قالیباف: کسری بودجه ام المصائب اقتصاد کشور است/اتکای بودجه به نفت تکیه بر باد است

رئیس مجلس گفت:آنچه در نهایت باید به طور واقعی به آن توجه کنیم، عدم اتکا به نفت است که این مسئله همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است چرا که اتکای بودجه به نفت، شرّ مطلق و تکیه بر باد است.

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای سالامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۱۲ آذر) قوه مقننه و  در نطق پیش از دستور  خود، گفت: مجلس در بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ به فضل خداوند در جهت اصلاح ساختار بودجه نویسی با محوریت مردم سالاری، اقتصاد، عدالت، کوچک کردن دولت، کاهش وابستگی به نفت و توجه ویژه به طبقات پایین و متوسط جامعه و رفع تبعیض و برداشتن بار مشکلات معیشتی از روی دوش مردم حرکت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ از سوی دولت

وی ادامه داد: کاری که سرانجام باید در بلندمدت اتفاق بیفتد، اصلاح بودجه به نفع مردم است، بودجه ای عادلانه، مردمی و با کاهش وابستگی به نفت می تواند اقتصاد ما را قوی کند، ما با توجه به لایحه پیشنهادی دولت تلاش خواهیم کرد تا برخی محورهای اصلی اصلاح ساختار بودجه را حتی بر مبنای این پیشنهاد فعلی عملی کرده و مقدمات اصلاح نهایی را همین امسال آغاز کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در بسته اقتصاد مردمی توجه به مشارکت مردم در اقتصاد و واگذاری دارایی ها به آحاد ملت، مدنظر مجلس است. امیدواریم در لایحه پیشنهادی دولت به این محورها توجه شده باشد. همراهی دولت با برخی موارد اصلی، اصلاح ساختار بودجه که مدنظر مقام معظم رهبری است، یادگارِ ماندگار و نیکی برای آیندگان برجای خواهد گذاشت.

قالیباف تصریح کرد: آنچه در نهایت به طور واقعی در بخش درآمدها باید به آن برسیم، عدم اتکا به نفت است که از موارد اصلی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر است. نفت خیر و برکت است ولی اتکای به آن شر مطلق و تکیه بر باد است.

وی عنوان کرد: مجلس و دولتی که هماهنگ با یکدیگر بتوانند به طور عملی عدم اتکای به نفت را اجرا کنند، خدمتی بی نظیر به نسل های آینده خواهند کرد و نفت را به جای مصرف عمومی و مایحتاج بودجه ای، به بخش های توسعه ای منتقل می کند. امیدوارم دولت برای پیش بردن این هدف مهم و سرنوشت ساز اراده لازم و کافی را در مدت پیش رو به خرج دهد. تلاش خواهیم کرد تا در همین لایحه فشار کسری بودجه، به عنوان ام المصائب اقتصادی و خلق نقدینگی و تورم را کاهش دهیم، این هدف با نقش دادن بیشتر به مردم در برداشتن موانع تولید و کسب و کار در کشور و اصلاح ساختار بودجه، ممکن خواهد شد و ابداً این موضوع دور از ذهن نیست.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: بودجه در مجلس با هدف رفع اشکالات ساختاری درخصوص ساختار بودجه و مباحث مالیاتی بررسی خواهد شد، نظارت دقیق بر متن مالی به ویژه در بخش مصارف و توجه به واقعی بودن و پایدار بودن منابع بودجه از دیگر موارد مدنظر مجلس خواهد بود تا برخی ریخت و پاش ها و بی نظمی های بودجه ای سروسامان بگیرد و نگرانی مردم در این مورد کاهش یابد.

قالیباف با بیان اینکه مردمی کردن اقتصاد و کوچک کردن دولت به نفع مردم و افزایش نقش مردم در اداره اقتصاد کشور از دیگر اولویت های مجلس است، بیان کرد: با افزایش نقش مردم در اقتصاد کشور، قوی شدن تک تک مردم محقق خواهد شد و این موضوع به قوی تر شدن کشور منجر می شود. ما ایران قوی نخواهیم داشت مگر اینکه هدف ما قوی کردن مردم باشد.

وی افزود: پیش از این، مجلس بررسی بوجه شرکت های دولتی را که تقدیم شده است را آغاز کرده و این نیز بخش مهمی از لایحه بودجه خواهد بود، یکی  دیگر از موارد مورد توجه ما در بررسی لایحه بودجه، توجه به اقشار ضعیف خواهد بود و تلاش می کنیم تا برخی خسارت هایی که ناشی از کرونا و شرایط خاص اقتصادی به وجود آمده است را جبران کنیم. مجلس بسته حمایت معیشتی را در بودجه سال آینده هم دنبال خواهد کرد و تعلل در حمایت از اقشار ضعیف را گناهی نابخشودنی در تصمیم گیری های اقتصادی می داند. امروز وضعیت معیشتی مردم به خصوص اقشار ضعیف، بسیار تحت فشار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در وضعیت معیشتی مردم به خصوص اقشار ضعیف، بودجه باید آرایش حمایت از محرومترین طبقات را به خود بگیرد. بودجه ای که بند به بند آن با هدف حمایت از محرومان نوشته نشده باشد، تبعیض نامه ای علیه آرمان های جمهوری اسلامی است.

قالیباف تصریح کرد: دم زدن از عدالت اجتماعی، ادعایی شعاری و غیر واقعی است، تبعیض اژدهای هفت سری است که در بسیاری از بخش ها رسوخ پیدا کرده و باید در تمام تصمیم گیری های خود آن را هدف قرار دهیم. مجلس مصمم به کاهش تبعیض های اقتصادی است؛ به همین جهت، یکپارچه سازی و هماهنگی های سیاست های حمایت از  موضوعات مهم، مدنظر مجلس است. ضمناً لازم است هدفمند کردن یارانه ها به گونه ای که عزم بیشتری در اقتصاد حاکم و بهره وری ارتقا یابد، مدنظر قرارگیرد.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که سرفصل هایی که به عنوان ساختار بودجه در جلسات منظم ۴ ماه اخیر با دولت و مجلس و بر آن توافق شده بود در این لایحه مدنظر قرار گرفته باشد و امیدواریم در لایحه موجود نیز با همراهی دولت و سازمان برنامه و بودجه، موارد بیشتری از اصلاح ساختار بودجه را عملیاتی سازیم، تحقق اصلاح ساختار بودجه به نفع مردم، عدالت گستری، رفع تبعیض و کاهش فشارهای معیشتی روی دوش مردم از موارد ضروری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دولت با توجه به جلساتی که طی ماه های گذشته برقرار شده است، این موارد را در لایحه پیشنهادی مدنظر قرار داده باشد تا منافع مردم تامین شود، مجلس بر اصلاح ساختار بودجه مُصّر است و اجرای واقعی آن را ضروری می داند. ان شالله سال ۱۴۰۰ گام اول ما در این مسیر خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • حسن NL ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  ما مدیون خون پاک شهدا و مقاومت دلیرانه مردم هستیم نه باغ گلابی برجام.دولتمردان درس بگیرند
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  روحانی: به دلیل مصوبات ستاد کرونا به مجلس نرفتم رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت: بسیار علاقمند بودم که طبق سال‌های گذشته سخنان امروزم خطاب به مردم و نمایندگان مجلس در صحن علنی مجلس ایراد می‌شد. عدم حضورم در مجلس صرفا به دلیل مصوبات ستاد ملی کروناست و همه موظف هستیم دستورات این ستاد را شرعی و قانونی اجرا کنیم. گمانه زنی رسانه درباره عدم حضور بنده در مجلس به دلیل مصوبه دیروز مجلس نیست. دولت با مصوبه دیروز مجلس موافقت ندارد و آن را مضر می‌داند.
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  2 0
  ام المصائب مسئولان بی عرضه کار نابلد باند بازند
 • DE ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  باراه اندازی صنعت شیمی و پتروشیم در سراسر استان ها میتونید بسرعت فتیله نقدینگی رو پائین بکشید و یک جواب دندان شکن به این صهیونیسم جنایتکار بدیم. زیرا صنعت شیمی پول ساز ، ارزسازترین رشته هاست. تاج سر علوم علم شیمی هستش که ازش غفلت کردیم.
 • رضا IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  2 0
  سلام مشرق جان کسری بودجه یعنی ملتی که بیش از تولیدش مصرف می کند و بیش از درآمدش می خورد و این نمیتواند بدون مشکل ادامه داشته باشد و تورم موریانه ای که جمیع فضائل را از بین می برد و تمام رذائل را جایگزین می کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس