کد خبر 1123766
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
۱۱ هزار و ۷۷۵ میلیارد تومان سهام عدالت فروخته شد

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی با بیان اینکه ۱۱ هزار و ۷۷۵ میلیارد تومان از سهام عدالت فروخته شده است، گفت: سهام عدالت متوفیان بر اساس تعداد وراث تقسیم می‌شود.

به گزارش سرویس بورس مشرق، محمد جواد فرهانیان، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: شورای عالی بورس و ستاد آزاد سازی سهام عدالت برای در نظر گرفتن صلاح مشمولین سهام عدالت و برای اینکه سهام ارزشمندشان با قیمت مناسبی به فروش برسد تصمیم گرفتند سفارش‌هایی که از طریق بانک‌ها یا کارگزاری‌ها به ثبت می‌رسد بعد از رسیدن به حد مورد نظر، به صورت بلوکی معامله شود.

بیشتر بخوانید:

فروش سهام عدالت چگونه انجام می‌شود؟

وی خاطر نشان کرد: تا پنجم مهرماه، جمعاً ۱۱ هزار و ۷۷۵ میلیارد تومان از سهام عدالت سهامدارانی که سفارش فروش خود را در بانک‌ها یا کارگزاری‌ها کرده‌اند به فروش رسیده است.

فرهانیان بیان داشت: همه سهامداران عدالت می‌توانند به سایت کارگزاری خود وارد شده و به شکل آنلاین سفارش خود را ثبت کنند این سفارش به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می‌شود تا صحت اعتبار سفارش دهنده و سقف سفارش گذاری چک شود. سپس شرکت سپرده گذاری این سفارش را به کارگزاری برمی‌گرداند و کارگزاری نیز سهام را در صف فروش قرار می‌دهد.

فرهانیان گفت: به محض اینکه سهام شرکت به فروش برود ظرف ۴۸ ساعت بعد از فروش، پول به حساب کارگزاری واریز می‌شود و آن کارگزاری نیز وجه فروش را همان روز به حساب مشمولین واریز می‌کند.

وی با بیان اینکه همه سهامداران می‌توانند میزان فروش سهام عدالتشان را از سایت کارگزاری به شکل شفاف مشاهده کنند، گفت: سهامداران عدالت برای مشاهده تعداد سهام فروخته شده می‌توانند به سایت سهام‌عدالت مراجعه کرده و تعداد سهم‌ها را در نظر بگیرند. سپس، بعد از فروش سهام عدالت و واریز وجه مرتبط با آن، این سایت را برای بار دوم چک کنند. اختلاف سهام هر شرکت در این دو مراجعه سهام فروخته شده را مشخص می‌کند.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا در روزی که بازار منفی است نیز سهام عدالت به فروش می‌رود، تصریح کرد: مشتری‌های بلوکی در بازار سرمایه هدف و کارکردشان با خرید و فروش کنندگان خرد متفاوت است بنابراین بازار مثبت یا منفی بر آنها تأثیری ندارد و در بازار منفی نیز سهام به فروش می‌رود.

انتقال سهام عدالت فوت شدگان به صورت مکانیزه انجام می‌شود

وی درباره سهام عدالت متوفیان نیز گفت: تعداد متوفیان مشمول سهام عدالت، بیش از ۲ میلیون نفر است که انتقال سهام تعداد بسیار ناچیزی از آنها توسط سازمان خصوصی‌سازی انجام شده است. شرکت سپرده گذاری مرکزی به دلیل تعداد زیاد و پیچیدگی پیشینی انتقال سهام که به دلیل بحث انحصار وراثت و کارهایی که باید در قوه قضائیه اتفاق بیفتد وجود دارد تصمیم گرفت انتقال سهام را به صورت کاملاً مکانیزه انجام دهد.

وراث، فعلاً گواهی انحصار وراثت را بگیرند و در سایت سجام ثبت نام کنند

وی ادامه داد: وراث باید قبل از هر کاری در ابتدا گواهی‌های انحصار وراثت را با مراجعه به قوه قضائیه دریافت کنند و در سایت سجام نیز ثبت نام کنند. انفورماتیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال تلاش برای ارتباط با انفورماتیک قوه قضائیه است تا عملیات انتقال برای وراث انجام شود.

فرهانیان خاطر نشان کرد: مالیات نقل و انتقال سهام عدالت نیز در شورای عالی بورس حل شد و قسمتی از این مسیر برای انتقال هموار شده است.

سهام عدالت بین وراث تقسیم می‌شود

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا انتقال سهام عدالت فقط به یکی از وراث می‌رسد یا به همه آنها، گفت: مالک جدید سهام عدالت متوفیان بر اساس دستوری است که قوه قضائیه در انحصار وراثت اعلام می‌کند. ممکن است بر اساس شرایطی، تمام سهام به یک نفر برسد همچنین ممکن است سهام عدالت به عنوان نمونه به ۵ نفر از وراث برسد که در این صورت سهام بین پنج نفر تقسیم خواهد شد و به همین دلیل پیچیدگی کار در شرکت سپرده‌گذاری بسیار زیاد است.

انتخاب روش غیر مستقیم ازادسازی برای وراث سهام عدالت

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای این افراد آزادی انتخاب روش آزادسازی وجود دارد یا خیر، گفت: انتخاب روش مستقیم برای این عزیزان معنی ندارد چون سهام دولت تقسیم شده و دیگر روش مستقیمی وجود ندارد بنابراین علی القاعده برای مالکین جدید سهام عدالت متوفیان روش غیر مستقیم انتخاب می‌شود مگر اینکه ستاد آزادسازی سهام عدالت تصمیم دیگری بگیرد.

فرهانیان خاطر نشان کرد: با انتخاب روش غیر مستقیم این افراد ضرری نیز نخواهند کرد چرا که سهام شرکت‌های استانی به نمایندگی از ۳۶ شرکت استانی به مرور وارد بورس می‌شوند و افرادی که سهامدار غیر مستقیم سهام عدالت هستند برای فروش سهامشان دردسر افرادی که مستقیماً انتخاب کردند را ندارد و تنها با یک سهم سر و کار دارند.
 

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • علی IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  10 1
  آقا میفرماید.بعد از ۴۸ ساعت واریز میشود به حساب کارگزاریا.یا این دروغ میگه که حتما اینجوریه و یا کارگزاریا دزدن.من ۱ماه بیشتره فروختم.هنوز منتظرم.
 • IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  4 0
  اقااین پول سهامو کی واریز میکنین بانک سپه شورشو بیرون اورده ٤ماه گذاشتم برای فروش ٣٠درصد اولو نریختن
 • Hhh IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  3 0
  چرا از شهریور ماه واریزی نداریم چ وضعشه اخه شل کن سفت کن میکنن رسیدگی کنید لطفا
 • عبدعبادی IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  5 0
  شمابفكركساني كه زنده هستن باشيد چسبيديد به كساني كه فوت كردن
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  5 0
  همش دروغه کدوم پول نزدیک چهل روزه کارگزاری مفیدیه ریال هم واریزی نداشته همه روگزاشتن سرکار
 • مهتاب درخشانفر IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  3 1
  سلام من یک ماهه سهامم روتوسعدی برافروش گذاشتم منتهااین کرگزاری میگه جلوی خریدوفروش روگرفتن وسهام من همش درصف معامله هست توروخداپیگیری کنید
 • نعیم IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  2 0
  هنوز حداقل دومیلیون و هشتصد دیگه برای بنده واریز بشه از سی درصد اول که بتونم سی درصد دوم رو بفروشم چند ماهه باقی مانده پول بنده واریز نمیشه سهامم از طریق کارگزاری فروش گذاشتم ولی تا واریزی اول تمام نشه امکان فروش مجدد نیست. کارگزاری مفید . ناظر کارگزاری ملت. پیگیری کنید این چ وضعشه.چهل روزه مفید پاسخگو نیست دست رو دست گذاشته .اینم قراره کلاهبرادی بشه؟ چند روز دیگه میگید اینم اختلاس کردن بردن...
 • جواد خانی IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  2 0
  سلام اخه اگه ازادکردن بایدهرکسی میتونست خودش بفروشه امابخاطراینکه ازهمین شندرغازهم بکنین گفتن بایدشماها بفروشین که ده درصدهم بردارین موقع گرونی نفروختین وحالا هم که ارزون شده بازهم نگه داشتین تاپایینتربیادکه خودتون باواسطه بخرین بدانین هرکس درهرلباس ومقامی که هست وحتی یک ریال ازپول امثال من بخوردازگوشت کفتار حرامتراست
 • کسری IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  1 0
  دوماه فروختم کارگزاری فارابی زده توصف معامله اصلا فروش ندار واریزی نداره
 • سجاد IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  0 0
  بخدا این وجدان ندارن مردم از گرسنگی میمیرن هرروز یه قانون میزارن اگه سهامو میدین زود بدین ما که مثل شما وضعمون خوب نیست .
 • ابراهيم مهراني IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  1 0
  از باشگاه مشتریان مبین سرمایه تقاضای آزادسازی سهام عدالت رادارم وبه فروش آن اقدام کنیدباتشکر
 • باشگاه مشتریان مبین سرمایه IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  1 0
  از باشگاه مشتریان مبین سرمایه تقاضای آزادسازی سهام عدالت خود را دارم وبه فروش آن اقدام کنید
 • صغری مهراني IR ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  0 0
  از باشگاه مشتریان مبین سرمایه تقاضای آزادسازی سهام عدالت رادارم وبه فروش آن اقدام کنیدباتشکر صغری مهراني
 • سامره میر IR ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  1 0
  از باشگاه مشتریان مبین سرمایه تقاضای آزادسازی سهام عدالت رادارم وبه فروش آن اقدام کنیدباتشکر سامره میر
 • بوعلی IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  1 0
  کی پول واریزمیکنیدبانک کشاورزی .چهارماه شدوخبری ازت نیست
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  1 0
  کارگزاری مفید را که ما را بدبخت کرده اگر سهام عدالت فروختید پس چرا بعد از گذشت ۵۰ روز هنوز پول فروش آن را به حساب ما نریختند خدا خیرت ندهد کارگزاری مفید
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  1 0
  شما اونای را که زنده هستند و به امید پول سهام عدالت فروخته شده خودشان هستند را از بدبختی و گشنگی نکشید نمی خواهد به فکر متوفی باشید از بس وعده و قول دروغ به مردم دادید دیگه هیچ کس حرف شما را قبول ندارد یه مشت دزد کلاهبردار از خدا بیخبر ما اگر احتیاج نداشتیم چرا سفارش فروش سهام عدالت خودمون میدادیم پس لطف کنید کاسه داغتر از آش نباشید و سهام ما را بفروشید پولش بریزید بحساب آقایون کارگزاری مفید حرف من با شماست ما به همین قیمت روز الان راضی هستیم کاسه داغتر از آش نشوید تجارت نیوز لطف خواهشا تو را بجان امواتت پیگیری کارگزاری مفید باش من بچه ام مریضه بخاطر جمعی پول فروش سهام عدالت بچهام از مدرسه عقب افتادن کارگزاری مفید لطف کن پول ما را بده
 • Saeed IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  0 0
  از اول شهریور واریزی نداشتیم آقایان مسول کاری بکنید
 • ممد IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  0 0
  من الان یک ۵۰روزه فروختم یک ریال نریخته بانک ملی این چه وضعیه همه دزدند الان قسط دارم یک روز دیر میشه پیام زنگ حالا پول ما افتاده دستش هیچ انگار نه انگار بابا اینا همه دزد هستند پول می‌گیرند میذارند حسابشون که حسابشون خوب کار کنه با پول مردم اون پول از گلوی زن بچه شون بیاد بیرون ریال ریالش
 • رمضان IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  0 0
  باباماوراث کجا باید مراجعه کنیم دفاتر پیشخوان که انجام نمیدهند پس به کجا باید مراجعه کنیم
 • خضر IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  0 0
  سهام عدالت من بانک تجارت هست تاحالابا6مرحله 1800000هزاریختن ریختن 60درصدوفروختم هیچ خبری از بقیه نیست یک ماه هیچ واریزی نداشته
 • علی IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  0 0
  خدا برای روحانی نسازه که مردم بیچاره کرده بااین روش آزاد سازی که انداخته دست یک سری آدم دزد بزار در اختیار خودمون تا زوتر به پول برسیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس