اخبار ویژه روزنامه ها

سازمان برنامه و بودجه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اگر سراسر قانون بودجه ۱۳۹۹ و ردیف‌های آن را که بگردید ردیفی به عنوان «حساب خاص» نخواهید یافت.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان


اشپیگل: ترامپ بماند یا برود از آمریکا چیزی باقی نگذاشت!


یک مجله آلمانی برای دومین بار تأکید کرد ترامپ برای آمریکا چیزی باقی نگذاشته؛ چه مجدداً انتخاب شود و چه انتخاب نشود.
اشپیگل در صفحه اول خود، طرح با مضمون تخت‌نشینی ترامپ روی ویرانه‌های آمریکا را منتشر کرد و تیتر زد: آمریکای ترامپ! از آن چه چیزی باقی می‌ماند، حتی اگر ترامپ برود!؟
اشپیگل می‌نویسد: دو دستگی و اختلافات، بیش از هر زمانی در آمریکا رو به افزایش است.


اشپیگل قبلاً هم در عکس روی جلد خود، تصویر ترامپ را که با یک چاقوی بزرگ سر مجسمه آزادی را قطع کرده منتشر کرده بود.
اشپیگل با قرار دادن تصویری جنجالی از «دونالد ترامپ» که سر بریده مجسمه آزادی را در دست دارد، هیاهوی گسترده‌ای برپا کرد. این تصویر یک طرح کارتونی از دونالد ترامپ بود و زیر آن عبارت «اول آمریکا» درج شده بود.

زم، شارمهد و اسیود شکار بعدی کیست؟


رسانه‌های ضد انقلاب از بازداشت و انتقال موفقیت‌آمیز سرکرده یکی از گروهک‌های تروریستی ابراز سردرگمی و نگرانی می‌کنند.


حبیب کعب معروف به حبیب اسیود از مقامات سابق گروهک الاحوازیه و از طراحان عملیات تروریستی شهریور ۹۷ است که اخیرا بازداشت و توسط نیروهای امنیتی به کشور منتقل شده است. این اتفاقات پس از سلسله دستگیری‌های موفق برخی عناصر ضدانقلاب در خارج کشور و انتقال آنها به داخل کشور انجام می‌شود و موجب رعب گسترده در محافل اپوزیسیون معارض شده است. پیش از این، روح‌اله زم و جمشید شارمهد شکار و به کشور منتقل شده‌اند. قبل از آنها نیز هواپیمای حامل عبدالمالک ریگی هنگام عبور از آسمان ایران بر زمین نشانده شد و سرکرده گروهک تروریستی جندالشیطان به دام افتاد.


شبکه‌هایی مانند العربیه و دویچه‌وله و رادیوفردا و بی‌بی‌سی با اشاره شوک دستگیری حبیب اسیود، مدعی شده‌اند او در ترکیه ربوده و به ایران منتقل شده است.


گروهک الاحوازیه شهریور ۹۷ به هنگام برگزاری رژه نیروهای مسلح در اهواز، اقدام به تروریسم خیابانی و کشتار ۲۴ نفر از مردم بی‌دفاعی کرد که ناظر مراسم رژه بودند.


العربیه و برخی رسانه‌های مشابه مدعی شده‌اند مراکز امنیتی ایران، حبیب اسیود را به کمک کشور ثالث که احتمالا خواست، او را به ترکیه کشانده و در آنجا او را بازداشت کرده‌اند.


محافل رسانه‌ای ضدانقلاب اکنون نسبت به شکار عناصر معارض دیگر و انتقال آنها به ایران برای مجازات هشدار می‌دهند.

دولت در بورس حباب ساخت بی‌آنکه تبعاتش را مدیریت کند


اشتباهات متعدد دولت، موجب نوسانات شدید و بی‌ثباتی در بازار بورس شده است.


روزنامه فرهیختگان با بررسی وضعیت بازار بورس نوشت: تعادل بازار سهام از اسفند ۹۸ به بعد با پنج اقدام تاخیر در سیاست‌های پولی و مالی، عدم عرضه دارایی‌ها، عدم‌فروش سهام‌های دولتی، برخورد شدید با منتقدان روند صعودی بازار سهام و بیمه‌گری سهام به‌هم خورد. دولت در ادامه و پس از ریزش بازار نیز با چهار اقدام قوانین خلق‌الساعه ازسوی دولت و سازمان بورس، اجازه به پول‌پاشی بانک‌ها بین شرکت‌های زیرمجموعه خودی، تزریق منابع پولی و اختلافات هیئت دولت و مخابره سیگنال ترس به سهامداران؛ به تخریب اقتصادی خود چه درسطح کلان و چه در سطح بازار سهام ادامه داد. درتمامی مراحل بالا دولت همانند سیگنال‌فروشانی که منتفع حضور مبتدی‌ها در بازار سهام بودند، اقدام به تخریب منتقدان (برخورد وزیر اقتصاد با نامه ۲۵ اقتصاددان) و نادیده گرفتن توصیه‌های آنان می‌کرد.


دولت، به‌ویژه شخص رئیس‌جمهور و معاونان ایشان با کمک مشاوران اقتصادی خود، رسانه و جلسات رسانه‌ای‌شان را تبدیل به صحنه‌ای کرده بودند که در آن بدون واهمه مردم را به بازار سهام دعوت می‌کردند. درواقع نقش دولت درسطح سیگنال‌فروشان اینترنتی بود که از بورس برای مردم، بازاری ساخته بود که همه رویاهای تعبیرنشده آنها که ناشی از معضلات اقتصادی بود، قرار بود آنجا تعبیر شود.


عدم تعادل بازار سهام و یکه‌تازی آن خلاف جهت همه بازارها و اقتصاد کشور به‌حدی مقبول برخی سرمایه‌گذاران ضرر ندیده و البته دولت بود که هر کارشناسی صحبت از حبابی بودن بورس به‌میان می‌آورد، در نگاه مسئولان و فعالان بازار متهم به مقابله با بزرگ شدن بازار سرمایه کشور و سود مردم می‌شد.


لذا دولت که پس از انباشت نقدینگی در حد فاصل سال‌های ۹۳ تا ۹۶ در سیستم بانکی آن هم به‌واسطه بالابودن نرخ حقیقی سود بانکی (نرخ سود بانکی منهای تورم) تنها ماوای نقدینگی را بازار بورس می‌دانست، مسیر درست خود از نیمه‌های سال ۹۷ را که احتمالاً ناخواسته در آن قرار گرفته بود، مخدوش کرد؛ تاخیر در سیاست‌های مالی و پولی جهت کنترل بازار سهام، عدم عرضه دارایی‌های دولت در قالب عرضه اولیه‌ها، عدم فروش گسترده سهام‌های دولتی در بازار، برخورد شدید با منتقدان روند صعودی بازار سهام و دلسوزان آینده بازار (مشابه برخورد وزیر اقتصاد با نامه ۲۵ اقتصاددان) و تضمین مستقیم و غیرمستقیم دولت از سود آتی سهامداران و ایجاد این نگاه که بازار سرمایه «بیمه دولت» شده است.


این ‌اشتباهات در روند نزولی نیز به‌نحو دیگری تکرار شد: تصویب قوانین خلق‌الساعه‌ای ازسوی سازمان بورس که سیگنال ترس به سهامداران را می‌داد، اجازه به بانک‌ها برای وام به شرکت‌های زیرمجموعه خود با هدف خرید سهام (این سیاست معنایی جز خلق نقدینگی و ایجاد تورم ندارد)، درخواست برداشت یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی که به‌معنی افزایش پایه پولی بانک مرکزی (با تکیه بر افزایش دارایی‌های خارجی ناخالص بانک مرکزی) و به‌طور قطع ایجاد تورم است و اختلافات واضح وزارتخانه‌های دولت که سیگنال بی‌اعتمادی و ترس را به بازار سهام مخابره می‌کردند.

زیباکلام: اصلاح‌طلبان انتخابات ۱۴۰۰ را پیشاپیش باخته‌اند


صادق زیباکلام می‌گوید روحانی بدش نمی‌آید همه مشکلات گردن جهانگیری بیفتد.


زیباکلام در گفت‌وگو با سایت «فردا» گفت: «روحانی برخلاف احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری‌اش وارد جزئیات نشد و خودش را درگیر نکرد و عملاً همه کارها در دولت اول برعهده جهانگیری بودتا حدی که در سال ۹۶ صحبت‌های مهمی در بین اصلاح‌طلبان مبنی بر ارائه جهانگیری به عنوان نامزد انتخاباتی مطرح شد که البته نامزدی او در آخر به نامزد پوششی روحانی تغییر شکل داد. یکی از راز و رمزهای پیچیده در دولت روحانی چرایی افول جایگاه جهانگیری است و هنوز معلوم نیست چه بر سرش رفت که این چنین سقوط کرد؟»
وی درباره قدرت واعظی در دولت دوم روحانی اظهار کرد: «بعد از آنکه آقای جهانگیری جایگاه خود را از دست داد، به خصوص آقای واعظی و بعد از او نوبخت، شریعتمداری و رحمانی فضلی قدرت گرفتند و عملاً این چهار نفر افراد تعیین کننده در دولت شدند. حتی به یاد داریم که زمزمه استعفای جهانگیری در سال ۹۶ جدی شد و واقعاً شایعه نبود اما با توصیه‌های نیروهای کارگزاران او در دولت ماند و با اینکه در دولت ماند اما جایگاهش هیچ وقت مثل سابق نشد».


او در خصوص عملکرد اقتصادی جهانگیری هم مدعی شد: دولت به اسم او را معاون اول نگه داشت اما افراد دیگر صحنه‌گردان دولت بودند؛ به همین دلیل تصمیمات را افراد دیگری می‌گرفتند و به نام جهانگیری تمام می‌شد. البته این طور نبود که او از هیچ چیزی آگاه نبوده باشد اما عملاً بی‌اراده شد. آقای روحانی هم از چنین حالتی بدش نمی‌آید و دوست دارد که همه مشکلات گردن جهانگیری افتاده شود و او در نگاه عمومی عامل همه گرفتاری‌های اقتصادی معرفی شود.»


زیباکلام در پایان در پاسخ به این پرسش که آینده جهانگیری را چگونه می‌بینید، گفت: «آقای جهانگیری این چند ماه را به هر نحوی با دولت سر می‌کند و دیگر کنار می‌نشیند و هیچ نقشی هم در انتخابات ۱۴۰۰ نخواهد داشت. اساساً اصلاح‌طلبان مثل تیمی می‌مانند که بازی را سه بر هیچ به حریف واگذار کرده‌اند و حالا با توانی بسیار اندک انتظار دارند در بازی برگشت که در زمین حریف هم برگزار می‌شود نتیجه را تغییر دهند؛ خب از حالا معلوم است که نمی‌توانند و هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارند و اینکه می‌گویم هیچ شانسی ندارند شامل کارگزاران و اعضایش از جمله آقای مرعشی، آقای کرباسچی و در رأس آنها آقای جهانگیری هم می‌شود و دیگر مهم نیست چه نیروهایی از سمت اصلاح‌طلبان نامزد می‌شود مهم این است که پنج درصد از آن ۲۴ میلیونی که در سال ۹۶ به آقای روحانی رأی دادند، رأی نمی‌دهند. حتی اگر خود آقای خاتمی نامزد جبهه اصلاحات شود؛ بنابراین، جهانگیری که هیچ خود خاتمی یا دیگر شخصیت‌های مطرح اصلاح‌طلب هم هیچ شانسی در انتخابات پیش‌رو ندارند.»


یادآور می‌شود تلاش اصلاح‌طلبان برای تبرئه کردن جهانگیری از تصمیمات دولت در حالی است که مردم ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی را به عنوان دلار جهانگیری می‌شناسند چرا که نشریات اصلاح‌طلبی مانند اعتماد و سازندگی و... او را به عنوان سوپرمن این ماجرا مطرح کردند.

انتخاب: نامزدی امثال نوبخت نمک ‌پاشیدن بر زخم مردم است


یک سایت حامی دولت از رئیس سازمان برنامه و بودجه خواست با نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰، نمک بر زخم مردم نپاشد.


سردبیر «انتخاب» با اشاره به زمزمه‌های نوبخت (سخنگوی سابق دولت) می‌نویسد: نمی‌دانم بر این گزاره مهیب و خوف‌ناک، خنده «باید»، یا گریه! شور و شوق، «لازم» یا پرخاش و خشم! شکر درگاه الهی «حکما» یا گلایه و شکایت!؟ اما هر چه باشد، گویا حضرت ایشان عزم خود «راست» و قصد خود برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ را «ساز» کرده است.


کاری با رأی و نظر و محبوبیت آتشین جناب نوبخت نزد مردم و فاصله عمیقش با ملت ندارم که قصه‌ای پرغصه اما تکراری از اوهام و خیالی سوزناک و حزن‌انگیز است که جماعتی بی‌دغدغه و خوش‌معیشت و خسته از میز و صندلی‌های تکراری و در رویای صدرنشینی مادام‌العمر، در عین بی‌اعتنایی به معضلات صعب و آزاردهنده ملک و ملت، سالیانی است از این «تخرخر آشکار»، خرخره ملت مظلوم را سخت فشرده و علی‌العجاله، قصد استخلاص از این اسارت طویل‌المدت را ندارند!


شاید باور نکنید؛ من اما در صورت تایید صلاحیت نوبخت، نگران آن خنده‌های نمکین و دو لب مبارکی هستم که در تصنع محض، لبخند  و تبسمی نامطبوع را موجب می‌شود که ایشان در مناظره‌ها و در حاشیه دفاع تمام قامتش از عملکرد دولت فعلی، به سیاق دوران سخنگویی ترتیب خواهد داد که علی‌الیقین، سخت روی اعصاب مردم رژه رفته و بر زخم عمیق و چرکین‌شان، نمک می‌پاشد و چه بسا، ممکن است از شدت این آرامش رویایی و بیانات مشعشع از اوضاع گل و بلبل و متقابلا، خشم و غضب مردم، حداقل هزینه‌ای که سربار کشور کند، هزاران تلویزیون خرد شده در خانه‌های ملت باشد!


جناب نوبخت! مشاوران و علاقه‌مندان معدود و قدرت‌دوست اطراف شما در گعده‌های این شب‌هایتان، این جمله را که برگرفته از بطن جامعه است، به شما گوشزد نخواهند کرد؛ پس بی‌شوخی، کاملا جدی و دلسوزانه عرض می‌کنم: با کاندیداتوری خود، ناخواسته بر روی روح و روان ملت رژه رفته، خراشی سهمگین بر صورت عواطف و حساسیت‌های آنان خواهید کشید و بر آن، پای خواهید کوفت!


والله ظلم است، این ملت گناه دارد! این مردم به دنبال مرهمی بر زخم کهنه خود هستند؛ کاندیداتوری شما، حکم نمک بر زخم ملت است! نکنید، آقای نوبخت! نکنید!

مگر نمی‌گفتید با برجام ۱۵۰ میلیارد دلار ایران آزاد می‌شود!؟


مغالطه و تحمیق مخاطب در رسانه‌های زنجیره‌ای و اجاره‌ای درباره حواله دادن کلید حل مشکلات به آمریکا ادامه دارد.


سایت عصر ایران با اشاره به انتقادها نسبت به انتقال مرجعیت حل مشکلات از داخل به خارج (آمریکا) نوشت:
- این که به جای ترامپ که قاتل سردار سلیمانی، انتقال‌دهنده سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، خارج‌شده از برجام و تشویق‌کننده همسایه‌های ایران به صلح با اسرائیل است کسی بیاید که اگر همه رذایل دنیا را هم داشته باشد با این چهار فقره و حداقل سه مورد اول مخالف است اهمیت ندارد؟


- مگر بحران گروگان‌گیری ۴۴۴ روزه در خارج از ایران - الجزایر- و جنگ ایران و عراق هم در خارج از ایران - قطعنامه ۵۹۸- و مناقشه هسته‌ای نیز در خارج از ایران - مذاکرات ژنو و وین و قطعنامه سازمان ملل- حل نشدند. پس حل مسایل در خارج، مسبوق به سابقه است و نافی استقلال سیاسی نیست.


- وقتی همه‌جا صحبت از تأثیر تحریم‌هاست چنانچه قرار بر کاهش تحریم‌ها باشد نمی‌توان بی‌توجه بود و گفت به ما ربطی ندارد.


- ۴۰ میلیارد دلار پول ما به خاطر تحریم‌های آمریکا بلوکه شده و توقف تزریق ارز به بازار موجب صعود قیمت و تأثیر آن بر اقلام مختلف شد.


- دلار که بالا برود برنج وارداتی هم گران می‌شود و برنج هندی و پاکستانی که بالا برود برنج ایرانی که کیفیت بالاتری دارد طبعا گران می‌شود. دلار که بالا برود انگیزه قاچاق آرد فزونی می‌گیرد و شایعه کمیابی نان ولو واقعی نباشد، می‌پیچد. از آنها که مدام درباره سفره مردم سخن می‌گویند می‌توان پرسید از برنج و نان ملموس‌تر و مهم‌تر هم در سفره مردم هست؟ با این وصف طبیعی است که همه اعم از دارا و ندار نتیجه انتخابات آمریکا را دنبال کنند. بحث کلید و مرجعیت نیست. صحبت از پایی است که روی گلوی ماست.»


درباره این نوشته مغلوط گفتنی است: اولاً بزرگ‌ترین جنایات رژیم صهیونیستی در دوره دموکرات‌ها و از جمله اوباما صورت گرفت و آنها از هیچ حمایتی نسبت به اسرائیل کوتاهی نکردند.
ثانیاً در مذاکرات الجزایر یا قطعنامه ۵۹۸، مذاکره‌کننده ایرانی به مردم نمی‌گفت مشکلات اقتصادی صرفاً با این مذاکره یا پذیرش آتش‌بس در جنگ تحمیلی حل می‌شود. در واقع چنان مقایسه‌ای مع‌الفارق است، اکنون بزک‌کنندگان آمریکا و برجام در سال ۹۲ تا ۹۴، مجدداً کمر بسته‌اند و کلید گشایش اقتصادی را در آمریکا جست‌وجو می‌کنند؛ و حال آن که یک بار با همین ادعای دروغ، دلار ۳۷۰۰ تومانی را به ۳۲ هزار تومان (۸ برابر) رساندند.


ثانیاً رقم ۴۰ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده‌ای که نویسنده مطرح می‌کند، با برجام آزاد نشد هیچ، که بعدها دولت اوباما بارها به مصادره اموال ایران پرداخت. مگر وعده نمی‌دادید با برجام ۱۵۰ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده آزاد می‌شود؟ وانگهی، چرا ۱۸ میلیارد دلار ارز بی‌زبان در سال ۹۷ به کام رانت‌خواران ریخته شد؟ یا ۱۴۴ هزار میلیارد تومانی که در اثر حذف کارت سوخت و قاچاق آن به مدت ۴ سال نابود شد و ده‌ها سوء‌مدیریت مشابه آن، چه ربطی به آمریکا و انتخابات آمریکا و ترامپ و بایدن و اوباما دارد!؟


رابعاً شما وعده کرده بودید که برجام برگشت‌ناپذیر است، امضای کری تضمین است، آمریکا نمی‌تواند تعهداتش را زیر پا بگذارد و... اما از همان دولت اوباما نقض‌های پیاپی برجام آغاز شد و با این وجود دولت، ۷ سال از فرصت‌های درون‌زای رشد و رونق اقتصادی را از بین برد. اگر امروز فشارهای معیشتی گلوی مردم را می‌فشارد، غیر از دشمنی‌ها و خباثت‌های دشمن- که شما او را دوست و شریک قابل اعتماد جا زدید- به سوءمدیریتی برمی‌گردد که جز التماس و گدایی مذاکره، کار دیگری بلد نیست و اصرار هم دارد از صاحب‌نظران نقد و راه حل نشنود.

ایران

اظهارات مداخله جویانه وزیر خارجه انگلیس

   خبر اول اینکه، وزیر امور خارجه انگلیس بازگردانده شدن احتمالی نازنین زاغری به زندان را موجب تغییر در روابط ایران و انگلیس دانست. به گزارش ایسنا دومینیک راب درباره نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی انگلیسی-ایرانی که در ایران زندانی است، گفت که اگر او پس از جلسه استماع دادگاهی که روز دوشنبه برگزار خواهد شد دوباره به زندان بازگردانده شود، روابط انگلیس و ایران تغییر بنیادینی کرده و با عملکرد تهران «خراب می‌شود». زاغری که اکنون در حبس خانگی به سر می‌برد، در سال ۲۰۱۶ در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت شده و به زندان رفت. راب بازداشت نازنین و دیگر دوتابعیتی‌ها در ایران را بی‌دلیل خواند. وزیر خارجه انگلیس ادامه داد: ما به وضوح گفته‌ایم که می‌خواهیم روابط ایران و انگلیس را بر مبنای بهتری قرار دهیم. اگر نازنین به زندان بازگردد این موضوع مذاکرات ما و پایه و اساس این مذاکرات را در موقعیتی کاملاً جدید قرار می‌دهد. این کاملاً غیرقابل قبول، بی‌دلیل و غیرقابل توجیه است. راب در آخر گفت که به تهران هشدار داده شده است که هیچ اقدامی برای آغاز روندی جدید علیه زاغری نباید اتفاق بیفتد.

ردیفی تحت عنوان «حساب خاص» در  بودجه ۹۹ نیست

  خبر دیگر اینکه، سازمان برنامه و بودجه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اگر سراسر قانون بودجه ۱۳۹۹ و ردیف‌های آن را که بگردید ردیفی به عنوان «حساب خاص» نخواهید یافت چرا که اساساً چنین ردیفی وجود ندارد و این عبارت صرفاً یک عبارت مصطلح در میان دست‌اندرکاران امر بودجه است.   به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه وبودجه، علی حیدر نوری رئیس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه منشأ درآمد پرداخت‌های صورت گرفته از محل حساب خزانه، درآمد حاصل از فروش (صادرات) فرآورده‌های نفتی سال ۱۳۹۸ است؛ عنوان کرد: این درآمدها در سال ۹۹ تا کنون طی دو مرحله جمعاً به مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز شده است. به گفته وی، از مجموع ۴۰۰۰ میلیارد تومان واریزی، مبلغ ۳۷۵۶ میلیارد تومان برای تأمین نقدینگی تخصیص طرح‌ها و ردیف‌های مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور  اختصاص یافته است. بنابر این گزارش، اگرچه مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان برای احداث دانشکده فناوری‌های نوین از میان مبلغ ۳۷۵۶ میلیارد تومان مبلغ مذکور طی روزهای گذشته خبرساز شده است اما این جدول نشان می‌دهد که عمده این بودجه صرف مهار آبهای مرزی در مناطق گرمسیری و کمک به دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت ارائه خدمات بیشتر به بیماران در دوره شیوع ویروس کرونا شده است. علاوه بر این ۶۰۰ میلیارد تومان برای کارانه معوق پرستاران و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مقابله با کرونا نیز از همین منبع تأمین شده است.

 چیدمان شهری مصداق تضییع حقوق جنسیتی

  شنیدیم که، زینب برخورداری استاد فلسفه دانشگاه تهران در بخشی از گفت‌وگوی خود با رجانیوز درباره حقوق زنان گفته است: اگر ما بگوییم زن و مرد یکسانند و هیچ تفاوتی ندارند، در واقع حقوق زنان را تضییع کرده‌ایم. اتفاقاً حقوق جنسی‌وجنسیتی که برای زنان لحاظ می‌شود، باید به‌لحاظ آسیب‌پذیری و ظرافت آنان بیشتر باشد و اگر ما از تساوی حقوق صحبت کنیم، حقوق ویژه خانم‌ها را در نظر نگرفته‌ایم. به گفته وی، در احکام اسلامی احقاق حق جنسیتی خانم‌ها به وفور دیده می‌شود. به‌عنوان مثال بخشی از احکام حج که عملی عبادی است و دشواری‌هایی دارد، برای خانم‌ها تسهیل شده است. این استاد دانشگاه در تشریح برخی مواردی که در حکم بی‌توجهی به‌حقوق جنسیتی در جامعه است، افزوده: چیدمان فیزیکی و غیرفیزیکی شهر ما تا حد زیادی با روحیات و اقتضائات مردانه تنظیم شده است. وقتی ساعت کاری یکسان برای خانم و آقا در نظر می‌گیریم، یعنی ما نگاهی مردانه داریم و لحاظ نکردیم که نقش خانم در خانه متفاوت است. یا از طرف دیگر ساعت پایان کار نیز بین زن و مرد یکسان است. اما خانمی که بار عاطفی در خانه را به دوش دارد، آیا زمانی که از محل کار به خانه بازمی‌گردد، می‌تواند مسئولیت خود را بدرستی انجام دهد؟ برخورداری ادامه داد: حتی در معماری خانه‌های ما نیز حقوق جنسیتی خانم رعایت نشده است. به‌عنوان مثال امکانات خانه از جمله کابینت آشپزخانه متناسب با میانگین قد زنان ایرانی است؟ یا اینکه صرفاً از ابعادی استاندارد تبعیت می‌کند که در عمل خانم خانه را برای دسترسی به وسایل مورد نیازش به زحمت می‌اندازد؟

لاریجانی برنامه‌ای برای ۱۴۰۰ ندارد مگر بزرگان بخواهند

  با خبر شدیم که، منصور حقیقت‌پور، مشاور علی لاریجانی با اشاره به برخی از زمزمه‌ها مبنی بر حمایت حزب کارگزاران سازندگی از علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: آنگونه که بنده اطلاع دارم هنوز آقای لاریجانی برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی نکردند و ایشان هیچ برنامه‌ای فعلاً ندارد. به‌گزارش سایت مدارا، وی در خصوص برخی اخبار مبنی بر تشکیل ستادهای انتخاباتی لاریجانی در استان‌ها با حضور نمایندگان ادوارگفت: بنده در جریان این موضوع نیستم و فکر نمی‌کنم این اتفاق صورت گرفته باشد چرا که اگر چنین کاری انجام شده باشد آقای لاریجانی حتماً ما را در جریان قرار می‌داد. حقیقت‌پور گفت: معتقدم که آقای لاریجانی به درد شرایط کنونی کشور و نظام ما می‌خورد اما اینکه شرایط سیاسی کشور هم برای آقای لاریجانی آماده است!؟ ما چنین پالسی هنوز نگرفته‌ایم. مگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که علما و بزرگان ورود کنند و از ایشان خواهش کنند که به صحنه انتخابات بیاید.

خراسان


تذکر به دولتی ها درباره کمبود ماسک در برخی شهرها


در حالی که بر اساس مصوبات و تاکیدات مسئولان دولتی، مقرر شده بود توزیع ماسک در شهرهای دارای وضعیت قرمز و پرخطر، مورد توجه و نظارت ویژه قرار بگیرد، گزارش جدید برخی مسئولان استانی خطاب به مدیران نهادهای نظارتی نشان می دهد همچنان کمبود ماسک سه لایه در برخی شهرهای مهم کشور وجود دارد و موجودی برخی مراکز عرضه، به صفر رسیده که پس از این گزارش ها، دستور لازم  برای رسیدگی به این مشکل به مقامات ملی ارسال شده است.


تسویه اموال در اختیار مدیران بازنشسته فراموش نشود


یک نهاد نظارتی در ابلاغیه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، از آن ها خواسته است در زمان هرگونه جابه جایی یا خروج کارمندان و مدیران از دستگاه ها به دلایلی چون انتقال، ماموریت، بازنشستگی و مانند آن، در کنار دیگر تسویه حساب هایی که از افراد گرفته می شود، ارائه تسویه حساب اموال نیز الزامی است و توجه به آن، موجب افزایش نظارت ها و نگهداری صحیح اموال دولتی خواهد شد.

آرمان ملی

ماجرای توئیتر حساب سفیر ایران در یمن

حسن ایرلو، سفیر ایران در یمن در حساب کاربری جدید خود در توئیتر اعلام کرد: متاسفانه صفحه اول من در توییتر hasanirlu@ بدون هیچ توجیهی و بدون اینکه خطایی مرتکب شوم به حالت تعویق درآمده است. وی نوشت: بر اساس تهدیدات و اطلاعاتی که از عربستان به دستم رسیده، لابی سعودی توئیتر را خریده است تا صدای حق و صدای مخالفان خود را کتمان کند. حسن ایرلو اخیرا به عنوان سفیر ایران در یمن انتخاب شده و رونوشت استوارنامه خود را به هشام شرف، وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن تقدیم کرده است.

ابتلای ۳۰ هزار طرفدار ترامپ به کرونا

براساس این تحقیقات، بین بازه زمانی ۲۰ ژوئیه تا ۳۰ سپتامبر (اواخر تیرماه تا اوایل مهرماه) بیش از ۷۰۰ نفر از این افراد براثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این مقاله می‌افزاید؛ طی این بازه زمانی، ستاد انتخاباتی ترامپ حدود ۱۸ تجمع انتخاباتی در مناطق مختلف ایالات متحده آمریکا برگزار کرده است و در تصاویری که از این تجمعات منتشره شده است، بسیاری از افراد حاضر بدون توجه به فاصله اجتماعی، ماسکی روی صورت ندارند. این در حالی است که آمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در آمریکا هر روز در حال افزایش است.

اختلاس میلیاردی در بندر گز

دادستان بندرگز از دستگیری کارمند یکی از بانک‌های این شهرستان به اتهام اختلاس خبرداده است. محمد طالبی‌چاری گفت: این فرد مسئول اعتبارات یکی از بانک‌های این شهرستان است و متهم به اختلاس ۵ میلیارد تومان است. وی افزود: متهم با استفاده از آرشیو موجود در بانک، اشخاص را انتخاب و نام آنان را به‌عنوان دریافت‌کننده وام ثبت می‌کرد و پس از واریز مبلغ وام به حساب افراد، پول را برداشت می‌کرد. دادستان بندرگز ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکنش مالی این فرد از سال ۹۷ تاکنون بیش از ۱۲ میلیارد تومان بوده است.

پلمب ۱۵۰ دفتر مشاور املاک

رئیس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان شهریار گفت: در برخی مراکز تجاری شهریار تعداد واحدهای مشاور املاک از مجموع سایر مشاغل بیشتر شده است. رضا کوچک‌پور اظهار داشت: طی یک ماه گذشته ۳۲۵ واحد مشاور املاک فاقد مجوز در سطح شهرستان شناسایی شده است. وی افزود: ۱۷۵ واحد جهت اخذ مجوز اقدام کرده و تا به امروز ۵۰ واحد نیز موفق به اخذ مجوز شدند و حدود ۱۵۰ واحد نیز جهت پلمب به مراجع ذی‌صلاح ارجاع شدند.

بازداشت مدیر کانال تلگرامی در یزد

رئیس پلیس فتای استان یزد گفت: در پی رصد فضای مجازی فردی ناشناس اقدام به نشر اکاذیب در مورد مشکلات شهری یزد کرده و با تحریک اعضا و ساماندهی افراد گروه در صدد ایجاد تجمعات غیر قانونی و تخریب سیمای نظم و امنیت استان داشته که باعث تشویش اذهان شده بود. سرگرد مرتضی ابوطالبی افزود: کارشناسان پلیس فتا با در کوتاه‌ترین زمان ممکن وی شناسایی و با دستور مقام محترم قضائی دستگیر و به همراه مستندات مربوطه به این پلیس دلالت داده شد.

دستگیری عامل اسیدپاشی

فرمانده انتظامی شهرستان دیر از دستگیری عامل اسیدپاشی خبر داده است. سرهنگ مهدی نظریه با اعلام جزئیات این خبر گفت: در ساعت پایانی یکشنبه در پی خبری مبنی بر وقوع اسید پاشی روی فرد تبعه افغانستان ماموران گشت انتظامی کلانتری شهر دیر به محل مراجعه کردند. وی تشریح کرد: تحقیقات اولیه حاکی از این بود، متهم که تبعه کشور افغانستان است، پس از درگیری با شاکی، اسیدی را که از قبل تهیه کرده بود، به صورت وی ریخته و از محل متواری می‌شود. فرمانده انتظامی دیر افزود: با تماس شهروندان با اورژانس سریعا شخص مصدوم به بیمارستان کنگان انتقال و تحت درمان قرار گرفته است.

فرمان‌آرا در بیمارستان بستری شد

بهمن فرمان آرا کارگردان سینمای ایران به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان بستری شد. فرمان آرا که به کرونا مبتلا شده است چندی روزی‌ است با تشخیص دکتر مینو محرز در بیمارستان لاله تهران بستری شده است. به گفته یکی از نزدیکان فرمان آرا حال او مساعد بوده و در حال گذران دوران قرنطینه و مداوای خود در بیمارستان است. همچنین جلال‌الدین معیریان گریمور پیشکسوت سینمای ایران نیز در پی ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان کسری بستری شده است.

بزرگان ورود کنند، لاریجانی می‌آید

منصور حقیقت‌پور، نماینده دور نهم مجلس و مشاور علی لاریحانی با اشاره به برخی از زمزمه‌ها مبنی بر حمایت حزب کارگزاران سازندگی از علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ گفت: بنده معتقدم که آقای لاریجانی به درد شرایط کنونی کشور و نظام ما می‌خورد اما اینکه شرایط سیاسی کشور هم برای آقای لاریجانی آماده است!؟ اما چنین پالسی را هنوز نگرفته‌ایم، مگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که علما و بزرگان ورود کنند و از ایشان خواهش کنند که به صحنه انتخابات بیاید.

تجمع اعتراضی مقابل قوه قضائیه

جمعی از دانشجویان و مردم روز یکشنبه در اعتراض به حواشی پیش آمده پیرامون اراضی ده ونک، در مقابل قوه قضائیه تجمع کرده‌اند. دانشجویان و مردم با در دست داشتن پلاکاردهایی که در آن خواستار برکناری ریاست دانشگاه الزهرا(س) شده بودند، از مسئولان قوه قضائیه و مقننه خواسته‌اند که به فریادشان برسند و به وضعیت آنها رسیدگی کنند. همچنین مردم و دانشجویان با شعار رئیسی رئیسی عدالت، عدالت و اعاده دادرسی حق مسلم ماست، خواهان رسیدگی به این موضوع شدند.

طعنه تابش به برخی مصوبات مجلس

محمدرضا تابش با بیان اینکه طبق اصل ۷۵ قانون اساسی، تصویب طرح‌هایی که منبع مالی آنها با مشکل مواجه است، منع قانونی دارد، گفت: مجلس نمی‌تواند طرحی بدهد که منابع آن را پیش‌بینی نکرده باشد یا باید دولت تامین منابع را تقبل کند یا باید مجلس این منابع را تأمین کند. وی گره زدن طرح الزام دولت به تامین کالاهای اساسی به موضوع واگذاری‌ها را انداختن آتش به انبار باروت ارزیابی کرد و افزود: اینکه بخواهیم در آستانه انتخابات طرح معیشت خانوار را هم به درآمدهای ناشی از واگذاری‌ها گره بزنیم، کار خطرناکی است.

کشف محموله بزرگ کود شیمیایی «تقلبی»

۹۰ تن کود شیمیایی تقلبی و احتکارشده در شهرستان‌های شوش و باوی توسط سازمان اطلاعات سپاه ولی‌عصر(عج) خوزستان کشف شده است. براساس گزارشات مردمی و رصد نیروهای اطلاعاتی، محموله ۹۰ تنی کود شیمیایی تقلبی که در آستانه آغاز سال زراعی قرار بود در بازار کشاورزی استان توزیع شود، پیش از ورود به بازار کشف و ضبط شده است. پرونده این کشفیات با هماهنگی صورت‌گرفته در سازمان تعزیرات حکومتی استان خوزستان پیگیری و رسیدگی می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۴
    1 0
    فونت نمایش صفحه تان ریزه بر گردانید مثل قبل باشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس