اولین مناظره «جو بایدن» و «دونالد ترامپ»

نخستین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و جو بایدن نامزدهای جمهوری خواه و دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا با حاشیه هایی همراه بود.

به گزارش مشرق، نخستین مناظره انتخابات ترامپ و بایدن از ساعت ۲۱ سه شنبه شب به وقت محلی (۴ و ۳۰ دقیقه بامداد چهارشنبه به وقت تهران) آغاز شد.

بسیاری از شبکه های خبری مطرح آمریکا و جهان نخستین مناظره ترامپ و بایدن را بطور مستقیم پوشش دادند. شبکه های خبری آمریکا از ساعتی قبل از شروع مناظره، اقدام به پخش مستقیم صحنه های محل مناظره و ورود افرادی که قرار بود از نزدیک شاهد این مناظره باشند، کردند.

ملانیا ترامپ همسر رئیس جمهوری آمریکا دقایقی قبل از شروع مناظره در حالی ماسک سفید به صورت داشت، وارد سالن محل مناظره شد و در ردیف اول در میان حاضران نشست.

شبکه های خبری مطرح آمریکا از جمله سی ان ان به عنوان شبکه منتقد دولت ترامپ و شبکه فاکس نیوز به عنوان حامی او پیش از شروع مناظره، مصاحبه هایی را با کارشناسان و تحلیل گران داشتند. در این مصاحبه، کارشناسان و تحلیل گران معتقد بودند که در این مناظره ترامپ به خاطر مسائلی چون سوء مدیریت در مهار کرونا و جو بایدن نیز به خاطر مسائل مربوط به خانواده اش از جانب رقیب خود مورد حمله قرار خواهند گرفت.

مجری مناظره قبل از شروع جلسه اعلام کرد که دو نامزد به خاطر کرونا با هم دست نخواهند داد. هر دو نامزد بدون ماسک پشت تریبون های از پیش مشخص شده قرار گرفتند اما دیگر پروتکل های بهداشتی از جمله فاصله مناسب میان محل ایستادن دو نامزد و فاصله آنها با مجری مناظره رعایت شده بود.

مناظره، با سوالی درباره دادگاه عالی آمریکا شروع شد. هر یک از نامزدها دو دقیقه فرصت داشتند تا درباره این موضوع صحبت کنند. مناظره با حرف های ترامپ شروع شد. 

زمانی که بایدن توضیحاتش را درباره سوال اول ارائه داد، ترامپ بدون اینکه مجری به او اجازه بدهد، شروع به حرف زدن کرد و ترامپ دوباره حرف های بایدن را قطع کرد تا تمرکز او را به هم بزند. بایدن هر بار در واکنش به این رفتار ترامپ لبخند می زد و می گفت "اجازه بده حرفم را تمام کنم".

اخم های ترامپ و لبخندهای بایدن در مقابل، قابل توجه بود.

مجری مناظره کار سختی داشت. ترامپ بطور مکرر خارج از زمان خود، وسط حرف های رقیبش که به نظر آرام و بدون استرس می رسید، می پرید و اجازه حرف زدن به او نمی داد. با وجود اینکه مجری بارها تذکر داد که هر کدام از نامزدها فقط در وقت خود صحبت کنند، اما ترامپ که به زیرپا گذاشتن قواعد و مقررات عادت دارد، این عادت را در مناظره هم ترک نکرد.

به ویژه زمانی که بایدن داشت خطاب به مردم آمریکا برضرورت مشارکت گسترده در انتخابات تاکید می کرد و از آنها دعوت می کرد تا در انتخابات شرکت کنند و رای بدهند، ترامپ باز هم وسط حرفهای رقیبش پرید تا اجازه ندهد سخنان بایدن بطور واضح برای مخاطبان مفهوم باشد.

ترامپ همان گونه که از او انتظار می رفت، رفتار کرد؛ بکار بردن الفاظ و عبارات و جمله های توهین آمیز علیه رقیب دموکراتش. ترامپ خطاب به بایدن گفت: تو که حتی اسم دانشگاهی که در آن تحصیل کردی به یاد نمی آوری، چطور می خواهی کارهای بزرگ انجام دهی.

زمانی که موضوع مناظره به بحث اقتصاد داخلی آمریکا رسید، بایدن پاشنه آشیل ترامپ را پیش کشید: فرار مالیاتی بایدن که این روزها نقل محافل رسانه ای آمریکا و جهان شده است. این ترامپ تنها ۷۵۰ دلار مالیات پرداخت کرده است. این همان موضوعی بود که انتظار می رفت بایدن از آن علیه رقیب جمهوریخواهش استفاده کند چون یکی از داغ ترین موضوع های روز علیه ترامپ محسوب می شود.

اما ترامپ مدعی شد که او دهها میلیون دلار مالیات بر درآمد پرداخت کرده است. مجری از ترامپ خواست تا بطور مشخص و دقیق درباره زمان پرداخت مالیات خود و اسناد آن اشاره کند اما پاسخ ترامپ این بود که بعدا این مدارک را خواهید دید.

در ادامه مناظره، مجری چند بار از نامزدها و بطور مشخص از دونالد ترامپ خواست که حرف های رقیبش را قطع نکند."اگر می خواهید به مردم کشورتان کمک کنید، لطفا حرف های یکدیگر را قطع نکنید و وسط حرف دیگری نپرید."

ترامپ در جواب گفت که بایدن هم حرف های من را قطع می کند. مجری گفت: اما آقای رئیس جمهوری شما بیشتر مزاحمت ایجاد می کنید.

مجری در ادامه بار دیگر به ترامپ تذکر داد: آقای رئیس جمهور، ستاد انتخابات شما توافق کرده است که در این مناظره هر از نامزدها باید دو دقیقه برای هر موضوع زمان صحبت داشته باشند بدون اینکه طرف مقابل حرف او را قطع کند اما شما به توافقی که ستاد انتخاباتی تان انجام داده، پایبند نیستید.

باید هم بلافاصله گفت: او (ترامپ) همیشه همین طور هست و به وعده ها و قول هایش عمل نمی کند.

زمانی موضع تبعیض نژادی در آمریکا مطرح شد، بایدن به تظاهرات مردمی در ماه های اخیر در آمریکا در اعتراض به تبعیض و تبعیض نژادی اشاره کرده و گفت که آمریکا امروز شاهد بی عدالتی سیستماتیک است.

به رغم تمام تقلای ترامپ برای بر هم زدن تمرکز بایدن در این مناظره، به نظر می رسد بایدن توانست در مناظره اول مسلط و نستبا موفق ظاهر شود؛ موضوعی که می تواند نقشی تعیین کننده در روند و سرنوشت انتخابات 13 آبان امریکا داشته باشد.

سوال پایانی مناظره این بود: آیا از هواداران خود می خواهید که به نتیجه انتخابات احترام بگذارند و خودتان هم نتیجه انتخابات را بپذیرید؟ ترامپ قولی در این باره نداد و احتمال تقلب در انتخابات را پیش کشید اما بایدن به این سوال "بله" گفت.

مجری سی ان ان بلافاصله بعد از  پایان مناظره گفت: این پر هرج و مرج ترین مناظره تاریخ انتخابات آمریکا بود. مناظره سراسر قطع شدن حرف های بایدن از سوی ترامپ بود و حملات ترامپ به پسر جو بایدن.

مجری سی ان ان درباه اینکه کدام نامزد عملکرد موفق تری در این مناظره داشت گفت: من نمی خواهم قضاوت کنم که کدام نامزد پیروز این مناظره بود، اما این مناظره یک بازنده بزرگ داشت؛ مردم آمریکا بازنده مناظره بودند چون واقعا یک فاجعه بود.

قرار است علاوه بر این مناظره، ۲ مناظره دیگر بین ترامپ و بایدن و یک مناظره هم بین کامالا هریس و مایک پنس معاونان این دو نامزد انتخاباتی برگزار شود.

مناطره بعدی، هفته آینده بین مایک پنس و کامالا هریس برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 17
 • IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  24 23
  ترامپ پیروزه دلتونو صابون نزنید.
  • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
   21 7
   باشه صابون نمی زنیم شما هم زیاد شکر نخور قندت میره بالا
  • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
   13 8
   خر یا الاغ برای ایران هیچ تفاوتی ندارد ، موضوع سیاست های آنهاست که در آمریکا نهادینه است و با رفتن یک رئیس جمهور هیچ تفاوتی ایجاد نمیکند. ترامپ باشه یا بایدن ، بایدن باشه یا ترامپ ؟ جفتشان به درک. ترامپ هم گور خودش را بخاطر سردار سلیمانی کنده است.
  • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
   8 5
   مناظره دو شغال با هم....
 • بهرام IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  3 2
  بایدن> رئیس جمهوری هیچ برنامه ای ندارد و گفت که همین است که هست. این را گفت چون خودش همین است که هست. خداییش بعضی مسئولین ما اینطور است اما بقول اصفهانی ها طوری نیست
  • فرزند ایران IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
   1 1
   چی شده
 • سوسان IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  10 1
  به نظر میرسه استانداردهای پریدن در حرف دیگران و ادعای تقلب از جریان سبز ایران به آمریکا سرایت کرده
  • GB ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
   7 1
   چون هر دو در یک آموزشگاه آموزش دیدن
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
   3 0
   ترامپ داشت تاکتیک محمود و قالیبافو پیاده میکرد فقط بگم بگم کرد.
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  5 3
  ترامپ رئیس جمهوره و بعد از اون هم معاونش پنس رئیس جمهور میشه.
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  10 7
  به یاری خدا ترامپ تروریست قبل از انتخابات به جهنم واصل خواهد شد و در آنجا باید پاسخگوی خون سردار شهید و ظلمی که به مردم ایران کرده باشد
 • ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  2 4
  لعضی که ادعا می کنند امریکا مهد همه چیز هست الان باید لال مانی بگیرند مهد بی ادبی-ظلم -جنایت- تروریست- هم جنس بازی - غارتگری و ... می باشد
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  1 5
  خدایی کارنداریم کی رئیس جمهور آمریکا بشه-ولی اگر ترامپ بشه،زودتر آمریکا فرو پاشیده میشه وغیر ممکنه با وجود بایدن،دیگه تظاهراتی درآمریکا بوجودنمیادودرایران،کره شمالی،ونزئلا...تحریمها بی اساس نمیشه وامکان جنگ هم هست)
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  2 5
  سگ زرد برادرشغال:ولی اگر ترامپ بشه،زودتر آمریکا فرو پاشیده میشه وغیر ممکنه با وجود بایدن (دیگه تظاهراتی درآمریکا بشه وتحریمهای ایران،کره شمالی،ونزئلا...بی اساس یشه وامکان جنگ هم نباشه)این واین هم نشون✔
 • اسد JP ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  4 0
  فرقی نمیکنه کی رییس جمهور بشه یک سیستمی در امریکا هست که باید همه رییس جمهور ها از ان تبعیت کنند !منتهی هرکس به شیوه خودش مثل ایران که هرکسی بیاید ایران را رو به قهقرا می برد ولی در امریکا رو به پیشرفت!
 • يحيا IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  2 2
  بايدن شبيه رئيس جمهور فعلي ما آقاي روحاني است. هيچ برنامه اي ندارد اگر بيايد راحت ميتوانيم براي هميشه شکستش بدهيم.
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 1
  اگر بایدن رای بیاره-فروپاشی آمریکاوتظاهراتهای سیاهپوستان به پایان میرسه واحتمال جنگ وافزایش تحریمها ولی هدفهمند درنیابیشتر میشه-اینها هدفشون اینه که۲۵درصدآمریکائیها را که سیاهپوست هستند را برای جنگ با دنیا آماده کنند واگر سیاپوست مملوازامکانات، بجنگه،غیر ممکنه کسی درمقابلشون پیروز بشه!!!!
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  1 1
  عامل تظاهرات۲۵درصدی سیاهپوستان درآمریکا(اوباما وبایدن)هست که رای شان رادارندونمیگذارند آمریکا فروپاشیده بشه-۲۵درصدرای زنان سفید پوست را ملانیا وایوانکا دارند و۵۰درصدرای راترامپ داره...
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 1
  عامل تظاهرات۲۵درصدی سیاهپوستان درآمریکا(اوباما وبایدن)هست که رای شان رادارندونمیگذارند آمریکا فروپاشیده بشه-۲۵درصدرای زنان سفید پوست را ملانیا وایوانکا دارند و۵۰درصدرای راترامپ داره...
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 5
  ترامپ شکست خواهد خورد
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  3 1
  این دو تا کفتار پیر چرا ول کن معامله نیستند؟ برید کنار جووووونا بیان!!!!!!
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  3 1
  اللهم اشغل الظالمین بالظالمین
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  2 1
  اینا دندون مصنوعی هاشون یادشون نره یه موقع... خخخخخخ
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 0
  درآمریکا ودور اول ریاست جمهوریهایش(بانوی اولها،دختر،پسر،داماد،عروس وخانوادهشونو)مطرح میکنند تا در دور دوم،رای شان قطعی باشه.
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 0
  درآمریکا ودور اول ریاست جمهوریهایش(بانوی اولها،دختر،پسر،داماد،عروس وخانوادهشونو)مطرح میکنند تا در دور دوم،رای شان قطعی باشه.
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 0
  اینروزها تحلیل‌های مختلفی خوندم ولی درنهایت به نتیجه نرسیدم که کدوم انتخاب بشه بیشتر به‌نفع ماست! کاش مشرق یک تحلیل جامع و واقع‌بینانه بذاره
  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
   0 0
   یادت رفته!هیچ فرفی نمیکنه-اوباما وبایدن کشوررا انداختن دردام برجام وجنگهای نیابتی وتحریمها روس وچین ودنیا-ترامپ هم با کمک روس وچین اینکهر میکنه
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 0
  مرگ بر ترامپ....
 • نیشابوری IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 0
  تمایل بعضی به بایدن جالبه ، انگار داریم متن تحلیلی ستاد انتخاباتی بایدن رو میخونیم !!
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 0
  گزارش شیک و پاستوریزه ای بود . بعلاوه یکجا طاقت بایدن طاق شد و گقت. شرپ من . همین .
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  0 0
  دراصل ترامپ و بایدن کل حکومتها وحکومت خودشان را افشا کردند که براساس(مافیاهای ثروت قدرت زور وتزویر دروغ ترور رسانه جنایت فساد سلاح و...)ساخته شده اند-درود
 • ستار IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  دوتاشون به ایران به چشم منفعت طلبی نگاه میکنن تازه بایدن دست چدنی زیر آستین داره اما ترامپ رک میگه رهبر معظم انقلاب این تعبیر درست را قبلا گفتند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس