خرید و فروش ارز دلار نمایه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تازگی طرحی را تهیه و تدوین کرده‌اند که در صورت تصویب نهایی آن، دولت به تامین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمزارز ملزم خواهد شد.

به گزارش مشرق، نوسانات شدید دلار و یورو و نابسامانی‌های بازار این ارزها مشکلاتی را برای اقتصاد کشور به وجود آورده‌ است.

اواخر سال گذشته رخدادهای عجیبی در نرخ ارز بازار اتفاق افتاد. دلاری که از ابتدای سال تا اواسط تابستان تغییری نکرده بود، شهریورماه قد کشید و آذرماه افزایش سریع و عجیبی پیدا کرد. پایان پاییز، پایان رشد ارز نبود و اواخر بهمن‌ماه این رشد نگران‌کننده، بازار را مشوش کرد.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که بازار ارز یکی از پیچیده‌ترین بازارهاست و ابعاد عرضه و تقاضا به‌شدت به عامل انتظارات حساس هستند و همین امر این بازار را به یکی از پویاترین بازارهای دارایی مبدل کرده است.

بیشتر بخوانید:

طرح واردات کالا به کشور با استفاده از رمزارزها

پیش‌تر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز عنوان کرده بود که «در شرایط فعلی به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا محدودیت هایی در فروش نفت و درآمدهای ارزی کشور ایجاد شده و صادرکنندگان غیرنفتی بخش وسیعی از بار تأمین ارز را بر عهده گرفته اند که قطعاً این اقدام آنها در تاریخ ماندگار خواهد شد».

در حال حاضر کشور با مشکل تامین ارز برای حوزه‌های مختلف دست‌وپنجه نرم می‌کند که به تازگی مجلس یازدهم به این موضوع ورود کرده و برای حل این مشکل طرحی را تهیه و تدوین کرده است. 

علیرغم اینکه کشور استعداد زیادی در تولید رمز ارز دارد و در شرایط تحریمی و دشوار نقل و انتقال ارز، که این نوع از ارز  میتواند برای رفع نیازهای کشور گره گشا باشد، متاسفانه آیین نامه ابلاغی هیات وزیران با ویژگی قیمت بالا برای گاز تحویلی  به نیروگاههای برق جهت تولید رمزارز، اجازه تولید و مبادله این نوع از ارز را نمی دهد. 

از اینها گذشته اجازه صدور تاسیس نیروگاههای تولیدکننده برق برای تولید رمزارز فرصت خوبی را برای تامین برق مورد نیاز  در ساعات اوج مصرف فراهم میکند که کشور از این امکان هم استفاده نمی کند. اجازه تاسیس نیروگاه برای تولید رمزارز  امکان استفاده از ظرفیت تولید برق این واحدها برای تامین کسری برق در ساعات اوج مصرف را خواهد داد. برای حل این مشکلات این طرح تهیه شده است.  

بیشتر بخوانید:

متن طرح مجلس برای ساماندهی فضای مجازی

در این طرح، تامین ارز با استفاده از جهش تولید صورت می‌گیرد و بر این اساس، دولت مکلف خواهد شد تا در طرح‌های موضوع ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید در زمینه نفت، گاز و برق، برای جبران اصل و سود سرمایه گذاری، حسب درخواست سرمایه گذار، به ایشان پرداخت ارزی و یا ریالی  داشته و یا در پایانه های صادراتی به آنها نفت خام تحویل داده و یا در نقاطی از کشور که شبکه های موجود  اجازه انتقال را خواهد داد، به سرمایه گذار گاز و یا برق تحویل دهد.

همچنین به منظور صرفه جویی در انرژی، وزارت صمت مکلف می‌شود که با تایید سازمان استاندارد، لیست  دستگاههای تولید رمز ارز مجاز و دارای اصالت و کیفیت کافی را مشخص و اعلام کند.

متن طرح تامین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمزارز که قرار است به زودی در صحن مجلس شورای اسلامی مورد بررسی وکلای ملت قرار گرفته و برای آن رای گیری شود، به شرح زیر است:

عنوان طرح: 

طرح تامین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمزارز 

ماده ۱- دولت مکلف است در طرح‌های موضوع ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید در زمینه نفت، گاز و برق،  برای جبران اصل و سود سرمایه گذاری، حسب درخواست سرمایه گذار، به ایشان پرداخت ارزی و یا ریالی  داشته و یا در پایانه های صادراتی به آنها نفت خام تحویل داده و یا در نقاطی از کشور که شبکه های موجود  اجازه انتقال را خواهد داد، به سرمایه گذار گاز و یا برق تحویل دهد. انتخاب نحوه مصرف گاز و برق از جمله  استفاده در تولید رمزارز و یا فروش در بازار داخلی در اختیار سرمایه گذار می باشد. قیمت گاز، قیمت صنعتی تحویلی به پتروشیمی ها به عنوان خوراک و قیمت برق، قیمت تحویلی به بخش صنعت می باشد. 

ماده ۲ -کلیه صنعتگران دارای مجوز استخراج رمزارز جهت بهره مندی از حاملهای انرژی برق و گاز با نرخ صنعتی مکلفند تمام درآمد ناشی از تولید محصول خود را مطابق دستورالعملهای بانک مرکزی در سامانه  نیما و یا سایر سامانه های معرفی شده بانک مرکزی عرضه نموده و یا براساس دستورالعملهای موجود صرف واردات مواد اولیه، ماشین آلات، تجهیزات و یا کالاهای اساسی نمایند. میزان برق و یا گاز یارانه ای تحویل  شده متناسب با ارز وارد شده به سامانه و یا واردات خواهد بود. نظارت بر این فرآیند برابر دستورالعمل مصوب  وزارت صمت و بانک مرکزی با مشورت اتاق بازرگانی ظرف یک ماه تنظیم و ابلاغ می شود.

ماده ۳ -برای تامین بخشی از برق مورد نیاز در ساعات اوج مصرف برق در طول سال، وزارت نیرو مکلف است به متقاضیان رمز ارز در نقاط مورد نظر وزارتخانه، مجوز احداث نیروگاه صادر و با صدور تاییدیه برای تحویل  گاز یارانه ای، برق این نیروگاهها را در ساعات اوج مصرف به قیمت مصوب خریداری نماید. وزارت نیرو برای  خرید برق این نیروگاهها در ساعات غیر اوج مصرف تعهدی نخواهد داشت. 

ماده ۴- 

الف- وزارت نفت مکلف است به ازاء رمزارز تولید و مبادله شده توسط برق تولیدی نیروگاههای متصل به شبکه در  تولید رمزارز در سامانه نیما و یا سامانه های دیگر تحت نظارت بانک مرکزی، گاز مورد نیاز را به قیمت گاز  تحویلی به عنوان خوراک پتروشیمی ها تحویل نماید. قیمت گاز مصرفی مازاد بر ارز مبادله شده، معادل  کمترین قیمت گاز صادراتی است. 

ب- وزارت نیرو مکلف است به ازاء ارز تولید و مبادله شده، برق تحویلی را به قیمت صنعتی محاسبه و مازاد بر آن  را معادل کمترین قیمت برق صادراتی محاسبه و وصول نماید. 

ماده ۵ -استفاده از ساز و کار انرژی و قراردادهای دو جانبه بین تولیدکنندگان برق و فعالین صنعت استخراج  رمز ارز برای فروش و انتقال برق با استفاده از ترانزیت برق در شبکه سراسری با رعایت مقررات حاکم بر ان  امکانپذیر است.

ماده ۶ -تامین حامل‌های انرژی برق و گاز متقاضیان صنعت استخراج رمز ارز تابع رویه های موجود در  کشور در ساعات غیر اوج مصرف برق و گاز، مشابه سایر صنایع با تعرفه صنعتی برق و گاز قیمت گاز به عنوان خوراک پتروشیمی ها محاسبه و وصول می شود. تامین برق و گاز از شبکه سراسری با رعایت ضوابط  فنی و قراردادی موجود و با موافقت سازمانهای مربوطه امکانپذیر است. 

تبصره ۱ -دولت مکلف است قیمت گاز تحویلی به نیروگاههایی را که صرفا برای تامین برق رمزارز احداث  شده و یا میشوند و یا نیروگاههای موجودی که صرفا مبادرت به تولید رمز ارز میکنند را در ساعات اوج مصرف گاز و برق معادل کمترین قیمت گاز صادراتی و در بقیه ساعات معادل قیمت صنعتی گاز محاسبه و  دریافت کند. دولت مکلف است قیمت گاز تحویلی به نیروگاههای موضوع این تبصره در شعاع ۲۵۰ کیلومتری  پالایشگاههای گاز را با ده درصد و در شعاع دویست و پنجاه کیلومتری تا پانصد کیلومتری با پنج درصد  تخفیف نسبت به کمترین قیمت گاز صادراتی، محاسبه و دریافت کند

تبصره ۲ -دولت مکلف است قیمت برق واحدهای تولید رمز ارز را در ساعات اوج مصرف برق معادل حداقل  قیمت صادراتی برق محاسبه و دریافت کند. 

تبصره ۳ -کلیه نیروگاههای کوچک مقیاس تولید پراکنده متصل به شبکه سراسری که متعهد به تامین  برق در ساعات اوج مصرف هستند امکان اخذ مجوز و احداث مزارع استخراج رمز ارز را با تعرفه گاز صنعتی دارند. تعرفه گاز نیروگاههای غیرمتصل به شبکه سراسری معادل کمترین نرخ گاز صادراتی است. کلیه  نیروگاههای موجود با شرط افزایش ظرفیت تولید و یا راندمان و نیروگاههای جدیدالتاسیس با شرط اتصال  به شبکه سراسری، مشروط به تامین برق در ساعات اوج مصرف، می توانند برابر شرایط این قانون از تعرفه  گاز صنعتی بهره مند گردند. 

تبصره ۴ -نیروگاههای فعال در صنعت استخراج رمز ارز و متقاضی استفاده از گاز با تعرفه صنعتی با رعایت  ضوابط ابلاغی وزارت نیرو مکلف به اتصال به شبکه سراسری برق بوده و در صورت ابلاغ و درخواست وزارت  نیرو مبنی بر تزریق و تحویل بخشی از ظرفیت برق تولید شده در دوره اوج مصرف به شبکه سراسری با  قیمت خرید و رعایت بند ت ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه می باشند. 

ماده ۷ -بمنظور صرفه جویی در انرژی، وزارت صمت مکلف است با تایید سازمان استاندارد، لیست  دستگاههای تولید رمز ارز مجاز و دارای اصالت و کیفیت کافی را مشخص و اعلام کند.

ماده ۸ -الزام تولیدکنندگان رمز ارز به استقرار در شهرکهای صنعتی و یا مناطق ویژه اقتصادی فاقد وجاهت قانونی است.

جعفر قادری - حسینعلی حاجی دلیگانی - سیدمسعود خاتمی - سیدجواد حسینی کیا - علیرضا شهبازی - انور حبیب زاده بوکانی - محمدتقی نقدعلی - سیدکاظم دلخوش اباتری - رحیم زارع - مسلم صالحی - محمدمهدی زاهدی - احمد محرم  زاده یخفروزان - بهروز محبی نجم آبادی - موسی غضنفرآبادی - روح اله ایزدخواه - علی اصغر عنابستانی - سیدعلی یزدی خواه - محمدصالح جوکار - منصور شکرالهی - سیدمجتبی محفوظی - مالک شریعتی نیاسر - محمد خدابخشی - سیدمصطفی آقامیرسلیم - احسان ارکانی - نصراله پژمان فر - علی اکبر کریمی - فرهاد طهماسبی - کمال حسین پور - ابراهیم عزیزی شیراز 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس