کد خبر 1150322
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۱
واردات خودرو

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با تشریح شروط نمایندگان برای واردات خودرو به کشور، گفت: این شرایط در قالب طرح ساماندهی بازار خودرو پیش بینی شده که باید در صحن به قانون تبدیل شود.

به گزارش مشرق، حجت اله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به طرح مجلس برای ساماندهی بازار خودرو، گفت: در این طرح مشوق هایی برای تولیدکنندگان خودرو جهت بالا بردن بهره وری کار در نظر گرفته ایم.

وی همچنین به بندی در این طرح اشاره کرد که ذائقه دوست داران خودرو خارجی را نیز تامین می کند و در این باره گفت: در این طرح به واردات خودرو اشاره شده چراکه می تواند قیمت های داخلی را متعادل سازد.

فیروزی ادامه داد: باید رقابتی میان خودروهای داخلی و خارجی ایجاد شود و خودروسازان داخلی باید به سمت کیفی سازی پیش روند. لذا مجلس پیش بینی کرده است که می توان از ۴ منبع خودرو وارد کرد.

این نماینده مجلس نخستین مسیر را خودروسازانی دانست که خودروی خود را صادر می کنند و ما به ازای آن قادر به واردات هستند. بخش دیگر قطعه سازانی هستند که قطعات خود را به کشورهای مختلف صادر می کنند که در مقابل صادرات قطعه، توان واردات خودرو را دارا هستند.

فیروزی سومین مسیر واردات خودرو را متوجه افرادی دانست که خارج کشور دارای ارز و منابع مالی هستند و می توانند از محل ارز شخصی اقدام به واردات نمایند.

وی ادامه داد: چهارمین گروه کسانی هستند که نفت را از دولت می خرند و می توانند از محل صادرات بخش نفتی اقدام به واردات خودرو کنند.

فیروزی خاطرنشان کرد: این شرایط در قالب طرح است که باید در صحن به قانون تبدیل شود.

وی افزود: ما پیش تر به روش های اجرایی استناد می کردیم که قابل تغییر بود ولی اگر این واردات به قانون تبدیل شود، به همان نسبت به ضمانت اجرا دارد، جنبه های حمایتی دارد و به راحتی قابل تغییر نیست.

* احتمال انحصار در واردات خودرو

همچنین مهدی دادفر، دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو در خصوص اینکه اگر طرح مذکور به قانون تبدیل شود، موانع استاندارد و پلیس راهور و سازمان محیط زیست و... پیش روی واردات خودرو قرار دارد، افزود: اگر امروز طرح به قانون تبدیل شود، یک سال آینده قادر به واردات هستیم.

وی گفت: از ۶۸۰ فعال در حوزه واردات، ۱۲ شرکت نمایندگی باقی مانده اند که ۵ شرکت گرفتاری های بسیاری داشته و هیچ تمایلی برای ورود به بازار ندارند و مابقی نیز علی رغم اینکه راهکارها را یافته ایم، اما با بی ثباتی در فضای اقتصادی روبرو هستند.

دادفر خاطرنشان کرد: در فضای حاکم رغبتی برای حضور ما در امر واردات ایجاد نمی شود. دست نمایندگان مجلس برای حمایت از واردات خودرو درد نکند ولی دیروز مصاحبه ای از آقای کریمی منتشر شد که بازار را به سمت مخالفت با واردات سوق می دهد.

وی با اعلام اینکه انجمن وارد کنندگان خودرو هیچ اصراری برای واردات ندارند، تصریح کرد: بیمی وجود دارد که طرح مجلس را به سمتی ببرند تا بازار خودروی وارداتی بین ۴ خودروساز کنونی تقسیم شود که انحصار در انحصار ایجاد می کند.

فیروزی در پاسخ به سخنان دادفر اظهار کرد: مقرراتی که در قالب بخشنامه است، با تغییر مدیران به زودی تغییر می کند اما اگر قانون مستند باشد، به راحتی قابل تغییر نیست.

وی افزود: هم اینک مجلس گامی برداشته تا به سمت ایجاد این قانون پیش رویم و این روند را باید به فال نیک گرفت. همچنین نباید اظهار نظر تعدادی از نماینده ها را به عنوان اظهار نظر کل مجلس گذاشت.

فیروزی ادامه داد: بنده مخالفم که تولید کننده یا تاجر به بهانه های مختلف مورد برخورد قرار گیرد؛ یک تاجر در کشوری بازار پیدا می کند که نباید به آسانی از دست رود. دادفر نیز ارزان شدن کالا را موجب دست یافتنی شدن آن دانست.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • رضا IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  18 2
  لگن سازای داخلی ۴۰ ساله نتونستن ماشین با کیفیت بزنن ولی انقدر مافیای قدرتمندی دارن که هر کار بخوان میکنن
 • احمد IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  7 1
  تورا خدا ما که کامیون کشنده ولوو فروختم حالا با پول او سیصد ملیون خاور نمی توانم بخرم
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  0 0
  بی عرضگی ها اوضاع کشوررابه اینجارساندند
 • حجت گلشنی IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  10 0
  این طرح کاملا اشتباه هست یعنی تولید کننده وارد کننده هم بشه و بازار فقط دست مافیای خودرو داخلی و ابر شرکت ها بتوانند وارد کنند. واقعا تولید کننده داخلی کی می خواد روی پای خودش وایسه. قرار نبود قوانین لیبرالی بزارن. واردات خودرو های دست دوم رو آزاد کنند هم ارز بری کمتری داره هم کیفیت خوبی. قیمت ها هم شکسته میشه .
 • محمد IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  3 2
  تو را خدا آزاد کنید ماشین خارجی را ، اگه این کار را قبلاً کرده بودید الان ما تو صنعت خودرو حرف برا گفتن داشتیم
 • IR ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  2 0
  نماینده ها لطف کنند خودرو سازان را در خصوص واردات فربه یا بهتر بگیم رانتخوارتر نکنند و موضوع را به مردم واگذار کنند هر شرکتی در ازای صادرات کالا که محل و مقدار آن مشخص شده است به همان مبلغ اتومبیل وارد کنند و استفاده از ارزهای داخلی را هم ندهند
 • IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  1 4
  واقعا فکر کردن به این طرح رسیدن
 • IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  3 0
  تولیدکنندگان داخلی خودرو وقطعه سازان بایدازاین قانون کنارگذاشته شوند!
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  2 1
  من می ترسم سر قضیه واردات خودرو هم مثل تولید آن خودروسازان و قطعه سازان ضرر بکنند
 • همایون IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  1 1
  این طرح هم آرشیو میشه. زمانی که مافیای خودرو اراده کند
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  4 0
  این یعنی ماشینهای وارداتی هم قرار است بدست دلالان قیمت گذاری و توزیع شود
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   1 2
   اشتباه مثبت دادم
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  0 0
  با این افکار چگونه میخواهند تصمیمات درست برای منافع مردم گرفته بشود شما ببینید در تمام دنیا به بهترین برندها فرصت داده میشود برای فروش محصولات خود وارد آن کشور شود و محصولات خود را باتمام آیین نامه و استانداردهای جهانی بفروشدو اون شرکتها از خداشون هست که یک بازار خوب بدست آورده اندباورکنیدبدون یک دلار هزینه برای کشور نه تنها هزینه ایی ندارد بلکه شرکتها موظف به پرداخت مالیات هم میشوند چرا در ایران این اتفاق نمی افتد چون مسئولان ما نمیتوانداز بازار انحصار که پولهای باد آورده و رانت را نادیده بگیرند این مشکل حل شدنی نیست چون نیت چیزی دیگریست دیگه مردم مثل قبل نیستند هر چی شما بگویید قبول کنند
 • US ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  0 1
  واقعا باید خون گریست از دست این باصطلاح مسئولین. الان مشکل کشور چگونگی واردات خودرو خارجیه که وقت مجلس صرفش بشه؟ بابا به درد مردم برسید نه اختلاس زادهها و مفت خورهای اقتصادی و رانتی با پولهای بادآورده
 • بهروز IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  0 1
  همین ۴تا شرکت هم بازار دلار رو بهم می ریزن و گرونتر میکنن و با اون همه چی گرون میشه وهم مافیایی برای خودشون درست میکنن، بنظر من دولت حمایت کنه بیاریم مهندسی معکوس کنیم ما که مهندس مهندسی معکوس هستیم ولی با حمایت واقعی دولت
 • ایرانی IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  0 0
  به جان مادرتون واردات خودروراآزادکنین تااین این دوشرکت بفهمند چه غلطلی بامردم کردنه
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  0 1
  ممنون از نمایندگان مردمی مجلس که امروز با لایحه پروتکل های الحاقی باعث شدند که دولت دلار را 300 تومان و سکه را 800 هزار تومان گران کند.
 • وحید IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  0 0
  واقعاً نمیدونم چرا مجلس برای واردات خودرو باید شرط بزاره؟ یعنی نمیبینن این اوضاع مسخره خودرو تولید داخل بدون هیچ شرطی باید سریع فکر چاره کنن براش.... من شک میکنم نمایندهای مجلس نماینده مردم باشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس