لغو تحریم تسلیحاتی ایران، فصل جدیدی در تعاملات تسلیحاتی تهران و کابل

کارشناس مسائل بین الملل گفت: بعد از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران، افغانستان انتظار دارد برای حفظ امنیت داخلی خود به سلاح‌های تهران تکیه کند.

به گزارش مشرق، حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل، درباره سفر عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه افغانستان به ایران، گفت: این سفر به دلیل مذاکرات بین «طالبان و آمریکا» و مذاکرات بین «دولت افغانستان و طالبان» از اهمیت بالایی برخودار است، همچنین جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن مرزهای مشترک با افغانستان همواره تحت تاثیر رخدادهای داخلی این کشور قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

عبدالله: مردم افغانستان از جنگ خسته شده‌اند

او افزود: عبدالله عبدالله در سفر به تهران چارچوب کلی سیاست مشترک تهران و کابل را در حوزه‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی مورد بحث قرار خواهد داد، به ویژه اینکه اکنون بعد از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران، افغانستان انتظار دارد برای حفظ امنیت داخلی خود به سلاح‌های تولیدی ایران تکیه داشته باشد و این فصل جدیدی در تعاملات تسلیحاتی تهران و کابل ایجاد خواهد کرد.

هانی زاده تصریح کرد: ایران نزدیک‌ترین نقطه به افغانستان است، لذا کابل از تهران انتظار دارد از سلاح‌های ما برای دفاع از مرزهای خود استفاده کند، بنابراین یکی از مهم‌ترین اهداف سفر عبدالله عبدالله انعقاد و بسته شدن قراردادهای نظامی و تسلیحاتی بین ایران و افغانستان خواهد بود، چراکه ایران بعد از رفع تحریم‌های تسلیحاتی به سادگی می‌تواند، سلاح‌ در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت:  پذیرش طالبان به عنوان یک جنبش سیاسی در درون حاکمیت افغانستان در دیدار عبدالله با مقامات ایرانی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به زمزمه خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، گفت: خروج واشنگتن از کابل می‌تواند فضای تعاملات جدیدی بین افغانستان با کشورهای همجوار به خصوص ایران ایجاد کند، دولت افغانستان به شدت  خروج نیروهای آمریکایی از خاک خود را دنبال می‌کند تا بتواند بر اساس نیازهای واقعی خود سیاست‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی کشورش را تعریف کند، به همین دلیل خروج نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان می‌تواند بر گسترش مناسبات تهران و کابل موثر باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس