تحریم تسلیحاتی ایران

رئیس امور بین‌الملل وزارت دفاع گفت: ایران ظرفیت قرار گرفتن در جمع ۱۰ کشور نخست تأمین‌کننده محصولات ‌دفاعی دنیا را داراست‌، تسلیحات جذابی برای فروش به دنیا داریم.

به گزارش مشرق، بنا به اعلام روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ دوم محمد احدی در گفت‌وگویی رادیویی با اشاره به اهمیت لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت اظهار کرد: کشور جمهوری اسلامی ایران از بدر پیروزی انقلاب اسلامی به لحاظ تسلیحاتی تحریم بوده و جنگ تحمیلی بهانه‌ای برای شرق و غرب علیه کشور ایران و تشدید تحریم‌های تسلیحاتی شد.

وی در تبیین اهمیت لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران افزود: یکی از دلایلی که امروز صنعت دفاعی با افتخار در تراز جهانی به لحاظ توانایی، دانش، فناوری و صنعت مطرح است، یکی از عواملش همین تحریم‌ها بوده، اما اینکه تحریم موجب رشد ما شده به این معنا نیست که از تحریم استقبال می‌کنیم، بلکه این تهدید را به یک فرصت برای دفاع از امنیت کردیم و نمی‌توانستیم منتظر لغو تحریم‌ها باشیم لذا صنعت دفاعی را تقویت کردیم و منتظر تامین نماندیم.

رئیس امور بین‌الملل وزارت دفاع در پاسخ به این سئوال که آیا لغو تحریم‌ها بهتر از خود تحریم نیست، بیان کرد: از تحریم‌ها استقبال نمی‌کنیم چراکه فشار و تهدیدی برای جامعه است، اما هنر این است که تحریم را به یک فرصت تبدیل کردیم.

 احدی به شناسایی محورهای تهدید و محدودیت این تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: بر مبنای قطعنامه‌های شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران از سال ۱۳۸۴ شروع و تا سال ۲۰۱۵ میلادی ادامه داشته و همکاری تسلیحاتی کشورها با ایران ممنوع بوده است، در سال ۲۰۱۵ بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ این تحریم‌ها همه برداشته شد و محدودیت‌های جدیدی مبنی براینکه برای خرید یا فروش تسلیحات عمده کشورها به ایران به مدت ۵ سال باید اجازه شورای امنیت گرفته شود، که این موجب محدودیت شد.

وی خاطر نشان کرد: با پایان ۵ ساله از ۲۷ مهر محدودیت‌ها پایان یافت، در دوران محدودیت‌ها هیچ مراجعه‌ای به شورای امنیت برای اجازه صادرات و خرید با وجود دولت ظالم آمریکا نداشتیم؛ چرا که برای ما فوریت نداشت.

رئیس امور بین الملل وزارت دفاع عنوان کرد: با تحمل این ۵ سال، خوشبختانه این محدودیت‌ها تمام شد. این موضوع را بگویم که ایران در حوزه صادرات و خرید تحریم بود. هدف آن‌ها از این تحریم تاثیرگذاری منفی در بنیه دفاعی و اقتصادی و اهداف سیاسی جمهوری اسلامی ایران بود.

احدی ادامه داد: ایران برای ایجاد خطوط تولیدی هزینه‌ها پرداخت کرده است چراکه هدف ما تقویت بنیه دفاعی بود و نمی‌توانستیم منتظر پایان تحریم شویم لذا امروزه با پایان تحریم، برنامه‌هایی برای تامین بخشی از نیازهای دانشی و فناوری‌هایمان با هزینه کمتر داریم.

به گفته وی بیش از ۹۰ درصد نیازهای تسلیحاتی و تجهیزات نیروهای مسلح در داخل تامین می‌شود و این تاکید وزیر محترم دفاع است که ۱۰ درصد باقیمانده را با توجه به لغو تحریم‌ها حتما با توان داخلی خودکفا شویم و از این ظرفیت لغو تحریم‌ها در این جهت بهره ببریم.

وی در پاسخ به این سئوال که وزارت دفاع در حوزه صادرات محصولات دفاعی چه برنامه‌ای خواهد داشت، ابراز داشت: در حوزه تسلیحات و تجهیزات نظامی در تمام حوزه‌های رزم، رزم زمینی، هوایی موشکی، رادار و دریایی محصولاتی در تراز جهانی داریم. محصولاتی که برای دنیا جذابیت دارد. در این چند سال گذشته به ویژه سال گذشته بیکار نبوده و منتظر پایان تحریم نبودیم و تقویت بنیه دفاعی ایران با قدرت ادامه یافت.

وی با بیان اینکه در بخشی از محصولات دفاعی جمهوری اسلامی ایران محدویت صادرات نداشتیم، گفت: در همین راستا برخی سازمان‌های وزارت دفاع در حوزه صادرات طی سال‌های گذشته به عنوان سازمان نمونه کشوری معرفی شده‌اند و در بازدیدهایی که بعضا هیئت‌های دفاعی از جمهوری اسلامی ایران داشتند محصولات به آن‌ها معرفی شد و در موارد متعددی منجر به قرارداد شد و برای احترام به تعهدنامه‌های بین‌المللی اجرای این قراردادها را به پایان تحریم‌ها موکول کردیم، اما دشمنان بدانند این روزها تمام قراردادهایی را که بسته‌ایم در حال اجرا هستیم و آمریکا هم هیچ غلطی نمی‌تواند انجام دهد.

وی با بیان اینکه توانایی و ظرفیت قرار گرفتن در جمع ۱۰ کشور نخست تامین‌کننده محصولات و تجهیزات دفاعی را داریم، گفت: از هزار میلیارد دلار معاملات تسلیحاتی که در دنیا انجام می‌شود می‌توانیم سهم عمده‌ای داشته باشیم هر چند که رژیم تروریستی آمریکا در راس کشورهای فروش محصولات و تسلیحات قرار دارد. ولی ما توانایی قرار گرفتن در جمع ۱۰ کشور نخست را داریم.

وی با بیان اینکه تحریم‌های تسلیحاتی ایران در سال ۲۰۱۵ براساس قطعنامه ۲۲۳۱ لغو شده است، گفت:، اما چیزی که بعد از لغو تحریم‌ها ادامه یافت یک سری محدودیت‌ها بود که بعد از ۵ سال تمام شد هر چند آمریکا تلاش داشت تا مجددا با قطعنامه جدید دوباره ایران را تحریم کند که در سازمان ملل رسوا شد و به قطعنامه‌اش فقط یک کشور رای داد و حتی اروپایی به عنوان متحدین آمریکا این کشور را همراهی نکردند و ملت ایران این شکست را بر کشور آمریکا تحمیل کرد.

وی بودجه دفاعی جمهوری اسلامی ایران را یک هفتادم اعتبار نظامی عربستان دانست و گفت: براساس برآورد موسسات غربی باز هم توانانی دفاعی جمهوری اسلامی ایران از تمام کشورهای منطقه بیشتر است که دلیل آن را می‌توان بومی بودن تسلیحات دانست.

وی با بیان اینکه برخی کشورهای فروشنده تسلیحات تمام دانش فنی این تجهیزات را به کشور خریدار منتقل نمی‌کنند، گفت:، اما در ایران با توجه به اینکه تمام تجهیزات دفاعی به ویژه موشک‌ها با دانش بومی تولید می‌شود دشمنان هیچ‌گاه نمی‌توانند در برابر ایران خطری کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 10
 • علی US ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  10 57
  یاشاسین آزربایجان یاشاسین تورکیه.
  • حسام IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
   34 4
   عقده ای
  • IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
   22 2
   ترکیه از نژاد زرد تیمور لنگ و چنگیزو هولاگو و سنی مذهب است آذربایجان آذری زبان و از نژاد آریایی و شیعه است . این دو مثل بنزین و آتش هستند هبچگاه با هم یکی نخواهند شد
  • علی خدایی IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
   11 1
   مریض روانی هستی ترکیه کیلو چنده متوهم باکو هم جزو خاک ایران است اگر خطایی کنند نمیبخشیم
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  43 5
  یاشاسین ایران یاشاسین اسلام یاشاسین اذربایجان ترکیه کیمده. تبریزلی
 • IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  11 3
  افرین لایک
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  11 1
  اقتدار و توان نظامی حربه ای است علیه دشمن، گزینه برتر روی میز، تجهیز به مدرن ترین وهوشمند ترین قدرت نطامی در هر عرصه آرزوست
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  10 1
  درود بر شما
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  9 2
  سلام بر مدافعین ایران عزیزم
 • حامد IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  10 5
  اول پول رو اخذ کنید بعد سلاح و مهمات بفرستید نشه قضیه نفت که میبرن و پول هم بهمون نمیدن
 • ببسیمچی IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  15 2
  یاشاسین ایران، یاشاسین اسلام، یاشاسین وحدت و بصیرت
  • ابراهیم FR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
   1 0
   یاشین جنابعالی
 • آریا IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  9 4
  تا چشم متحدان اسرائیل در منطقه کور شود و همچنین دشمنان ملت ایران که با تکفیری ها برای نابودی اسلام متحد شدن
 • IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  13 1
  من به خیلی از کارهای حکومت انتقاد دارم. اما هر کشوری که بنیه دفاعی نداشته باشه خیلی ها بهش طمع میکنن و درواقع میچاپنش
 • US ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  2 2
  ما حتما به تجهیزات دفاعی بروز وکارامد نیاز داریم ولی بنظر من نیروهای مسلح باید از تعداد نیروی انسانی خود کم کنن وبجاش تجهیزات درست کنن ومتاسفانه ما فقط نیرو انسانی زیاد در نیروهای مسلح داریم که بجای این میتوانیم نصف کنیم و هزینه تجهیزات بکنیم چون دنیای امروز دنیای جنگ نفرات نیست دنیای جنگ تجهیزاته و یه هواپیما یا موشک کار هزار نفر را میکند
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  10 13
  یاشاسین آذربایجان
  • علی خدایی IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
   7 3
   یاشاسین ایران یاشاسین کل مردم ایران هر قوم اش لعنت بر فتنه گر
 • RO ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
  6 1
  یاشاسین حق با هر کی هست ... در ضمن دوستی همسایه های ما زمان جنگ ایران عراق مشخص شد حداقل میخواست مرد باشند چهار تا جانباز شیمیایی ببرند معالجه کنند دل ما هم‌خوش باشد بدترین همسایه ها را تو دنیا ما داریم مخصوصا ترکیه اونم با اردقان بی خاصیت پولکی
 • ت IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
  4 2
  درود بر رزمندگان اسلام با اراده ای پولادین و توان نظامی ایران اسلامی و دیگر کشور های اسلامی تا قلب اسراعیل و کاخ سفید پیش میرویم انشاالله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس