اگر آمریکا و اروپا به تعهداتشان بازنگردند، قانون مجلس را اجرا می‌کنیم

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: در صورتی‌که اروپا و آمریکا به تعهداتشان بازنگردند و در صورت تبدیل طرح مجلس به قانون، ما آن را اجرا خواهیم کرد.

به گزارش مشرق، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) در نشست مجازی «گفتگوهای مدیترانه‌ای» در خصوص اوضاع شیوع کرونا در جمهوری اسلامی ایران گفت: «اوضاع در ایران بسیار بد است. موج سوم کرونا در پاییز ایران را هدف قرار داد، زیرا با بروز ویروس‌های دیگری نیز همچون آنفولانزا همراه شد. ایران با جنگ اقتصادی مواجه است و ما با چیزی فراتر از محدودیت‌ها مواجه هستیم.»

بیشتر بخوانید:

آمریکا ابرقدرت است، ما ناچار به «امتیازدهی» هستیم! 

وی در خصوص اقدامات غیرانسانی ایالات متحده در ممانعت از دسترسی ایران به امکانات پزشکی گفت: «ایالات متحده حتی به ما اجازه نمی‌دهد که از پول‌های خودمان در کشورهای دیگر برای پرداخت واکسن کرونا استفاده کنیم. اگر چیزی غیر از این را بیان می‌کنند، دروغ می‌گویند. این اقدامات تلاش‌های ما برای مبارزه با این ویروس را با مانع مواجه کرده است و این اقدامات جنایت علیه بشریت است که در روزهای پایانی دولت ترامپ در حال انجام است.»

ظریف در خصوص اوضاع شیوع کرونا در یمن نیز تصریح کرد: «در یمن نه تنها در زمینه شیوع کرونا اوضاع بسیار وخیم است بلکه در دیگر زمینه‌های انسانی همچون نیز اوضاع بسیار بد است. یمن با محاصره دیگری روبرو است که مانع دسترسی آن‌ها به فراورده‌های غذایی و دارو می‌شود.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره ابراز تمایل بایدن برای بازگشت به برجام گفت: «آمریکا از برجام خارج شده است، اما از سازمان ملل خارج نشده است و باید به تعهدات خود در قبال شورای امنیت پایبند باشد. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت وجود دارد که آمریکا باید به آن پایبند باشد. دولت ترامپ این قطعنامه را نقض کرد. آمریکا تعهداتی در قبال قطعنامه ۲۲۳۱ دارد که باید به آنها پایبند باشد. آمریکا در جایگاهی نیست که بخواهد در این زمینه شرط‌گذاری کند.»

بیشتر بخوانید:

اصلا برجام را شهید فخری زاده امضا کرده است!

ظریف ادامه داد: «ما در خصوص توافقی که قبلاً درباره آن مذاکره کردیم وارد مذاکره مجدد نخواهیم شد. تمام.»

وی در ارتباط با مسئله موشکی ایران که در برنامه هسته‌ای به آن اشاره‌ای نشده است، توضیح داد: «مسئله برنامه موشکی ایران و امنیت منطقه موضوعی بود که طرفین مذاکره به عمد انتخاب کردند به آن نپردازند و دلیل آن این نبود که می‌خواستند به ایران امتیاز دهند بلکه به خاطر آن بود که طرفین مقابل آمادگی نداشتند اقدامات شرورانه خود را در این حوزه متوقف کنند.»

دیپلمات ایرانی گفت: «یک نگاهی به مسلحه تسلیحات بیاندازید. سال گذشته، سلاح‌هایی که غرب به منطقه خلیج‌فارس عرضه کرد، بیش از سلاح‌هایی است که به دیگر نقاط جهان عرضه کردند. بیش از یکصد میلیارد دلار سلاح به این منطقه عرضه شد. آیا غرب آمادگی دارد این اقدامات شرورانه خود را کنار بگذارد؟.»

وی به سیاست‌های دوگانه غرب اشاره کرد و گفت: «آیا غرب آمادگی دارد اقدامات شرورانه خود را کنار بگذارد؟ غرب از جنگ یمن حمایت کرده است. غرب از الحاق سرزمین فلسطینان حمایت کرده است و گرچه رسماً از آن حمایت نکرده، اما در حقیقت از آن حمایت کرده‌اند. غرب از تروریسم اسرائیل حمایت می‌کند. به چه دلیل اسرائیل علیه ایران اقدامات تروریستی انجام می‌دهد مثل اقدام تروریستی که هفته گذشته علیه دانشمند ایرانی انجام داد و هیچ پیامدی برایش نداشته است و غرب آن را محکوم نکرده است؟»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران سپس تصریح کرد: «آیا غرب آمادگی دارد اقدامات شرورانه خود را در منطقه متوقف کند؟ از آنجایی که آمادگی چنین چیزی را نداشتند ما این موضوعا (موشکی و امنیت منطقه) را کنار گذاشتیم. هر وقت آمادگی پیدا کردند به مسئله اقدامات شرورانه خود در منطقه رسیدگی کنند.. آنوقت می‌توانند درباره چیزهای دیگر وارد گفتگو شوند. اگر نمی‌توانند چنین چیزهایی را کنار بگذارند، پس خفه شوند.»

ظریف در سؤال بعدی در خصوص توافق عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی با برخی کشورهای خلیج‌فارس گفت: «سؤال من از همسایگان ایران این است که آیا آمادگی دارند که جنایات اسرائیل علیه ما را محکوم کنند؟ ما با یکدیگر همسایه هستیم و کنار یکدیگر زندگی می‌کنیم. فکر نمی‌کنم که همسایگانمان تمایل داشته باشند به اسرائیل اجازه دهند که نبرد (علیه ایران) را به نزدیکی مرزهای آنها بیاورد.»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه در خصوص ترور شهید محسن فخری‌زاده و اقدامات مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: «برجام به ایران اجازه می‌دهد در صورت عدم پایبندی دیگر طرفین، به صورت جزئی یا کلی به آن پایبند نباشد... کشورهای اروپایی نمی‌توانند ادعا کنند که به این توافق پایبند بوده‌اند، پس ما برای خود حق کاهش تعهداتمان را قائل هستیم.»

وی در خصوص انفعال کشورهای اروپایی در قبال ترور دانشمند دفاعی و هسته‌ای ایران گفت: «قتل و ترور یکی از دانشمندان مورد احترام ما یک تجاوز بین المللی بود که باید محکوم بود و ما منتظریم که سه کشور اتحادیه اروپا یعنی فرانسه، آلمان و انگلیس آن را محکوم کنند. برخی کشورها این اقدام را محکوم کردند، اما سه کشور اتحادیه اروپا این اقدام کاملاً تروریستی را محکوم نکردند.»

ظریف در خصوص بازگشت ایران به تعهدات برجامی گفت: «در صورتیکه ایالات متحده و آمریکا به تعهدات خود در قبال برجام بازگردند، ایران آمادگی دارد مجدداً به تعهداتش بازگردد. راه چاره کاملاً ساده است، آن‌ها به طور کامل به تعهداتش در قبال برجام عمل کنند، روابط اقتصادی ایران با دیگر نقاط جهان را به حالت عادی بازگردانند و شرط‌گذاری برای ایران را کنار بگذارند و در آن صورت ایران به تعهدات برجامی خود بازمی‌گردد».

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص تعهد دولت به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی ایران گفت: «در صورتیکه آن‌ها (غرب و آمریکا) به تعهداتشان بازنگردند و در صورت تبدیل طرح مجلس به قانون، ما آن را اجرا خواهیم کرد و گزینه‌ای جز اجرای قانون نداریم».

ظریف در خصوص چشم‌انداز مذاکره دولت بایدن با ایران گفت: «ایالات متحده باید بدون پیش‌شرط به تعهداتش ذیل برجام همان‌طور که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آمده است، عمل کند. این آمریکا بود که از برجام خارج شد، بنابراین این کشور باید حسن نیت خود را نشان دهد. ما حسن نیت خود را نشان داده‌ایم بعد از آن ایران به پایبندی کامل به تعهداتش ذیل برجام بازمی‌گردد. آمریکا مسئول تمامی خساراتی است که به جمهوری اسلامی وارد شده است.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش پایانی گفت‌وگوی خود در خصوص تبادل زندانیان ایران و کشورهای دیگر جهان گفت: «در حقیقت، ایران چندین پیشنهاد را در این زمینه روی میز گذاشته است. هر زمان که احتمال تبادل وجود داشته باشد، این کار انجام خواهد شد. ما در این فرایند مشارکت می‌کنیم. این به نفع همه خواهد بود. ما زندانیان ایرانی داریم که به صورت غیرقانونی در اروپا زندانی هستند. ما زندانیان ایرانی در آمریکا داریم که به صورت غیرقانونی بازداشت شده‌اند. زندانیانی در آفریقا داریم که دادگاه حکم آزادی آن‌ها را صادر کرده، اما تحت فشار آمریکا همچنان در بازداشت به سر می‌برند. ایران آمادگی تبادل دارد. می‌توانیم فردا اقدام به این کار کنیم و حتی می‌توانیم امروز چنین اقدامی را انجام دهیم.»

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  35 3
  غرب تا دید از برجام چیزی کاسب نمیشه، مجدد به خوی تجاوزگرانه اش بازگشت ... با چرا در برجام بمانیم؟
  • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   6 34
   چون قحطی نیاد.
  • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   18 0
   وای وای روزیت رو از افریدگارت بخواه نه از غرب وحشی کافی بود فقط دلار جهانگیری بجا صرف بشه کافی بود صدها هزار میلیارد ضرر حذف کارت سوخت به جیب قاچاقچی و مسرف بنزین نره
  • IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   0 0
   قحطی اومده هسته ای رفت قحطی اومد باید قوی باشیم تا ازمون بترسن و تحریم ها رو بردارن وگرنه دست از سرمون بر نمیدارن تا نابودمون کنن
 • ایران سربلند IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  27 15
  اونها امتیازات مورد نظرشون رو در برجام قبلی تمام و کمال گرفتن بدون اینکه هیچ امتیاز ی بابتش بدهند . حالا برجام جدیدتر و امتیازهای جدیدتری می خوان ، و این رو با صدای بلند بارها و بارها و بارها پشت تریبون هاشون گفتن . چرا انتظار داری اونها به برجام قبلی برگردن ، در حالی که امتیازهای مورد نظرشون رو پیش از عمل به تعهداتشون نقدا" دریافت کردن ؟؟ چرا نمی خوایی قبول کنی که از سادگی و کارنابلدی تو سوء استفاده کردن و سرت کلاه گذاشتن ؟؟روش کار اونها اینجوری نیست . تو واقعا" دیپلماتی؟؟؟ رفتار و عملکردت همچین چیزی نشون نمی ده .
  • ایرانی DE ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   6 3
   برخی خائن تشریف دارن.
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  42 5
  آقای ظریف اگر از همان اول همانند مجلس با آمریکا و اروپا در مورد تحریم ها با قاطعیت رفتار می کردید امروز کشور دچار این همه خسارت نمی شد
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  18 0
  منظورتون اینه که اگه اروپایی‌ها تاسال 1500 بر نگشتن اجرا میکنین؟؟!
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  26 9
  نه آمریکا به برجام برمیگرده ونه شما نگاهتان به کدخدا باشه طرح مجلس را اجرایی کنید که به نفع کشور است
 • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  19 2
  کسانی که میگن قحطی میاد و از این حرفا به نظرم احمق هستن....ما همین الان هم تحت شدیدترین تحریم ها هستیم واز این بالاتر نمی تونن تحریم کنن دستشون خالی شده و میخوان شل کنن که این برگ برنده در اینده برای ایران و یا کشورهای دیگه نسوزه به نظرم باید این برگ برنده رو برای همیشه برای دنیا بسوزونن.ما فشار حداکثری رو رد کردیم الان نوبت ماست فشار حداکثری به اون ها بیاریم چه فشاری بهتر از هسته ای و ترس اون ها
 • وطن پرست IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  16 1
  یعنی اگه تبدیل به قانون هم نشه و اروپا همچنان به عهدش وفا نکنه، وزارت خارجه بازهم انفعال رو در دستور کار خواهد داشت.
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  18 3
  باید قانون را اجرا کنی. اگه برگشتن طرح را طبق همان قاون معلق کنی. تفسیر کشکی نکن
  • IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   2 1
   جناب 21:00، آفرین نکتهٔ دقیقی بود حال کردم!!
  • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   2 1
   آفرین حرفت پخته و بجا هست
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   1 1
   احسنت
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  14 0
  اصلاح طلب ها در عمل یکی از لبه های قیچی غرب هستند، فشار حداکثری با رسیدن به زمان انتخابات ایران و پایان دوره ترامپ و آغاز دوره بایدن ادامه دارد، نزدیک انتخابات کاهش پیدا می‌کند واصلاح طلبان جنگ قدرت را با پیروزی به پایان می‌برند، ودوباره برجام ٢ واین روند ادامه دارد با خالی کردن کشور از عناصر قدرت، معامله دو سر باخت، هم خالی از ظرفیت وهم به عقب رانده شده و هم ما به ازای هیچ وتنها شعار است که میماند
  • ترابیان IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   2 0
   افساد طلبان وطن فروش به زباله دان تاریخ سپرده شدن با این همه گندکاری و ایجاد هرج و مرج در کشور لعنت بر جدو آباد و ذات کثیفشان
 • سید فروزان CH ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  16 1
  یعنی اکر طرفین مقابل آمادگی داشتند ، آقایان میخواستند بر جام دو و سه راهم امضا کنند گویا میرزا ظریف الدوله نمیدونه که موشک و صعنت نظامی خط قرمز ما است.
 • بنده خدا IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  ظریف میگه اگه اونا درباره اقدامات شرورانه منطقه ایی خود با ما گفتگو کنن ما هم درباره موشکها و حضور منطقه ایی خودمون باهاشون گفتگو میکنیم. استاد ظریف!! اومدیم و اونا گفتن بیایید درباره کارهای شرورانه!! ما گفتگو کنیم و احیانا مثلا یه پایگاه هم تعطیل کردن اونوقت ازت میخوان که موشکهاتو تا برد ۲۰۰ کیلومتر محدود کنی و از سوریه و عراق هم خارج بشی. شما هم که ماشالا استاد امتیازدهی هستی و فوری قبول میکنی و امضا میکنی و اون وقت ما تا آخر باید همه تعهدات رو مثل برجام اجرا کنیم و اونا همون امتیاز روی کاغذ رو هم اجرا نمیکنن. استاد ظریف هر گونه گفتگو درباره موشکها و حضور منطقه ایی ایران بکلی ممنوعه. همون برجام واسه هممون بسه
 • ناشناس IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  تولفافه داره میرسونه مذاکره موشکی هم میکنیم اما زمینه سازی میخواد بکنه
 • IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  نمی تونید اجرا نکنید !!! وظیفه دارید دربرابرقانون تمکین کنیدوگرنه....!نیشتونم ببندید!
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  16 0
  طرح مجلس از دیروز به قانون تبدیل شده جناب
 • IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  اتفاقا بعد از تحریم ها صادرات ایران منحصرا غیرنفتی شد در حالی که قبلا به جز پسته و زعفران و فرش چیزی صادر نمیشد. این همه ظرفیت مغفول توی کشور داشتیم که بهش توجه نمیشد.
 • حسين DE ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  5 1
  آقاى ظريف منظورتان از اينكه حاضر هستيد در مورد چيزهاى ديگر بارغرب گفتگو كنيد چيست؟ "چيزهاى" ديگر چه "چيزهائى" هستند ؟
 • ش. AE ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  8 1
  خدا مقام معظم رهبری نگه داره این پیر فرزانه این حرکت جهادی رو انجام داد تا بفهمید اگر این وحشی ها زدن زیر قول امضا ما هم باید این برجام به آتش بکشیم بصورت قانونی
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  6 0
  بزک نمیر بهار میاد، کمبزه با خیار میاد!
 • ف م US ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 1
  بسیارعالی سردار
 • شیراز IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  10 0
  شما ۵ سال مثلا مذاکره کردید و تمام برگه های برنده(هسته ای) را دادید تا به اعتراف خودتون تحریم ها برداشته شود.که برداشته نشد. حالا با کدام برگ برنده می خواید مذاکره کنید تا ترحیم ها رو بردارند.اصلا چرا باید بردارند. آیا این دشمنان دلشان به حال ما سوخته.خوب اگه سوخته نیاز به مذاکره مجدد نداره همین حالا بردارند. باور کنید اینها دوستان ما نیستند و تحریم هارو برنخواهند داشت..
 • چرا ۱۴۰۰ نمیشه=/ IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  5 0
  خدایا خودت زودتر این پنج و نیم ماه رو به سرانجام خیر برسون و مملکت رو بده به یه آدم حسابی اینا آدم بشو نیستن '~'
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  2 0
  فقط ی دیوانه از یک سوراخ دوبار گزیده میشه
 • احمد IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  آمریکا در همان گام اول با ناکارامدی و بی تجربگی شما به اهداف خود رسیده، انچه مسلم است برای ورود مجدد بدنبال امتیازات جدیدی هست پس بنابراین اگر ملت و مردم براتون مهم هستند هرچه زودترمصوبه مجلس رو اجرا کنید
 • دکتر DBA IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  آفرین ظریف و درود بر مجلس زیرک جمهوری اسلامی... باید با آمریکا و اروپا محکم بود... قدرت اسلام را به نمایش بگذارید... این است اسلام ، این است ایران
 • محسن IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  برجام ۱ امضای جان کری تضمین بود ، برجام ۲ رفاقت ظریف و بایدن ضمانت است . خدایا دست افساد طلبان نفوذی را از سر کشور کم کن
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  وقتی اروپایی ها اب ونانشان رابا اجازه امریکا می خورنندهیچ وقت انها بدون اجازه امریکا باما همکاری نمی کنند نه اروپا و نه امریکا هیچکدام صداقت ندارند
 • mohsen DE ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  کار جناب آقای ظریف کاملا درست و منطقی است
 • DE ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  به این ایشان بگید مگه راه دیگر هم هست ۷ سال یه شغل هم ایجاد نشده
 • ناصر IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  معلوم شد این دولت علاوه‌بر شعارهای ...اول و فعلی خود به قانون هم پایبند نیست و کسانی که به قانون پایبند نیستند دیگر قابل اعتماد هم نیستند.
 • reza IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  خوب بود حال کردم
 • rezs IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  سلام آقای ظریف آفرین تا این که دولت بایدن کامل شه و بر سرکار بیایه صبر کنید شاید همه تحریم ها رو برداشت اگه برنداشت اون وقت طرح مجلس رو قبول کنید.
 • IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  تموم شد داداش ول کن این دم آخری بچسب به مملکت خودت
 • IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  1 0
  اینم یه حربه برای اینکه تو انتخابات ۱۴۰۰ مردم ساده لوح ما رو گول بزنید و دوباره رای بیارید مردم به هوش باشید تو رو خدا بایدن همون اوباماست که زیر زیرکی کلی تحریم تر و خشک کرد گرگ زاده همون گرگه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس