گیلان

اعمال منع عبور و مرور در ۵ شهر کشور موضوعی بود که امروز خبرش از سوی وزیر بهداشت اعلام شد، اما مشخص نیست که چرا دولت گیلان و مازندران را به‌عنوان کانون شیوع کرونا از لیست خود حذف کرده است.

به گزارش مشرق، ‌گیلان و مازندران از همان روزهای اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا تا اپیدمی شدن آن در کشور به مرکز این بیماری در کل کشور تبدیل شدند اما با تمام این اوضاع و با دیدن هزاران مسافری که در تعطیلات روانه این استان می‌شوند دولت هیچ اقدامی جهت اجرای محدودیت منع رفت‌وآمدها نداشته و خود را به بی‌خیالی زده است.

گزارش‌ها حاکی است با وجود بغرنج‌تر شدن اپیدمی شیوع کرونا در گیلان هنوز دولت زیر بار اعمال محدودیت‌های سنگین جهت کنترل  رفت‌وآمدها و منع عبورومرورها نرفته است و مشخص نیست چه‌کسی باید به داد مردم استان گیلان برسد زیرا اگر اوضاع به همین منوال پیش برود این استان مجدداً به کارخانه تولید کرونا در کشور تبدیل می‌شود.

بیشتر بخوانید:

قابل ذکر است سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت سخنانی ارائه داشته و در جمع خبرنگاران گفته است: متأسفانه ویروس کرونا دچار جهش‌هایی شده است و این‌که بیماری‌افزایی آن چقدر افزایش پیدا کرده است مشخص نیست اما در گرفتار کردن مردم جهت زیادی داشته و زنگ خطر جدی برای همه مردم ایران است.

وزیر بهداشت عنوان کرد: با تشدید شرایط فعلی و اعمال جریمه‌ها امیدوارم موفق شویم. دیروز خدمت رئیس‌جمهور درخواستی ارائه دادیم تا در 5 شهر مهم که شیوع کرونا بالاست مثل تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه اجازه دهند در این سه روز منع عبورومرور اعمال کنیم که مورد موافقت رئیس‌جمهور قرار گرفت.

انگار آقایان و مسندنشینان دولتی که هر روز رنگ و لعاب ماسک‌هایی که برای جلوگیری از شیوع کرونا بر صورت خود می‌زنند، تغییر می‌کند یادشان رفته است که همین گیلانی که از روی عمد اسمش را در لیست استان‌هایی که باید قانون منع رفت‌وآمد در آن به‌جهت تعطیلات پیشِ‌رو گنجانده شود، نیاورده‌اند به‌همراه استان قم به معرکه شیوع کرونا تبدیل شده بود.

همه می‌دانند که اگر نبود تأکیدات مقام معظم رهبری برای بسیج همه گروه‌ها و نهادها، اگر نبود همت مدافعان سلامت و پزشکان و پرستاران و اگر نبود همت مضاعف گروه‌های جهادی و سپاه برای ضدعفونی کردن اماکن و بیمارستان‌ها و تدفین گروه گروه بیمار فوت‌شده کرونایی در گیلان چه بر سر این استان شمالی و مردمش می‌آمد.

گیلان از زمان شیوع کرونا و اپیدمی شدن آن در کشور همواره کانون شیوع این ویروس بوده و با وجود اینکه تاکنون چندین و چند بار وضعیت این استان از حیث شیوع ویروس به مرحله فوق حاد و قرمز رسیده است باز هم دولت و مسئولان وزارت بهداشت بی‌خیالی را دنبال می‌کنند تا همچنان شاهد اوج مسافرت‌ها از اقصی نقاط کشور به گیلان باشیم.

حال سؤال اینجاست؛ چرا این دولت با وجود هشدارهای دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر پر شدن تخت‌های بیمارستانی گیلان همچنان درصدد عادی جلوه دادن شیوع کرونا به‌ویژه در این استان است؟ آیا مگر دولت‌مردان و وزیر بهداشت از اوضاع وخیم بیمارستان‌های گیلان خبر ندارند و یا اینکه خود را در برابر مردم این استان ولایتمدار مسئول نمی‌دانند؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های گیلان از بستری شدن 70 بیمار جدید کرونایی در 24 ساعت گذشته در این استان خبر داد و عنوان کرد: جای تأسف دارد که باید بگوییم تعداد موارد مبتلا به کرونا در گیلان با شیبی رو به افزایش است و باید رعایت پروتکل‌ها جدی‌تر گرفته شود.

آبتین حیدرزاده با تأکید بر اینکه کادر درمان، پزشکان و پرستاران استان گیلان خسته هستند و توانایی مواجهه با موج شدیدتر شیوع کرونا را ندارند خاطرنشان کرد: میزان استفاده از ماسک در استان 60 درصد، فاصله‌گذاری 1.8متری و شست‌وشوی مداوم دست‌ها و ضدعفونی کردن دست با الکل هم 42 درصد است که از میانگین کشوری 55 درصد پایین‌تر هستیم.

«انتقاد نماینده رودبار از برنامه دولت برای شیوع کرونا در کشور و استان گیلان»

نماینده مردم رودبار در مجلس با بیان اینکه دولت اگر استان‌های شمالی و رفت‌وآمد به این استان‌ها را کنترل نکند هیچ توفیقی در عرصه مقابله با کرونا در کشور به دست نمی‌آید اظهار داشت: قطعاً اگر دولت می‌خواهد کرونا را در کشور کنترل کند باید برنامه‌ای ویژه برای سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان داشته باشد.

مهرداد گودرزوند اعمال محدودیت انجام مسافرت‌ها به استان‌های شمالی به‌ویژه گیلان را خواستار شد و با تأکید بر اینکه اگر مرز این استان‌ها بسته شود دولت می‌تواند در مدت 2 هفته شیوع بیماری را در کل کشور کنترل کند افزود: اگر همان روند گذشته در مورد محدودیت‌های تردد ادامه پیدا می‌کرد شاید امروز دیگر ما کرونایی نداشتیم.

وی با بیان اینکه بدون شک اعمال محدودیت و منع رفت‌وآمد برای شهری مانند تهران امکان‌پذیر نیست اجرای این طرح را در استان گیلان امری لازم و ضروری تلقی کرد و ابراز داشت: گیلان، مازندران، گلستان، تهران، مشهد، اصفهان و شیراز شش شهری هستند که دولت باید با جدیت رفت‌وآمدها را در آن‌ها اعمال کند.

مشخص نیست این‌بار و مجدداً دولت و تیم اجرایی آن به‌چه‌علت و با چه استدلالی گیلان را از لیست استان‌هایی که باید مقررات منع رفت‌وآمد در آن با توجه به تعطیلات چندروزه اعمال شود حذف کرده است در حالی که از مسئولان بهداشتی استان تا خود مردم معتقدند شروع مسافرت‌ها در زمان تعطیلات به‌معنی اوج‌گیری مجدد کرونا در گیلان است.

تاخت‌وتاز کرونا در دیار شمالی ایران

بیماری منحوس کرونا که هشت ماهی دامن‌گیر مردم جهان شده است، روز به روز با سرعت بیشتری میان این مردم به قدرت‌نمایی می‌پردازد، مهمان ناشناخته‌ای که طی روزهای اخیر دارد به‌گونه‌ای می‌تازد که تعداد فوت‌شدگان در ایران را به بالای 250 رسانده است، مرگ دلخراشی که با شنیدن آمار روزانه از سوی سخنگوی وزارت بهداشت نگرانی‌ها و تأسف‌هایی را برای ما به‌دنبال می‌آورد اما متأسفانه باز هم با مشاهده یک سری عکس‌العمل‌هایی از سوی مردم و مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا مواجه می‌شویم که جای بسی تأمل دارد.

و اکنون با فرا رسیدن دهه پایانی ماه صفر و شروع یک تعطیلی چندروزه دیگر ظهر امروز وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران منع سفر به پنج شهر کشور یعنی تهران، ارومیه، اصفهان، کرج و مشهد را به هم‌وطنان ما اعلام می‌کند و جالب‌تر اینکه گفته‌ است مازندران به‌دلیل عدم توریست‌پذیر بودن شامل این منع سفر نمی‌شود.

مازندران همچنان در وضعیت قرمز بیماری کرونا

 واقعاً جای سؤال برای این تصمیم‌گیری از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا است؛ بر اساس آمار دریافتی توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران این استان همچنان در وضعیت قرمز به‌سر می‌برد، چرا در جایگاه این دستورالعمل قرار نمی‌گیرد در حالی که این استان در تعطیلات ماه‌های اخیر با هجوم مسافران مواجه بوده است به‌طوری که شهرهای ساحلی مازندران از تردد پیک این مسافران با مشکل بار ترافیکی روبه‌رو شده بودند؟

با توجه به این وضعیت بارها از سوی ستاد استانی مبارزه با کرونا به‌ریاست استاندار مازندران طی نامه‌ای به ریاست جمهوری از وضعیت تردد در راه‌های مواصلاتی به این استان گزارش داده و حتی درخواست شد جلوی تردد مسافران به مازندران گرفته شود اما نه‌تنها به این درخواست توجه نشد بلکه گفته شد که لزومی بر بستن راه‌ها مشاهده نمی‌شود.

و جالب‌تر اینکه خبر یکطرفه شدن محورهای مواصلاتی مازندران از سوی پلیس راه در فضای مجازی و خبرگزاری‌ها انعکاس داده می‌شود.

با توجه به اینکه مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی اخیرشان طی تماس ویدیویی با نیروهای مسلح فرمودند: "همچنان‌که در موضوع سفر اربعین، مردم متدین به مرزها نرفتند و در عزاداری‌های محرم نیز ضوابط ستاد ملی را دقیقاً رعایت کردند، عموم مردم باید در مسائلی همچون نرفتن به سفرها و رعایت شیوه‌نامه‌ها مراقبت جدی کنند تا از این بیماری خلاص شویم."

و با وجود این منویات معظم‌له نمی‌دانیم چرا ستاد ملی مبارزه با کرونا در تصمیم‌گیری‌ها نسبت به منع سفر به استان‌های شمالی کوتاهی می‌کنند و راه‌های مواصلاتی استان‌ها بسته نمی‌شود.

چه‌تعداد دیگر باید جان هم‌وطنان و هم‌استانی‌های خود را ــ فوت‌شدگان و مبتلایانی که طبق آمار جدید سنشان به رده جوانی رسیده است ــ با درگیری و مبتلا شدن به بیماری منحوس کرونا از دست بدهیم و در دل قبرستان‌ها بخوابانیم و خانواده‌هایی را داغدار کنیم تا مسئولان امر بیدار شوند تا تصمیم‌گیری‌های جدی بگیرند؟!

تجدیدنظر تصمیم وزیر بهداشت نسبت به سفر مسافران به مازندران

‌نماینده مردم آمل و لاریجان در ساری با اشاره به صحبت‌های وزیر بهداشت عنوان کرد: اگرچه خبر وی را تا به این ساعت نشنیدم اما به‌نظر تصمیم درستی نگرفتند با توجه به اینکه اکنون در وضعیت بحرانی همه استان‌های کشور قرار داریم و تصمیم برای منع تردد برای 5 استان کشور جایز نیست.
رضا حاجی‌پور با بیان اینکه در ستاد ملی تصمیم‌گیری‌ها با توجه به در نظر گرفتن کارت زرد، قرمز و سفید در وضعیت بیماری، یک آیتم برای استان‌ها گرفته می‌شود، بیان کرد: هرچند این ویروس ناشناخته است اما همه ما باید این دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم.

وی با تأکید بر اینکه اکنون همه استان‌ها در وضعیت بحرانی قرار دارند و مردم نباید سفر کنند، گفت: وزیر بهداشت نیز باید تأکید بر سفر نکردن مردم به تمام استان‌ها داشته باشند نه اینکه در این شرایط خاص فقط برای 5 استان در نظر می‌گرفتند و پیشنهاد می‌کنم جناب وزیر نسبت به این تصمیم‌گیری تجدیدنظر کنند.

نماینده مردم آمل و لاریجان با بیان اینکه "ما همه خدمتگزار مردم هستیم و این سفر نه‌تنها برای مازندران و بلکه سایر استان‌ها نیز نباید انجام شود"، یادآور شد: با توجه به تعطیلات پیش‌ِرو مردم این بیماری را جدی بگیرند و تا جایی که ممکن است به سفر نروند زیرا پس از هر سفری عواقب آن در بیمارستان‌ها و افزایش تعداد بیماران و فوت‌شدگان مشاهده می‌شود.

حاجی‌پور با اعلام اینکه استان مازندران با وجود خدمات استانی به ارائه خدمات ملی می‌پردازد، اضافه کرد: ما فقط می‌توانیم این خدمات را به هم‌استانی‌های خود بدهیم در حالی که آخر هفته با خدمات ملی مواجه می‌شویم و لازم است مسئولان کشوری به این امر توجه کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  34 1
  لابد از پولدارها و گردن کلفت هایی که همیشه یک پایشان در تهران است و یک پایشان در ویلاهای لاکچری شان در گیلان و مازندران می ترسند. چگونه جاده های شمال را ببندند؟ یک مشت گردن کلفت لات می ریزند سر پلیس ها و با زور قمه و چاقو و مشت و لگد راه را باز می کنند.
  • IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
   19 0
   جای تاسف است که استاندار به رئیس جمهور برای محدودیت ترددها نامه بنویسد ولی نه تنها توجه نمیشود بلکه برعکس مسیر دسترسی به آن خطه را یکطرفه هم میکنند آنوقت توقع دارن مردم به تصمیمات ستاد ملی کرونا عمل کنند .
  • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   0 0
   اگه بشه تهران رو کنترل کنیم تمام کشور کنترل میشه هم در بیماری کرونا و هم در انتخابات
  • شاکی IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   0 0
   باید خود دولت رو یک ساعت بی حرکت توی میدان مرکزی رشت بدون ماسک ایستاده نگهش دارن
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  11 18
  به نظرمن هتلها ومسافرخانها را تعطیل کنند واجازه چادر زدن ودر پارکها ماندن را ندهن ولی کسانی که ویلا دارند نمی توانند نروند چون باید بروند واز اموالشان سر بکشند کلا چادر خوابی خیابان خوبی را باید ممنوع کنند چه با کرونا چه بدون کرونا
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
   4 0
   دقیقا
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  16 0
  طبق معمول همیشه میخواد خلاف خواسته مردم عادی رفتار کنه و مثل همیشه لجبازی میکنه با وزیر بهداشت و کادر درمان و ستاد کرونا و مردم شهر های شمالی
 • جواد IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  16 2
  چون جناب ... در گیلان ورشکست میشوند و نورچشمی ها و آقازاده ها و...بی دین و ضد دین از تفریح بازمیمانند
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  11 2
  باید خودشون یعنی مردم اجازه ورود ندهند
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  6 1
  برای اینکه ورودی این دوستان از تهران بیشتر و اکثر مسافرها هم از تهران نشینان هستن وقتی تهران رو ممنوع کردن دیگه لزومی نداره تردد بین استانی شمالی ها را اجرا و زندگی اونها مختل بشه
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  5 0
  والا شیراز تا اواسط خردادماه وضعیتش سفید بود. با شروع سفرها به این شهر در تعطیلات عید فطر این شهر هم قرمز شد. الان هم شورای شهر اعلام کرده اگه کرونا کنترل نشده حمل و نقل عمومی تعطیل میشه. الان اتوبوس ها و مترو خیلی خلوت شدن و همه ماسک میزنن. به جای اینکه جلوی سفر به این شهر گرفته بشه و نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی اصناف صورت بگیره، حمل و نقل عمومی رو نشانه گرفتن که واقعا برای افراد شاغل فاقد خودرو فاجعه هست.
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  14 0
  ای خداااااااا !!!!! چرا اینقدر آی‌کیوتون پائینه که از این سوالا می‌پرسین! برای ژن‌های خوب! همیشه باید راه باز باشه که برن جوج بزنن و ......!
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  14 1
  بگیر وببندا فقط واسه مراسمات مذهبیه؟ خب راه شمال و ددر دودورم ببندید دیگه
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  6 0
  قشم و کیش هم هست
 • SMAH1 IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  12 1
  در اصل قرار بود مردم رو مجبور کنند که برای زیارت به مشهد نروند. یکسری شهر رو هم (مثل کرج و ارومیه و ..)‌ هم برای رد گم کنی اضافه کردند. در ضمن با این حرف ها،مسافرت شمال آقایان را آشفته نکنید.بگذارید بعد از این همه خدمت (!!!) در چند ماه اخیر کمی هم به تفریح بپردازند.
 • علی IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  1 1
  شهرهای دیگه رو نمیدونم اما اوضاع ارومیه خیلی خطرناکه دیگه از فامیل و آشنا کسی نمونده که نگرفته، کل استان ۳ درصد جمعیت کشور رو داره در حالی ۱۰ درصد مبتلایان رو داره
 • وطن پرست DE ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  8 0
  دولت نمی خواد کرونا کنترل بشه
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  3 0
  تعطیلاتُ کجابرن پُز بدن کییییششششش هپی فِرای دی
 • حمید IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  4 0
  در خود استان مازندران، بویژه در روستاها و اطراف شهرها، بیش از شصت درصد از مردم بومی اصلا پروتکل‌های بهداشتی‌رو رعایت نمیکنن! اگر راست میگید جلوی هتل‌ها و خونه‌های مسافرپذیر و کسانی که میرن اونجا چادر میزنن‌رو بگیرید. بنده بازنشسته هستم، ماحصل بیش از سی سال زحمت، یه خونه خریدم توی شمال، سالی شش‌ماه اونجام و شش‌ماه تهران، به پیر به پیغمبر در تهران هم صرفا برای خرید مایحتاج هفتگی بیرون میام، در شمال هم همینطور، نه اهل دریا و جنگل هستیم و نه دید و بازدید...! با چه استدلالی همه‌رو با یه چوب می‌رونید و به زعم خودتون کارشناسی می‌کنید و می‌برید و می‌دوزید!
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  4 1
  باسلام:مشرق بخدا تا وضع بحرانی ترنشده مسولیت کرونا را فقط به سپاه بسپارید.. ..همین دولت وطرفدارانشون این بلا را به سرمردم آوردند بادکتر نمکی لج دارندوبرعکس حرفای ایشان عمل می کنند..اصلابایدبیش تراستان ها همین محدویت ها را بگذارند..یعنی وضع بدترآزاین بشه این چه هدفی درپیش گرفتند؟چندروز باز چند روز بسته وحتما هدفی دارندواگر واقعا به فکر مردم اند چرا باوزیر بهداشت همکاری نمی کنند واقعا باعث تاءسفه!
  • محسن IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   0 0
   عزیزم، خود دکتر نمکی در تلویزیون گفت من به رییس جمهور پیشنهاد کردم که سفر «از» و «به» این چند شهر ممنوع شود و ایشان هم بلافاصله پذیرفت و دستورهای لازم را صادر کرد... آن وقت شما چطور می گویی برعکسِ حرفهای دکتر نمکی عمل می کنند؟!
 • حسن جون IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  2 0
  بخدا خسته شدیم ما ایجا آب نداریم اونوقت ی تهرانی از خدا بیخر واسه خودش استخر زده از آب شرب محل میپره تو استخرش . بهش اعتراض میکنی با تموم بیشعوری میگه پولشو میدم
 • محسن IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  0 0
  عزیزم، خود دکتر نمکی در تلویزیون گفت من به رییس جمهور پیشنهاد کردم که سفر «از» و «به» این چند شهر ممنوع شود و ایشان هم بلافاصله پذیرفت و دستورهای لازم را صادر کرد...
 • محسن IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  0 0
  با توجه به اینکه اکثر قریب به اتفاق خانواده هایی که در ایام تعطیلات به شمال سفر می کنند از تهران هستند، اگر همین ممنوعیتِ اعلام شده درست و کامل اجرا شود تقریباً هیچ سفری به شمال صورت نخواهد گرفت زیرا گفته شده است که از مبدأ این چند شهر، که یکی هم تهران است، نباید سفری صورت گیرد.
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  2 0
  باکنترل نشدن کرونا برای انتخابات ایا فکری کردن
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  0 0
  اگه بشه تهران رو کنترل کنیم تمام کشور کنترل میشه هم در بیماری کرونا و هم در انتخابات
  • محسن CA ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   0 1
   عزیزم! این طور به انتخابِ مردم احترام می گذارید؟! از قرار معلوم، مردم تا زمانی «ملتِ فهیم و آگاه و همیشه در صحنه و مسلمان و پیرو ولایت و ...» هستند که به افراد مورد نظر شماها رأی بدهند. اگر غیر از این شد می شوند مردمی که باید مثل ویروس کرونا کنترلشان کرد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس