درآمد نفتی

درآمد ارزی کشور در دوره آقای روحانی برخلاف تبلیغاتی که می‌شود، خیلی هم کمتر از دولت‌های نهم و دهم نبوده است، ضمن آن که درآمد ۷۰۰ میلیارد دلاری نفتی دولت احمدی‌نژاد هم واقعیت ندارد.

سرویس اقتصاد مشرق- اخیرا رسانه‌های حامی دولت با انتشار گزارش‌هایی ضمن دفاع از عملکرد دولت روحانی، مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از کاهش درآمدهای نفتی می‌دانند.

این رسانه‌های دولتی با مقایسه میزان درآمد نفتی سالانه در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد و روحانی، اینگونه القا کرده‌اند که کاهش درآمدهای نفتی  در دوره روحانی، ریشه مشکلات اقتصادی کشور است.

در این گزارش‌ها، درآمد نفتی دولت احمدی‌نژاد، افسانه‌ای خوانده شده و ادعا شده که این درآمد و سرمایه هنگفت تنها به واردات بی‌رویه کالا دامن زد و هیچ گاه در اختیار تقویت بنیان‌های اقتصادی ایران قرار نگرفت.

درباره این گزارش‌های مقایسه‌ای چند حقیقت، نادیده گرفته شده است.

۱- اگر دولت دهم توانست در دوران تحریم‌ها درآمد نفتی بالایی کسب کند، به معنای موفقیت آن دولت در دور زدن تحریم‌ها است. بنابراین به جای آن که نوک پیکان انتقادات، متوجه دولت قبل شود که چرا درآمد نفتی بالایی کسب کرده یا این درآمد را کجا خرج کرده، باید از دولت آقای روحانی انتقاد کرد که چرا نتوانسته همچون گذشته، نسبت به دور زدن تحریم‌های نفتی اقدام کند تا کشور اینگونه در باتلاق کمبود منابع ارزی فرو نرود.

ضمن آن که طبق آمار بانک مرکزی، مجموع درآمد نفتی دولت قبل (شامل نفت خام و فرآورده‌های نفتی) ۶۳۸ میلیارد دلار بوده و معلوم نیست عدد ۷۰۰ میلیارد دلار از کجا آمده است. همچنین نباید از خاطر برد که در دولت‌های نهم و دهم، میانگین نرخ دلار ۱۲۰۰ تومان و در دولت روحانی ۵۹۰۰ تومان بوده است. بنابراین هر یک دلار درآمد ارزی در دولت روحانی ۴.۹ برابر هر یک دلار درآمد ارزی دولت دهم، قدرت خرید ریالی داشته است. بنابراین معادل ریالی درآمد نفتی دولت روحانی ۲.۸ برابر بیشتر از معادل ریالی درآمد نفتی دولت احمدی‌نژاد بوده است.

۲- مهمتر از رقم درآمد ارزی کشور، نحوه خرج آن است. به جای اظهارنظرهای سطحی برخی مقامات فعلی درباره این که دولت قبل ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد افسانه‌ای نفت را کجا خرج کرده (که رقم آن هم اشتباه عنوان می‌شود)، باید به آمارها مراجعه کرد و با زبان آمار سخن گفت. آمارها می‌گویند اگر دولت قبل توانست درآمد نفتی بالایی کسب کند، اما همه آن را صرف واردات نکرد، اما دولت فعلی هرچه درآمد نفتی کسب کرده، حتی بیشتر از آن را صرف واردات کالا کرده است.

از سال ۱۳۹۲ با روی کار آمدن دولت روحانی، همواره ارزش واردات کالا به کشور از درآمد نفتی بیشتر بوده است. در هفت سال اخیر ارزش واردات کالا به کشور ۳۰.۸ درصد بیشتر از درآمد نفتی کشور بوده است. این در حالی است که در هشت سال دولت‌های نهم و دهم ارزش واردات کالا به کشور ۲۰ درصد کمتر از درآمد نفتی در آن دوران بود.

اگر مجموع ارزش صادرات نفت و کالاهای غیرنفتی را لحاظ کنیم، در هفت سال اخیر دولت آقای روحانی ۷۷.۸ درصد مجموع درآمد صادرات نفت و کالاهای غیرنفتی را صرف واردات کالا کرده است. این در حالی است که در دوره دولت‌های نهم و دهم فقط ۶۶.۴ درصد مجموع درآمد صادرات نفت و کالاهای غیرنفتی صرف واردات کالا شد.

درست است که بخش زیادی از صادرات غیرنفتی سهم بخش غیردولتی است، اما مدیریت واردات در کنترل دولت است و کوتاهی دولت سبب خروج بخش زیادی از منابع ارزی کشور در سال‌های اخیر برای واردات کالاهای غیرضروری شده و سوءمدیریت بانک مرکزی هم سبب عدم بازگشت بخشی از منابع حاصل از صادرات غیرنفتی شده و دولت نباید کم‌کاری خود در هدر دادن منابع ارزی را به پای کمتر بودن درآمد نفت نسبت به دولت قبل بنویسد.

اگر درآمد ناشی از صادرات و واردات خدمات را هم در محاسبات لحاظ کنیم، در هفت سال اخیر ۸۶.۸ درصد کل درآمد ارزی کشور (صادرات نفت + صادرات فرآورده‌های نفتی + صادرات کالاهای غیرنفتی + صادرات خدمات) صرف واردات (کالا + خدمات) شد؛ در حالی که در هشت سال دولت‌های نهم و دهم ۷۶.۸ درصد کل درآمد ارزی کشور در آن دوران صرف واردات کالا و خدمات شد.

۳- موضوع دیگر آن است که درآمد ارزی کشور در دوره آقای روحانی برخلاف تبلیغاتی که می‌شود، خیلی هم کمتر از دولت‌های نهم و دهم نبوده است. متوسط سالانه درآمد ارزی کشور (صادرات نفت + صادرات فرآورده‌های نفتی + صادرات کالاهای غیرنفتی + صادرات خدمات) در هشت سال دولت‌های نهم و دهم ۱۰۵ میلیارد دلار و در هفت سال اخیر در دولت آقای روحانی ۹۳ میلیارد دلار بوده است.

 بنابراین همانطور که در بالا ذکر شد، مهمتر از رقم درآمد ارزی کشور، مدیریت نحوه مصرف آن است که دولت فعلی با عدم کنترل واردات و خروج سرمایه، سبب خالی شدن منابع ارزی کشور شده است.

۴- با وجود آن که درآمد نفتی دولت نهم و دهم بیشتر از دولت روحانی بوده و مجموعا متوسط درآمد ارزی دولت نهم و دهم نسبت به دولت روحانی سالانه ۱۲ میلیارد دلار بالاتر بوده اما متوسط واردات دو دولت یکسان بوده است چراکه هر دو دولت به طور میانگین سالانه نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار واردات کالا و خدمات داشته‌اند. یعنی در دولت روحانی با وجود آگاهی از کاهش نسبی درآمدهای ارزی، اما هیچ کنترلی بر واردات صورت نگرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  56 1
  دروغ در این دولت چیز جدیدی نیست
 • محمدایوب IR ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  31 2
  این بی شرفها 7 سال. پدر سوختگی کردند وبرای رسیدن به کدخدا. تمام دست اوردهای ازاول انقلاب رازیر سئوال بردند. به جایی رساندند که امریکا باید بیاید برایشان بچه درست کند کاری از اصلاح طلبان برنمی اید. تلویزیون. دولتی باید. کارشناسان اقتصادی رابیاورد. نمایندگان این بی شرفها باشند ونمایندگان مردم هم باشند. برای مردم روشن کنند
 • IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  33 1
  بابا کاری کرده مردم اسمش میاری میشن یه گلوله اتیش از ناراحتی وگرونی وبدبختی----
 • GB ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  4 25
  آخه یک چیزی نگویید که آدم شاخ در بیاره ، زمان احمدی نژاد نفت بسکه ای ۱۰۰-۱۳۰ دلار بود و الان چنده ؟
  • SMAH1 IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
   18 1
   توی یک دوره ای آره.ولی همه دوره که اینطور نبود.به علاوه که درآمد رو به دلار نوشته یعنی «تعداد بشکه نفت ضربدر قیمت دلاری آن در همان زمان»
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
   15 2
   خب صادرات دوره احمدی نژاد همواره زیر 2 میلیون بشکه و در دو سال آخر حتی زیر 1.3 میلیون بشکه بوده با وجودیکه قطعنامه های شورای امنیت ضامن تحریمها بود در حالیکه این دولت در سالهای 95 و 96 بالای 2.5 میلیون بشکه صادرات نفت می کرد ولی با تعطیلی صنعت هسته ای عملا قیمت نفت رو به زیر نصف کاهش داد و حالا حتی با وجودیکه تحریمهای سازمان ملل تعلیق شده است فقط بر اساس تحریمهای آمریکا قادر به فروش حتی 300 هزار بشکه نفت هم نیست که اون هم با اتکا به توان نظامی ماست که انجام میشه و نه با تدابیر دولت ذلیل
 • حسام IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  12 3
  نقد علمی از عمل کردها را دیدیم
 • IR ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  31 1
  روده راست در دولت پیدا می کنی که بشه به آمار هاش اعتماد کرد! به قول خودش ملاک سفره مردم هست! آشی بود که اطلاح طلب ها برای مردم پختند.
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  26 2
  خباثت و دروغ گویی و چاشنی تزریق جهالت به مردم از خصوصیات بارز این دولت و طرفداران دو رو و دو رنگ آن است
 • IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  4 15
  احمدي نژاد خوب است براي شما انشالله با اون محشور شويد اون يكي هم خدا تدبير دهد
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  18 3
  آقای روحانی رای ما رو پس بده! این شعارهای پوپولیستی یادتان هست که شما و دوستانتان چه آشوبها و بلواهایی در سال 88 راه انداختید؟!! تا آخر عمرتان شرمنده مردم و رهبری باشید
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  20 1
  اینا همون سبزهای 88 هستن منتهی رنگ عوض کردن شدن بنفش وگرنه ماهیت و اهدافشون دقیقا یکیه . به عمد اقتصاد رو کامل نابود کردن و فساد رو در اوج ترویج دادن
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  11 2
  حال فهمیدین چرادولت میخواددلاروبکنه 50هزارتومن عرضه فروش نفت ودراوردن دلاررونداشته نداشته بعدهمون درامداندک نفتیش رو میخوادبه چندبرابر قیمت به مردم بدبخت بندازه
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  3 5
  پول هارا که به مردم ندادید دقیقا کجا خرج شده
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  26 2
  درود بر احمدی نژاد! تنها رئیس جمهوری که به شعار انقلاب مستضعفین و حل مشکلات اونها عمل کرد، احمدی نژاد بود
 • ho3ein021 IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  4 11
  رضایت از دولت و آقای احمدی نژاد ۵۵ درصد، رضایت از دولت و آقای روحانی ۴۱ درصد. آقای احمدی نژاد باید افراد بهتری رو برای دولتش انتخابی میکرد، آقای روحانی باید با مردم رو راست میبود.
 • ali IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  9 0
  مشرق، جانا سخن از زبان ما می گویی.چطور شد اعتراف کردی که درامد 700میلیارد دلاری احمدینژاد که مدام خودتون می گفتید الان می گید دروغه.دوما مردم از همین شاکییند که احمدینژاد اینطور که شما می گویید در امد نفتی نداشته و همچنین به قول الان شما درامد ارزی روحانی هم تقریبا برابر درامد ارزی احمدینژاد بوده اما چرا خدمات رسانی و احداث پروژه ها در زمان اجمدینژاد خیلی خیلی بیشتر از الان بود.مشرق از قضا مردم به خاطر همین شاکیند.دمت گرم خودتون قشنگ هر از گاهی خودتون را نقد می کنید.
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  25 2
  کسی احمدی نژاد نمیشه .. دستپاک ، شجاع، مردمی حسادت ها غرض الود راهش را بست ... اشتباه هم داشت .. نه به ضرر مردم دوست داریم در بین کاندیداها باشد..
 • امید IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  2 7
  اقتصاد ایران تو جنگ جناحی گیر کرده و نمی تواند از بحران خارج بشه هرکسی تیشه میزنه و دیگه درست نمیشه چون نیروی جوانی دهه شصتیا تموم شد و از این به بعد همشون هزینه هستن فرصتها سوخت و خوشبحال کسانی که اول دوره یا قبل 88 از ایران رفتن از این به بعد فقرو تباهی و صف میمونه برا نسل اینده بخدا مدیونید اگر فکر کنید میخوام سیاهنمایی کنم نتیجش دهه بعد میبینید سکه 8 سال اینده چهارصد میلیونا میبینه
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
  3 1
  بالا خره مشرق نیوز به برتری احمدی نژاد اعتراف کرد ! درسته ایشون اشتباهاتی هم داشت اما نه اینقدر که مشرق ازش بدش می اومد. چقدر خوبه همه کارهایی که دولتها انجام میدهند طبق آمار واقعی با هم مقایسه بشود و همه آنرا ببینند
 • javad IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
  3 1
  تا یک دولت جوان انقلابی نیاد و نسل اولی های انقلاب بیایند وضع همین است. با جوان ها جنگ رو بردیم و با پیرمردها اقتصاد رو باختیم. دولت جوان انقلابی رو میگم نه اینکه دولت جوان اصلاح طلب و دولت جوان اصولگرا. همین اصلاحات و اصولگرا باعث و بانی این وضع شدن....حالا هر کدومشون گناه ها را تقصیر دیگری می اندازند.اصلاح طلب میگه گناه اصولگراست و اصولگرا هم میگه گناه اصلاح طلب است. مثل پرسپولیس و استقلال می آیند و توو انتخابات شرکت میکنند.فقط به منافع و قدرت خودشون فکر میکنند بعد وقتی من نوعی این حرف ها رو میزنم به من توو فضای مجازی فحش میدن...بزار بدهند فحش.حرف حق تلخ است دیگه به همین خاطر فحش میدهند...
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
  0 1
  این اصلاح طلبان دروغ گو هرچه بگویند خودشان رسوا میکنند اینها ادعا میکنند که درآمد نفتی و صادرات احمدی نژاد بیشتر از روحانی بوده که هم اکنون برای فرار از بی کفایتی خود در اداره کشور میگویند صادرات نفت کم شده و...باید گفت که مگر شما و روحانی نگفتید تحریم ها را برمیدارید صادرات نفت را افزایش میدهید و با جهان آشتی میکنید و هم هسته ای میچرخد هم چرخ اقتصاد پس چه شد؟!
 • ناصر IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
  0 0
  خدا اصلاح طلبان رو با برجام بمیراند و با برجام محشور کند
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  1 0
  همین نمودارها نشان میده که درآمد نفتی و حاصل از نفت احمدی نژاد در حدود دو برابر روحانی بوده. بخشی که در زمان روحانی افزایش پیدا کرده درآمد ارزی به جز نفت و محصولات نفتی هست که همین نشون میده مدیریت کشور از دوره های گذشته بهتر شده و وابستگی به نفت کاهش پیدا کرده
 • مرتضی IR ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  1 0
  تحلیل بسیار ضعیفی بود. مثلا یه نکته اینکه موفق نشدن دولت روحانی به دور زدن تحریم ها به دلیل سیاستهای نظارتی ترامپ بود که این طرز برخورد رو اوباما نداشت. یا مثلاً اینکه ارزش ریالی معنایی ندارند چون شما برای خرید کالا باید با ارزش دلاری خرید کنی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس