اصلی ترین تفاوت در این خودروی زرهی سبک استفاده از یک توپ 23 میلیمتری خودکار به جای توپ قبلی است که مزیت های زیادی برای یک خودروی شناسایی-رزمی سبک ایجاد می کند. این توپ دارای نواخت تیر 200 گلوله بر دقیقه (بین 3 تا 4 شلیک در ثانیه) است که نیش زهردارتری برای عقرب ایرانی دگرگون شده خواهد بود.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، شناسایی وضعیت دشمن بوسیله یک واحد زرهی سبک، پرتحرک و مسلح نیازی بود که منجر به طراحی و ساخت تانک سبک اسکورپیون شد. این تانک از 1973 وارد خدمت و حداقل 3000 دستگاه از آن در بیش از 20 کشور از جمله ایران به کار گرفته شده است. بیش از 100 دستگاه از این تانک که تنها به سه نفر خدمه احتیاج دارد پیش از انقلاب به کشور وارد شده و در سال های دفاع مقدس نیز مورد استفاده قرار گرفت.


اسکورپیون در دوران دفاع مقدس

یکی از اهداف مدنظر در طراحی اسکورپیون (عقرب) قابلیت حمل و نقل هوایی آن توسط هواپیماهای باری متوسط و بالگردهای سنگین بوده است که با جرم 8074 کیلوگرمی، طول 5.28، عرض 2.13 و ارتفاع 2.1 متری آن محقق گردید. به عنوان نمونه در جنگ فالکلند با انتقال هوایی از این تانک سبک استفاده شد. نمونه های اولیه این وسیله به یک توپ 76 میلیمتری و یک تیربار 7.62 میلیمتری هم محور با توپ مجهز بودند. موتور دیزلی 190 اسب بخاری نسبت توان به وزنی در حدود 23 را برای آن ایجاد می کرد که میزان مناسبی بوده و تحرک بالای اسکورپیون مدیون آن است. البته نمونه هایی با جرم 7.93 تن و موتور 195 اسب بخار از این تانک نیز ساخته شد که نسبت فوق را تا حدود 25 بهبود داد.

با توجه به اینکه درگیری های سخت و طولانی جزء اهداف ساخت این نوع ادوات نیست مقاوت زرهی بالایی در اسکورپیون وجود ندارد که البته باعث کاهش قابل توجه وزن آن نیز شده است. این تانک به سرعت بیش از 70 کیلومتر بر ساعت دست یافته و برد آن نیز به 750 کیلومتر می رسد. روی برجک این تانک بیش از 6 پریسکوپ در زوایای مختلف قرار داد که دید تقریباً ‌360 درجه ای به اطراف ایجاد کرده اند که برای تسلط به محیط پیرامون بسیار مفید واقع می شوند. همچنین دو مجموعه چهارتایی نارنجک های دودزا روی این برجک وجود دارد که با توجه به شیوه نصب شدن، زوایای متفاوتی را در اطراف و جلوی تانک پوشش می دهند.

هم در خود کشور سازنده یعنی انگلستان و هم در سایر کاربران این تانک سبک، بهینه سازی هایی در سامانه های مختلف آن ایجاد و حتی نمونه های جدیدتری از آن ساخته شده، از جمله استاندارد بهسازی «اسکورپیون-2000» در خود انگلستان و ساخت نمونه «سیمیتار» با توپ 30 میلیمتری.

تعویض توپ اصلی با توپ هایی با کالیبر در حدود 30 میلیمتر یکی از بهسازی های مورد توجه توسط چندین کاربر قرار بوده است. توپ هایی با این حدود کالیبر علاوه بر داشتن برد و نواخت تیر بالا با استفاده از گلوله های انفجاری و نفوذگر از قدرت مناسبی نیز برخوردار هستند ضمن اینکه کاربرد آنها در شلیک به اهداف هوایی علاوه بر استفاده علیه نیروها و تجهیزات زمینی، مرگبار است. خودکار بودن آنها نیز در شمار دیگر مزیت ها نسبت به توپ قبلی است.

یکی دیگر از بهسازی های مطرح و جدید این تانک که در اردن اجرا شده شامل تجهیز به توپ 30 میلیمتری و دو پرتابگر دوتایی موشک های ضد زره در دو سمت برجک است. بدین تریب این تانک به وسیله ای برای شکار خودروهای زرهی و انهدام اهداف مقاوم در خطوط دشمن نیز تبدیل گردیده است.

ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز که بیشترین سوابق رزمی اسکورپیون را رقم زده حداقل در دو مرحله اقدام به بهسازی این تانک کرده که هدف این گزارش، معرفی آخرین تغییرات صورت گرفته در آن است که برای اولین بار با نام «کژدم» در رژه روز ارتش در 29 فروردین ماه سال جاری معرفی شد.

از جمله تغییراتی که در اسکورپیون های ایران در سال های گذشته دیده شده بود استفاده از ورقه هایی برای ایجاد فضایی با سطوح شکسته در پهلوها است. این حجم های کناری درب دار نیز هستند که امکان حمل تجهیزات در داخل آنها را ممکن می سازد. چنین فضایی در جلوی تانک نیز به همین ترتیب ایجاد شده است و در کنار آن نیز چراغ های جدید در یک پوشش فلزی و البته مشبک در جلو برای حفاظت بهتر قرار داده شده اند. این کار برای حفاظت و دوام بیشتر در برابر شلیک سلاح های کالیبر کوچک صورت گرفته است. فضای جلویی امکان نصب تجهیزاتی برای خنک کاری بهتر موتور را نیز فراهم می کند.

اسکورپیون بهسازی شده

این موارد شباهت های زیادی به استاندارد اسکورپیون-2000 داشتند که از سال 1999 معرفی شده بود اما در نمونه ایرانی بر خلاف کار انگلیسی ها تمام اگزوز در داخل این محفظه قرار داده شده که از نظر کاهش بازتاب های حرارتی مطلوب تر است.

روی برجک این نمونه، پایه تیربار و یک گلگیر در جلو و بخش بالایی شنی نصب شده که هر دو در اسکورپیون-2000 نیز دیده می شوند.

به گزارش مشرق، در آخرین بهسازی های این تانک در ایران که در قالب محصول "کژدم" معرفی شده محفظه های کناری کمی طولانی تر ساخته شده و امتداد بیشتری دارند که به دلیل ختم شدن به یک سطح عمودی که در ارتقاء قبلی دیده می شد با سطوح زاویه دار اما مسطح شکل داده شده در انتهای این نمونه است. اینکار منجر به افزایش احتمال انحراف گلوله هایی می شود که از روبه رو به این سطح برخورد می کنند.

کژدم در رژه روز ارتش

همچنین یک پریسکوپ دید در روز و شب نیز برای راننده تعبیه شده است. البته در نمونه اولیه موجود در ایران هم پریسکوپ برای راننده وجود داشت که بعدها دیده نشد اما در کژدم مجدداً واین بار پیشرفته تر از قبل به کار گرفته شده است.

از دیگر تفاوت های کژدم با اسکورپیون بهسازی شده قبلی، اضافه شدن گلگیرهای لاستیکی در بالای شنی تا انتهای آن است. خصوصاً در اطراف چرخ خورشیدی در جلو، پوشش های فلزی و بزرگتری دیده می شود.

اصلی ترین تفاوت در این خودروی زرهی سبک استفاده از یک توپ 23 میلیمتری خودکار به جای توپ قبلی است که همانطور که در بالا گفته شد توپ کالیبر کوچک مزیت های زیادی برای یک خودروی شناسایی-رزمی سبک ایجاد می کند. این توپ 222 کیلوگرمی که 2 کیلوگرم از توپ قبلی(L23A1) سنگین تر است دارای نواخت تیر 200 گلوله بر دقیقه (بین 3 تا 4 شلیک در ثانیه) به جای نواخت 6 تیر در دقیقه در L23A1 است که نیش زهردارتری برای عقرب ایرانی دگرگون شده خواهد بود و آن را برای حضور در مأموریت های متنوع تری آماده می سازد.

البته با توجه به اینکه وزن این توپ جدید بر اساس نوع دریایی آن اعلام شده، استقرار آن روی این تانک نیروی زمینی ارتش فارغ از برخی متعلقات بوده و به همین علت احتمالا چندید کیلو وزن توپ مستقر بر اسکورپیون را کاهش خواهد داد.

توپ 23 میلیمتری کژدم

برد آن نیز 2000 متر در حالت افقی و تا 2500 متر در شلیک مایل است و می تواند هواگردهایی با سقف پرواز 1500 متر را نیز تهدید کند. البته در شلیک به اهداف هوایی باید میزان چرخش توپ به سمت بالا را در نظر داشت که با توجه به محدودیت زاویه 35 درجه ای در برجک فعلی چندان زیاد نخواهد بود. همچنین این توپ نسبت به 23 میلیمتری های تک لول دریایی با دورانی 180 درجه ای نسبت به محور طولی نصب شده که احتمالاً برای جانمایی بهتر متعلقات در داخل برجک است.

هر چند از تغییرات در تجهیزات داخلی این تانک اطلاعی در دست نیست اما بهره گیری از سامانه پایدار کننده توپ در دو محور افقی و عمودی و نیز استفاده از سامانه های ارتباطی جدید و ساخت داخل که امکان برقراری ارتباطات امن در شرایط سخت را به خوبی ممکن می سازند و سامانه های تعیین موقعیت برای کمک به کنترل بهتر واحدها در صحنه نبرد به امری عادی بدل شده و احتمالاً کژدم نیز از آنها بی بهره نخواهد ماند. همچنین تجهیز این خودرو به پرتابگر موشک ضد تانک نیز می تواند به عملکرد رزمی بهتر و تنوع مأموریتی بیشتر آن منجر شود.

این گونه بهسازی ها که توسط متخصصان داخلی، با درنظر گرفتن تغییرات مشابه روی نمونه های روز دنیا و با هدف استفاده بهتر از تجهیزات موجود انجام می شود باعث تجدید حیات توأم با افزایش قدرت این ادوات برای حضور در عملیات های جدید خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • خالد ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 2
  کارشون بیسته...
 • حمید ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 1
  فرمودید برد آن نیز به 750 کیلومتر می رسد؟!! حداکثر برد این تانک سبک 750 متر است نه 750 کیلومتر!
 • ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 1
  منظور از این برد مسافتی که می تونه با یکبار سوختگیری طی کنه نه فاصله شلیک توپش
 • نجف ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 1
  در تعجبم با اینکه ما نمونه BMP2 (نمونه توپدار براق) رو در داخل کشور میسازیم و اون از توپ 30 میلیمتری خودکار هم بهره میبره چرا از این توپ قدرتمندتر در تانکهای اسکورپیون مون بهره نگرفتیم؟؟؟؟!!!!!! توپ ZU23 تک لول 23میلیمتری قدرت و بردش از توپ 30 میلیمتری کمتره که به وفور در کشور به اشکال گوناگون ساخته شده چه در روی بی ام پی 2 ها مون و چه در ضد هوایی های سماوات(اسکای گارد) و یا نمونه اورلیکن ها و برای استفاده از اون توپ بر روی این تانک علی القاعده نباید مشکلی باشه .مسئله بعدی تقویت زره اصلی این تانک و ایجاد ظرفیت برخورداری از زره های واکنشی تقویتی هست که این تانک لازم داره و خیلی واجب هست یکی دیگر از مسائل مهم که این تانک رو به تانکی مدرن تبدیل میکنه داشتن ستجهیزات به روز الکترونیکی چه در مقوله کنترل آتش و هدفیابی و چه در سیستمهای هشدار دهنده هست و در آخر برخورداری از یک تیربار اتوماسیون بر روی این تانک در مدرنتر و قدرتمندتر شدن این تانک بسیار موثر و قابل توجه هست.
 • دانشجو ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 3
  آفرین! آفرین به جمهوری هــمیــشــه اســـلامی ایران
 • ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 2
  برد تانک رو میگه نه توپ. بالستیک که نیست
 • ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 1
  حالا شما 750 رو از کجا درآوردی؟ خب کلاش و ژ-3 که نیست 750 تا بزنه معلومه برد خود تانکه رو میگه ددیگه
 • ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 0
  کارتون بیسته
 • بسیجی ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 0
  ایول بابا بازم زدین تو خال به چیزی اشاره کردین که کسی خبر نداشت
 • ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 1
  حمد جان با دوچرخه هم 750 متر رو میشه طی کرد فکر نمی کنی با موتور هم میشه 750 کیلومتر رفت!؟
 • ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  1 0
  نجف جان از این تعجب ها زیاد داریم! مثلا چرا توپ 100 م م را روی شاسی مثلا همین براق نصب نمی کنیم... که عملا یک پدافند متحرک توپی بسیار کشنده داشته باشیم.....
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 0
  فکر کنم اون توپی که شما حرفشو میزنی همینجوریش دوسه برابر این تانک سبک اون توپ رو سنگینش نمیشه نسب کرد چه برسه به این فسقلی
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 0
  سلام جالب بود امیدوارم به تولید انبوه برسه
 • ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 1
  bazam in mashreghe jire khor az ye chizi tarif kardd
 • ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 0
  اولا که براق نمونه ای از بی ام پی روسی هست نه بی ام پی نمونه ای از براق توپ اورلیکن کالیبرش 35 میلیمتر هست نه 30 شاید نخواستن دردسر زیادی برای چپوندن توپ توی برجک بکشن یا یه مشکل فنی وجود داشته
 • ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 0
  بسم رب الشهداء آفرین بر دانشمندان داخلی که در راستای اوامر فرماندهی کل قوا حضرت امام خامنه ای در نهضت عمر دهی انقلابی به تجهیزات می کوشند و آفرین بر شما که این چنین دستاوردهایی را به آحاد مردم معرفی می نمایید
 • پویا روانبخش ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۰
  0 0
  سلام. نکنه فکر میکنید بیشتر از کسی میدونید که طراحی این تانک رو انجام میده.عجب... توپ 100 میلی متری؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!
 • مافی ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۱
  0 0
  اسکورپیون نیمچه تانک است که برای فرمانده یگان های زرهی ساخته شده بود . قابلیت تانک های بزرگ را ندارد . الان نمی دانم چه استفاده ای از آن می شود .
 • ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۱
  0 0
  ههههههههههه وای وای وای چقدر مرگباره میخوام بدونم مقابل تانکای ام یک آمریکایی چیکار میتونه بکنه
 • امیر ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۱
  0 0
  ما سلاهمان قدرا ایمانه
 • مهدی ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۲
  0 0
  کار ما ایرانیا 20
 • ابراهیم ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۹
  1 0
  کسی که کاری از دستش بر نمیاد حداقل میتونه لالمونی بگیره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس