کد خبر 1148229
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
واکنش حریری به مصوبه ترخیص کالاهای رسوبی؛ برخی برای مسئولان هر روز روضه رسوب خواندند/ زرنگها می‌دانستند که با خرید این و آن می‌توانند مصوبه ترخیص کالا بگیرند

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه هر مفسده‌ای در لوای حمایت از تولید رخ داد،‌ گفت: برخی برای مسئولان کشور هرروز روضه رسوب خواندند.

به گزارش مشرق، مجیدرضا حریری عضو اتاق بازرگانی ایران و چین در گفتگو با رادیو در پاسخ به سؤالی در مورد ترخیص کالاها از گمرک به‌وسیله ارز متقاضی و واردات بدون انتقال ارز گفت: در این مورد چند مسئله بسیار مهم وجود دارد؛ اول آنکه تبعیض کار غلطی است.

بیشتر بخوانید:

اطلاعات سپاه مانع ترخیص محموله ۴۰۰ کانتینر لوازم خانگی آلمانی شد

وی افزود: این بدین معناست که ما در کشور به متخلفین جایزه می‌دهیم و کسانی را که تن به قانون می‌دهند تنبیه می‌کنیم. در حدود دو سال است که اعلام شده است اگر کسی که تأمین ارز آن انجام نشده است یا به‌قولی کد رهگیری بانک مرکزی را ندارد، حق واردات نیز ندارد.

گمرک اشتباه کرد/ نباید اجازه تخلیه محموله‌هایی را که فرآیند قانونی را طی نکرده است در انبارهای خود می‌داد

حریری با بیان اینکه عده‌ای در این دو سال بدون آنکه تشریفات قانونی واردات کالا را به‌طور کامل انجام دهند (بدون داشتن کد رهگیری بانک مرکزی) اقدام به واردات کالای خود کردند، گفت: اول آنکه گمرک اشتباه کرده و نباید اجازه تخلیه چنین محموله‌هایی را که فرآیند قانونی را طی نکرده است در انبارهای خود می‌داده است که بعد از آن کسی بخواهد روضه دپو بخواند و چنین جبری را برای کشور درست کند.

هرروز یکی از قوا را به گمرک ببرند و یک نمایشی به‌راه بیندازند که :ببینید چقدر کالا در گمرک باقی مانده و کالاهای اساسی در حال خراب شدن است."

وی در ادامه گفت: البته بحث کالای اساسی جدا از این موضوع است اما در قبال کالای اساسی ما می‌شنویم که ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی در حال خارج شدن از گمرک است. افرادی به قانون تن داده‌اند و بدون تخصیص ارز کالاهای خود را وارد نکردند اما عده دیگری این کار را نکردند و کالای خود را وارد و در گمرک دپو کردند.

متخلفین برنده شدند/ واردات بدون ارز نیست

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین با تصریح به اینکه افرادی که از قانون تبعیت نکردند برنده شدند، گفت: هیچ وارداتی بدون انتقال ارز نیست (حتماً برای واردات کالا ارز از کشور خارج می‌شود)، یعنی واردکننده ارز را از بازار آزاد و یا بانک مرکزی تأمین می‌کند، در غیر این صورت کسی ارز خود را در شرایط فعلی برای وارد کردن کالا به کشور و پس از آن تبدیل شدن به ریال هزینه نمی‌کند.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر جریان به‌عکس این موضوع است، یعنی این ریال است که در حال تبدیل شدن به ارزها و کالاهای باارزش دیگر است و آن هم به‌دلیل کاهش ارزش ریال است.

دپوکردن در گمرک ارزش دلار افراد را دوبرابر کرده است/ این یک رانت است که از انبارهای گمرک و مقامات ذی‌نفوذ برای آن استفاده کردند

این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه "همین تقاضای ارز به بازار آزاد فشار وارد می‌کند و باعث به وجود آمدن تقاضای ۷میلیارددلاری می‌شود"، گفت: این موضوع باعث افزایش نرخ ارز می‌شود. عده‌ای کالاهایی نظیر لوازم خانگی داشتند که در زمان حاضر در بازار داخلی با قیمت دلار ۵۰هزار تومانی معامله می‌شود و این دپو کردن در گمرک ارزش دلار افراد را دوبرابر کرده است، این مسئله یک رانت است که از انبارهای گمرک و از مقامات ذی‌نفوذ برای بهره‌مندی از آن استفاده کردند.

مصوبه دولت امکان پولشویی برای قاچاق خارجی را فراهم می‌کند

وی در ادامه گفت: امروزه ما شاهد قاچاق سوخت، دارو، دام و بسیاری کالاهای دیگر از کشور هستیم که شامل تمام کالاهایی است که با ارز مفسده‌برانگیز ۴۲۰۰تومانی وارد می‌شود. این پول قاچاق در خارج از کشور تبدیل به ارز می‌شود اما این ارز کثیف است و برای بازگشت به چرخه رسمی کشور باید شسته شود.

حریری معتقد است: حال اگر بدون انتقال ارز کالا وارد کشور شود، پولشویی و چرخه قاچاق خروجی از کشور توسط مصوبه اخیر که دولت ابلاغ  کرده است انجام می‌شود، این بدین معناست که دولت مقرره‌ای را وضع کرده است که بر اساس آن عده‌ای می‌توانند پولشویی کنند، این موضوع خود می‌تواند باعث افزایش قاچاق معکوس از کشور شود.

اگر مصوبه دولت نبود دلار به ۲۰ الی ۲۱ هزار تومان می‌رسید

وی در مورد تأثیر مصوبه دولت بر نرخ ارز گفت: بنده معتقد هستم که اگر این مصوبه نبود در زمان حاضر دلار در بازه ۲۰ هزار تومان قرار گرفته بود اما فشار ۶ الی ۷ میلیارد دلار تقاضا فشار کمی نیست، چرا که کل واردات رسمی ما در سال در حدود ۴۰ میلیارد دلار است و این رقم خود شامل ۲۰ درصد از کل واردات است، این آمار را (۷ میلیارد دلار) خود گمرکی‌ها اعلام کردند.

هرروز مسئولین مختلف را به گمرک می‌برند، یک روز معاون اول رئیس جمهور، یک روز نماینده قوه قضائیه و یک روز هم نمایندگان مجلس و مدام روضه می‌خوانند که "ببینید این برنج‌ها در گمرک مانده و در حال فساد است."

برخی از مفسده‌های بزرگ در لوای حمایت از تولید رخ داد

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین در خصوص واردات کالاهای اساسی گفت: در تیر ماه مقرر شد کسانی که ۵ قلم کالای اساسی در گمرک دارند، بتوانند بدون تخصیص ارز کالای خود را وارد کنند، کسی نیز به این موضوع اعتراضی نکرد، اعتراض ما از زمانی آغاز می‌شود که به آبان ماه می‌رسیم و واردات بدون تخصیص ارز به تمامی کالاها تسرّی پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر برخی از مفسده‌های بزرگی را که در کشور رخ داده بررسی کنیم می‌بینیم که در لوای حمایت از تولید رخ داده است، در زمان حاضر نیز بهتر است ریز آمار ۴میلیون کانتینری را که می‌گویند در گمرک باقی مانده است جهت شفاف‌سازی اعلام کنند تا مشخص شود که چه‌مقداری از این کالاها واقعاً از مواد اولیه تولیدی یا ماشین‌آلات مربوط هستند.

هیچ تاجری حتی به‌روی یک دلار ریسک نمی‌کند/ مطمئن بودند که می‌توانند کالاهای خود را وارد کنند

حریری در پاسخ به سؤالی در مورد تکرار رویه فشارها برای واردات کالا به کشور گفت: طی ۳۰ سال گذشته این بار چهارم است که این رویه رخ می‌دهد، کسی که یک سال و نیم پیش، چند میلیون دلار کالا وارد کشور کرده و آن را در گمرک نگه داشته، خیالش از امکان واردات و ترخیص آن راحت بوده است، در غیر این‌صورت هیچ تاجری حاضر نیست حتی به‌روی یک دلار آن ریسک کند. کسی که جنس خود را غیرقانونی (بدون رعایت مقرره‌های قانونی) در انبارهای ورودی کشور ریخته،‌ این را می‌دانسته است که این‌قدر می‌تواند زور و  فشار بدهد و جوسازی کند و این و آن را بخرد تا چنین مصوبه‌ای را بگیرد، کارش را  بلد است و در نهایت زرنگهای عرصه تجارت به قانون وقعی نمی‌گذارند.

وی در ادامه گفت: این افراد کار خود را بلد هستند و آن کسانی که تن به قانون دادند در اینجا ساده‌لوح شمرده می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • وحید IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  2 0
  به بهونه پایین نگه داشتن نرخ ارز واردات کالا رو محدود کردن این کار شاید از بالا رفتن نرخ ارز تا حدودی جلوگیری کنه اما باعث بالا رفتن قیمت کالا ها و افزایش انحصار طلبی میشه چون فقط عده ی کمی می توانند واردات کنند دقیقا از دوسال پیش ( بعد از شکست برجام ) که این قانون اجرا شد هم قیمت ارز بالا رفت و هم قیمت انواع کالا بهتره این قانون لغو بشه
 • بابک IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  1 0
  واردات به اصطلاح بدون انتقال ارز فقط يه منفذ كثيف براي پولشويي هست. برام جالبه چرا وزارت خزانه داري آمريكا و برخي افراد مسول و معلوم الحال ؛ همزمان بانك مركزي را مي كوبند.
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  1 0
  احسنت جناب حريري

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس