تاکید قالیباف بر همکاری مجلس با دولت در اجرای طرح معیشتی

رئیس مجلس با بیان اینکه به عنوان نمایندگان مردم نباید دغدغه‌ای به جز دغدغه مردم داشته باشیم گفت: در بودجه ۱۴۰۰ دچار کسری هستیم.

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای در گفت‌وگوی زنده با مردم از شبکه یک سیما ضمن تبریک و تسلیت شهادت محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان گفت:‌ در این شب‌ها مردم در سیل خوزستان به خصوص اهواز و آبادان هستند، به آنها خداقوت می‌گویم و امیدواریم نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند تا آنها از این شرایط سخت بگذرند.

*نباید دغدغه‌ای جز دغدغه مردم داشته باشیم

وی افزود: ما به عنوان نمایندگان مردم بدون شک نباید دغدغه‌ای به جز دغدغه مردم داشته باشیم و طبیعتاً با گرانی‌ها آشنا هستیم و در فرصت‌هایی که پیدا می‌شود در میان مردم حضور یافته و با مردم صحبت می‌کنیم و در این بخش به طور جد مردم گله‌مندند.

ببینید:

فیلم/ روایت قالیباف از کارگرانی که نان نسیه از نانوایی می‌خرند

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این جای تعجب نیست که بنده در یکی از همین بازدیدها دیدم که پشت یک نانوایی نوشته شده نان نسیه داده نمی‌شود؛ من تعجب کردم که چطور چنین اتفاقی افتاده است به داخل نانوایی رفتم صحبت کردم و دیدم کسانی هستند که کارگر بوده و در این شرایط سخت با توجه به اینکه کارگر روزمزد هستند فرصت خرید نان پیدا نمی‌کنند و حتی برای خرید نان مشکل دارند.

قالیباف با بیان اینکه واقعاً مشکلات زیاد است، گفت: مردم از نان که ساده‌ترین موضوع است دچار مشکل است تا سایر موارد؛ اخیراً در موضوع مرغ نیز دچار مشکل شدیم.

ببینید:

فیلم/ قالیباف: مرغ ۲۹ هزار تومانی اوج بی‌عرضگی است

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: من فکر می‌کنم بحث گرانی را باید به دو بخش تقسیم کنیم، یکسری از مشکلات ریشه‌ای است. وقتی ما شرایط تحریم و کرونا را نداشتیم همه مردم پذیرفته بودند که نزدیک عید ۲۰ الی ۲۵ درصد به قیمت‌ها اضافه می‌شود و معنی آن این است که تورم ۲۵ درصد برای مردم امری طبیعی بود و سالی یکبار انتظار آن را می‌کشیدند.

*در سال آینده دچار کسری بودجه هستیم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ اکنون اگر مردم خیلی ناراحت هستند به خاطر این است که گاهی اوقات تورم را در سال چند بار متوالی می‌بینند و ثباتی در قیمت‌ها وجود ندارد، این بحثی ریشه‌ای است که چرا چنین اتفاقاتی می‌افتد. اساس این موضوع به کسری بودجه‌ای برمی‌گردد که در دولت‌های گذشته تا به امروز بوده و هست.

ببینید:

فیلم/ قالیباف: کسری بودجه و سومدیریت از عوامل گرانی است

قالیباف افزود: حتی در بودجه‌ای که روز گذشته به مجلس ارائه شد نیز شامل حال آن می‌شود ما دچار کسری بودجه هستیم. 

* مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند

وی گفت: بحث مسائل مدیریتی نیز در این میان دخیل است. ما در شبکه تهیه یعنی در تهیه، تأمین و توزیع در کشور دچار مشکلات جدی هستیم. این شبکه درستی نیست و این ریشه در حوزه سومدیریت دارد و در نظارت بر اینها دچار مشکل هستیم. به عنوان مثال در حال حاضر با همه شرایط سخت ارزی که داریم ارز ۴۲۰۰ تومان برای کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد یعنی تا ۲۷ مهر (در ۶ ماهه ابتدای سال) بیش از ۴ میلیارد دلار به اقلام اساسی ارز قطعی واگذار شده است، اما ما آثار این را در بیرون نمی‌بینیم. یعنی مرغ کیلویی ۲۸ هزار تومان شده و دیگر امروز پای مرغ به اندازه قیمت مرغ ۲ سال قبل شده است و مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند اینها به ضعف‌های مدیریتی برمی‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود بیان کرد: طبیعتاً ما در مجلس کار اجرایی که نمی‌کنیم و نباید هم اینطور باشد بنده هم تأکید داریم ما به جای دولت ننشینیم مجلس اگر بخواهد به جای دولت بنشیند یک اشکال است.

*قانونگذاری حق قانونی ما است

وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی براینکه عده‌ای می‌گویند مجلس در حال ورود به امور اجرایی دولت است، گفت:‌ اصلاً اینطور نیست. قانون‌گذاری حق قانونی ما است سیاست‌هایی که ما وضع می‌کنیم و حتی آیین‌نامه‌هایی اجرایی که در هیأت دولت تصویب می‌کنند تا در هیأت تطبیق قوانین مجلس موافقت و به رئیس مجلس ابلاغ نشود، حق اجرا ندارد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ‌اینکه معترض باشند که مجلس دارد قانون می‌گذارد خیر، قانونگذاری و سیاست‌گذاری وظیفه ما است، البته در سیاست‌های کلان ما براساس قانون اساسی مکلفیم تا سیاست‌های کلان را در قانون‌گذاری خود رعایت کنیم وگرنه شورای نگهبان آن را مغایر با قانون اساسی می‌داند؛ پس ریل‌گذاری و تصویب قانون کار ما است.

قالیباف افزود: تطبیق دادن قانون‌های اجرایی قانون با قانون قبل از اجرا هم به عهده ما است ولی در اجرا ما نباید دخالت کنیم و بنده هم خیلی تأکید داریم باید بر همین اساس پیش برویم.

*نقش سوءمدیریت از تحریم در شرایط کنونی بیشتر است

وی همچنین درپاسخ به سوال مجری برنامه درباره کسری بودجه و پارادوکس این آن با حمایت معیشتی از مردم بیان کرد: نه تنها این موضوع، بلکه بسیاری از موضوعات در پارادوکس با یکدیگر هستند و نقش مدیریتی در این شرایط خود را نشان می دهد و باید این دو موضوع را تنظیم کرده و نقطه بهینه آن را پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس نظرسنجی‌ها تمامی متخصصان، مردم و نخبگان، دو عامل سوءمدیریت و تحریم را دلیل شرایط کنونی می‌دانند، براساس نظر آنها، نقش سوءمدیریت از تحریم در شرایط کنونی بیشتر است.

وی همچنین عنوان کرد: همه قوا و مدیرانی که تصمیم می‌گیریم، باید مشکلات را حل کنیم؛ کسری بودجه یعنی دخل و خرج دولت با هم نمی خواند؛ برای رفع این مشکل باید منابع و مصارف را به گونه‌ای تنظیم کنیم که کسری تراز عملیاتی نداشته باشیم و میان منابع و مصارف تعادل برقرار باشد.

*برای رفع کسری بودجه، باید منابع پیش بینی شده پایدار باشند

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای رفع کسری بودجه، باید منابع پیش بینی شده پایدار باشند. تمام اقتصادهای موفق دنیا، منابعش متکی بر منابع پایدار است.

وی در ادامه درباره منابع پایدار نیز گفت: مالیات، گمرکات و برخی درآمدهای جزئی مانند عوارض و... درآمد پایدار هستند، نفت و اوراق قرضه عضو درآمدهای پایدار نیست.

وی افزود: باید با استفاده از رونق تولید و صادرات هزینه های دولت را تامین کرد. در این صورت اقتصاد سالمی ایجاد می شود که کسری بودجه ندارد.

قالیباف گفت: برای تحقق این امر دولت در ارائه بودجه و مجلس در تصویب آن باید واقع بین باشد و بپذیرد این بخش از بودجه کسری دارد، این در حالی است که در برخی موارد ما غیرپایدار بودن درآمدهای نفتی و اوراق قرضه را نمی پذیریم و به صورت شکلی تراز را صفر نشان می دهیم.

*در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسری بودجه در سال ۹۸ اظهار کرد: در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم که دولت برای جبران آن از بانک ها قرض کرد و اوراق قرضه به فروش رساند. در سال ۹۹ نیز این موضوع تکرار شد.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره برنامه و پیشنهادات مجلس برای واقعی کردن درآمدها در بودجه و ارتقای معیشت مردم گفت: مجلس یازدهم برای جبران کسری بودجه، جلوگیری از تورم، جلوگیری از گرانی، اصلاح شبکه تهیه و توزیع در ۶ ماهه گذشته، برنامه منظم تهیه و اقدامات مناسبی انجام داده است.

قالیباف در همین راستا یادآور شد: رویکرد مجلس این است که هر اقدامی که در مجلس باید انجام می‌شود، باید براساس ۴ رویکرد مردمی سازی، شفاف سازی، هوشمند سازی و کارآمدسازی باشد که در تمام تصمیم گیری ها از اهمیت به سزایی برخوردار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسری بودجه موجود یادآور شد: باید بپذیریم که کسری بودجه داریم و طرق صحیح و درستی که این بودجه را به سمت بودجه پایدار ببریم اخذ مالیات است.

* امروز وضعیت مالیات در کشور به شدت به هم ریخته است

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز وضعیت مالیات در کشور به شدت به هم ریخته است چرا که حدود ۶۰۰ هزار شرکت حقوقی مالیات می پردازند همچنین حدود ۳ میلیون نفر در حوزه کسب و کار به این امر مبادرت می ورزند از سوی دیگر ۳۲ هزار نفر ممیزی مالیاتی داریم که مالیات جمع می کنند که ۶۰ درصد آن ها با ۶۰ درصد همه امکانات حوزه مالیاتی فقط ۱۵ درصد مالیات جمع می‌کنند به این معنا که براساس مالیات امسال که ۱۷۰ هزار میلیارد براساس قانون است حدود ۲۷ هزار میلیارد جمع می‌کنند.

* مدیران باید جلوی تبعیض ناشی از این نوع اخذ مالیات را بگیرند

قالیباف با اشاره به تبعیض ناشی از این نوع اخذ مالیات، افزود: این یک ضعف بزرگ ناشی از سوءمدیریت و تصمیم گیری غلط است که مدیران و قانونگذاران باید جلوی آن بایستند و این را اصلاح کنند و به جرات می گویم که در گذشته به دلایل مختلف این اقدام صورت نگرفته است و نتیجه آن شده است که همه دلالان و سوداگران بدون زحمت هجم عظیمی از پول و درآمد را پیدا کردند بدون اینکه مالیات پرداخت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: در ۶ ماه گذشته یکی از کارهایی که با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان مالیاتی انجام دادیم طرح مربوط به CGT بود که وضع شده و در کمیسیون اقتصادی هم تصویب شده است و الان در نوبت صحن قرار دارد و همه تلاشمان این است که قبل از بررسی بودجه آن را تصویب کنیم و مطمئنا این باعث می شود که حجم درآمد به شدت بالا برود.

*امسال بودجه دولتی ۸۵۰ هزار میلیارد است

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ۲ سال است که شرکت‌های دولتی باید درآمدشان را بیاورند ضمن اینکه در رابطه با لایحه بودجه ۱۴۰۰ باید بگویم امسال بودجه دولتی ۸۵۰ هزار میلیارد است اما بودجه شرکت های دولتی براساس قانون پیگیری شده ۱۵۰۰ میلیارد تومان است یعنی تقریبا ۲ برابر بودجه است.

قالیباف خاطرنشان کرد: تقریبا بیش از ۳۰۰ شرکت دولتی بررسی شدند و مشخص شد ۳۰ شرکت، ۸۰ درصد مالیات یعنی از همان ۱۵۰۰ میلیارد برای آن ها است که بخشی از آن ها نفتی هستند و ما در مجلس در همین یک ماه گذشته به طور مصمم این موضوع را پیگیری کردیم کما اینکه روز گذشته نشستی با حضور نمایندگان مجلس، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش های مجلس برگزار شده و این آمارها را به طور ریز بررسی کردند.

وی افزود: از این شرکت های دولتی که ۱۵۰۰ میلیارد تومان دارند کلا از بخش ۵۰ درصد سود ویژه، بحث مالیات و سودی که از طریق سهام به دولت می دهند جمع آن در سال ۲۵ هزار میلیارد تومان می شود اما بدهی که برای دولت ایجاد می کنند بین ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان است که باید آن را درست کنیم.

قالیباف یادآور شد: ما مگر کسر بودجه نداریم، چرا تصمیم نمی‌گیریم؟ این همه اموال در اختیار است و این همان شرکت های خصولتی هستند، به آن ها می گوییم که یا قانون مشخص شود یا برهمان اساس قانون تجارت فعالیت کنند یعنی بسپار به دست یک هیات مدیره اما کنترل نظارت نشود.

*باید متخلفان در نابسامانی بورس جریمه شوند 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص مسائل حوزه بازار بورس گفت: ما لایحه دو فوریتی را دقیقا برای افزایش سرمایه از محل سود سهام بدون حق تقدم در دستور قرار داده‌ایم، البته اینکه در بورس با کسانی که درست کار خود را انجام نمی‌دهند برخورد قضایی صورت گیرد، مخالف هستم اما بورس باید به وظایف نظارتی خود بپردازد. رئیس سازمان بورس در جلسات متعدد در مجلس حضور پیدا کرده، ما قانون داریم و به تناسب متخلفین باید جریمه شوند یا محدودیتی برای آنها ایجاد شود اما متأسفانه شاهد سوء مدیریت در این موضوع هستیم.

قالیباف افزود: کمیسیون اقتصادی مجلس در همین حوزه بررسی سوء مدیریت نظارت دقیقی را انجام داده است، گزارشی بر اساس ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس در دستور کار است و قبل از پرداختن به لایحه بودجه طرحی که ماحصل این گزارش است را تصویب خواهیم کرد.

وی یادآور شد: ما در ۶ ماه گذشته به طور دقیق در این حوزه نظارت میدانی داشتیم و با دستگاه‌های اجرایی  و وزرا، هم خودم و هم کمیسیون‌ها و سایر نمایندگان جلساتی را برگزار کردیم، بسیاری از نمایندگان سابقه فعالیت‌های اجرایی از جمله استانداری‌ها، معاون وزرا و مدیریت شرکت‌های بزرگ را دارند از این رو با شناخت دقیق خلاء‌های موجود را به دستورالعمل و قانون تبدیل خواهند کرد.

قالیباف با اشاره به نظارت تخصصی مجلس در حوزه بازار بورس افزود: کمیسیون‌ها نیز نظارت میدانی داشتند، نواب و بنده نیز در سفرهای مختلف به بررسی ابعاد این حوزه پرداختیم، به عنوان مثال در سفر اخیر ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی که آماده کشت بود و دولت با موافقت رهبری منابع لازم آن را تخصیص داده بود به دلیل اجرای ناقص با مشکلاتی مواجه شده بود و از کیفیت لازم برخوردار نبود زیرا این زمین به شرکت‌های ضررده واگذار شده بود بنابراین اگر دولت در واگذاری‌ها با رویکرد مردمی‌سازی کار خود را انجام دهد و کسری بودجه را واقعی ببینیم و به سمت مالیات برویم قطعا می‌توان مسائل را حل کرد.

*وجود سوء مدیریت در بازارچه‌های مرزی

قالیباف با اشاره به اینکه امکان مبارزه با قاچاق کالا وجود دارد، تصریح کرد: این حجم از قاچاق با کوله بری و قایق انجام نمی‌شود، البته کوله‌برها مشکل نیستند و سوء مدیریت در بازارچه های مرزی این وضعیت را رقم زده است، متأسفانه قاچاق از بندر بر روی ریل‌ها و با کانتینر انجام می‌شود و سیستم بروکراسی فاسد مسبب آن است.  

وی در پاسخ به سوال مجری در مورد اینکه چند درصد از مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت و چند درصد ناشی از تحریم‌ها است، گفت: با نگاه کارشناسی ۶۰ تا ۶۵ درصد مشکلات به دلیل سوء مدیریت‌ها و ۳۰ تا ۳۵ درصد ناشی از تحریم‌ها است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصیمی که دولت درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفت، گفت: بخشی از همین ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهادهای دامی داده شد اما ما شاهد افزایش قیمت مرغ تا ۲۶ هزار تومان هستیم و به نظرم این اوج بی‌عرضگی مدیران اجرایی و چوب حراج به اموال بیت‌المال زدن است، روزی درآمد کشور نزدیک صد میلیارد دلار و به فاصله ۴ سال بعد از آن درآمد کشور به ۲۴ میلیارد دلاررسید اما وضعیت ما بدتر یا بهتر نشد، در واقع برای ما وقتی پول داریم یا نداریم و سیستم‌های بانکی ما تحریم هستند یا نه تفاوتی در وضعیت اقتصادی کشور وجود ندارد. بر همین اساس به جرأت می‌گویم ۳۰ تا ۳۵ درصد مسائل مرتبط با تحریم‌ها و ۶۰ تا ۶۵ درصد ناشی از سوء مدیریت است.

*۶۰ تا ۶۵ درصد مشکلات به دلیل سوء مدیریت‌هاست

قالیباف در ادامه در تعریف پایه‌های مالیاتی گفت: متأسفانه در برخی موارد که مردم مالیات می‌دهند بعضی از ممیزی‌های مالیاتی با دریافت مبلغی از میزان مالیات افراد کم می‌کنند و بر همین اساس باید رویکرد هوشمندسازی در قانون مالیاتی اتفاق بیفتد که ما با تصویب قانون حوزه شبکه توزیع و فروش این بخش را موظف کردیم که از نیمه دوم سال اجرایی شود.

وی گفت: مالیات باید از راه درست دریافت شود که یکی از آنها اوراق است، ما با فروش نفت خام به درآمد نمی‌رسیم، اما اگر نفت خام را به فرآورده‌ها تبدیل کنیم مثل بنزین در ستاره خلیج فارس هم صادرات صورت می‌گیرد هم پول آن برمی‌گردد.

*برای نظارت بر حسن اجرای قوانین برنامه ویژه داریم

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مجلس ناظر بر حُسن اجرای قوانین است، توضیح داد: این کار وظیفه ما است و ما آن را انجام می دهیم، همانگونه که در موضوع مالیات و بورس انجام دادیم. در مجلس برنامه یک ساله داریم؛ مجلس یازدهم در خرداد ۹۹ شروع به فعالیت کرد و در ماه های اولیه سازوکار مجلس یعنی کمیسیون ها شکل گرفت. ۴ ماه بعدی نیز به صورت عملیاتی وارد شدیم و نظارت میدانی و نظارت بر عملکرد و قوانین را انجام دادیم.

ببینید:

فیلم/ قالیباف: نقدینگی هدایت شده به بورس کجا رفت؟

* بودجه ۱۴۰۰ متفاوت تر از بودجه سنوات گذشته خواهد شد

قالیباف با بیان اینکه گام بعدی ما اصلاح ساختار بودجه برای جبران کسری بودجه است، اضافه کرد: بودجه ۱۴۰۰ در مجلس متفاوت تر از همه بودجه های گذشته بسته می‌شود. هر چند اصلاح ساختار بودجه در یکسال انجام نمی شود، اما مجلس در جلسات خود در روزهای یکشنبه و چهارشنبه، احکام بودجه دائمی را مورد بررسی قرار داد.

وی اضافه کرد: پارسال اصلاح ساختار بودجه به دلیل کرونا انجام نگرفت، اما مجلس یازدهم در عین رعایت پروتکل ها با برگزاری جلسات این موضوع را به سرانجام می رساند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخشی از بودجه ۱۴۰۰ را با اصلاح ساختار بودجه انجام می دهیم.

وی افزود: اصلاح ساختار بودجه ۳ تا ۴ سال زمان می برد که دولت با این موضوع همراه است و در جلسه روز گذشته آقای نوبخت اظهار کرد که ما با اصلاح ساختار بودجه همراه هستیم.

قالیباف با اشاره به اینکه زمان اجرای برنامه ششم توسعه سال آینده به اتمام می رسد، افزود: مهمترین رکن برنامه هفتم که مجلس در سال آینده آن را بررسی می کند، اصلاح ساختار بودجه خواهد بود، ما محکم بر این موضوع ایستاده ایم تا کسری بودجه را به صفر برسانیم.

*مجلس بر بررسی بودجه ۳۰ شرکت دولتی متمرکز می‌شود

وی در ادامه سخنانش گفت: مجلس بر بررسی بودجه ۳۰ شرکت دولتی متمرکز می‌شود؛ اگر بخشی از شرکت‌ها، کار دولتی انجام می‌دهند چرا به سازمان تبدیل نمی‌شود تا کار دولتی انجام دهند؟ من تجربه کار اجرایی داشته ام و شهرداری یک دولت محلی است.

قالیباف ادامه داد: تجربه ثابت کرده در صورتی که بخش های دولتی بخواهند خدمت تولید کنند، ۴ تا ۵ برابر گرانتر از بخش خصوصی این کار را انجام می دهند، بنابراین ما در گام نخست باید از تولید خدمت توسط دولت جلوگیری کرده و دولت را مکلف به خرید خدمت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما حتما اصلاح ساختار بودجه را در برنامه هفتم توسعه انجام می دهیم. منظور ما این نیست که مزاحم دولت شویم، ما به دنبال مچ گیری از دولت نبوده و درصدد گرهگشایی از کار  دولت هستیم. مجلس مدافع مدیران قوی، امین و شجاع است که با شجاعت تصمیم می‌گیرند.

* برخی از مدیران با شجاعت تصمیم نمی‌گیرند و تردید دارند

وی در همین راستا اضافه کرد: در حال حاضر برخی از مدیران با شجاعت تصمیم نمی‌گیرند و تردید دارند.

قالیباف گفت: با بیان اینکه بودجه نویسی کار ما است، با اصلاح ساختار بودجه، در بودجه ای که دولت به مجلس تقدیم می کند، تغییرات اساسی اتفاق می افتد و از آنجایی که اگر ماهیت بودجه عوض شود، باید به دولت برگردد، دولت، آقای نوبخت و آقای رئیس جمهور با همراه بوده و به این موضوع اعتقاد دارند.

قالیباف در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر هدفمندی یارانه ها و مبلغ آن، به مزاح گفت داغ ما را تازه کردید و ادامه داد: در شرایطی که پول با سختی و از محل فروش نفت و انتشار اوراق به دست می آید، غصه اینجاست که با بدترین شکل ممکن خرج می شود.

وی با بیان اینکه مالیات زمانی خوب شکل می‌گیرد که به نظام تامین اجتماعی وصل باشد، اضافه کرد: برای افرادی که دخل و خرجشان یکی است، نباید مالیات بگیریم، برای افرادی که خرجشان بیش از دخلشان است، دولت باید با سیاست های جبرانی، به آنها کمک کند.

*مصوبه مجلس اصلا دخالت در کار دولت نبود

قالیباف با بیان اینکه در حل مشکلات مردم پای کار و همراه دولتیم، ادامه داد: مصوبه اخیر مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران) اصلا دخالت در کار دولت نبود.

ببینید:

فیلم/ قالیباف: آقای روحانی کسی هول نشده است!

وی درباره قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، ادامه داد: عده‌ای می‌گویند مجلس هول شده، کسی هول نشده است؛ همه ما ۷ ساله منتظریم کاری انجام بدهید و مردم آرزویشان این است با دولت دوازدهم با خاطره خوش خداحافطی کنند و رفع تحریم را در همین دولت انجام شود این قانون هم همین کار را انجام خواهد داد.

ببینید:

فیلم/ واکنش قالیباف به ادعای دخالت مجلس در امور دولت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  24 14
  امید ما بعد از خدا به مجلسه
  • IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   14 5
   مجلس دغدغه معیشت مردم را دارد اما دولتی ها فقط بفکر انتخابات آینده هستن و اصلا"بفکر بهبود معیشت مردم و اقتصاد کشور نیستن.
  • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   15 5
   مجلس انقلابی باید دولت منفعل و کم تحرک را بکار وادار نماید.
  • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   12 3
   دکتر قالیباف عزیززززززززززززززززززززز خیلی زیبا صحبت کردی. من دیدم لذت برم. فدایییییییییییییییییی تو که عشق ما بدبخت بیچاره هایی
  • SE ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   2 0
   دولت باید فرمانبردار مجلس باشد
 • رضا IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  28 6
  درود خدا برجناب دکتر قالیباف. خداقوت خسته نباشید.
 • دیده بان IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  16 4
  سلام و درود وخداقوت به جناب آقای قالیباف عزیز،رئیس مجلس جهادی وسختکوش و خستگی ناپذیر،خداوند حافظ ونگهدارشماباشد. ان شاءالله.
 • IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  12 2
  لایحه دولت برای بودجه 1400 یک فاجعه و بر مبنای تخیلات است.
 • IR ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  17 2
  مگر میشود شخصی مثل قالیباف که تمام جوانی و عمر خود را صرف دفاع از مردم و میهن کرده دلسوز مردم نباشد
 • علیرضا IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  16 4
  شخصا علاقه وافری به دکتر قالیباف دارم عملگرا و پیگیر است ولی نیاز است قدری با تامل بیشتری رفتار کند. واقعا تهران را اباد کرد - کارنامه درخشانی دارد..
 • چراغی IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  13 2
  دکترجان با این افعی ها کار سختی در پیش رو داری ولی روی ما شورایاران دوران طلایی شهردار بودنت که از نزدیک اخلاصت در کار و زحمت برای مردم را دیدیم حساب کن.
 • محمد IR ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  13 2
  من به این مجلس خیلی خوش بینم.
 • IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  13 2
  لطفا تیم حفاظتی ایشان تقویت شود
 • IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  9 2
  واقعا بعضي از رفتارهاي دولتمردان دون پايه وشرم آور است
 • یاعلی IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  12 3
  خدا قوت آقای دکتر قالیباف ملت مومن ومسلمان انقلابی قدر شناس زحمتهای شما مسئولان با لیاقت وکاردان هست
 • ali IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  مجلس باید قانون وضع کنه و قوه ی مجریه باید اجرا کنه ... حالا دولت و مجلس با هم نمیسازن ! این بدترین چیز ممکنه. ناقص ترین قانون ها اگر کامل و دقیق و بدون تعارف اجرا بشن، قطعاً بهترین نتیجه رو در بر دارن. مشکل اساسی ما، عدم اجرای قانون به صورت همه گیر است. کسی که بخواد به مردم کمک کنه، باید قانون اساسی رو بخونه و بهش عمل کنه. چقدر از مردم قانون اساسی رو خوندن؟ تازه خیلی از مسئولین هم بلد نیستن. بدون تعارف، همه مسئولین باید قانون اساسی رو حفظ باشن. نظارت بر اجرای قوانین، از خود قانون مهمتره و گزینش افراد درست برای اجرای قوانین، قدم اول در اجرای قوانین به شمار میره. اینکه افراد بزرگ برای کار بزرگ انتخاب بشن. جلوی تنبلی و فساد افراد گرفته بشه؛ این کار با قرار دادن خبرچین بین مسئولین کاملا امکان پذیر هست. تنبلی هم خیانت باید به حساب بیاد و منفعل بودن بسیار بدتر از اون. اینایی که گفتم، اصول مملکت داری هستن. من بلدم اجرا کنم. به من رای میدید؟ 24 سالمه
 • مهدی IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  حرف زدن روحانی با اردوغان انقدر مهم که در تیتر وسخنان مهم ایشان را از تیتر بردی ودرمتن پنهان کردی. خوب بود اقلا یک روز در تیتر می ماند.!
 • کارشناس IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  9 3
  شفافیت اموال مسئولین و خانواده انها تصویب شود تا مشخص شود تا چه حد دغدغه دارید
 • مسعودی IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  6 4
  خدا قوت مرد جهادی
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  فقط این سال آخری بودجه نهاد ریاست جمهوری رو کنترل کنید. دیگه بسشونه!
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  4 0
  سخنرانی ایشان را کامل گوش دادم واقعا پخته و فنی بود و تقریبا بدور از حاشیه. نه مثل بعضی مسئولین که سخنرانی هایشان حال آدم را به هم می زند. مدام دنبال فرافکنی و مقصر جلوه دادن دولت قبل و دولت در سایه و دولت آمریکا و منتقدین و مخالفین و مجلس و قوه قضایه و ... . قضاوت با شما واقعا چه کسانی توهم تو طئه دارند. واقعا چه کسانی بی سوادند. واقعا چه کسانی بی شناسنامه اند. "واقعا چه کسانی جهنمی هستند".نعوذُ باللهِ من شرُورِ أنفسِنا وسيئاتِ أعمالنا.
 • بافقی IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  2 0
  سردار خدا قوت
 • علی IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  2 0
  درود خدا بر خدمتگذاران به مردم ایران
 • رضا IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  مجری پرسید میگند که مجلس وارد حیطه دولت شده چه وروددر حیطه ای وقتی بودجه دست دولت ومجلس سعی می‌کند آنچه به نفع کشوراست تصویب کند.!
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  3 0
  مگر آقای قالیباف چند بار مصاحبه دارند که فرمایشات ایشان از تیتر فوری رفت
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 7
  کلا روحانی صبرش زیاده است /
  • رضا IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   3 0
   مردم کلا صبرشان زیاد است.!
  • رضا IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   3 2
   کلا ما صبرمان زیاد است. /
  • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   5 0
   عجب صبری خدا دارد.
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  3 2
  من ازون روزی که فهمیدم این بزرگ مرد فقط 2 ملیون تو حسابش داره عاشقش شدم
  • رضا IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   1 0
   منهم همينطور ، بيچاره پسر بزرگش هم در شهرك غرب تهران در حال دستفروشى است ، جلوى درب يه مدرسه به اسم مهر هشتم ، اين مدرسهه پنج هزار متر زيربنا داره ، جهار طبقه است شايد بيش از هزار ميليارد قيمتشه ، خدا ميدونه مال كدوم شير پاك - كه چه عرض كنم ؟! - خورده ايه ، قاليباف عمر و زندگى و جوانى شو براى نظام گذاشته !
 • DE ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 1
  ببخشیدا سی سالس منتظریم که کدخدا باوران با گفتگوی تمدنهاشون مارو ازشر شیطان برهانن .اما روز بروز دراین گرداب فرومون بردند. امید وارم مجلسیها توکلشون فقط فقط بخدا باشه وکمکاری درتصویب قوانین ضد فساد وضد ذلت نکنن .چرا استرداد اموال نامشروع مسئولین .وقانون ازکجا اوردیروتصویب نمیکنن.وجدانا دلیل عقلائی این فراموشی چیست
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  1 0
  درود بر سردار قالیباف
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  1 0
  معلوم نیست کی این وعده ها عملی خواهد شد فعلا که در حد حرف هستش الان کل خوزستان تو سیل فرو رفته بعد دولت ما هیچ کاری نمیکنه نیروهای جهادی دارن کار میکنن ما نفهمیدیم پس نقش دولت تو زلزله و سیل و بیکاری دقیقا چی هستش؟؟؟ همش هم دارن جلسه میزارن ولی حتی یک خروجی هم برای مشکلات مردم نداشتن و نخواهند داشت
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  1 0
  جناب آقای قالیباف عزیز داشتن دغدغه معیشت مردم ، دردی را دوا نمی کند. بیش از 4 ماه از شروع به کار مجلس یازدهم می گذرد لطفا قیمت های امروز را با 4 ماه قبل مقایسه کنید( از جمله قیمت ارز، مسکن، خودرو و برخی کالاهای اساسی از جمله مرغ و تم مرغ و ... ). چرا مجلس به وظیفه اصلی خود که نظارت است عمل نمی کند؟ چرا سازمان ها و نهاد های نظارتی که باید بر کنترل قیمت ها نظارت و با متخلفین برخورد کنند به وظیفه خود عمل نمی کنند و مجلس نیز سکوت می کند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس