کد خبر 1156378
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
آیا نتانیاهو می‌تواند دوباره نخست وزیر شود؟-۲، صف‌آرایی لشکر ژنرال‌ها مقابل نتانیاهو

با اعلام آمادگی «گادی آیزنکوت»، برای ورود به عرصه سیاسی در انتخابات آینده ، حالا ۴ رئیس گذشته ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی برای کنار زدن نتانیاهو به میدان می آیند.

به گزارش مشرق، با اعلام آمادگی گادی آیزنکوت برای ورود به عرصه سیاسی حالا ۴ ژنرال ارتش رژیم صهیونیستی برای مقابله با نتانیاهو وارد انتخابات می شوند. با ورود این ۴ شخصیت عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی در آستانه تغییرات جدی قرار خواهد گرفت و نتانیاهو با لشکری از مخالفان روبرو است که بخشی از آنها ژنرال های ارتش رژیم صهیونیستی هستند.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , بنیامین نتانیاهو , بنی گانتس ,

موشه یعلون

سال ۲۰۱۶ هنگامی که نتانیاهو موشه یعلون، وزیر جنگ کابینه خود را بدون هیچ دلیلی از کار برکنار کرد و بعد مشخص شد که برای آنکه کرسی های حزب لیبرمن را به دست آورد این پست را به آویگدرو لیبرمن وعده داده، یعلون را زیر پای خود له کرده است، همین وزیر جنگ تبدیل به مخالف جدی نتانیاهو شد. یعلون- که بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵، رئیس ستاد مشترک ارتش بود- در این ایام با خروج از لیکود از نمایندگی کنست استفعا داد و اعلام کرد قصد دارد با حزبی جدید وارد عرصه سیاسی شود.

کمتر از ۲ سال بعد لیبرمن نیز با نتانیاهو سازش نکرد و با خروج از کابینه او در دسامبر ۲۰۱۸ موجب انحلال کنست و کابینه شد. همان ایام بود که «موشه یعلون» حزب خود موسوم به «تیلم» را تأسیس کرد. یعلون طی دو سال دوری از پست وزارت دفاع به نقاد شدید اللحن دولت تبدیل شده بود.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , بنیامین نتانیاهو , بنی گانتس ,

بنی گانتس

بنی گانتس کسی است که بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵  دهمین رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی بوده است. گانتس در سال ۲۰۱۸ انتقادهای جدی در خصوص سیاست های نظامی نتانیاهو داشت. او معتقد بود نوع واکنش نتانیاهو به نوار غزه موجب شده است هیچ گاه شهرک های اطراف غزه رنگ آرامش را نبینند. او که در دوره نخست وزیری نتانیاهو ۴ سال ریاست ستاد مشترک ارتش را در اختیار داشت دو جنگ سنگین در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ را علیه نوار غزه در دوره اش رقم زد.

با اقدامی که نتانیاهو در عدم پاسخگویی سخت به نوار غزه در نوامبر ۲۰۱۸ داشت به مخالف جدی او تبدیل شد و با کمک چند ژنرال دیگر اقدام به تأسیس حزب جدیدی موسوم به کاحول لافان (آبی سفید) کرد. او در این حزب با جمع کردن مخالفان جدی نتانیاهو در آن دوره مثل «یَئیر لَپید»، «موشه یعلون» و «گابی اشکنازی» در ۳ انتخابات گذشته رقیب جدی نتانیاهو بوده است. او حالا با وجود ائتلاف با نتانیاهو با حمایت از لایحه انحلال کنست رژیم صهیونیستی در حال حرکت به سمت انتخابات چهارم رژیم صهیونیستی است.

گانتس در ۳ انتخابات اخیر از حزب لیکود جلو زد و حزبش توانست در انتخابت سپتامبر ۲۰۱۹ بیشتر از لیکود کرسی به دست آورد.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , بنیامین نتانیاهو , بنی گانتس ,

گابی اشکنازی

اشکنازی نهمین رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی است که بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ پیش از بنی گانتس، ریاست ستاد مشترک ارتش را در اختیار داشته است. هنگامی که بنی گانتس در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد قرار است حزبی تأسیس کند او نیز که قصد ورود به عرصه سیاست را داشت با حمایت از گانتس اعلام کرد همراه او به عرصه سیاسی وارد خواهد شد اما بدون تأسیس حزب جدید به گانتس خواهد پیوست.

اشکنازی نیز همانند گانتس، منتقد جدی عملکرد نتانیاهو است. او در کابینه ۲۰۲۰ نتانیاهو وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی است و حالا به همراه گانتس در کنست در حال مهیا کردن مقدمات تصویب لایحه انحلال کنست و برگزاری انتخابات جدید است.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , بنیامین نتانیاهو , بنی گانتس ,

گادی آیزنکوت

آیزنکوت پس از بنی گانتس بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ یازدهمین رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی بوده است. او کسی است که اولین سند رسمی علنی نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در دوره او منتشر شد. آیزنکوت که یک به عنوان یک نظامی استراتژیست مشهور است از سوی نتانیاهو برای ریاست ستاد مشترک ارتش معرفی شد اما به مرور با او اختلافات عدیده پیدا کرد به گونه ای که طی یکسال آخر خدمتش در پست رئیس ستاد مشترک ارتش چندان اظهار نظر نمی کرد.

اواخر سال ۲۰۱۸ هنگامی که نتانیاهو در حال اجرای عملیات موسوم به «سپر شمالی» در مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی بود به آمریکا سفر کرد و در آنجا از خطرات موجود در کرانه باختری و نوار غزه برای آمریکایی ها گفت. در اینجا بود که اختلاف او با نتانیاهو در زمانی که دیگر در پست ریاست ستاد مشترک قرار نداشت خود را به خوبی نشان داد چرا که آمریکایی ها به دیدگاه او توجه کردند.

حالا با اعلام آمادگی آیزنکوت برای ورود به عرصه انتخابات- با آنکه هنوز رسماً ورود به عرصه سیاسی را اعلام نکرده است- نظرسنجی ها نشان می دهند او در صورت ورود به عرصه سیاسی قادر خواهد بود بین ۱۴ تا ۱۶ کرسی کنست را به دست آورد. این تعداد کرسی در کنار ۸ تا ۹ کرسی گانتس و اشکنازی و ۱ تا ۲ کرسی کنونی موشه یعلون این نکته را بیان می کند که ژنرال های مخالف نتانیاهو در این شرایط ۲۳ تا ۲۷ کرسی کنست را در اختیار خواهند داشت.

این شرایط در حالی در حال رقم خوردن است که حزب «یمینا» به رهبری «نفتالی بنت» با کسب ۲۲ کرسی و آویگدور لیبرمن با ۷ کرسی در این دوره این جناح را به کسب نیمی از کرسی های کنست نزدیک می کند. یعنی اکثریت کرسی های کنست در اختیار جناحی است که نه مذهبی های افراطی و نه لیکود نتانیاهو در آن قرار ندارند و این به معنای کنار زدن نتانیاهو از قدرت است.

این جناح در صورت کسب بالاترین تعداد کرسی های موجود در نظرسنجی ها این شرایط را کسب خواهد کرد و اگر اینگونه نشود رقابت برای تشکیل ائتلاف دولت بسیار نزدیک خواهد شد. اما نکته مهم این است که در عرصه انتخابات کسانی چون «یَئیر لَپید» که میانه و چپ معرفی می شوند به دلیل مخالفت به نتانیاهو حاضرند با کسانی که مقابل نتانیاهو قرار گیرند ائتلاف کنند و این شانس موفقیت این جناح را بالا می برد.

با همه این اوصاف نتانیاهو به دلیل قرار داشت در رأس کابینه در اختیار داشتن تمام ابزارهای قدرت از تمام توان خود برای رسیدن به موفقیت در انتخابات بهره خواهد گرفت و همچون ۳ انتخابات گذشته هر برگه ای را برای پیروزی استفاده خواهد کرد. همانگونه که از معامله قرن، طرح الحاق کرانه باختری، به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان و انتقال سفارت آمریکا به خوبی استفاده کرد و رقبای خود را به کنار نهاد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
  12 0
  بمیرید دسته جمعی
 • حمیدرضا IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
  1 0
  با سلام ........... """ نتانیاهو ضد بشریت و ضد انسانیت و ضد هرچی ارزش جامعه یهودیت برعلیه او بپا خیزید .... انشالله خبر بهلاکت رسیدن نتانیاهو بزودی در خاورمیانه خواهد پیچید ... وعده الهی در مورد آنان محقق خواهد شد ترامپ و نتانیاهو پمپو _ بولتون خبیث _ مریم رجوی و شبکه نفاقش و عروسک خیمه شب بازی عرب بن سلمان ترور و بهلاکت خواهند رسید انشالله التماس دعا ***

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس