کد خبر 1133144
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
ویرانه های جنگ قره باغ

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران گفت: ارتش جمهوری آذربایجان ۱۰۰ هزار نفر است و لذا نیازی نداریم کسی را برای جنگ بیاوریم. ارتش ما نیازی به این نیروهایی که فقط بلدند خود را منفجر کنند ندارد.

به گزارش مشرق، «بنیاد حسین‌اف» سفیر جمهوری آذربایجان در تهران گفتگویی با روزنامه ایران داشته است که مهمترین بخش‌های آن در ادامه آمده است.

تنها شرط جمهوری آذربایجان برای قبول آتش‌بس

- مناقشه ارمنستان و جمهوری‌آذربایجان چنانچه می‌دانید با تجزیه‌طلبی شروع و تبدیل به جنگ شده است. ما خواستار این هستیم که این مناقشه از طریق گفت‌وگو حل و فصل شود. اما متأسفانه طرف ارمنستان اراده‌ای برای اینکه موضوع از طریق صلح‌آمیز حل شود نشان نداد بلکه با اقدامات تحریک‌آمیز آتش را شعله‌ور می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

مناقشه قره‌باغ؛ ادامه درگیری‌ها، تدارک مذاکره

- روسیه به عنوان یک کشور مهم منطقه با هر دو کشور روابط تاریخی و دیرینه‌ دارد. ما با پیشنهاد چند روز پیش رئیس جمهوری روسیه توافق کردیم و وزرای امور خارجه ارمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه درباره آتش‌بس توافق کردند. اولین طرفی هم که آتش‌بس را نقض کرد، ارمنستان بود. الان اطلاعات نظامی تأیید می‌کند که کدام موشک در کدام زمان و از کدام طرف به کدام طرف پرتاب شده و آتش‌بس را نقض کرده است.

ببینید:

عکس/ استقرار نظامیان روسیه در مرز قره‌باغ

- از نظر ما اینکه آتش‌بس برقرار و مسأله از طریق گفت‌وگو حل شود، یک شرط دارد؛ اینکه نیروهای مسلح ارمنستان از خاک جمهوری آذربایجان خارج شوند.

تحریک برای جنگ

- جمهوری آذربایجان در تدارک جنگ نبود، جمهوری آذربایجان در تدارک این بود سرزمین‌های اشغالی خودمان را آزاد کنیم. اینکه ترکیه در جمهوری آذربایجان مانور نظامی برگزار کرده بله درست است و اینکه نخست‌وزیر ارمنستان بدون رضایت جمهوری آذربایجان چندین بار به سرزمین‌های اشغالی ما آمده و در گهواره فرهنگ جمهوری‌آذربایجان یعنی شهر «شوشا» می‌خواستند مراسم تحلیف برای رئیس جمهوری خودخوانده خودشان برگزار کنند. آیا اینها جنگ را تحریک نمی‌کرد؟

ایران از مواضع جمهوری‌آذربایجان حمایت کرد

- ما از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و آزادی سرزمین‌های اشغالی تقدیر و تشکر می‌کنیم. در این چند روز مشاور روابط بین‌الملل مقام معظم رهبری، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مقام معظم رهبری در استان‌های شمال غرب ایران، استانداران، سخنگوی وزارت امور خارجه، سخنگوی دولت و همه اینها از مواضع جمهوری‌آذربایجان حمایت کرده‌اند و این در رسانه‌های ما هم پوشش داده شد.

جمهوری آذربایجان از گروه مینسک هیچ نتیجه‌ای ندید. چون اعضای آن کشورهایی هستند که از منطقه دور هستند و این موضوع برای آنها اولویت ندارد.

نیازی نداریم کسی را برای جنگ بیاوریم

ارتش جمهوری آذربایجان ۱۰۰ هزار نفر است و لذا نیازی نداریم کسی را برای جنگ بیاوریم. من دیده‌ام که حتی در مطبوعات ایران هم درباره حضور تکفیری‌ها اشاراتی شده است. من اینها را به عنوان یک مسلمان و شیعه برای خودم توهین تلقی می‌کنم و اینکه یکسری عکس‌هایی را ارمنستان، فتوشاپ کرده که گویا برای طرف جمهوری آذربایجان، تکفیری‌ها مشغول جنگ هستند.

- جنگ فقط در صحنه نبرد نظامی جریان ندارد. این جنگ در فضای مجازی هم ادامه دارد. ارمنی‌ها از امکاناتی که در رسانه‌های جهان دارند استفاده می‌کنند. یعنی تا امروز اگر اینها یک دلیل موثق داشتند (درباره جنگیدن تکفیری‌ها در کنار ارتش جمهوری آذربایجان) آیا به نظر شما این را مطرح نمی‌کردند؟

- در مجلس ملی جمهوری ‌آذربایجان قانونی تصویب شده که تابعیت اتباع جمهوری ‌آذربایجان که در خارج از کشور در گروه‌های تکفیری جنگیدند خودبه‌خود لغو می‌شود. تا امروز ما از طریق سفارت چندین لیست به وزارت خارجه ایران تقدیم کردیم و گفتیم که تابعیت این اشخاص لغو شده است.

- ارتش جمهوری آذربایجان نیازی به این نیروهایی که فقط بلدند خود را منفجر کنند ندارد. من این ادعاها  را توهین به اعتقادات مردم آذربایجان تلقی می‌کنم و خواستار این هستم که لااقل در جمهوری اسلامی ایران به خاطر اعتقاد مردم آذربایجان مطرح نشود.

خمپاره‌ها از سوی ما به سمت ایران نیامده است

- خمپاره‌هایی که به جمهوری اسلامی ایران اصابت کرده در دست چپ یا پشت نیروهای مسلح آذربایجان است. این ارمنی‌ها هستند که چنین کاری را انجام دادند. حتی سفارت ما در تهران بیانیه‌ای صادر کرد و گفت این گلوله‌ها و خمپاره‌هایی که به اراضی جمهوری اسلامی ایران اصابت کرده، روابط ما را مورد هدف قرار داده بود.

ارمنی‌های آذربایجان شهروند ما هستند

- خانواده‌هایی هستند که در آن مردان آذربایجانی با زنان ارمنی ازدواج کرده‌اند. ۳۰ هزار نفر خانم ارمنی در آذربایجان زندگی می‌کنند. چه کسی با آنها مشکل دارد؟ از این ازدواج مشترک فرزند هم به دنیا آمده است. سربازی هم رفتند و کار هم می‌کنند. ارمنی‌هایی که در آذربایجان و سرزمین‌های اشغالی زندگی می‌کنند اتباع ما هستند و آن امکاناتی که در آذربایجان برای اتباع خودمان وجود دارد انشالله در سرزمین‌های آزادشده از اشغال هم خواهد بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 10
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  15 2
  مشرق جان ، ممنون که مواضع خود را با مسلمانان آذربایجان کم کم هماهنگ میکنی ! این به نفع ایرانیان و مسلمانان خواهد بود ، حمایت از مواضع ارمنستان که از زمان ترکمنچای و گلستان به یکپارچکی ایران خیانت کردند و در عهدنامه های فوق هم منعکس است فقط به خیانت دوباره منجر خواهد شد
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  1 3
  شرط را قدرت نظامی تعیین می کنه که فعلا جنگ بشدت ادامه داره و خواهد داشت چون سلاح ها مشابه همه
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  12 2
  جنگ فقط در صحنه نبرد نظامی جریان ندارد. این جنگ در فضای مجازی هم ادامه دارد. ارمنی‌ها از امکاناتی که در رسانه‌های جهان دارند استفاده می‌کنند. یعنی تا امروز اگر اینها یک دلیل موثق داشتند (درباره جنگیدن تکفیری‌ها در کنار ارتش جمهوری آذربایجان) آیا به نظر شما این را مطرح نمی‌کردند؟
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  10 4
  ارتش جمهوری آذربایجان نیازی به این نیروهایی که فقط بلدند خود را منفجر کنند ندارد. من این ادعاها را توهین به اعتقادات مردم آذربایجان تلقی می‌کنم و خواستار این هستم که لااقل در جمهوری اسلامی ایران به خاطر اعتقاد مردم آذربایجان مطرح نشود.
  • IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
   8 1
   به یاد طلبه شهید معارف صفراف/ طلبه حوزه علمیه تبریز.
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  9 4
  ارتش جمهوری آذربایجان ۱۰۰ هزار نفر است و لذا نیازی نداریم کسی را برای جنگ بیاوریم. من دیده‌ام که حتی در مطبوعات ایران هم درباره حضور تکفیری‌ها اشاراتی شده است. من اینها را به عنوان یک مسلمان و شیعه برای خودم توهین تلقی می‌کنم و اینکه یکسری عکس‌هایی را ارمنستان، فتوشاپ کرده که گویا برای طرف جمهوری آذربایجان، تکفیری‌ها مشغول جنگ هستند
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  13 2
  نخست‌وزیر ارمنستان بدون رضایت جمهوری آذربایجان چندین بار به سرزمین‌های اشغالی ما آمده و در گهواره فرهنگ جمهوری‌آذربایجان یعنی شهر «شوشا» می‌خواستند مراسم تحلیف برای رئیس جمهوری خودخوانده خودشان برگزار کنند. آیا اینها جنگ را تحریک نمی‌کرد؟
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  8 1
  خانواده‌هایی هستند که در آن مردان آذربایجانی با زنان ارمنی ازدواج کرده‌اند. ۳۰ هزار نفر خانم ارمنی در آذربایجان زندگی می‌کنند. چه کسی با آنها مشکل دارد؟
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  12 2
  یاشاسین آزربايجان یاشاسین ایران... دمت گرم وزیر خوب جوابی دادی به یاوه گوها.... در جواب کسانی که این دروغهای ارمنستان و فوتوشاپهای اون ها رو باور می‌کردند
 • US ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  14 2
  درگذشته در ایروان بیشتر آذربایجانی ها زندگی می کردند اما بعد از سقوط شوروی و ایجاد ارمنستان تمام آذربایجانی ها رو به زور در ایروان اخراج کردن
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  13 2
  جنگ تبلیغاتی و پروپاگاندای ارمنستان شاید برای تهییج یکی دو روزه به درد بخورد، ولی با گذشت زمان و عدم ارائه شواهد و قرائن متقن تاثیر معکوس خواهد داشت. ارمنستان برای تحریک ایران و روسیه شایعه حضور داعش را به راه انداخت و برای برای تحریک اروپا خطر رسیدن ترکیه عثمانی به وین را!
 • صلح کل US ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  6 1
  به زن و بچه ها رحم کنید
 • اکبر IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  15 4
  انشاءالله ظفر نزدیک است
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  14 4
  آفرین بر سفیر آذربایجان و موضع این کشور
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  12 3
  تقریبا اکثر ادوات نظامی و نیروهای متجاوز و اشغالگر ارمنی نابود شده از این پس پیشروی ها با سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت به اذن الله متعال. ارمنی ها که باور نمیکردن اینگونه زیر پای بچه های مولا علی له بشن به خبرهای دروغ و کذب همچون انتقال تروریست از سوریه به قره باغ متوسل شدند با عکس و فیلم های ساختگی
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  12 2
  سخنگوی نظامیان ارامنه چندروز قبل در جواب اینکه جنازه این تکفیریهایی که میگید دستتونه کجاست گفت دادیم خوکها و گرازها بخورند دیگه از این مزخرفتر که ادعایی بکنند و بعد مردم را مسخره کنند
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  9 6
  ایران دیگر هیچ کاره هست
 • علی IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  12 0
  دوستی و برادری ملت ایران و جمهوری آذربایجان پاینده باد! حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه، خط قرمز صلح پایدار در منطقه است.
 • علی IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  3 10
  پس پهباد انتحاری اسراییلی هاروپ در اصلاندوز چه میکرده ؟
 • پسر IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  1 6
  الهام علی اف خودش میدونی حق باکیه
 • فرزاد قاسمی IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  15 1
  قاراباغ خاک اسلام و خاک آذربایجان است.
 • IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  2 7
  کی حرفهای اینها رو باور میکنه.
 • سوسان IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  15 1
  خیلی ها باید مدنیت رو از ما یاد بگیرند یاشاسین آذربایجان
 • IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  9 1
  سلام کار خوبی کردید منعکس کردید ممنون یه آذری زبان هم وطن
 • CA ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  3 18
  حرفهای شما رو باور کنیم یا اف شانزده های ناتو رو که در آذربایجان دارند مستقر می‌شوند! از قرار معلوم ترکیه در آذربایجان خیلی فعال هست. بیخود نیست که می‌خوان از ناتو بندازنش بیرون تا جنگ جهانی سوم راه نینداخته!
 • IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  10 1
  الانه فحاشین بیان و شروع به توهین کنند
 • علی IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  2 1
  حرف مرد یکی است شرطش هم یکی. صد البته همسرش هم یکی.
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  3 11
  ارمنستان باید با دوستی با کشورهای همسایه نفوذ اقتصادی کسب می نمود
  • IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
   4 1
   کدوم کشور همسایه؟
 • رضا IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  14 1
  اهسند مشت محکم تو دهن افکار فاشیستی وپهلوی گرای ایرانی پان فارسیسم
 • محمد SG ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  12 0
  سنگ آذربایجان خیلی بزرگ است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس