کد خبر 1145709
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۹
نان خشک، گران‌تر از نان تازه / گرانی خمیرمایه، بهانه‌ای برای کاهش کیفیت نان!

قیمت گذاری نادرست نان و نهاده‌های دامی، سبب شده که دامداران از نان تازه برای تامین خوراک دام‌ها استفاده کنند.

به گزارش مشرق، طی چندسال اخیر ثابت ماندن نرخ نان نسبت به نهاده های دامی، دامداران را بر آن داشته که به جای خرید گندم، جو، نان خشک و .... با خرید مستقیم نان از نانوایی ها، خوراک دام خود را تامین کنند.

 ابراهیم میری زکی، یک تولیدکننده انواع نان‌های صنعتی و سنتی گفت: قیمت نان خشکی که دامدار می‌خرد، هر کیلو ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و گران‌تر از نرخ انواع نان تازه حتی به صورت آزادپز است؛ یکی از گاوداران می‌گفت به جای این که گندم ۴ هزار تومانی یا نان خشک ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی را به خورد گاو بدهم، نان هزار و ۵۰۰ تومانی را می‌خرم و خشک می‌کنم، خیالم از بابت بهداشتی بودن خوراک گاوها هم راحت‌تر است.
 
وی افزود: نانی که باید به دست مردم برسد، خوراک دام‌ها می‌شود و باعث شده یک مقدار کمبود آرد هم به وجود بیاید؛ من دو کارگاه دارم که یکی از آن‌ها به دلیل تامین نشدن آرد با تمام تجهیزات تعطیل است.

این نانوا بیان کرد: اگر ما بخواهیم نان با کیفیت به مردم بدهیم، قیمت نان باید افزایش پیدا کند، چون قیمت مواد اولیه مورد نیاز برای تولید نان مثل آرد و مایه خمیر افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: حقوق کارگران نانوایی نسبت به تورم افزایش قابل توجهی نداشته و باعث شده که کارگران با تجربه شغلشان را تغییر بدهند و کارگران بی تجربه جای آن‌ها را بگیرند.

میری گفت: به عنوان کسی که ۲۸ سال مشغول تولید نان است، فکر می‌کنم قیمت نان باید آزاد شود، شاید با گران شدن نان مردم شاکی شوند ، اما واقعیت امر به نفعشان است، چون کیفیت نان بهتر می‌شود.

آسیاب ضایعات به همراه گندم برای تولید آرد!

وی تصریح کرد: چون قیمت نان زیاد نشده، بسیاری از نانوایان توان خرید آرد درجه یک را ندارند، از طرفی برای آسیابان‌ها هم صرفه ندارد که با این هزینه‌های بالا آرد درجه یک تولید کنند، به همین دلیل ضایعات گندم را هم همراه با گندم آسیاب می‌کنند و به عنوان آرد به نانوایی‌ها می‌دهند که این مسئله روی کیفیت نان اثر می‌گذارد.

این نانوا ادامه داد: یک عامل اثرگذار دیگر بر کیفیت نان، کیفیت مایه خمیر است، مایه خشک خمیر به هر کیلو ۴۰ هزار تومان رسیده به همین دلیل بسیاری از نانواها مجبور هستند که از جوش شیرین و مکمل‌های دیگر برای تولید خمیر استفاده کنند.

افزایش سرسام آور قیمت خمیرمایه

رمضانعلی زردادخانی، مالک یک مجتمع تولید انواع نان سنتی آزادپز از نیشابور نیز گفت: به علت کمبود آرد باید در ماه ۱۰ روز تعطیل کنیم، اما چون اتحادیه می‌گوید فقط ۴ روز باید تعطیل باشید، مجبوریم که همان سهمیه را در ۲۶ روز تقسیم کنیم و تولید روزانه را پایین بیاوریم.

وی ادامه داد: چون تولید صرفه اقتصادی ندارد، مجبور شدم کارگرم را اخراج کنم! قیمت نان باید با سایر اجناس بازار یک همخوانی داشته باشد، اما نرخ نان چند سال تغییری نداشته است در حالی که هر هفته قیمت خمیر مایه نسبت به هفته قبل بیشتر می‌شود.
نانوایی
محمد بیگمی، تولیدکننده نان سنگگ  گفت: حمایت دولتی حتی اگر باشد که نیست هم فایده‌ای ندارد؛ یک کیسه مایه خمیر را که پارسال ۲۰۰ هزار تومان می خریدیم، اکنون به ۵۰۰ هزار تومان رسیده است، اگر استفاده نکنیم، کیفیت نان پایین می‌آید، اگر هم استفاده کنیم که تولید مرقوم به صرفه نمی‌شود.

نان خشک گران و قیمت نان تازه بی منطق!

اشتباهاتی که دولت طی سالیان اخیر در زمینه قیمت گذاری‌ها و خریدهای تضمینی به صورت زنجیره وار انجام داده، آسیب‌های فراوانی را به صنعت نان وارد کرده است، از یک سو با عملکرد ضعیف در خرید تضمینی گندم از کشاورزان، آن‌ها را نسبت به کشت جدید بی میل کرده، از سوی دیگر با تعیین نرخی که برای فروشندگان بذر این محصول در نظر گرفته، آن‌ها را هم نسبت به فروش به کشاورزان بی میل کرده است.

این موارد در کنار مدیریت نادرست در تامین نهاده‌های دامی که قیمت این محصولات را هم بالا برده، سبب شده که فروشندگان بذر، بذری را که می‌تواند در نهایت به آرد و نان تبدیل شود به دامداران بفروشند تا خوراک دام‌ها شود و از سوی دیگر به دلیل به صرفه نبودن خرید نهاده‌های دامی، دامداران هم به خرید نانی که می‌تواند خوراک مردم باشد، روی آورند؛ رویه‌ای که ضرر آن مستقیما متوجه نانوایان و مردم است.

از سوی دیگر افزایش قیمت نان در شرایط فعلی نیز فشار اقتصادی مضاعفی را به توده مردم وارد خواهد کرد، بنابراین به نظر می‌رسد دولت باید برای حمایت از صنعت نان، به جای افزایش قیمت ها، به فکر اصلاح رویه نادرستی که در کشت گندم و تامین نهاده‌های دامی ایجاد کرده بیندیشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  31 4
  منظورتون ؟!!!
  • DE ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   17 2
   یعنی تدبیر و امید رو ببینید.
  • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   4 1
   حتما باید فکر اساسی بشه تا حالا بار ها به چشم دیدم که 20 تا 20 تا نون بربری برا حیواناتشون میخرن
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   1 0
   ایده کمک فضای سبز برای کاهش مشکلات خوراک دام / ببینید سالیانه مقدار زیادی آب و کود و بذر و سم و نیروی انسانی برای فضای سبز و پارک ها هزینه می گردد. در حالیکه پس از چند ماه، چمن ها و علف های هرز و سایر گونه های گیاهی را می برند و به سطل زباله می ریزند. با توجه به شرایط بحرانی و کمبود برای تامین نیاز خوراک دام و طیور و نبود ارز برای واردات ، پیشنهاد من این است که از فضای سبز کشور برای کمک به دامداران کمک گرفت . اولا چمن و درختچه ها و سایر گیاهانی که در پارک ها و خیابان ها هرس می شوند به سطل زباله نریخت و به دامداران داد و ثانیا بجای کاشت گونه هایی که صرفا برای زیبایی یا مقاوم بودن در پارک ها و فضای سبز کاشت می شوند می توان گونه هایی کاشت که سریع الرشد بوده و بعد از هرس بعنوان خوراک می توان استفاده نمود. اینگونههم قیمت مرغ و گوشت کاهش می یابد و هم با خروج ارز برای واردات خوراک دام کمتر می شود.
 • CA ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  34 9
  بزودی به خود دامها پول میدن خودشون برند نون بخرند! دولت تدبیر و امید ببینید به چه پیشرفتهای دانش بنیانی رسیده!
  • CA ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   1 0
   اینکه تازه چیزی نیست قرار شد برای مذاکره با آمریکا برای گوسفند ها هواپیما چارتر کنند برند آمریکا نون بخرند تازه قراره بهشون روزنامه انگلیسی هم بدند اگه خواستند بخوانند و اگه هم نخواستند خب با نون ساندویچ روزنامه ای درست کنند بزنند تو رگ.
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  21 7
  دولت تدبیرنمونه کامل الگوی جهانی برای درنوردیدن رکوردهای فلاکت وشعبده بازیهای اقتصادی دربی ارزش کردن پول ملی ورکوردتورم
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  5 2
  به برکت تدبیر
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  13 4
  تنها قوت فقرا رو هم به این بهانه‌ها ازشون بگیرین. خوبه برای هر بیعدالتی و گرونی یه بهونه ای دارین!!!
 • محمددددد IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  11 0
  این هم بهانه دیگری مثل بهانه‌های دیگر......!!! چهارتا دامدار هم اگر نان به دام بدهند هیچ راهکار و چاره‌ای ندارند برای آن غیر از گرون کردن نان ۸۰ میلیون نفر بخاطر چند نفر.........!!! آقایون گرونی دلار و کالاها و نهاده‌های دامی بخاطر بی‌کفایتی شماست و خرید نان برای دام هم بخاطر بی‌عرضه‌گی شماست و مردم نباید نتوانست رو بدهند
 • FR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  3 5
  من میگم چرا نانوایی ها تو این چند ماه بیش از حد شلوغه!.. دلسوزانی که صداتون به جایی میرسه به داد نظام و ملت برسید،وضعیت طاقت فرساست
 • کورش کبیر IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  1 0
  هر دونه چانه نان ۳۵۰ گرمی که وارد تنور میشه شاید ۲۰۰ گرم دربیاد یعنی اگه یه نان را وزن کنیم ۲۰۰ گرم بیشترنیست حالا نون خشک بماند حالا هر ۵تا نان میشه ۱ کیلو به ازای ۱۵۰۰ قیمت نان ۵تا نان ۱۵۰۰ میشه ۷۵۰۰ یعنی کیلوی ۷۵۰۰ نان اخه دامدار خ... بره نان کیلوی ۷۵۰۰ بخره میخوان نان گرون بشه میگن دامدار شما اگه راست میگید بجای پاک کردن صورت مسئله حد مسئله رو حل کنیدسر مردم کلاه نزارید
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  0 0
  به همین دلیل بعضی نانوایی ها یک گونی جلوی تنور گذاشتن شعله را هم بالا کشیدن و مستقیم نان را از تنور در گونی می اندازند برای تبدیل به نان خشک
 • فراجناحی IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  2 0
  خیلی افراد هستند قوت غالب آنها نان است ، چرا صورت مساله رو عوض می‌کنید، خوراک دام را هم ارزان کنید که سود آن هم به تولید کننده برسد و هم به مصرف کننده
 • آذربایجانی IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  1 0
  بهتره بجای پیدا کردن بهانه برای گران کردن نان {قوت غالب ایرانیان}قیمت گذاری نان خشک رو اصلاح کنید در ضمن نان 1500 تومانی وقتی خشک شد کیلویی همون 3500 یا 4000 تومن آب میخوره
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  0 0
  آنچه نداشتند برای فریب فریاد زدند بجای گل خار گل برما زدند. تدمیریان ناامید بودند و خود را الکی جا زدند.
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  0 0
  اینم حکایت قاچاق بنزین وگرانی یهویی ان یعنی کدوم جمعه میفهمن که نون گرون شده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس