تازه‌ترین وضعیت ترامپ و بایدن

نتایج مهم‌ترین نظرسنجی‌های انجام‌شده در آمریکا نشان می‌دهند نامزد حزب دموکرات در اکثر ایالت‌های مهم پیشتازی خودش را حفظ کرده اما دونالد ترامپ توانسته اندکی فاصله‌اش را در برخی ایالت‌ها کاهش دهد.

به گزارش مشرق، در حالی که یک هفته دیگر به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مانده نتایج نظرسنجی‌های انجام‌شده در سطح ملی و در «ایالت‌های رقابتی» نشان می‌دهند هر چند «جو بایدن» توانسته کماکان پیشتازی خود را بر «دونالد ترامپ» حفظ کند، نامزد حزب جمهوری‌خواه توانسته فاصله‌اش را در برخی ایالت‌های مهم کاهش دهد.  

قبل از پرداختن به اینکه نتایج آخرین نظرسنجی‌ها در انتخابات آمریکا به نفع چه کسی است بهتر است مختصری درباره نظرسنجی‌ها و انتخابات آمریکا بدانیم.

مشکل نظرسنجی‌ها در پیش‌بینی رأی‌گیری غیرمستقیم

نکته مهمی که هنگام اظهارنظر درباره نقش پیش‌بینی نظرسنجی‌ها باید در نظر گرفت این است که این نظرسنجی‌ها در بهترین حالت، می‌توانند روند حمایت عمومی  از یک نامزد انتخاباتی یا میزان رأی‌آوری او در «یک انتخابات مستقیم» را پیش‌بینی کنند، در حالی که رأی‌گیری انتخاباتی در آمریکا غیرمستقیم است و کسب بیشترین آرا ضامن پیروزی فرد نیست؛ مثلاً در همان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶، هیلاری کلینتون ۳ میلیون رأی بیشتر از ترامپ کسب کرد اما در نهایت این ترامپ بود که به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور وارد کاخ سفید شد.

نظام رأی‌گیری غیرمستقیم به این صورت است مردم به طور مستقیم رییس جمهور را انتخاب نمی‌کنند. آن‌ها علاوه بر رای دادن به یکی از نامزدهای ریاست جمهوری، نمایندگان خود در کالج انتخاباتی را هم مشخص می‌کنند. در نهایت نمایندگان هر ایالت در کالج انتخاباتی هستند که رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کنند.

تعداد نمایندگان هر ایالت به جمعیت آن ایالت بستگی دارد و به عبارت دیگر بر است با مجموع تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا به علاوه تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس سنا. به‌عنوان مثال، ایالت کالیفرنیا با تقریباً ۳۸ میلیون نفر جمعیت دارای ۵۳ نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا است و ایالت فلوریدا با ۱۹ میلیون نفر جمعیت، دارای ۲۷ نماینده در مجلس نمایندگان است و البته هر دو ایالت، ۲ نماینده در مجلس سنا دارند، به این ترتیب آرای الکترال کالیفرنیا برابر با ۵۵ و آرای الکترال فلوریدا برابر با ۲۹ رأی است.

نکته مهم‌تر درباره این نوع رأی‌گیری غیرمستقیم این است که در اکثر ایالت‌ها رأی تک تک رأی‌دهندگان برای انتخاب رئیس‌جمهور به حساب آورده نمی‌شود و اگر نامزدی در یک ایالت پیروز شود، کل آرای الکترال آن ایالت به او تخصیص خواهد یافت. مثلاً اگر یکی از نامزدها در ایالتی ۵۱ در صد آرا و نامزد دیگر ۴۹ درصد آرا را به دست آورده باشد و آن ایالت ۱۰ رأی الکترال داشته باشد همه این ۱۰ رأی به نامزد اول اختصاص می‌یابد.  

نتیجه چنین سیستمی ممکن است این باشد که یک نامزد ممکن است از لحاظ تعداد آرای مردمی بیشتر از نامزد دیگر رأی آورده باشد اما در نهایت بازنده انتخابات باشد.

ایالت‌های «بینابین»؛ تعیین‌کننده‌های اصلی انتخابات

ایالت‌های آمریکا از لحاظ چگونگی رأی دادن به نامزدهای حزب دموکرات و جمهوری‌خواه به سه دسته تقسیم می‌شوند: «ایالت‌های قرمز» (جمهوری‌خواه)، «ایالت‌های آبی» (دموکرات) و ایالت‌های بینابین (یا ایالت‌های چرخشی یا ایالت‌های رقابتی). به ایالتی قرمز اطلاق می‌شود که همواره به حزب جمهوری‌خواه رأی دهد و ایالتی آبی اطلاق می‌شود که همواره به حزب دموکرات رأی دهد، در مقابل به ایالتی بینابین یا ایالت بنفش اطلاق می‌شود که گاهی به‌نفع حزب دموکرات و گاهی به‌نفع حزب جمهوری‌خواه رأی می‌دهد.

بر این اساس مشخص است که ایالت‌های قرمز یا آبی که پیش‌بینی نتیجه آنها از قبل اندکی مشخص‌تر است از اهمیت کمتری در پیش‌بینی نتیجه انتخابات برخوردارند، البته این به‌معنای آن نیست که نتیجه انتخابات در این ایالت‌ها را بتوان از پیش‌مشخص‌شده فرض کرد، زیرا مثلاً در انتخابات سال ۲۰۱۶ ترامپ توانست «دیوار آبی» در چهار ایالت «پنسیلوانیا»، «میشیگان»، «ویسکانسین» و «مین» را بشکند (رأی سنتی این ایالت‌ها دست‌کم از سال ۱۹۹۲ نامزدهای دموکرات بود.)، با این حال، باز هم وضعیت هر یک از نامزدها در ایالت‌های بینابین که نتیجه ۱۵۶ رأی الکترال در آنها تعیین می‌شود شاخص مهم‌تری برای پیش‌بینی محسوب می‌شود و نامزدها هم بیشتر انرژی و منابع خودشان را صرف جلب نظر رأی‌دهندگان در این ایالت‌ها می‌کنند.

چه ایالت‌هایی بینابین هستند؟

دونالد ترامپ، انتخابات 2020 آمریکا،

ایالت‌های بینابین ممکن است در گذر زمان تغییر کنند. وب‌سایت FiveThirtyEight که از یکی از مهم‌ترین مراکز رصدکننده انتخابات آمریکا است در انتخابات سال ۲۰۱۶، دوازده ایالت را به عنوان ایالت‌هایی معرفی کرد که  غالباً بینابین بوده است: کلرادو، فلوریدا، آیووا، میشیگان، مینه‌سوتا، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین.

این پایگاه، برای انتخابات سال جاری بر اساس تحلیل نتایج به دست آمده از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۱۸ گفته که نقشه انتخاباتی ایالت‌ها دستخوش تغییراتی جزئی شده و در انتخابات سال ۲۰۲۰ انتظار می‌رود این ایالت‌ها، ایالت‌های بینابینی باشند: آریزونا، فلوریدا، جورجیا، آیووا، میشیگان، مینه‌سوتا، نوادا، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، تگزاس و ویسکانسین.

روش‌شناسی

برای مشخص شدن وضعیت ترامپ و بایدن در نظرسنجی‌ها و اینکه چه تغییراتی در نگرش احتمالی رأی‌دهندگان با گذشت زمان ایجاد شده وضعیت این دو نامزد در نظرسنجی‌های ملی و پس از آن در هر یک از این ایالت‌های بینابین را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

می‌دانیم که موسسات افکارسنجی بسیار زیادی در آمریکا در حال انجام نظرسنجی‌ درباره وضعیت ترامپ و بایدن هستند که نتایج برخی از آنها بنا به دلایل مختلف از جمله نمونه‌گیری‌های ناکامل یا روش‌های نظرسنجی ممکن است معتبر نباشند.

دو پایگاه معروف به نام‌های RealClearPolitics (RCP) و FiveThirtyEight نتایج معتبرترین مراکز نظرسنجی را گردآوری کرده و بر روی آنها کارهای آماری انجام می‌دهند. ما از شاخص‌های این دو پایگاه برای نشان دادن وضعیت ترامپ و بایدن در نظرسنجی‌ها، هم در سطح ملی و هم در ایالت‌های بینابین استفاده می‌کنیم.

در سطح کشوری

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۲.۹٪ بایدن ۸.۵٪+ ۴۲.۱٪ بایدن ۹.۸٪+ ترامپ ۱.۳٪+
جو بایدن ۵۱.۴٪ ۵۱.۹٪

همان‌طور که در جدول بالا دیده می‌شود در حال حاضر میانگین عملکرد جو بایدن در نظرسنجی‌های کشوری ۸.۵ درصد از ترامپ بهتر است. با این حال این اختلاف هفته گذشته ۹.۸ درصد به نفع بایدن بوده که به معنی بهبود ۱.۳ درصدی عملکرد ترامپ در یک هفته اخیر است.

ایالت آریزونا

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۶.۱٪ بایدن ۲.۷٪+ ۴۵.۵٪ بایدن ۳.۸٪+ ترامپ ۱.۱٪+
جو بایدن ۴۸.۸٪ ۴۹.۳٪

ایالت آریزونا قبلاً یکی از ایالت‌های جمهوری‌خواهان بود، اما جمهوری‌خواهان دیگر نمی‌توانند روی این ایالت که وضعیتش مرتباً تغییر می‌کند حساب باز کنند. این ایالت ۱۱ رأی الکترال دارد. همان‌طور که در این جدول دیده می‌شود بایدن در جدیدترین نظرسنجی‌ها به طور متوسط ۲.۷ درصد از ترامپ جلو است، اما این اختلاف هفته گذشته ۳.۸ درصد بوده و عملکرد ترامپ به اندازه ۱.۱ درصد بهبود پیدا کرده است.

ایالت فلوریدا

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۷٪ بایدن ۱.۹٪+ ۴۶٪ بایدن ۲.۷٪+ ترامپ ۰.۸٪+
جو بایدن ۴۸.۹٪ ۴۸.۷٪

ایالت فلوریدا با ۲۹ رأی الکترال یکی از مهم‌ترین ایالت‌های بینابین برای ترامپ و بایدن است. این ایالت، علاوه بر تعداد بالای آرای الکترال، حائز اهمیت تاریخی هم هست. از سال ۱۹۶۴ به این سو، تنها یک بار نامزدی توانسته بدون برنده شدن در این ایالت، برنده انتخابات باشد. همان‌طور که در جدول بالا دیده می‌شود بایدن در این ایالت پیشتاز است، اما ترامپ ظرف یک هفته گذشته فاصله‌اش را با او کاهش داده است.

ایالت جورجیا

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۷.۱٪ بایدن ۰.۵٪+ ۴۶.۶٪ بایدن ۱.۳٪+ ترامپ ۰.۸٪+
جو بایدن ۴۷.۶٪ ۴۷.۹٪

این ایالت ۱۶ رأی الکترال دارد و دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ توانسته بود با ۵.۷ درصد اختلاف نسبت به هیلاری کلینتون تمامی آرا الکترال این ایالت را از آن خود کند. همان‌طور که در جدول دیده می‌شود ترامپ و بایدن رقابت تنگاتنگی در این ایالت دارند و بایدن با ۰.۵ درصد اختلاف از ترامپ جلو است.

ایالت آیووا

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۶.۳٪ بایدن ۱.۱٪+ ۴۷٪ بایدن ۰.۸٪+ بایدن ۰.۳٪+
جو بایدن ۴۷.۴٪ ۴۷.۸٪

ایالت آیووا ۶ رأی الکترال دارد و ترامپ در سال ۲۰۱۶ با اختلاف ۹.۶ درصدی این ایالت را برد. قبل از ترامپ، باراک اوباما در انتخابات‌های سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ در این ایالت به پیروزی رسیده بود. در حال حاضر در نظرسنجی‌ها بایدن با اختلاف ۱.۱ درصد از ترامپ پیش افتاده و وضعیت او نسبت به نظرسنجی‌های هفته قبل در این ایالت ۰.۳ درصد بهتر شده است.  

ایالت میشیگان

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۲.۷٪ بایدن ۷.۸٪+ ۴۲.۹٪ بایدن ۷.۵٪ بایدن ۰.۳٪+
جو بایدن ۵۰.۵٪ ۵۰.۴٪

این ایالت ۱۶ رأی الکترال دارد و سابقاً جز کانون‌های طرفداران دموکرات‌ها محسوب می‌شد. ترامپ در دور قبل انتخابات تنها با ۰.۳ درصد اختلاف در این ایالت به کلینتون پیروز شد و تمامی ۱۶ رأی الکترال این ایالت را از آن خود کرد.

با این حال، همان‌طور که در بالا دیده می‌شود، جو بایدن در نظرسنجی این ایالت با اختلاف زیادی از ترامپ پیش افتاده است. وضعیت او در نظرسنجی هفته جاری نسبت به هفته قبل بهتر هم شده است.

ایالت مینه‌سوتا

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۲.۳٪ بایدن ۷.۱٪+ ۴۱.۲٪ بایدن ۷.۸٪+ بایدن ۰.۷٪+
جو بایدن ۴۹.۴٪ ۴۹٪

مینه‌سوتا ۱۰ رأی الکترال دارد و ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ در این ایالت بازنده بود. بایدن در این ایالت هم حاشیه اختلاف نسبتاً زیادی با ترامپ دارد و در هفته اخیر هم عملکردش اندکی بهبود یافته است.

ایالت نوادا

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۳.۸٪ بایدن ۵.۸٪+ ۴۳.۴٪ بایدن ۵.۹٪+ ترامپ ۰.۱٪+
جو بایدن ۴۹.۶٪ ۴۹.۳٪

ایالت نوادا ۶ رأی الکترال دارد که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ به هیلاری کلینتون نامزد دموکرات‌ها رسید. حاشیه برتری بایدن در این ایالت نسبت به ترامپ نزدیک به ۶ درصد است و وضعیت ترامپ در نظرسنجی‌ها در این ایالت نسبت به هفته قبل تقریباً تغییر نکرده است.  

ایالت کارولینای شمالی

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۷.۲٪ بایدن ۱.۹٪+ ۴۵.۹٪ بایدن ۲.۹٪ ترامپ ۱٪+
جو بایدن ۴۹.۱٪ ۴۸.۸٪

کارولینای شمالی با ۱۵ رأی الکترال جزو ایالت‌های مهم در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به شمار می‌رود. ترامپ با ۳ درصد اختلاف نسبت به هیلاری کلینتون در دور قبلی تمامی آرای الکترال این ایالت را برد. در حال حاضر بایدن از حاشیه برتری ۱.۹ درصدی در نظرسنجی‌ها برخوردار است اما ترامپ از هفته گذشته تا به حال به اندازه ۱ درصد اختلافش را با او کاهش داده است.

ایالت اوهایو

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۷.۴٪ ترامپ ۱٪+ ۴۶.۷٪ ترامپ ۰.۳٪+ ترامپ ۰.۷٪+
جو بایدن ۴۶.۴٪ ۴۶.۴٪

این ایالت ۱۸ رأی الکترال دارد و ترامپ در سال ۲۰۱۶ با نزدیک به ۷ درصد اختلاف هیلاری کلینتون را شکست داد. رأی اوهایو در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ به باراک اوباما نامزد حزب دموکرات بوده و قبل‌تر از آن در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ به جورج دبلیو بوش نامزد حزب جمهوری‌خواه رأی داده است. ترامپ در این ایالت حاشیه برتری شکننده‌ای دارد که آن هم طی یک هفته گذشته حاصل شده است.

ایالت پنسیلوانیا

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۴.۶٪ بایدن ۵.۴٪ ۴۴.۵٪ بایدن ۵.۵٪ ترامپ ۰.۱٪+
جو بایدن ۵۰٪ ۵۰٪

نامزد پیروز در این ایالت برنده ۲۰ رأی الکترال خواهد شد. در سال ۲۰۱۴ ترامپ با تقریباً ۴۵ هزار رأی بیشتر در این ایالت به پیروزی رسید. قبل از سال ۲۰۱۶، این ایالت از سال ۱۹۹۲ به این سو در ۶ انتخابات ریاست‌جمهوری به نامزدهای حزب دموکرات رأی داده بود. ایالت پنسیلوانیا قبل از سال ۱۹۹۲ هم در سه دوره پیاپی به نامزدهای جمهوری‌خواهان رأی داده بود. در حال حاضر جو بایدن پیشتاز این ایالت است و وضعیتش را در یک هفته گذشته حفظ کرده است.

ایالت تگزاس

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۸.۱٪ ترامپ ۱.۷٪+ ۴۸.۹٪ ترامپ ۲.۹٪+ ترامپ ۱.۲٪+
جو بایدن ۴۶.۸٪ ۴۶٪

تگزاس ۳۸ رأی الکترال دارد. در انتخابات سال ۲۰۱۶ ترامپ با حاشیه برتری ۹ درصدی در این ایالت به پیروزی رسید که همسو با سوابق رأی‌دهی این ایالت از سال ۱۹۸۰ به این طرف بود. در حال حاضر هم ترامپ به بایدن در این ایالت برتری نسبی دارد.

ایالت ویسکانسین

نام نامزد میانگین  وضعیت فعلی حاشیه برتری میانگین هفته گذشته حاشیه برتری خالص تغییر
ترامپ ۴۴.۴٪ بایدن ۵.۷٪+ ۴۳.۸٪ بایدن ۶.۷٪+ ترامپ ۰.۱٪+
جو بایدن ۵۰.۱٪ ۵۰.۵٪

ایالت ویسکانسین ۱۰ رأی الکترال دارد. این ایالت از سال ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۲ در ۷ دور انتخاباتی همواره به نامزدهای دموکرات رأی داده اما ترامپ در سال ۲۰۱۶ توانست این روند را متوقف کرده و هیلاری کلینتون را در آنجا شکست دهد. همان‌طور که در بالا دیده می‌شود ترامپ در این ایالت از جو بایدن عقب است و در یک هفته گذشته بخشی از فاصله خودش را با نامزد دموکرات‌ها کم کرده است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  0 1
  چقدر من بدم میاد از دعواهای زرگری
 • کارشناس IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  0 1
  پاییز داره میاد جوجه ها اماده اند.
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  1 1
  وقتی الکترالها تعیین کننده اصلی برنده انتخاباتها هستند دیگه رای مردم چه ارزشی داره . تازه وقتی لابی قوی ضهیونیزم بر این الکترالها مسلطه هرکدام هم که قبول بشن بازم به نفع دجال یک چشمه . میشه ۵۶۰ یا ۵۷۰ الکترال رو براحتی هدایت کرد یا خرید اما اگر میلیونها رای دهنده واقعا مهم و تاثیر گذار رو نمیشه خرید . اینه که نشون میده انتخابات آمریکا واقعا رای مردمی نیست
 • علی IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  0 1
  سلام خلاصه با این وضعیت شانس احتمالا کی رای می آره؟
 • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  1 0
  به امید نابودی مفسدین آمریکا
  • mohamad IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
   0 0
   آره
 • ماداکتو IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  2 0
  اینا همش شوآف سیاسی هست. خدمات ترامپ برای صهیونیسم ۱۰۰ درصد رییس جمهوری رو تایید میکنه.
 • رویا IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  0 0
  آی دیدن داره قیافه بعضیا روز 14 آبان!آی دیدن داره...
 • رضا IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۴
  0 0
  ترامپ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس