محمود قماطی

وزیر پیشین امور پارلمانی لبنان تأکید کرد که جریان مقاومت در کابینه این کشور حضور خواهد داشت و از آن خارج نخواهد شد.

به گزارش مشرق، «محمود قماطی» وزیر پیشین امور پارلمانی و عضو شورای سیاسی جنبش حزب الله لبنان از اقدامات سعد الحریری رئیس جریان «المستقبل» انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید:

حمله وزیر اماراتی به فلسطینیان: به قدرنشناسی‌ها عادت کرده‌ایم

قماطی با اشاره به مداخلات بین‌المللی، اختلافات داخلی و فشارهای اقتصادی که بر سر راه تشکیل دولت لبنان قرار دارد، تصریح کرد، تماس الحریری با گروههای سیاسی پس از آن صورت گرفت که مصطفی ادیب نتوانست کابینه تشکیل دهد.

بیشتر بخوانید:

هنیه: اسرائیل جای پای نظامی-اقتصادی در مناطق نزدیک ایران می‌خواهد

وی در توضیح علت عدم موفقیت ادیب گفت: «مشکل این بود که در روند تشکیل کابینه ادیب، یک گروه مخفی وجود داشت که تلاش داشت با هماهنگی [کشورهای] خارجی، اراده و مقاصد خود را به مردم لبنان تحمیل کند».

این مسئول لبنانی ادامه داد: «مسئله‌ای وجود دارد که باید برخی بدانند و آن اینکه، اقلیت و اکثریت پارلمانی وجود دارد. انتخابات ملت نیز این پارلمان را تشکیل داده است. پس گفتن اینکه تیم ما مخالف دموکراسی است، با واقعیت و حقیقت مغایر است. زیرا حضور ما، حاصل انتخابات قانونی، مشروع و بر اساس قانون اساسی است. لذا این پارلمان، نماینده ملت است».

پایگاه خبری العهد به نقل از قماطی گزارش داد، نرمش و امتیازاتی که اکثریت پارلمانی در قبال ابتکار فرانسه نشان داد، برای نجات لبنان بود، ولی اینکه الحریری به نمایندگی از بخشی از اقلیت پارلمان، قصد دارد مسائلی را به اکثریت پارلمان تحمیل کند، یک مسئله غیر منطقی است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات امروز الحریری، ادامه اشتباهات گذشته اوست، خاطر نشان کرد، مشکل لبنان، اختلاف بر سر پُست یا سهمیه‌بندی نیست، بلکه کودتایی در جریان است تا اکثریت پارلمان در قدرت حضور نداشته باشد.

ببینید:

فیلم/ سوال از مسئول مسیحی لبنان: ایران یا عربستان؟

وزیر پیشین لبنان با اشاره به موافقت کامل فرانسه با ملاحظات حزب الله، تأکید کرد، حزب الله دید مثبتی به طرح فرانسه دارد، ولی اقدامات الحریری چه سنخیتی با این طرح دارد؟.

قماطی با تأکید بر اینکه الحریری باید شرطی تعیین نکند، تصریح کرد: «اگر الحریری می‌خواهد به وضعیت پیش از دولت  دیاب بازگردد و همان شروط را تحمیل کند، ما نیز نخواهیم پذیرفت».

وی در پایان خاطر نشان کرد: «تعامل خوبی با الحریری و فرانسوی‌ها خواهیم داشت، ولی در راستای هدف آمریکا اکثریت و [جریان] مقاومت را از کابینه اخراج نخواهیم کرد».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس