سؤال نمایندگان مجلس از اردکانیان درباره سد "فینسک"

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تهیه سؤالی از وزیر نیرو، خواستار توضیحات وی درباره علل کارشناسی نبودن احداث این سد شده‌اند.

به گزارش مشرق، چندی است طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران از سوی وزارت نیرو پیگیری می‌شود، به طوری که قرار شده با احداث سدی به نام "فینسک" آب از دریای خزر به سمنان منتقل شود که بتواند مشکل کمبود منابع آبی شهرهای سرخه و مهدیشهر را برطرف کند، اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و فعالان محیط زیست، احداث این سد، موجب از بین رفتن صنایع در استان‌های گلستان و مازندران شده و از طرف دیگر خشک‌شدن بستر رودخانه‌­ها، فرسایش خاک و بسیاری دیگر از ‌معضلات زیست‌محیطی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

پاسخ عجیب وزیر نیرو به نگرانی فعالان محیط زیست

حالا، منصورعلی زارعی نماینده مردم ساری و میاندورد در مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد از این تصمیم برای احداث سد فینسک، اظهار کرد: معتقدم کارِ کارشناسی منسجم و پیوسته‌ای برای احداث این سند انجام نشده است.

وی ادامه داد: شاید با احداث این سد رونق و آبادانی برای منطقه‌ای دیگر از کشور ایجاد شود، اما موجب کمبود منابع آبی در خطه شمالی کشور شده و در بلندمدت اقلیم منطقه را تغییر می‌دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست مجلس اضافه کرد: احداث سد "فینسک" برای انتقال آب خزر به مناطق مرکزی کشور موجب می‌شود تا توده‌های جنگلی و بکر استان‌های مازندران و گلستان خواهد شد.

زارعی با تأکید بر اینکه درخواست توقف احداث سد "فینسک" را در نامه‌ای به وزیر نیرو ارسال کرده‌ایم، اظهار کرد: انتظار ما به عنوان نمایندگان مجلس این است که روند احداث سد "فینسک" در حداقل زمان متوقف شود تا مطالعات کارشناسی درباره آن از تمامی جهات صورت گیرد تا آسیبی به اکوسیستم منطقه وارد نشود.

وی تأکید کرد: متأسفانه تعدادی از نمایندگان استان‌های مازندران و گلستان در ادوار گذشته مجلس، نسبت به عواقب احداث سد "فینسک" سهل‌انگاری کرده‌اند که باید جلوی عواقب آن گرفته شود.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: طرح سؤال از آقای اردکانیان وزیر نیرو را درباره علت کارشناسی نبودن احداث سد "فینسک" تهیه و تدوین کرده‌ایم که تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شده است تا براساس آن وزیر نیرو با حضور در یک جلسه علنی مجلس، درباره این طرح به نمایندگان مردم توضیح دهد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس