کد خبر 1127142
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
هشتگ زنان

سلبریتی ها در کشور ما وظیفه خود می دانند که در امر تخصصی و غیر تخصصی ورود کنند و با اظهارنظرهای نادرست خود، هوادارانشان را به مسیرهای اشتباه سوق بدهند و مسئولیت آن را هم نپذیرند.

به گزارش مشرق، ماجرای زورگیری از دختر مهراب قاسمخانی و اتفاق ناخوشایندی که برای دختر او افتاده، بحث اظهارنظرهای سلبریتی ها درباره موضوعات مختلف را داغ کرده است. مهراب قاسمخانی که عمدتا نویسندگی سریال های مدیری را برعهده داشته، این روزها درگیر پرونده زورگیری از دخترش شده است و در فیلمی که از رویارویی اش با زورگیر منتشر شده، می گوید: «من دختر بزرگ نکرده ام که گردن کلفتی مثل تو خفتش کنه...»

بیشتر بخوانید:

تناقض‌های یک سلبریتی؛ از برخورد با زورگیرِ دخترش تا حمایت از قاتل‌ فرزندان مردم! +عکس و فیلم

انتشار این فیلم موج گسترده ای را علیه این سلبریتی به راه انداخته است. منشاء این واکنش ها هم به اظهارنظرهای قاسمخانی برمی گردد. او که صفحه پرفالووری در اینستاگرام دارد، هر از گاهی درباره مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... اظهارنظر می کند. همین اظهارنظرها امروز باعث شده تا همان دنبال کنندگان به او بتازند که وقتی از حکم قضایی اعدامیان و جانی ها حمایت می کنید، این روزها را هم ببینید.

حتما شما هم کلمه سلبریتی را خیلی شنیده‌اید و کنجکاوید که بدانید معنای دقیق آن چیست و اصلا چرا به بعضی از افراد سلبریتی می‌گویند؟ اگر توجه کرده باشید، این لقب، هم می‌تواند به یک سیاست‌مدار داده شود و هم به یک مدل لباس، پس نقطه مشترک این دو فرد چیست که هر دو را جزء سلبریتی‌ها قرار می‌دهد؟

سلبریتی بودن به هیچ عنوان یک شغل ویژه نیست و سلبریتی‌ها هرگز برای اینکه سلبریتی هستند، کار خاصی انجام نمی‌دهند. در واقع سلبریتی که در لغت به معنای ستاره و فرد مشهور است، دارای شخصیت و چهره‌ای مشهور و معروف است که مربوط به حوزه فعالیت خودش می‌شود.

هر فرد تاثیرگذار، مشهور و شناخته شده‌ای در عرصه سیاست، اقتصاد، علم و فرهنگ، سینما، موسیقی، ورزش، مدلینگ و... می‌تواند یک سلبریتی محسوب شود. ستاره‌ها این سلبریتی شدن را مدیون رسانه‌ها هستند که آن‌ها را به مردم دنیا می‌شناسانند و البته رسانه‌ها هم از این راه هم برای خود و صاحبان صنعت و ثروت درآمدزایی می‌کنند.

به هر حال معنای سلبریتی هر چه که باشد و فرد سلبریتی هر کسی که باشد، مردم دنیا، حضور او در مراسم‌ها و محافل گوناگون را از منظر سبک لباس پوشیدن، مدل آرایش، مدل مو، جواهرات، تیپ و رفتار و حتی ثروت و درآمدش می‌بینند و یا حتی برایشان مهم است. به همین دلیل است که بیشتر مدها، ترندها و سبک‌های جدید را سلبریتی‌ها روی کار می‌آورند، زیرا آن‌ها کاملا دیده می‌شوند!

بسیاری از جامعه شناسان معتقدند با توجه به تاثیرگذاری که سلبریتی ها در جامعه دارند، باید بیشتر از سایرین مراقب رفتار عمومی، حرف زدن و اظهارنظرهایشان باشند. چون همین معروف بودن آنها را به گروه های مرجعی تبدیل کرده که هوادارانشان از آنها تاثیرپذیری دارند.

همچنین آنها معتقدند که این دسته از افراد چون شهرت خود را به واسطه ظاهر یا شغلشان دارند، نباید در موارد سیاسی، اقتصادی یا اجتماعی در ایران اظهارنظر کنند. چون در این موضوع تخصصی ندارند!

در دنیا نیز روال بر همین منطق پیش می رود. شما کمتر سلبریتی می بینید که درباره همه موضوعاتی که اتفاق می افتد، بخواهد بدون تخصص و آگاهی اظهارنظر کند و نظرش را به جامعه هوادارانش القاء کند.

اما در ایران کاملا روند معکوس است. چند سالی است که سلبریتی های حوزه هنر و ورزش، با اظهارنظرهای سطحی، بدون تخصص و آگاهی به همه موارد ورود می کنند. بدون اینکه بخواهند مسئولیت اظهارنظرهای غلط خود را برعهده بگیرند و یا بپذیرند که در موضوع مورد نظر تخصصی ندارند! آنها حتی پای اظهار نظر تحمیلیشان به جامعه هم نمی ایستند و در اکثر موارد بعد از مدتی نظرشان عوض می شود. اما وقتی به این مرحله می رسند که معمولا کار از کار گذشته است.


انتخابات ریاست جمهوری سال 1396

بی‌شک در به قدرت رسیدن حسن روحانی و پیروزی در انتخابات 1392 سلبریتی‌ها و هنرمندان سیاسی و سینماگران سیاست‌زده نقش بسیار مهمی داشتند. جامعه‌نخبگان هنری می‌توانند در به قدرت رسیدن هر نامزد انتخاباتی نقش موثری ایفا کرده و تعیین کننده باشند.  

اما چیزی نپایید که ورق برگشت و شرایط آن گونه که رئیس جمهور انتظار می‌داشت، پیش نرفت. همین چهره‌های سرشناس در هر بزنگاهی شروع به انتقاد از عملکرد دولت کردند و حتی برخی از آن ها به کمپین #پشیمانم پیوستند.

زلزله آبان 1396 کرمانشاه و هجوم سلبریتی ها

زلزله 7.3 ریشتری یکم آبان سال 96  کرمانشاه را لرزاند، حادثه‌ای تلخ که منجر به از بین رفتن تعدادی از هموطنان شد و البته خسارات بسیاری را نیز به روستاها و مناطقی این استان  وارد کرد، پس از این حادثه  و در همان ساعات اولیه امداد رسانی به مردم زلزله زده توسط هموطنان آغاز شد.

روستاهای از جمله کوئیک محمود، تپانی دشت ذهاب، زرین جوب و سراب ذهاب از توابع سرپل ذهاب و روستای زرده از توابع بخش مرکزی شهرستان دالاهو استان کرمانشاه آسیب جدی در پی این حادثه دیدند و در ادامه نیز ارسال کمک‌های غیر نقدی و جمع آوری کمک‌های نقدی مورد توجه خیرین قرار گرفت و در این بین نیز تعدادی از سلبریتی‌ها اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی در حساب شخصی خود کردند و حتی مبالغ قابل توجهی در حساب این افراد واریز شد که بعدا با ورود مراجع قضایی جلوی این کار گرفته شد.

در کنار جمع آوری پول به حساب های شخصی، انتشار یک تصویر باز هم حاشیه ساز شد. نوید محمدزاده که به همراه سلبریتی های دیگر به کرمانشاه رفته بود، سلفی از خود منتشر می کند که در آن پیرمردی مستاصل از زلزله ایستاده و او در کنارش لبخند می زند! این عکس از جایی دستخوش حاشیه شد که فیلمی از همان پیرمرد منتشر شد که با نگرانی به دنبال یافتن چادری برای اقامت است.

در ماجرای زلزله آش حضور سلبریتی ها و عکس های تبلیغاتیشان با زلزله زدگان تا جایی شور شد که در نهایت اعلام شد کسی به صورت شخصی اجازه جمع آوری کمک های مردمی را ندارد و بهتر است سلبریتی ها هم برای آسایش و آرامش بیشتر زلزله زدگان به خانه هایشان برگردند.

در جریان زلزله کرمانشاه، صادق زیباکلام، مهراب قاسمخانی، علی دایی و الهام پاوه نژاد سه چهره ای بودند که از سوی دادگاه برای پاسخگویی به هزینه های جمع آوری شده برای کمک به زلزله زده های کرمانشاه احضار شدند.

حمایت از اغتشاشگران آبان 98

تغییر نرخ بنزین فرصت اغتشاشات در خیابانها فراهم کرد و در این میان عده ای به مال و جان مردم رحم نکردند و با به آتش کشیدن اموال عمومی و ایجاد رعب و وحشت در کشور شرایط ناآرامی را ایجاد کردند. بعد از اینکه این افراد دستگیر شدند باز هم  سلبریتی‌های فرصت طلب احساس تکلیف کرده و به میدان آمدند و با انتشار بیانیه ای به حمایت از اغتشاشگران پرداختند.

آنها در این بیانیه تا جایی که توانستند به سیاست های حاکمیت تاختند و اصلا به روی خود نیاوردند که آنچه امروز در کشور روی داده ماحصل تبلیغات سیاسی بوده که خودشان مسئول آن بوده اند.

این سلبریتی ها  اخیرا هم در ماجرای نوید افکاری کم نگذاشتند و تمام تلاششان را کردند تا او را که یک قاتل بود به جای یک ورزشکار به جامعه جهانی معرفی کنند و در این زمینه هم دست به کار شدند و تلاش کردند تا جلوی اعدام یک قاتل را بگیرند و جای قاتل و مقتول را با هم عوض کنند!

**چهره هایی که برای زدن حرف های نامسئولانه همیشه حاضرند!

این افراد که بیشتر به واسطه تلویزیون تبدیل به چهره های شناخته شده، شده اند اما امروز در شکل و شمایل اپوزسیون از حضور در تلویزیون و برنامه های تلویزیونی طفره می روند و آن را برای خود کلاس می دانند. برخی دیگر هم که شهرتشان به واسطه چند سریال و فیلم تلویزیونی رقم خورده امروز تا جایی خود را صاحب نظر می دانند که مدام درباره هرچیزی در صفحه شخصیشان اظهارنظر می کنند.

عده دیگری هم که حتی سواد درست و حسابی ندارند، نه تنها خود را از قافله عقب نمی دانند بلکه سردمدار این قافله هم هستند و از اظهار نظر درباره همه مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و ... فروگذار نمی کنند. از جمله آنها می توان به مهناز افشار اشاره کرد که درباره هر موضوعی احساس تکلیف می کند و شروع به زدن حرف های اضافه ای می کند که بار تحمیلی برای کشورش ایجاد می کند اما او هیچ مسئولیتی درباره پیامدهای سخنانش برعهده نمی گیرد و همچنان به حرافی هایش ادامه می دهد.

**چرا سلبریتی اجازه اظهارنظر درباره هرچیزی را ندارد؟

موضوع دخالت سلبریتی ها در همه امور را با معصومه نصیری عضو انجمن سواد رسانه ای در میان گذاشتیم و او در این باره گفت: اینکه سلبریتی‌ها به خود این اجازه را می‌دهند درباره هر موضوعی اظهار نظر کنند برمی‌گردد به اینکه متاسفانه ما وارد لایه دوم و پنهان البته ناپسندتر سلبریتی یعنی «سلبریتیسم» شدیم.

وی ادامه داد: این لایه و ورود به آن است که سبب می‌شود افراد چهره که اصطلاحا آنها را سلبریتی می‌شناسند پا را کمی فراتر گذاشته و درباره موضوعات مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی صحبت کنند و دردآورش اینجاست که اکثرا هم بعد از این اظهارنظرها، پاس حرفشان نمی‌مانند و مسوولیت تهییج و فراخوانی مخاطبان به کنش های مختلف را برعهده نمی‌گیرند و جالب تر اینکه خودشان هم نقش مدعی و طلب کار را بازی می‌کنند.

نصیری تاکید کرد: شما کمتر می‌بینید که در یک جامعه مبتنی بر خرد، افراد درباره همه چیز به خود اجازه اظهار نظر بدهند چراکه تخصص گرایی نقطه عطف این جوامع است. اما اینجا سلبریتی ما درباره قیمت پوشک بچه، آب معدنی، انتخابات ریاست جمهوری، هشتگ‌سازی‌ها و هشتگ بازی‌ها و ... وارد می‌شود و چه بسا همین بی محابا اظهار نظر کردن‌ها هزینه های جدی برای کشور و افکار عمومی ایجاد کند.

وی ادامه داد: این رفتار را اگر نخواهیم بدبینانه نگاه و بررسی کنیم به میل شدید این افراد به دیده شدن به هر قیمیت باز می‌گردد چراکه شاهد بودیم این افراد در پاره ای از موارد از اصل و اساس یک موضوع نیز مطلع نبودند اما به جهت اینکه می‌دانستند موجی است که سبب دیده شدن و بقای انها می‌شود، به موضوع ورود پیدا کردند و هزینه تراشی رخ داده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: به هر حال این پدیده سلبریتیسم خطرناک است و همه باید بر این موضوع تاکید کنیم که هیچ کسی حق اظهارنظر معنادار و بی قاعده در حوزه ای که تخصصی در آن ندارد، را نداشته باشد. اگر قرار هست کنشی را حمایت یا تبلیغ کنند باید در آن زمینه از اندک تخصصی برخوردار باشند . صرف شهرت به معنای داشتن صلاحیت برای اظهارنظر های غیرکارشناسی نیست.

وی در پایان گفت: سلبریتی ها باید حواسشان باشد که مصداق مشغول سازی و غافل سازی نباشند که متاسفانه امروز شاهدیم برخی از اظهارات این قشر در همین راستاست.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • محمد IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  22 1
  مدتی است که تحت تاثیر هجوم فرهنگی در ایران حمله به نظام و طرفداری از دشمن نشانه کلاس داشتن شده است و این گونه بنظر می رسد که هرکسی هر چه بیشتر بد بگوید تخریب و خیانت کند با کلاس تر است خوب سلبریتی دنبال چیست معلوم است کلاس
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   4 0
   چرا ازشون مالیات نمی گیرن؟!!!
  • بختیاری IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   3 0
   شـــعـــبــون بـــــی مــــخ های دوران ماهستند این بی سواد های نون به نرخ روز خور!!
  • BE ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   0 0
   البته ، نمی توانند وارد کلاس شوند - سوادشو ندارند!! خودشون رو به در کلاس میچسبونن!!
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  23 0
  جماعت عقده ای پولکی چندش اور.سیروان خسروی تو پستاش به محراب قاسمخانی موقع انتخابات خوب پته همتونو ریخت رو آب
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  11 0
  سلبریتی چیست؟گروهی که با وعده به ازادی در هرزگی و بی بندوباری با سوت و جیغ به میدان آمده و از هیچ کاری فروگذار نخواهد کرد.۸سال بدبختی و فقر اخیر مردم شریف تنها گوشه ای از دستاورد سلبریتی ها برای ماست
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  17 0
  سلبریتی چیست؟ فرفره ایست در دست طفل بی خرد شهرت ، درهمان مسیری که هوای نفسش بوزد ،خوش رقصی مینماید.
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  24 0
  لعنت بر کسانی که بجای عالمان و دانشجویان و کارگران شریف این مملکت سلبرتی ها و فوتبالیست ها پرو بال داد تا دغدغه مردم حاشیه های هنربندان شود.
 • ابراهیم ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  10 0
  هرکس کمی شعور و کمی غیرت داشته باشد یا برای امنیت مردم و خانواده اش اهمیت قائل باشد میداند و میفهمد که مبارزه سخت با عوامل ویرانگر و اراذل و اوباش مسلح باید در دستور کار هر نظامی قرار بگیرد اسلامی و غیر اسلامی آن هم فرق نمیکند ! اعدام شرور مسلح و قاتل و متجاوز به عنف و قاچاقچی مواد مخدر و توزیع گر مشروب و ایجادگر باند فساد خواست دائم و همیشگی مردم است تا بتوانند در کنار خانواده شان با امنیت زندگی کنند
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  8 0
  یه سر به تلویزیون بزن داداش. مسابقه اس اینا باید اجرا کنن و دعوت بشن. بحث دینی هست اینا باید مهمون بشن. بحث هنری ( هنر ایرانی اسلامی و اصیل منظورم هست نه دلقک بازیای اینا) این طیف دعوت می شن. برنامه ی اجتماعی و دورهمی هست اینا دعوت می شن. فوتبال هست اینا دعوت می شن. برنامه سیاسی هست اینا دعوت می شن. خب برادر ملت رو سلبریتی زده کردین هشتگ پرونی هاشون رو هم نوش کنین. اعتراض نداره. هر شبکه ای 5 شیش تا از برنامه هاش مجریشون سلبریتیه! عمده ی اینا هم که ( خودشون می گن نه ما) تو پارتی های شبانه ی خصوصی انتخاب می شن. :/
 • مهدی IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  9 0
  اقای قاسم خانی ملت بچه بزرگ می کنن که هر دم یکی بیاد خفتشون کنه؟ انچه برای خود نمیپسندی برای دیگران هم نپسند برادر
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  6 0
  یکبار برای همیشه باید شر این خودفروختگان بیگانه پرست را از سر مردم بی پناه ایران کم کرد...ما انقلاب نکردیم وکلی جوان چون دسته گل شهید نداده ایم که بازیچه دست چند مطرب و رقاص وشهرت پرست شویم
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  8 0
  فقط کافیست یکبار یکی از این نخبه ها طعم شیرین عدالت و مجازات بابت لجن پراکنی را بچشد
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  0 0
  اینا اگر اتقاقات واسه ی بقیه بیفتن هشتگ آزاد کنید و اعدام نکنید تا بقیه کشته شوند میزنن....ولی اگر خودشون یه تار نخشون دزدیده بشه رسوایی در میارن
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  0 0
  سلبریقی های زیقی!
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  0 0
  وقتی به دختر مهراب قاسم خانی که باید نمونه ای از ادب باشد وهرچقدر هم کسی خشمگین باشد دربرابر قانون دردادگاه ویا درنیروی انتظامی بی ادبانه واژه ی "کثافت"را به یک فرد میزند معلوم است که با چه تربیتی بزرگ شده ..انسانی که شعوروکمی انسانیت دارد دربرابرقانون ازشهرت پدر سواستفاده نمی کند وازواژه های زشت استفاده کند که خود همین نسبت زشت به دیگرون جرمه---
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  0 0
  همه چیز باید ریشه ای حل شود .
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  0 0
  در ایران سلبریتی نداریم!اینها یا سه یه نتی پی تی هستند یا سه یه نتی خیتی!
 • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  0 0
  خداییش حساب مریلا زارعی و ویشکا آسایش رو از بقیه جدا کنید.خیلی بی حاشیه ان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس