به گزارش مشرق؛ حسن رحیم پور (ازغدی) دردومین یادداشت پس از ترور شهید دکترمحسن فخری زاده  به مظلومیت شهدای هسته ای در داخل و خارج کشور و به دیدگاه شهید محسن در بیان ارتباط درست و نادرست میان فیزیک و متافیزیک  پرداخته است:


"فلسفه فیزیک" از منظر "شهید رابع هسته ای"، دکتر محسن فخری زاده (۲)

۴. از همسر شهید نقل شد که وقتی در خون خود دست وپا میزده، بیشتر نگران محافظانش بوده و با فریاد از آنان خواسته جلو نیایند تا آسیب نبینند. همکارانش گفتند گرچه دو نخست‌وزیر رذل صهیونیست علنا نام دکتر فخری‌زاده را به عنوان هدف اعلام کرده بودند و آمریکاییها و کارگزارانشان تشنه به خون او بودند در داخل کشور نیز تحت فشار و ایذا بود. به نام برجام دستهایش را بستند و با دست بسته، هدف مسلسل تروریزم دولتی غرب قرار گرفت و مخالفان داخلی پروژه او نه حاضر به مناظره بودند و نه مسئولیت تصمیمهای خود را می‌پذیرند.

۵. شهید فخری‌زاده در نقاط ربط فیزیک با فلسفه و در حلقه وصل "فلسفه علم" و معرفت‌شناسی با مشکلات انسان و نیازهای حیات، درگیر تالیف کتاب‌هایی بود و می‌پرسید چرا نهاد فلسفه اسلامی در صحنه نیست و تفریع فروع نو نمی‌کند؟ چرا تاثیر آن در علوم تجربی و علوم انسانی به درستی برای دانشجویان "فلسفه علم"، تبیین نشده و فیلسوفان این عصر، تن به رویارویی جدی با مسائل بنیادین علم نمی‌دهند؟ کجایند مقالاتی که با مبانی فلسفه اسلامی به نقد تفسیرهای فلسفی ناشی از علوم بپردازند؟ چرا فیلسوفان امروز غالبا به ذکر مصادیق و مثال‌های تازه، اکتفا کرده و مثلا در تدقیق و تجزیه روایت فلسفی از هستی نکوشیدند؟ حال آنکه فلسفه غرب با مبانی متشتت معرفت‌شناختی در معرکه، حاضر و با علوم، در تعامل زنده و با هر چالشی، نحله‌ای زاده و صاحب اولاد مشروع و نامشروع بسیاری شد و بر روند علوم و تطبیق یافته‌ها با سبک زندگی، ایفای نقش کرد؟ انیشتین گفت نظریه "نسبیت"، آنقدر میوه می‌دهد که خود دیگر آن را نمی‌فهمم.
در این لحظه به یاد آوردم اینها بخشی از سوالاتی بود که سال گذشته در فیضیه و در دانشگاه تهران پرسیدیم و یکی در قم آن را دروغ و تضعیف حوزه خواند و دیگری درتهران، آن را خارج از محدوده علم! و دانشگاه دانست.همچنین شهید محسن، فیزیک و فلسفه را بنحوی مرتبط می‌دید که اگر مرز آنها رعایت شود یکدیگر را خوراک داده و حتی اصلاح می‌کنند گرچه ابزارهایی کاملاً متمایز و حیطه‌ای مستقل دارند.
  در رمزگشایی شهید دکتر فخری‌زاده، وقتی "ایدئولوژی" بر "جهان بینی" و جهان بینی بر "شناخت"، مبتنی است و  وقتی موثرترین ابزار شناخت، تجربه حسی است (از تعبیر تعمیم یافته "مشاهده" برای حس بهره می‌برد)، چرا نقش فیزیک در "شناخت"، دست کم گرفته شود؟فیزیک، دریچه‌ای راهگشا بسوی چشم‌اندازی بی‌نظیر در مشاهده آفاق است چنانچه زیست‌شناسی و علوم‌شناختی که توسعه‌یافته‌ی علم‌النفس است، شانی چون فیزیک دارند و البته این ارتباط‌ها نباید مرز و وظایف علوم را در هم ریزد و نسبیت‌زدگی به معنای نادرست آن، مایه اغتشاش در علم و فلسفه شود. شهید محسن، دیدگاه امثال پوپر و پیروان ایرانیش را نه تنها غیر فلسفی بلکه منجر به فروپاشی علم می‌داند و تداخل بی‌منطق و افراطی علوم و فلسفه در یکدیگر را اخلال در هردو می‌شمارد و می‌نویسد گرچه هرگز نخواسته‌ام با فیزیک به خدا برسم اما مگر با فلسفه(بدون نبوت) می‌توان جز به خدایی ناقص رسید؟ او قاطعانه، فیزیک را بستری کارآمد(نه بیشتر و نه کمتر) برای عرفانی مستظهر به "طبیعت‌شناسی" می‌خواند و می‌گوید فیزیک در اندازه خود، جلوه‌هایی زیبا و باشکوه از حضرت حق به نمایش می‌گذارد و من شخصا از فیزیک نه تنها لذت حل مسئله، بلکه لذت معنوی برده‌ام و بر ایمانم افزوده است. شهید محسن در شگفت است که چگونه کسانی در اروپا توانستند از یک "جهان منسجم" و "مکانیک معنادار" به الحاد یا بی‌معنا دیدن هستی برسند؟ و چرا به سهمیه تجربی و ریاضی از ذهن خود بسنده کردند؟ مگر عقل، به ویژه وقتی مویدات علم، پشت آن می‌ایستد، راهی برای "الحاد" یا "شکاکیت"(که دشمن خونی "عقل"است) بازگذارده است؟ اینان از کدام بیراهه رفتند که به بیغوله رسیدند؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  35 2
  خدا رحمتش كند
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   2 0
   وقتش رسیده که ما هم دانشمندان اسرائیلی رو به درک واصل کنیم. چرا همیشه ما باید ترور بشیم.
  • علی IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   0 2
   برادر آقای ازغدی هیچ حسابی در شبکه های اجتماعی ندار
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 0
  ايشان مسلما شهيد رابع نبود پیش از شهدای هسته‌ای اخیر هم شهید داشتیم سادس یا سابع ... شهید دکتر اردشیر حسین پور و ... شهید احمدی روشن رو هم که دیگران زور می زنن بگن دانشمند هسته‌ای نبود چون دکترا نداشت از بعید بود
 • بهزاد IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  15 4
  سلام باید انتقام خون شهید از صهیونیست ها گرفته بشه راستی به جای استفاده از کلمه "رابع" نمی شد از کلمه "چهارم" استفاده کرد؟؟
  • IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   9 8
   دقیقا منم میخواستم همینو بگم.
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  5 6
  مغالطه را حقیقت پنداشتی مرد کدام به نبوت رسید؟ علم بدنبال کشف حقیقت است
  • IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   11 0
   چی نوشتی خداوکیلی؟
  • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   1 0
   چیییییییی؟؟؟؟؟؟
 • DE ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  2 1
  شهید رابع یعنی چه ؟؟ یک نفر به من کم سواد توضیح بدهد
 • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  2 5
  عالم خلقت ،عالم آیات ونشانه هاست ،با دیدن هر نشانه وتصدیق آن به نشانه دیگری میرسیم،آدم هویٰ پرست به برهوت و خداپرست به وادی امن وسلام،راه انبیا واوصیا راه میانبر است.
 • IR ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  6 4
  مردی بزرگ را از ما گرفتند
 • وطن پرست DE ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  8 2
  انها نفت ندارند تا مفتی بخورند و کار کردن برایشان تشریفاتی نیست
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  10 0
  ببخشید بعد از چهار شهید هسته ای شهیدان علیمحمدی شهریاری احمدی روشن و رضایی نژاد؛ شهید فخری زاده باید شهید پنجم باشن دیگه نه چهارم درست میگم؟
 • RU ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  8 10
  به زودی منتشر میشود/ مبانی فیزیک ازغدی/ برای کنکور پیش دبستانی/از باجه های روزنامه فروشی تهیه کنید
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   4 0
   ممنون از اطلاع رسانیت تو هم فعلا برو جزوه مبانی شعور رو تهیه کن!
 • طهماسبی IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  2 1
  پس از شهیدان علیمحمدی وشهریاری و رضایی نژاد و احمدی روشن شهیدفخری نژاد پنجمین شهید هسته ای هستند نه چهارمین.لطفا عنوان را اصلاح کنید.
  • ڪیان IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   3 2
   قبل‌اینڪه‌ایرادبگیری‌ایراد‌خودتورفع‌ڪن! #فخری‌زاده نه‌ فخری‌نژاد
 • سلمانیان IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  1 0
  سلام بر استاد بزرگ فلسفه و معقول ایران دکتر ازغدی با بصیرت
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  چرا هنوز کسانی ضعف خود را در مبهم صخبت کردن ها استتار میکنند؟!!!!!!!! بابا فیزیک و فلسفه شهید موضوع دیگری هست شاید فیزیکدان بداند فلسه چیست ولی فلسفه دان! یا فلسفه خوان نمیدونه فیزیک چه هست!!!!!!!!!! بیخیال بشید لطفا
 • CA ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  1 4
  اینا رو شهید گفتن یا علامه ملاصدرا؟؟؟ اگه شهید فرمودند که ایشان بیانات بوعلی و یا ملاصدرا را عیناً بازگو کردند. پیشتر هم شهید مطهری و دیگر همفکرانشان تحت آرای ملاصدرا و دیگر فلاسفۀ مسلمان-شیعه در برخی کتبشان به این مسائل پرداخته بودند. امیدوارم ازغدی پیازداغ این مسئله رو زیاد نکرده باشه فقط!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس