اخبار ویژه روزنامه ها

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس در پیامی توئیتری، نام یکی از افراد موجود در لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی را فاش کرد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان


واشنگتن‌پست: اهرم‌های فشار بر ایران روزبه‌روز بی‌اثرتر می‌شود


یک روزنامه آمریکایی تأکید کرد: ایران ذخایر اورانیومش را افزایش داده و ‌تانکرهای نفتکش این کشور در آب‌ها در حرکت‌اند. این بحران، میراث دوران ‌ترامپ و شکست فشار حداکثری است.


واشنگتن‌پست در گزارشی نوشت: هفته گذشته وقتی که کاخ سفید داشت با خودش کلنجار می‌رفت تا بلکه بتواند خبر شکست انتخاباتی‌اش را به نوعی هضم کند، به مقامات دولت گزارش داده شد که در دو جبهه در نبرد طولانی‌مدتش با جمهوری اسلامی شکست خورده است. اولین ناکامی؛ گزارش آژانس بود که در آن اعلام شده «ایران بازهم ذخیره اورانیوم غنی‌شده‌اش را افزایش داده است». دومین شکست؛ تصاویر ماهواره‌ای بود که نشان می‌داد باز هم یک کشتی نفتکش ایرانی دارد به سمت آب‌های «خلیج ‌فارس» حرکت می‌کند. این نفتکش تولیدات پتروشیمی ‌ایران را به مقصد ونزوئلا منتقل کرده بود و در راه بازگشت به آب‌های ایران است. این چهارمین ‌تانکر نفتکش ایران است که در هفته‌های اخیر راهی ونزوئلا شده و برگشته‌اند.


تردد کشتی‌های نفتکش ایران، سندی است که ثابت می‌کند استراتژی ‌ترامپ برای متوقف کردن صدور نفت جمهوری اسلامی  موفق نبوده و حفره‌هایی در این استراتژی ایجاد شده است.


در طول تابستان، دولت ‌ترامپ جلوی حرکت چندین فروند کشتی نفتکش ایران را در دریا گرفت تا جلوی فروش نفت رژیم را بگیرد. اما شاهدیم که تجارت نفت ایران، همچون تولید سوخت هسته‌ای‌اش دوباره اوج گرفته است. دولت ‌ترامپ ماه‌های پایان دوره کاری‌اش را پشت‌سر می‌گذارد. این دولت برای آنکه ایران را وادار به آمدن به پای میز مذاکره کند بارانی از تحریم‌های اقتصادی را روانه رژیم کرد. اما هرکدام از این اقدامات به نوعی بی‌نتیجه ماند.


تانکرهایی که در هفته‌های اخیر وارد ونزوئلا شده‌اند فقط بخشی از یک ناوگان کوچک هستند که به گفته ناظران، بی‌سروصدا همه‌روزه یک میلیون بشکه نفت و گاز ایران را تا بنادر آمریکای جنوبی و آسیا می‌رسانند. چین، یکی از مقاصد این کشتی‌هاست. از بهار امسال تا به این لحظه، سطح این تجارت و گسترش فعالیت هسته‌ای ایران ده برابر بیشتر شده است. این یعنی اینکه سیاست «فشار حداکثری» موفق نبوده است؛ خیلی از کشورها مخالف یکجانبه‌گرایی ‌ترامپ در برابر جمهوری اسلامی هستند و تمایلی به هرچه سخت‌تر کردن حلقه محدودیت‌ها علیه ایران ندارند و این به‌رغم آن است که ایران بازهم انبار ذخیره اورانیوم خودش را بیشتر کرده است.


این واقعیات را تحلیلگران صنعتی و مقامات اطلاعاتی عنوان کرده‌اند؛ با این حساب؛ ‌ترامپ می‌رود اما یک بحران حل نشده را برای مقام خلف خود به میراث می‌گذارد. این بحران، که امروز به مراتب بدتر از چهار سال پیش است که ‌ترامپ کارش را آغاز کرد، از این قرار است: در یک جبهه کشوری ایستاده است که محدودیت‌های هسته‌ای را زیر پا می‌گذارد، و در جبهه مقابل؛ دولتی در واشنگتن قرار دارد که همه اهرم‌های دیپلماتیک و اقتصادی‌اش روزبه‌روز بی‌اثرتر می‌شود.


«رابرت لیتواک» نایب‌رئیس «مرکز بین‌المللی وودرو ویلسون» می‌گوید: تهران در برابر فشار حداکثری، فشار خودش را پیاده کرده است. سیاست‌های دولت واشنگتن نه تنها پیشرفت‌های هسته‌ای ‌ایران را متوقف نکرد بلکه در آخر کار، این آمریکاست که منزوی شده است، نه ایران.


هفته گذشته «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» گزارش داد که انبار ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران بیشتر از ۱۲ برابر مقدار تعیین شده در توافق هسته‌ای شده است. حتی برخی از وفادارترین متحدان آمریکا در اروپا و آسیا هم چندان موافق رویکرد ‌ترامپ در قبال جمهوری اسلامی نیستند. همین بی‌اشتیاقی متحدان است که موجب شده، آن حمایت کافی برای بایکوت سخت اقتصادی جمهوری اسلامی و تغییر رفتار آن به‌ دست نیاید.


«اریک لی» استراتژیست انرژی که با «سیتی گروپ» همکاری می‌کند، می‌گوید: «شاید خیلی از کشورها چشمان‌شان را به روی تقلب ایران در تحریم‌ها بسته‌اند. علتش این است که این کشورها از یک‌جانبه‌گرایی آمریکا ناراحت‌اند. حتی کشورهایی هم که نسبت به نیات حقیقی و رفتارهای ایران بدبین هستند، همین احساس را دارند».


ونزوئلا و جمهوری اسلامی سال‌هاست که شریک تجاری هم‌اند. ونزوئلا خودش تولیدکننده نفت است اما محتاج فرآورده‌های نفتی ایران است از قبیل بنزین.


«سام مدنی» یکی از بنیان‌گذاران TankerTrackers در این‌باره شرح می‌دهد: کشتی اسب: به میزان ۲ میلیون بشکه میعانات گازی ایران را در بندری در ونزوئلا تخلیه کرد و بعد هم ۲ میلیون بشکه نفت ونزوئلا را برای؛ فروش در خارج از کشور بارگیری کرد. این یک تجارت ناب تهاتری است.


به راحتی نمی‌توان عدد و رقم صحیح و قابل اعتمادی از صنعت نفت ایران به‌دست آورد. اما محاسبه بسیاری از تحلیلگران مستقل این است که تهران به‌طور متوسط در ماه سپتامبر روزانه ۱.۲ میلیون بشکه و در ماه اکتبر نیز تقریبا به همین میزان نفت صادر کرده است.


بعضی از طرف‌های تجاری ایران، دیگر باکی از علنی کردن تجارت‌شان ندارند. از تابستان به این طرف؛ جمهوری اسلامی علنا از تجارتش با چین صحبت می‌کند. چین هم ابایی از اینکه اعلام کند بخشی از واردات نفتش از ایران است ندارد.


هر دو کشور در واقع دارند رو در روی دولت ‌ترامپ می‌ایستند که تهدید کرده  از هر حکومتی که با تهران تجارت داشته باشد انتقام خواهد گرفت. جمهوری اسلامی حجم عظیمی ‌از نفت و میعانات گازی خود را با پنهانکاری صادر می‌کند.


روش ساده این حقه‌ها این است که ایران نام کشتی نفتکش و ثبت‌نام آن را تغییر می‌دهد.حقه‌های پیچیده و البته خطرناک آن هم بدین ‌ترتیب است که نفت خام و میعانات گازی را در وسط دریا و آب‌های باز به‌صورت کشتی به کشتی جابه‌جا می‌کند.


گروه حقوقی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، یک رشته تصاویر ماهواره‌ای دریافت کرده است که نشان می‌دهد که چهار فروند کشتی دارند نفت ایران را کشتی به کشتی جابه‌جا می‌کنند. پنج مورد مشابه دیگر هم گزارش شده که طی آن کشتی‌های خارجی دارند میعانات گازی ایران را تحویل می‌گیرند و این سوخت را تحویل کشتی‌های دیگری می‌دهند.

جهانگیری: به تجربه می‌گویم بودجه، چوب ادب است(!)


معاون اول رئیس‌جمهور گفت به تجربه می‌گویم که بودجه، چوب ادب سیاستمداران است، به ویژه سیاستمدارانی که شعار می‌دهند.


اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: در جهت قانونی کردن طرح تأمین کالاهای اساسی باید منابع جدیدی را به دولت جهت اجرا اعلام کنیم که به نظر مجلس موضوع تراکنش‌ها و نیز گمرک از منابعی است که می‌توان به عنوان درآمدهای جدید دولت برای اجرای این طرح پیشنهاد داد.


جهانگیری افزود: با وجود همه سختی‌ها و دشواری‌ها با همتی که مدیران کشور در موضوع بودجه از خود نشان دادند، موفق شدیم تاکنون از این مرحله عبور کنیم هرچند برخی نمی‌خواهند قدر این زحمات را بدانند و حرف‌هایی را بر زبان جاری می‌کنند که جز دلسرد کردن مدیریت ثمری ندارد.


معاون اول رئیس‌جمهور با بیان این‌که مکرر گفته‌ام کارنامه این دولت قابل مقایسه با هر دولت دیگری در سال‌های پس از انقلاب اسلامی است، گفت: برای مقایسه می‌توان به دو سال و نیم پایانی دولت آقای احمدی‌نژاد و دو سال و نیم ابتدایی دولت تدبیر و امید پرداخت.


جهانگیری با تاکید بر این‌که با کلی‌گویی و شعار در کشور اتفاقی رخ نمی‌دهد، اظهار داشت: در دو سال و نیم پایانی دولت گذشته، میزان ‌اشتغال خالص کشور روند کاهنده داشت و تقریباً صفر بود، در حالی که در مقایسه با دو سال و نیم ابتدایی آغاز به‌کار دولت تدبیر و امید سالانه 500 هزار شغل ایجاد شد و همچنین نرخ تورم در دولت گذشته رو به بالا بود و به 36 درصد رسید، در حالی که تورم در دولت آقای روحانی روند کاهنده داشت و به 11/2 کاهش یافت.


معاون اول رئیس‌جمهور افزود: این دستاوردها در شرایطی اتفاق افتاد که فقط مدیریت دولت جابه‌جا شد. جهانگیری گفت: تجربه من به‌عنوان فردی که هم در دولت و هم در مجلس فعالیت کرده‌ام می‌گوید؛ بودجه چوب ادب سیاستمداران به‌ویژه سیاستمدارانی است که تنها شعار می‌دهند. منابع و مصارف در بودجه کشور موضوعی واقعی است و باید با آن منطقی برخورد کرد. نمی‌توان ذهنی و خیالی منابع کشور را افزایش دهیم. متاسفانه برخی مسائلی که در حال حاضر عنوان می‌شود با ده برابر بودجه کنونی نیز نمی‌توان به آن حرف‌ها جامه عمل پوشاند.


سخنان آقای جهانگیری از چند جهت قابل تأمل است. نخست اینکه خود وی، به ویژه در جریان مناظره‌های انتخاباتی، به شدت پوپولیستی و تبلیغاتی حرف می‌زد و ضمن تخریب مطلق دولت قبلی، مدعی بود دولت متبوع وی، اوضاع اقتصادی را گل و بلبل کرده و در آینده بهتر هم خواهد کرد؛ و حال آنکه دولت فعلی، رکورددار نامطلوب‌ترین آمار و شاخص‌های اقتصادی چند دهه اخیر در ابعاد مختلف است. جهانگیری همچنین در ماجرای واگذاری ارز دولتی به نرخ 4200 تومان هم به عنوان سوپر مدیریت بازار ارز، از سوی نشریات اصلاح‌طلب معرفی شد و حال آنکه دولت در آن ماجرا، 18 میلیارد دلار ذخیره ارزی را در خدمت رانت‌خواران به باد داد.
همچنین آقای جهانگیری در حالی پز تورم 11 درصدی را می‌دهد که تورم در برخی سال‌های اخیر به رکورد بی‌سابقه 52 درصد رسید و همین طور است آمار مربوط به افزایش نقدینگی ضریب جینی، تشدید رکود بیکاری و...


در هر صورت و فارغ از اینکه آقای جهانگیری خواسته حامیان طرح معیشتی مجلس را تخطئه کند، اما تلویحاً اذعان کرده که رأساً برخی ادعاهای هیجانی را تجربه کرده و ادب شده است.

ایران


ادعای بررسی امکان حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران در دولت ترامپ

 خبر اول اینکه، روزنامه امریکایی نیویورک‌تایمز که چند روز پیش گزارشی ادعایی درباره ترور نفر دوم القاعده در تهران منتشر کرده بود، در گزارشی دیگر مدعی شد که دونالد ترامپ هفته گذشته امکان حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران را بررسی کرده است. به گزارش ایلنا، در بخشی از این مطلب با بیان اینکه چند مشاور و مقام ارشد از جمله مایک پنس معاون ترامپ، مایک پمپئو وزیر خارجه، رئیس ‌جمهوری امریکا را از پیگیر شدن در این باره برحذر داشته‌اند، نوشت آنها به ترامپ هشدار داده‌اند که چنین اقدامی می‌تواند منجر به جرقه برخوردهای جدی‌تر آن هم چند هفته مانده به پایان کار دولت او شود. نیویورک تایمز مدعی است «هرگونه برنامه حمله‌ای، احتمالاً روی تأسیسات نطنز متمرکز بوده است. جایی که هفته گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد توانسته ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را به ۱۲ برابر مجاز در برجام برساند.»

روایت طبری از بازداشتش در منزل آملی لاریجانی

 خبر دیگر اینکه، اکبر طبری از مسئولان سابق قوه قضائیه بود که پس از برگزاری 15 جلسه رسیدگی قضایی، دادگاه او را به ۱۲ سال و نیم حبس تعزیری و حدود ۶۰۰ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم کرد. با این حال او از زندان اوین با نوشتن جوابیه‌ای در واکنش به گزارش روزنامه شرق از تخلفات روی داده در لواسان که در پرونده طبری نیز مطرح شده بود، مطالب منتشر شده را اتهام‌زنی تلقی کرد و مدعی شد که هیچ یک از اتهاماتش به جایگاه شغلی و مدیریتی‌اش در قوه قضائیه ارتباط نداشته است. طبری در این جوابیه به روزنامه شرق گفته که در هنگام بازداشت در شهرستان آمل برای ناهار میهمان منزل آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است و پس از درگیری گروه 50 نفره بازداشت کنندگان با نیروهای حفاظتی منزل ایشان دستگیر و به بند 2 الف بازداشتگاه اوین منتقل شده است. طبری با این ادعا که شاکی عمومی و سازمان اطلاعات سپاه پس از 15 ماه هیچ‌یک از ادله اثبات اتهام یا جرم را ارائه ننمودند، مدعی شد «چنانچه نام این‌جانب را از این پرونده عریض و طویل صوری که تشکیل داده شد، بردارند و نام شخص دیگری را درج نمایند، آن شخص از اتهامات واهی تبرئه خواهد شد و بیش از 90 درصد اتهامات این‌جانب قبلاً در دوران رؤسای قبلی قوه قضائیه در محاکم قضایی رسیدگی و قرار منع تعقیب و مختومه شده بود.»

شکایت یک نماینده مجلس از ۲ کارگر و ۱۱ شهروند

 شنیدیم که، یک نماینده اصولگرای مجلس از 2 کارگر و 11 شهروند اراکی شکایت کرده است. به گزارش اعتمادآنلاین، علی‌اکبر کریمی نماینده اراک در مجلس یازدهم که پیش‌تر در سخنرانی‌های خود از مطالبات کارگران صنایع این شهر از جمله کارگران معترض شرکت هپکو دفاع کرده بود در اقدامی متفاوت، از این افراد که مطلبی انتقادی علیه او را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر داده بودند، شکایت کرده است. درنتیجه این شکایت رضا سیفوری کارگر هپکو و ساعد طاهری کارگر شاغل در نیروگاه و ۱۱ شهروند اراک به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اراک احضار شده‌اند تا بابت شکایت مبنی بر «نشر اکاذیب در سامانه‌های یارانه‌ای» پاسخگو باشند. اقدامی که برخی شهروندان اراکی در فضای مجازی به آن واکنش نشان داده و از نماینده‌شان خواسته‌اند اگر نمی‌تواند یار شاطر شهروندان باشد، بار خاطرشان نشود و علیه‌شان طرح شکایت نکند. خبرگزاری ایلنا هم خبر داده که رمضانعلی سنگدوینی، نماینده گرگان و آق‌قلا در مجلس، طی نامه‌ای به مدیرعامل دخانیات ایران، خواستار حقوق و مزایای بالای ۱۰ میلیون تومان برای مشاور خود شده است که از اداره دخانیات گرگان مأمور به خدمت در دفتر وی شده است. این درخواست با مخالفت مدیرعامل شرکت دخانیات ایران روبه‌رو شده. «ایلنا» در ادامه مدعی شد که علت درخواست تحقیق و تفحص سنگدوینی، نماینده گرگان از شرکت دخانیات ایران، دست رد مدیرعامل این شرکت به گزینه این نماینده برای مدیرکلی دخانیات گلستان و مخالفت با پرداخت‌های غیرقانونی به مشاور وی از بودجه دخانیات است.

نماینده مجلس: مفسدان را در ملأ عام آویزان کنید!

 دست آخر اینکه، نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی خواستار اعدام تعدادی از مفسدین و رانت‌خواران در ملأ عام شد. به گزارش ایسنا، حبیب‌الله دهمرده در تذکری در جلسه علنی صبح روز سه‌شنبه مجلس خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت: با مفسدین، رانت‌خواران و آقازاده‌ها برخورد کنید و تعدادی از این حرام‌خواران را برای عبرت دیگران در ملأعام آویزان کنید. دهمرده با بیان اینکه کشور گران و بد اداره می‌شود، گفت: گرانی، بیکاری و حاشیه‌نشینی طاقت مردم را بریده و حقیقتاً این وضعیت مایه شرمندگی است. علاوه بر این در اثر نبود زیرساخت فضای مجازی، عدالت آموزشی از بین رفته است. وی در بخش دیگری از تذکر خود با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور گفت: وضعیت کرونا بسیار وحشتناک شده و اقدام جدی می‌طلبد.

خراسان


آغازنقره داغ مخالفان شفافیت اقتصادی


یک مقام مسئول در حوزه اقتصادی با ارسال دستورالعملی خطاب به تعدادی از سازمان ها و نهادهای دولتی، به آن ها متذکر شده با توجه به اهمیت اعمال قانون در خصوص شبکه های متخلف، از این پس در صورتی که هرکدام از مجموعه های توزیعی اطلاعات مربوط به خرید و فروش و فاکتورهای خود در مصادیق مهمی چون کالاهای اساسی و لوازم خانگی را به صورت منظم و مستمر در سامانه تعیین شده ثبت نکنند، مطابق مفاد ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا با آن ها رفتار شود و محدودیت هایی چون عدم تخصیص کالا برای آن ها وضع شود.


هشدار به مراکز در معرض تعطیلی اول آذر


یک نهاد مسئول در بخشنامه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از ادارات دولتی و تشکل های بخش خصوصی که در معرض تعطیلی 2 هفته ای از ابتدای آذرماه هستند، به آن ها متذکر شده به منظور جلوگیری از وارد شدن زیان به آن ها، 2 موضوع مهم یعنی نحوه عرضه یا نگهداری کالا و مواد فاسد شدنی موجود در انبارها و بخش های مختلف مربوط به خود و رعایت اصول ایمنی و حفاظتی برای جلوگیری از سرقت را مد نظر قرار دهند.

آرمان ملی

اکبر طبری چطور بازداشت شد؟

اکبر طبری ماجرای بازداشت خود را اخیرا در جوابیه‌ای اینگونه شرح داده است: «این‌جانب درحالی‌که در خارج از حوزه قضائی تهران و در شهرستان آمل بدون دریافت نیابت قضائی از شهرستان آمل ناهار میهمان منزل ریاست مجمع ‌تشخیص مصلحت نظام و منصوب مقام عظمای ولایت حضرت آیت‌ا... آملی‌لاریجانی بودم، در منزل ایشان توسط گروه پنجاه‌نفره - که موجب درگیری با نیروهای حفاظتی حضرت آیت‌ا... آملی‌لاریجانی قرار گرفت - بازداشت و در ساعت سه‌ونیم شب توسط بازپرس رسیدگی‌کننده پرونده که در آن شب در بند 2 الف بازداشتگاه منتظرم بود، تفهیم اتهام نموده که در تاریخ تشکیل بیش از یکصدساله عدلیه در آن ساعت شب سابقه نداشته است.»

محکومیت متخلفان تولید غیرمجاز ذغال

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهریار، از محکومیت حبس برای 11 متخلف تولید غیرمجاز ذغال در این شهرستان خبر داد. شیدا اکارگفت: پیرو شکایات واصله و بررسی کارشناسان محیط زیست مبنی بر فعالیت غیرمجاز تعداد زیادی کوره ذغال چوب در صباشهر، اخطاریه لازم برای صاحبان این کوره‌ها صادر شد. وی افزود: در این پرونده به استناد ماده 688 و 690 قانون مجازات اسلامی و مواد 11 و 12 قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست، حکم محکومیت برای 11 نفر از متخلفان که بیش از 30 کوره غیر مجاز تولید ذغال احداث کرده بودند،
هر کدام به مدت یک سال حبس صادر شد.

اتمی شدن ریاض به تهران بستگی دارد

وزیر مشاور عربستان سعودی در امور خارجه می‌گوید که ریاض حق مجهز شدن به تسلیحات اتمی را در صورتی که ایران به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شود، محفوظ می‌دارد. عادل الجبیر در امور خارجه در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان گفت که این کشور این حق را دارد که خود را به تسلیحات اتمی مجهز کند. روزنامه فرامنطقه‌ای «القدس العربی» به نقل از خبرگزاری آلمان گزارش داد که این وزیر سعودی در گفت‌وگو یادشده گفته است، درصورتی‌که نتوان ایران را از ساخت تسلیحات اتمی منع کرد، ریاض حق مسلح شدن به تسلیحات اتمی را محفوظ می‌دارد.

احضار رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه

مدیر شبکه بهداشت شهرستان بهارستان گفت: به دلیل بی‌اعتنایی به اجرای پروتکل‌های بهداشتی حکم جلب رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه شهرستان بهارستان از سوی دادسرا صادر شد. دکتر دانوش دمیریان افزود: شکایت شبکه بهداشت این شهرستان به‌ دلیل بی‌اعتنایی اتحادیه آرایشگران زنانه بهارستان به محدودیت‌های کرونایی در موج سوم کرونا بوده است. وی ادامه داد: نه‌تنها این اتحادیه برای تعطیلی آرایشگران زنانه برابر محدودیت‌های کرونایی در شهرستان اقدام موثری انجام نمی‌داد، حتی هم‌صنفی‌های خود را تشویق به فک پلمب هم می‌کرد.

شکایت از 2 کارگر و 11 شهروند اراکی

چندی پیش مطلبی انتقادی درمورد علی کریمی، نماینده مجلس در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است؛ مطلبی که درنتیجه آن علی‌اکبر کریمی از رضا سیفوری از هپکو و ساعد طاهری از نیروگاه و 11 شهروند اراک شکایت کرده و بر همین اساس احضاریه‌ای از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اراک برای این افراد ارسال شده است. در احضاریه برخی از این افراد، از آنها خواسته شده تا دوم آذرماه با حضور در مجتمع شماره یک این دادسرا حاضر شده تا بابت شکایت علی‌اکبر کریمی مبنی بر «نشر اکاذیب در سامانه‌های یارانه‌ای» پاسخگو باشند.

آزادی 12 زندانی توسط محسن چاوشی

به همت هنرمند موسیقی محسن چاووشی، خیرین و انجمن حمایت زندانیان صومعه‌سرا و فومن زمینه آزادی 12نفر از زندانیان مهیا و طی مراسمی زندانیان به آغوش خانواده‌های‌شان بازگشتند. در حاشیه این مراسم محمدی اصل مدیرکل زندان‌های گیلان گفت: ما می‌توانیم با کمک خیرین ایثارگر و دلسوز در بخش‌های مختلف مخصوصا در توانمندسازی و اشتغال مددجویان در پویاسازی این قشر از جامعه و مخصوصا خانواده‌های آنان موفق‌تر عمل کنیم. لازم به‌ذکر است مبلغ 000/000/060/1 ریال توسط خیر هنرمند موسیقی محسن چاووشی اهدا شد.

کشف عتیقه‌های 5 میلیاردی هخامنشی

محموله عتیقه دوران هخامنشی به ارزش بیش از 50میلیارد ریال در دالاهو استان کرمانشاه کشف شد. در پی اقدام‌های اطلاعاتی و با ردزنی‌های گسترده سرنخ‌هایی از قاچاق محموله عتیقه‌های باستانی در شهرستان دالاهو استان کرمانشاه به دست آمد. پلیس در این رابطه 2 نفر سودجو را شناسایی و پس از هماهنگی قضایی در بازرسی از واحد صنفی آنها 5 قطعه عتیقه باارزش فرهنگی و تاریخی مربوط به دوره هخامنشیان و سلوکیان کشف کرد. اشیای عتیقه شامل 2 عدد گوشواره طلا، 2 عدد پیکرک کوچک به نقش فرشته بالدار و یک لوح طلا به ارزش بیش از پنج میلیارد تومان است.

نام فرهاد مجیدی در لیست ارز

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس در پیامی توئیتری، نام یکی از افراد موجود در لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی را فاش کرد. این نماینده مجلس با بیان اینکه پیشنهاد کوپنی شدن کالاهای اساسی را برای دسترسی عموم مردم و با قیمت مناسب ارائه داده بود و اما معمولا با مخالفت دولتی‌ها مواجه شده است، گفت: چون این ارز 4200 تومانی مختص افراد خاص است و اجناس آن هم دست مردم نمی‌رسد. آقای ‎فرهاد مجیدی فوتبالیست مشهور 9 بار درلیست تخصیص ارز دولتی بوده است.

کاپیتان سابق استقلال استعفا داد!

باشگاه استقلال ظهر دیروزر اعلام کرد کمیته فنی این باشگاه با حضور علی جباری، بهتاش فریبا، جواد قراب، نصرا... عبداللهی، محمد نوری، جواد زرینچه و خسرو حیدری تشکیل شده است. با اینکه خیلی‌ها در انتظار تشکیل اولین جلسه کمیته فنی بودند که در طول تاریخ هیچ کارکردی در فوتبال ما نداشته اما خبر رسید که زرینچه از عضویت در این کمیته انصراف داده است! در این باره جواد زرینچه می‌گوید: «متاسفانه نمی‌توانم در خدمت این کمیته باشم. مشکلات زیادی دارم که باعث می‌شود نتوانم در این جمع حضور داشته باشم.»

واکنش به پیام دوستی آذربایجان

سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو نسبت به پیام دوستی الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان واکنش نشان داد. سیدعباس موسوی در توئیتی در این باره نوشت: «ریشه‌های مشترک تاریخی، فرهنگی و دینی ‎ایران و ‎جمهوری آذربایجان، مرزهای دو کشور را برای ابد به مرزهای صلح و دوستی تبدیل کرده است.» موسوی در توئیت خود از هشتگ «دوستلوق - سرحدی» به معنای مرز دوستی استفاده کرده است. لازم به ذکر است روز دوشنبه الهام علی اف رئیس‌جمهور آذربایجان در بازدیدی که از مرز از مرزهای ایران در کنار ارس داشت، گفته بود آنجا ارس است. مرز ایران و آذربایجان؛ مرز دوستی.

لاستیک 50 درصد گران شد

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لاستیک گفت: براساس توافقات به‌عمل‌آمده میان تولیدکنندگان قیمت لاستیک 50 درصد افزایش خواهد یافت. مصطفی تنها با اعلام اینکه البته با توجه به افزایش نهادهای تولید افزایش 50 درصدی جوابگوی ضرر تولیدکنندگان نیست، افزود: قیمت‌های جدید از 28 آبان‌ماه اجرایی خواهد شد. وی در مورد آزادسازی قیمت لاستیک نیز گفت: قیمت‌های تعیین‌شده با نظارت سازمان حمایت خواهد بود و هیچ واحد تولیدی نمی‌تواند غیر از چارچوب نظارتی اقدام به افزایش قیمت‌ها کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  7 0
  آرمان ملی طوری تیتر زده که انگار آمریکا کن فیکون شده! راستی چرا افسادطلبا در تصویب و اجرا نمودن معاهدات پاریس و ۲۰۳۰ و برجام و FATF اینقدر دستپاچه اند؟!
 • US ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  0 0
  امان از وزیر پرسپولیسی که به زور اومده 9بار به شاه فرهاد ارز 4200 داده که باهاش هر چی خواست وارد کنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس