حلقه وصل 85 - کراپ‌شده

این سریال با پرداختی دقیق‌ تر و هنری‌ تر پا به عرصه مبارزه با فساد جریان یافته در میان اصحاب قدرت پرداخته است و به پرونده‌ هایی می‌ پردازد که مخاطب، آدم‌ هایش را می‌ شناسد و مابه‌ ازایِ امروزی دارد.

به گزارش مشرق، ماهنامه حلقه‌ وصل در تازه ‎ترین شماره خود به وجه تشکیلاتی آیت ‎الله مهدوی‌ کنی، نقش رسانه‎ های انقلابی در فسادستیری با نگاه ویژه به سازمان اوج و سریال شبکه نمایش‌ خانگی «آقازاده»، آسیب‌ شناسی گره‌ های پیش پای تولید داخل و مصرف کالای داخلی و معرفی فعالیت ‎ها و نقاط ضعف و قوت مجموعه «پانزده خرداد اصفهان» پرداخته است.

 فسادستیزی در اوج

صادق یزدانی، سردبیر حلقه‌وصل در سرمقاله شماره ۸۵ این ماهنامه ضمن تشریح آفت استبداد و فساد در حکومت ‎ها از این نوشته است که «شاید در طول سال‎ های گذشته، این نقص بر جمهوری اسلامی وارد بوده که رسانه ‎های خودی به میدان مبارزه با مفاسد اقتصادی وارد نشده‌ اند و همین مسئله، راه را برای رسانه ‎های دشمن باز کرده است... تا هجمه‌ های سنگینی به ارکان مختلف کشور وارد سازند.» او در ادامه با بررسی قله ‎های فسادستیری رسانه‌ های انقلابی از قبیل هفته ‎نامه «صبح» و سریال ‎هایی مثل گاندو، بر روی سریال نمایش خانگی آقازاده تامل می ‎کند و تاکید دارد؛ «این سریال با پرداختی دقیق‌ تر و هنری‌ تر پا به عرصه مبارزه با فساد جریان یافته در میان اصحاب قدرت پرداخته است و به پرونده‌ هایی می‌ پردازد که مخاطب، آدم‌ هایش را می‌ شناسد و مابه‌ ازایِ امروزی دارد. آقازاده، حتی از اینکه قیافه کاراکترهای سریال، به چهره افراد واقعی، شباهت‌ هایی هم داشته باشد، ابا نکرده است از این رو برای مخاطب، ملموس و واقعی است. همین رویکرد، بازخوردهای جدی و صریحی از باندهای فسادساز در پی دارد؛ اما پس از تجربه گاندو، این باندها می‌ دانند که نباید خیلی روی موضوعِ سریال تمرکز کنند؛ بلکه باید از طریق حاشیه‌ ها و گاف‌ های احتمالی، آن را اثری بی‌ مایه و سخیف جلوه دهند.»

می ‎گفتند در دانشگاه یارگیری کرده و به دنبال حکومت است

بررسی نگاه و وجه تشکیلاتی «آیت الله مهدوی کنی» موضوع بخش لعل ماهنامه حلقه‌ وصل است. در این بخش در قالب گزارش نگاهی دقیق به ابعاد تشکیلاتی و سیاسی آیت ‎الله مهدوی ‎کنی شده و این کارنامه و وجه تشکیلاتی آیت ‎الله در گفت‌ و گو با حجت ‎الاسلام میرلوحی (داماد و مسئول دفتر آیت ‎الله مهدوی ‎کنی) بیشتر باز شده است. در این گفت‌ و گو حجت ‎الاسلام میرلوحی معتقد است به خاطر فعالیت ‎های تشکیلاتی در حق او ظلم شد و «می ‎گفتند در دانشگاه یارگیری کرده و به دنبال حکومت است». مهدی پورجعفری، دانشجوی دکتری اندیشه سیاسی دانشگاه امام صادق(ع) در یادداشتی نقش ائمه جماعات را در جهت جلب مشارکت مردم در عرصه سیاسی و اجتماعی مبتنی بر اندیشه و عمل آیت ‎الله مهدوی‌ کنی در مسجد جلیلی بررسی کرده است. روایتی از مشی انقلابی آیت‎ الله مهدوی‌ کنی نیز عنوان یادداشت میلاد موحدیان، دانشجوی دکتری جامعه‏ شناسی دانشگاه امام صادق(ع) است. «مدرسه علوی و آیت ‎الله ‎هایش»، عنوان یادداشت حسین حسن ‎زاده است که در آن دامنه تربیتی مدرسه علوی در میان بورسیه ‎های آیت ‎الله بروجردی را بررسی کرده است.

اوج روی خط سیاست

بخش رواق ماهنامه حلقه‌ وصل به سراغ سریال نمایش خانگی «آقازاده» به عنوان یکی از مهمترین اتفاقات چند وقت اخیر جبهه فرهنگی انقلاب رفته است. حسن محمدزاده، در یادداشتی با عنوان «آقازاده و تجربه ارتباط با جنس تازه‎ ای از مخاطب»، به بررسی ورود سازمان اوج به عرصه سریال‎ سازی برای شبکه نمایش خانگی پرداخته است. حلقه‌ وصل در این شماره در گفت‌ و گوی اختصاصی با حامد عنقا به ابعاد سیاسی این سریال پرداخته است. عنقا معتقد است؛ «حاشیه‎ سازان دوست ندارند آقازاده دیده شود.» آرش فهمیم نیز در یادداشتی آقازاده را «آزمون اوج» دانسته و تاکید دارد که این آزمون می ‎تواند توام با خطا باشد، اما با این تجربه می‌ توان در قدم‌ های بعدی در تولید سریال برای نمایش خانگی، به اوج رسید. در این بخش در گزارشی خواندنی مروری بر آثار برجسته سیاسی پس از انقلاب شده است و احسان سالمی از حاشیه‎ های پررنگ‌ تر از متن آقازاده نوشته و محمدعلی ملکیان روایت شخصیت راضیه در سریال آقازاده را تحلیل کرده است.

دست مفت‌خورها را کوتاه کنیم

آسیب‌ شناسی گره‌ های پیش پای تولید داخل و مصرف کالای داخلی، موضوع بخش گره حلقه‌ وصل است. در این بخش مریم حدادی به مولفه ‎های ایستادن تولید بر روی پای خودش اشاره کرده است و فاطمه رضایی در گزارشی واقعیت‎ هایی از قبیل چرایی عدم اعتماد به کالای داخلی را شرح داده است. «خانه ایرانی، جهیزیه ایرانی» نیز عنوان یادداشت مریم کمالی‎ نژاد است. دکتر ابراهیم رزاقی استاد اقتصاد هم در گفت‌ و گو با حلقه‎ وصل به این سوال پاسخ داده است که چطور می ‎توان هر فرد ایرانی را جدای از دیدگاه سیاسی و عقیدتی و اقتصادی به خرید و استفاده از محصولات ایرانی تشویق کرد؟

مجموعه‌ ای که از قاعده مستثنی است

در بخش سرو، ماهنامه حلقه‌ وصل نیز فعالیت‎ ها و نقاط قوت و ضعف مجموعه فرهنگی «پانزده خرداد اصفهان» بررسی شده است. در این بخش، احسان شهیر، مواجهه هوشمندانه این مجموعه با فضای مجازی را راهبردی موثر برای این مجموعه فرهنگی دانسته و مهدی جویافر مجموعه پانزده خراد را از قاعده مستنی دانسته و از موفقیت‎های ۱۰۰ درصدی این مجموعه رمزگشایی کرده است.

روایتی از یک آقازاده متفاوت

در بخش خلوص شماره ۸۵ ماهنامه حلقه ‎وصل به مناسبت سالگرد شهادت آیت‎ الله سیدمصطفی خمینی، زندگی و فعالیت ‎های این مجاهد بزرگ از زبان شهید فردوسی‌ پور بازخوانی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • محمد IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
    0 0
    آقازاده بسیار ضعیف است. یک دونه آقازاده مثبت توی کشور نوشن بدین؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس