرضه و تقاضاهای پایانی روز چهارشنبه، به پیش بینی روند بورس امروز کمک کند.

کاهش تقاضای بازار

در پایان معاملات آخرین روز هفته، ۹۸ نماد صف خرید داشتند و ارزش صف‌های خرید هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان بود که نسبت به روز سه‌شنبه ۲۵ درصد افزایش داشت. رشد تقاضای بازار موجب  بازگشت بازار در ۳ ساعت انتهایی معاملات روز چهارشنبه شد. 

رشد صف‌ های فروش

در پایان معاملات چهارشنبه، ۱۱۷ نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش ۹۴۲ میلیارد تومان بود که کاهش ۸۴ درصدی را نسبت به روز قبل نشان می‌دهد.

بیشترین تقاضاها؛ بوعلی در صدر

در پایان معاملات چهارشنبه، بیشترین ارزش صف خرید برای چهارمین روز پیاپی به شرکت پتروشیمی بوعلی (با نماد معاملاتی بوعلی) اختصاص داشت. تقاضای ۵۵۲ میلیارد تومانی بوعلی در این روز عامل رشد ۴.۹۸ درصدی قیمت سهام آن بود. سهام بوعلی در ۵ روز معاملاتی هفته گذشته رشد قابل توجه ۹۰۰ تومانی را تجربه کرده است. در جدول صف‌های خرید روز چهارشنبه پس از بوعلی، وکبهمن (مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن) و چخزر (صنایع چوب کاسپین خزر) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها؛ صف فروش ۱۳۳ میلیاردی خگستر

نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش صف فروش بازار را به خود اختصاص داد و پس از خگستر، وپارس (بانک پارسیان) و انرژی۱ (نهادهای مالی بورس انرژی) در رتبه‌های بعدی جدول بیشترین ارزش صف فروش قرار گرفتند. 

پیش بینی بورس امروز

با اینکه شاخص کل بورس در روز چهارشنبه سقوط ۱۴ هزار واحدی را پشت سر گذاشت، اما روند شاخص در سه ساعت پایانی صعودی بود. در نیم ساعت ابتدایی معاملات، بورس ۲۸ هزار واحد سقوط کرد و به کف یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد رسید، ولی پس از آن روندی صعودی پیدا کرد و تا سطح یک میلیون و ۴۱۳ هزار واحد بالا آمد.

تحلیل‌گران خوشبین امیدوارند روند ۳ ساعت پایانی بورس در روز چهارشنبه، امروز تداوم یابد و شاخص مثبت شود. رشد تقاضا در معاملات روز چهارشنبه و ایجاد مازاد تقاضای ۵۳۳ میلیارد تومانی فعالان بازار را به صعود شاخص در ابتدای هفته امیدوار کرده است.

اما از طرف دیگر بورس در روز چهارشنبه شاهد خروج سهام‌داران حقیقی از بازار بود. در آخرین روز کاری هفته، هزار و ۳۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و اگر این روند ادامه یابد می‌تواند موجب کاهش تقاضای بازار در روزهای آینده شود. در روز چهارشنبه ۹۰ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۰ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد. همچنین ۸۴ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۶ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد.

در مجموع می‌توان گفت وجود مازاد تقاضا در معاملات آخرین روز کاری بورس و خروج چشمگیر پول‌های حقیقی در سه روز آخر هفته دو علامت متضاد برای بورس هستند. در هفته گذشته بسیاری از سهام‌داران خرد و حقیقی با هراس از سقوط بازار تصمیم به خروج گرفتند. اگر در معاملات روز شنبه چشم انداز مثبتی شکل بگیرد می‌تواند موجب توقف خروج از بورس شود. اما اگر عواملی مانند شایعات درباره عملکرد بازارگردانان که موجب کاهش اعتماد به بورس شده‌اند تداوم یابند بورس امروز هم نزولی خواهد بود.

منبع:اقتصادنیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس