عکس/ جلسه شورای انقلاب فرهنگی

رئیس‌جمهور گفت: جریمه شدید برای کسی که فهمیده بیمار است و دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کند وضع می‌شود.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا،‌ ضمن تشکر از کادر درمان و دستگاه‌های مرتبط با بیماری کرونا گفت: کادر درمان تلاش بسیاری کرده‌اند، و از مردم می‌خواهم از کادر درمان با استفاده از ماسک تشکر عملی کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر از ماسک استفاده، فاصله اجتماعی را رعایت و پروتکل‌ها را مراعات کنند، این تشکر عملی است. همه می‌دانند چه بار سختی بر دوش کادر درمان است.  

روحانی بیان داشت: کرونا یک بیماری عادی نیست، سلطان و گدا نمی‌شناسد. دانشمند و حتی کادر درمان را مبتلا می‌کند و نیاز به یک عزم جدی داریم. باید مراقبت و نظارت را بالا ببریم و برای تخلفات جریمه قرار دهیم. 

بیشتر بخوانید:

روحانی: در خصوص ادارات باید تخطی از پروتکل‌ها به عنوان تخلف اداری محسوب شود

رئیس‌جمهور با اشاره به افتتاح‌های پنج‌شنبه هفته گذشته که عمدتا در زمینه تولید واکسن و مواد اولیه دارو بود است، خاطر نشان کرد: آماری وجود داشت که واکسنی را ۳۰ سال دنبال آن بودیم، در سه سال اخیر با روش جدید و تکیه بر دانشمندان خود به آن دست یافته‌ایم. از همه شرکت‌های دانش‌بنیان و کسانی که برای ساخت تجهیزات درمانی و واکسن تلاش می‌کنند، تشکر ویژه می‌کنم که در بسیاری از موارد ما را بی‌نیاز از واردات کرده‌اند.  

روحانی در مورد وضعیت اقتصادی کشور و نقش تولیدکنندگان در شرایط کرونایی گفت: امروز گفته شد، وضعیت اقتصادی آلمان منفی ۵.۲ است که اقتصادشان کوچک شده و رشد اقتصادی‌شان منفی است. آلمان یک کشور پیشرفته است که تحریم نیست. حتما اقتصاد ما وضعیت بهتری از این رقم داشته و رشد ما مثبت شده یا اگر منفی شد، وضعیت اقتصادی ما بهتر از وضعیت آلمان باشد. امیدواریم در پایان سال رشد اقتصادی کشور بدون نفت و یا با نفت مثبت شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: در مدت شش ماه امسال، نسبت به سال‌های قبل اقدامات ما چند برابر شده است. مهم است در زمینه اقتصاد الکترونیک و اقتصاد دیجیتال قدم‌هایی برداشته شده است. در شرایط کنونی حضورها را باید کمتر کنیم که راهش اقتصاد الکترونیک و دیجیتالی است.

وی تاکید کرد:  رویکرد کانال‌های ماهواره‌ای خارجی هراس‌افکنی و ایجاد ناامیدی و نگرانی در میان مردم است تا بی‌اعتماد شوند و مدام می‌گویند که این شیوه درمان صحیح نیست و این آمارها دروغ است، اما ما باید وحدت و همدلی بیشتر را در کشور رواج دهیم. 

رئیس جمهور اظهار داشت: قبلا هم گفتیم که فردی که احساس می‌کند بیمار شده و روشن می‌شود که بیمار است بیماری را مخفی نکند پس از اگر کسی مخفی کرد تخلف کرده است. لذا اگر کمیته انتظامی و امنیتی که می‌خواهد مجازات برای تخلف بیاورد این بالاترین تخلف است. جریمه شدید برای کسی که فهمیده بیمار است و دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کند وضع می‌شود. 

وی گفت: امروز در جلسه نسبت به تهران بزرگ تصویب کردیم این است که همه کادر اداری ما در کشور و چه دولتی و غیر دولتی و کسانی که کسب و کار را در اختیار دارند، مراقبت نکردند به شدت با آن‌ها برخورد می‌شود و از قبل هم مشخص کردیم که چه برخوردهایی انجام می‌شود و به دستگاه‌ها ابلاغ شده است که شدت مجازات از تذکر تا انفصال یکسال از خدمت است. برای کسب و کار هم پلمپ است. در تهران شدت مجازات بیشتر است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اصنافی هم که به مردم خدمات می‌دهند خودشان باید رعایت کنند و اگر که رعایت نشود تذکر و در نهایت پلمب را در نظر داریم که در تهران شدیدتر انجام خواهد شد. همچنین فردی که در بانک، اداره یا مغازه می‌آید و اصول بهداشتی را رعایت نکند نباید خدمتی دریافت کند، اگر خدمتی داده شد آن صاحب مغازه آن صاحب بانک یا اداره جریمه خواهد شد.

روحانی خاطر نشان کرد: کسی که ماسک نزده باید مشخص شود چه کسی است و باید به وی، تخلف اعلام شود اما با خود فرد نباید برخورد شود، ممکن است در شناسایی از او سوالاتی پرسیده شود، فقط باید مشخص شود که او کیست که این تخلف را انجام داده و به وی اخطار داده و اعلام شود.

رئیس جمهور بیان داشت: خدمت دادن به کسانی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، هم دارای مجازات است. کسی که خدمات می‌خواهد باید اصول بهداشتی را رعایت کرده و اگر فردی رعایت نکرده باشد، خدمات‌دهنده را مجازات خواهیم کرد چراکه طرف مقابلش اصول بهداشتی را رعایت نکرده است.

روحانی تصریح کرد: مورد دیگر که قرار شد وزارت کشور و وزارت بهداشت کمیته‌های امنیت اجتماعی و بهداشتی ستاد باهم نهایی کنند این است که نسبت به فردی که از خانه خارج می‌شود ممکن است کارمند اداری هم نباشد و یا صاحب کسب و کار هم نباشد باید مراعات کند و اگر مراعات نکرد و ماسک نزد تاکید داریم که باید جریمه شود.

وی با تاکید بر اینکه شرایط استان‌ها شبیه به هم نیست، اظهار داشت: گزارشی از استان‌ها داده شد و معلوم شد که نمی‌توان کل ایران را در این موضوع یکدست ببینیم؛ برخی استان‌ها تنها یک پیک داشتند؛ برخی شهرها دو پیک داشتند؛ برخی هم هستند که داخل پیک سوم شده‌اند؛ شرایط استان‌ها عین هم نیستند اگر می‌خواهیم از این بیماری خطرناک فاصله بگیریم باید اصول بهداشتی را دقیقاً مراعات کنیم.

رئیس جمهور در مورد اربعین گفت: هیچ رفت‌و آمدی برای راهپیمایی در عراق وجود ندارد. متاسفانه طبق گزارش فرمانده نیروی انتظامی در این جلسه یک تعدادی از افراد توسط بلدچی( قاچاقچی)‌ها اغفال شدند و برخی را به‌ آنطرف مرز برده و برای برخی مشکلات جانی ایجاد کرده‌ و آن‌ها را رها کرده‌اند.

روحانی تاکید کرد: هیچ رفت‌وآمدی برای راهپیمایی اربعین در عراق وجود ندارد؛ مرزها بسته است. هیچکس به سمت مرز حرکت نکند؛ این حرکت قانونی نیست. ما امسال در داخل کشور هم راهپیمایی نمادین اربعین مانند سال‌های گذشته که برگزار می‌شد، نخواهیم داشت. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  4 0
  "روحانی خاطر نشان کرد:کسی که ماسک نزده باید مشخص شود چه کسی است و باید به وی، تخلف اعلام شود اما با خود فرد نباید برخورد شود، ممکن است در شناسایی از او سوالاتی پرسیده شود، فقط باید مشخص شود که او کیست که این تخلف را انجام داده و به وی اخطار داده و اعلام شود." چرا باید هویت کسی که ماسک نمیزنه انقدر مهم باشه؟؟؟؟!!!!! اگر قرار به رعایت باشه همون جریمه مالی مگر کافی نیست؟؟؟ به چه توجیهی کسی بیاد جلوی ما رو بگیره به بهانه ماسک نزدن ما رو سوال پیچ کنه آیا از نظر عقلی و حقوقی این کار درسته؟؟؟
 • احمد IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  4 1
  سواحل شمال و نمک آبرود چی آنها هم مسدوده.غدغنه؟انشالله امام حسین خودش جوابتون رو بده.چون خودشون وعده دادن که ذکر ما قابل محو شدن نیست وخود خدا ضامن این ذکر و این کشتی نجاته...
 • آرش IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  0 0
  #دولت بی تدبیر #محاکمه دولت #وضع نابسامان دولت #تَکرار بی تَکرار هر کسی با محاکمه فوری دولت موافق است ، مثبت بزنه ..... ممنون
 • حیدر صالح IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  0 0
  این حسن فریدون طوری از اربعین سخن بمیان آورده که گویی نبود مراسم یک پیروزی و شعف خاصی برایش دارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس