بودجه ۱۴۰۰ با این کیفیت اقتصاد کشور را بهبود نمی‌دهد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه ۱۴۰۰ با این کیفیت نمی‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند.

به گزارش مشرق به نقل از صدا و سیما، حمید رضا حاجی بابایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: درآمدهای دولت در لایحه بودجه سال آینده ۸۴۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده در حالی که ۲۵۰ هزار میلیارد تومان آن واقعی است و روی بقیه نمی‌توان حساب کرد.

وی گفت: نمی‌توان پیش بینی کرد سال آینده بتوانیم ۲ میلیون ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم، اما در بودجه این عدد به عنوان منابع بودجه آورده شده است.

حاجی بابایی افزود: نوع تعیین حقوق و دستمزد نیز با این روند هر روز فاصله‌های طبقاتی را بیشتر می‌کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: افراد تحت حمایت سازمان تأمین اجتماعی و کمیته امداد حداقل حقوق را دریافت نمی‌کنند بنابراین افزایش ۲۵ درصدی دریافتی آن‌ها مشکل را حل نخواهد کرد. همچنین در اصلاح ساختار بودجه پرداخت حقوق و دریافتی‌ها باید عادلانه شود.

حاجی بابایی با بیان اینکه با هماهنگی دولت اصلاح ساختار بودجه را تا ۹۰ درصد پیش برده‌ایم، افزود: هیچ راهی جز اصلاح کامل ساختار بودجه نداریم.

وی درباره درآمد حاصل حامل‌های انرژی و آب و برق گفت: عدد تبصره ۱۴، ۲۶۸ هزار میلیارد تومان شده است در حالی که ظرفیتی بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دارد. باید نگاه ساختاری به حامل‌های انرژی و همزمان نگاه ویژه به سه دهک پایین جامعه داشته باشیم. ضمن اینکه باید قیمت‌ها تغییر یابد و پلکانی شود و قیمت حامل‌های انرژی واقعی باشد. اما سه دهک پایین جامعه مورد توجه جدی قرار گیرد.

حاجی بابایی ادامه داد: همه درآمدهای حاصل از حامل‌های انرژی وارد خزانه می‌شود، اما نوع هزینه‌ها باید اصلاح شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: مصوب برای یارانه کالاهای اساسی برای ۶ ماه دوم امسال است و تاکنون مصوبه‌ای در این زمینه برای سال آینده نداریم، اما اگر روند اینگونه ادامه یابد راهی جز این نیست و باید حمایت‌ها را ساماندهی کنیم.

وی افزود: ۱۳ ماده برای اصلاح لایحه بودجه هفته آینده مصوب می‌شود و یارانه‌ها باید به معنای واقعی هدفمند شود. از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان در آمد دولت برای بودجه سال آینده به جز ۲۵۰ هزار میلیارد تومان بقیه استقراض است؛ و هزینه‌ها از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان به ۶۴۰ هزار تومان یعنی ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

جمع کردن این بودجه، معجزه می‌خواهد!

وی با بیان اینکه جمع کردن این بودجه با این کیفیت معجزه می‌خواهد، گفت: ساختار بودجه باید اصلاح شود و راهی جز این نداریم.

حاجی بابایی افزود: بودجه عمومی کشور از بودجه شرکت‌های دولتی بیشتر شده است و مجلس تصمیم دارد بودجه شرکت‌های دولتی را شفاف کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: درآمد پیش بینی شده دولت در لایحه بودجه سال آینده از محل فروش شرکت‌های دولتی امکان پذیر است، زیرا در بودجه امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان از این محل برای دولت در آمد پیش بینی شده بود، اما در ۶ ماه نخست حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۶۰ هزار میلیارد تومان دولت از محل فروش شرکت‌های دولتی در آمد داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر دولت شرکت‌های خوب خود را بفروشد افزون بر رونق گرفتن بورس بازار سرمایه نیز رشد و مردم از آن استقبال می‌کند. با این کار دولت منابع خوبی به دست می‌آورد و جهش تولید نیز ایجاد می‌شود، زیرا امکان ندارد سهام را به بانک‌ها بفروشیم و انتظار داشته باشیم تولید رونق بگیرد.

حاجی بابایی افزود: باید سرمایه‌های مردم را به میدان بیاوریم بانک‌ها را به سمت سرمایه گذاری سوق دهیم و مردم را شریک اقتصاد کنیم. سرمایه گذاری شرکت‌های دولتی از هزینه‌هایشان کمتر است بنابراین باید این شرکت‌ها به سمت سرمایه گذاری حرکت کنند.

حقوق زیر ۴ میلیون تومان از مالیات معاف است

سید حمید پورمحمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه نیز در این برنامه گفت: در لایحه بودجه سال آینده حقوق و دستمزد کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران ۲۵ درصد افزایش یافته است و متناسب سازی حقوق و دستمزد همچنان ادامه خواهد یافت.

وی گفت: حداقل حقوق ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده و حقوق زیر ۴ میلیون تومان از مالیات معاف است.

پورمحمدی ادامه داد: دولت به جز یارانه‌ها در زمینه معیشت، ساخت مسکن برای محرومان، بیمه تکمیلی ایثارگران و بیمه سلامت برای حدود ۳۰ میلیون نفر را برای سال آینده در نظر گرفته است، اما این‌ها کافی نیست و به جز بودجه دولت برنامه‌های ویژه‌ای برای حمایت از اقشار محروم جامعه دارد.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه دستمزد و حقوق رشد ۲۵ درصدی دارد، اما دولت با همکاری مجلس و اختصاص منابع جداگانه روش‌های دیگری برای حمایت از دهک‌های پایین جامعه دارد.

وی افزود: ۱۶ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده برای حذف فقر مطلق در نظر گرفته شده است که از طریق سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت می‌شود.

پورمحمدی ادامه داد: از موضوعات مهم برای سال آینده مسکن است که دولت به جز برنامه‌های سازمان برنامه و بودجه اختیارات ویژه‌ای به وزیر راه و شهرسازی برای استفاده از دارایی‌های خود در این زمینه داده است.

وی درباره قیمت حامل‌های انرژی گفت: در لایحه بودجه سال آینده هیچ گونه افزایش قیمتی برای این فرآورده‌ها پیش بینی نشده است. کل منابع و مصارف حوزه آب و برق به خودشان واگذار و فقط حامل‌های انرژی به عنوان منابع در آمدی در نظر گرفته شده و هزینه‌های آن جز به جز مشخص است.

وزیر نفت گفته که می‌تواند ۲۰۰ هزار میلیارد تومان منابع حاصل از فروش نفت را تأمین کند

وی ادامه داد: برای حمایت از کسب و کار در شرایط کرونا و تولید و واردات واکسن نیز منابع خوبی در نظر گرفته شده است. اصلاح ساختار بودجه از سال ۹۷ آغاز و از قوی‌ترین برنامه‌ها و بهترین کارشناسان در این زمینه استفاده شده است، اما یارانه‌های پنهان کشور ظرفیت اصلاح ساختار را ندارد و ممکن است آسیب فراوان ببیند.

وی گفت: در زمینه در آمدهای پایدار مالیاتی و فروش اموال دولت کار بزرگی در حال انجام است و برنامه کاداستر در زمینه اراضی، جنگل‌ها و دارایی‌های دولت سال آینده نهایی می‌شود.

پورمحمدی ادامه داد: برای شفاف سازی منابع و هزینه‌ها کار خوبی در بودجه سال آینده انجام شده است و مجلس و دولت برای مشخص شدن دارایی‌های دولت و تبدیل آن به منابع همکاری کنند.

وی افزود: بانک مرکزی براساس نظر رئیس جمهور باید سیاستی را در پیش بگیرد که ارز به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برسد و وزارت نفت نیز به هر روشی ۲ میلیون ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر کند.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: از محل فروش نفت ۱۹۹ هزار میلیارد تومان منابع برای بودجه سال آینده پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: وزیر نفت گفته است می‌تواند ۲۰۰ هزار میلیارد تومان منابع حاصل از فروش نفت را تأمین کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  9 0
  حقوق قضات و بازپرسها از بقیه کارمندان و حتی مدیران بیشتره امیدوارم مالیات از حقوق انها بیشتر کسر بشه تا به عدالت اجتماعی برسیم
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  4 0
  حقوق زیرچهارمیلیون از مالیات معاف هست!!! ممنون که هستین.... صد رحمت به داروغه ی زمان رابین هود....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس