کد خبر 1134246
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
پرداخت کمک هزینه بیمه تأمین اجتماعی به مراکز روزانه/ خطر بیکاری ۱۰ هزار کارمند بیمه شده برای دولت

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور گفت: مراکز توانبخشی روزانه به دلیل شرایط دشوار اقتصادی در شرف تعطیلی هستند و اگر ۱۰ هزار کارمند این مراکز بیکار شوند.

به گزارش مشرق، سعید سعدآبادی، اظهار کرد: تعداد زیادی از مراکز توانبخشی در سراسر کشور، مراکز روزانه هستند و فلسفه راه اندازی این مراکز از ابتدا این بود که معلولان به جای اینکه به مراکز شبانه روزی بروند، در کانون مهر و محبت خانواده قرار داشته باشند و ساعاتی در روز به منظور دریافت آموزش‌های مختلف و مفاهیم رفتار، گفتار، مسائل توانبخشی و ... در مراکز روزانه حضور داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر که شاهد شیوع بیماری کرونا در سراسر کشور هستیم، مراکز روزانه به سمت استفاده از فضای مجازی برای ارائه آموزش سوق پیدا کرده و خانواده‌های مددجویان حتی در زمان‌های خارج اداری و روزهای تعطیل نیز می‌توانند از خدمات مراکز روزانه استفاده کنند و راهنمایی‌های گروهی را دریافت کرده و در جلسات گروهی آنلاین حاضر شوند و به تبادل تجربیات خود از طریق فضای مجازی بپردازند.

بیشتر بخوانید:

نرخ بیکاری جوانان ایران ۲ برابر میانگین جهانی است

سعدآبادی ادامه داد: در دسته بندی‌های مختلف، مراکز روزانه در حوزه‌های معلولان جسمی، معلولان ذهنی، افراد مبتلا به اوتیسم، کودکان کم شنوا و ناشنوا، افراد نابینا و کم بینا و حرفه آموزی تقسیم بندی شدند که بعد از اینکه مفاهیم پایه را آموختند و به توانمندی رسیدند بتوانند فعالیت‌هایی را انجام دهند.

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور از آماده سازی افراد معلول برای اشتغال خبرداد و اضافه کرد: افرادی که به مراکز روزانه می‌روند و به توانمندی‌های اولیه دست پیدا می‌کنند، بعد از حرفه آموزی در مراکز کارگاه‌های تولیدی حمایتی ما مشغول به کار شده تا بتوانند حقوق بگیرند و در کنار سایر افراد جامعه زندگی کنند.

سعدآبادی درباره چگونگی تأمین هزینه‌های مراکز روزانه خاطرنشان کرد: مراکز روزانه شهریه‌ای را از خانواده‌ها دریافت می‌کردند و از یارانه سازمان بهزیستی نیز برخوردار بودند و در کنار آن، درآمدهایی را از قبیل ارائه خدمات اضافه به افراد داشتند.

وی افزود: برای مثال، در بخش‌های کاردرمانی، فیزیوتراپی و توانبخشی اگر کودکی نیاز به ۴ جلسه در هفته برای دریافت خدمات داشت، ۲ جلسه آن از طریق شهریه پرداختی اجرایی می‌شد و خانواده هزینه ۲ جلسه باقی مانده را به صورت آزاد پرداخت می‌کرد.

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور با اشاره به مشکلات مراکز روزانه توانبخشی در ایام کرونا اذعان کرد: با ورود بیماری کرونا، تمام هزینه‌ها به گردن مراکز توانبخشی روزانه افتاده و این مراکز سهمی از خانواده ها دریافت نمی‌کنند و در مقابل اجاره بها ساختمان‌های آنها افزایش یافته و یارانه سازمان بهزیستی نیز افزایشی پیدا نکرده است.

سعدآبادی ادامه داد: مراکز روزانه به صورت مجازی به مددجویان خود خدمات ارائه می‌کنند و در نقاطی از کشور که وضعیت بیماری کرونا قرمز نباشد افراد می‌توانند به مراکز مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه " مراکز توانبخشی روزانه اقدام به اخراج کارکنان خود نکرده‌اند" گفت: با وجود اینکه شرایط برای مراکز نگهداری روزانه بسیار دشوار است اما این مراکز اقدام به اخراج کارکنان خود نکرده و حقوق و مزایای آنها را طبق بخش نامه وزارت کار با افزایش ۴۱ درصدی پرداخت می‌کنند.

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور از تعطیلی مراکز توانبخشی روزانه خبرداد و تصریح کرد: متاسفانه مراکز روزانه به این خاطر که توان پرداخت هزینه‌های بالا را ندارند، یکی پس از دیگری در حال تعطیلی بوده و به تازگی یک مرکز در تهران به دلیل پرداخت اجاره‌های بسیار زیاد در شرف تعطیلی است.

سعدآبادی تأکید کرد: مراکز روزانه توانبخشی در شرف تعطیلی هستند و اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد مراکز با چالشی جدی مواجه می‌شوند.

وی درباره  وضعیت کارکنان مراکز روزانه توانبخشی خاطرنشان کرد: حدود ۱۰ هزار تن کارمند بیمه شده در مراکز روزانه توانبخشی مشغول به فعالیت هستند که اگر مراکز مجبور به تعطیلی شوند، بار مضاعفی بر دوش دولت خواهد بود چرا که این افراد بعد از بیکاری، اقدام به دریافت بیمه بیکاری خواهند کرد.

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور افزود: حدود هزار شغل با تعطیلی مراکز روزانه از بین می‌رود که برای ایجاد این هزار شغل دولت و مدیران مراکز هزینه‌های بسیار زیادی را پرداخت کرده‌اند.

سعدآبادی خواستار تزریق مبالغی از سوی سازمان بهزیستی کشور به مراکز روزانه توانبخشی شد و تصریح کرد: پیش از این، مراکز روزانه زمانی که یارانه خود را از بهزیستی دریافت می‌کردند، کمک هزینه ایاب و ذهاب، کمک هزینه تغذیه و کمک هزینه بیمه تأمین اجتماعی کارکنان را نیز دریافت می‌کردند اما اکنون این کمک هزینه‌ها قطع شده و این در حالی است که بیمه کارکنان از سوی مراکز در حال پرداخت است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی کشور برای نجات مراکز روزانه توانبخشی از تعطیلی باید حداقل کمک هزینه بیمه را به مراکز پرداخت کند چرا که مراکز با افزایش هزینه بیمه مواجه بوده و در مقابل، یارانه آنها افزایش نیافته است.

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور با ارائه آماری از تعداد افرادی که در مراکز روزانه مشغول به دریافت خدمات و آموزش‌ها هستند گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ هزار مددجو تحت آموزش و دریافت خدمات توانبخشی هستند و نیاز است کمک‌های بیشتری به مراکز روزانه ارائه شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس