عکس/ جلسه شورای انقلاب فرهنگی

روحانی گفت: وارد ماه هشتم مقابله با کرونا شده‌ایم و می‌خواهم به کادر درمان «خسته نباشید» بگویم. از مردم نیز بابت هماهنگی و همکاری تشکر می‌کنم. ما دلمان می‌خواهد رعایت پروتکل‌ها بالای نود درصد باشد.

به گزارش مشرق، حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در نشست ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا گفت: در سال ۶۰ و در شش ماهه اول آن مردم با مشکلات بسیار زیادی از جمله شهادت رئیس جمهور روبرو شده بودند. از ماجرای هفتم تیر گرفته از شهدای حزب جمهوری اسلامی تا شهادت رییس جمهوری و نخست وزیر وقت در شهریور ماه تقریباً ماه‌های بسیار سختی بود.

وی با اشاره به اهمیت سال ۶۰ ادامه داد: در عملیات ثامن الائمه امام فرمودند باید حصر آبادان شکسته شود. در سال ۶۰ علاوه بر توطئه تروریستی که منافقین و امثال آنها داشتند، از ابتدای جنگ یعنی ۳۱ شهریور ۵۹ تا آن زمان گرچه ما عملیات‌های متعددی را انجام دادیم و موفقیت‌های نسبی هم به دست آوردیم عملیات شکست حصر آبادان،مهم‌ترین عملیات ما از آغاز جنگ تحمیلی بود یعنی حدود یک سال از جنگ گذشته از پایان شهریور ۵۹ تا پایان شهریور شدیم که وارد مهرماه می شدیم و پنجم مهرماه بسیار برای ما مهم بود یک نشاط بزرگی را برای ما ایجاد کرد و غم و اندوه را برطرف کرد و قدرت جمهوری اسلامی ایران را نشان داد.

روحانی گفت: امروز هفت ماه پس از پایان بهمن تا پایان شهریور گذشته و ما وارد ماه هشتم شدیم و می‌خواهم به کادر درمان خسته نباشید بگویم. مردم در عزاداری ها هماهنگ بودند در فرستادن بچه‌ها به مدرسه هماهنگ بودند، در بازار حواسشان  به پروتکل بهداشت و درمان بوده و همچنین استفاده از ماسک فاصله اجتماعی کاهش سفر و تردد کاملا رعایت می‌کردند.

وی افزود: از مردم نیز بابت هماهنگی و همکاری تشکر می‌کنم. ما دلمان می‌خواهد رعایت پروتکل‌ها بالای نود درصد باشد، در عین حال همیشه نیمی از جمعیت و بیش از نیمی از جمعیت همراه بودند و همراهی کردند و از مردم می‌خواهیم این همکاری‌ها را افزایش بدهند تا از این مراحل عبور کنیم.همه اخبار دنیا در زمان شروع این بیماری از ووهان بود اما ناگهان این بیماری از مرزها عبور کرد.

روحانی تاکید کرد: این بیماری یک بیماری خطرناک، همه گیر وغافلگیر کننده است. زمانی که این بیماری در دی ماه سال گذشته در چین آغاز شد، در دنیا کمتر فکر می‌کردند که این بیماری همه گیر و عالم‌گیر شود، می‌گفتند یک استان دچار مشکل شده که آن هم قرنطینه و اصلاح می‌شود کسی این فکرها را نمی‌کرد.

غرب وقتی داشت به ما نقد می‌کرد ناگهان دید فرش زیر پای خودش هم خیس شد 

رئیس جمهور با اشاره به انتقادات کشورهای اروپایی در وقوع بیماری کرونا در ایران گفت: اول که اروپا هنوز مبتلا نشده بود بیشتر این بیماری را توضیح داده و نواقص کشورهای مبتلا را بیان می‌کردند. وقتی داشتند به ما نقد می‌کردند ناگهان دیدند فرش زیر پای خودشان هم خیس شد و بیماری به کشورهای آن‌ها هم رفت.

روحانی اظهار داشت: بعد دیدند صف‌های طولانی در مغازه‌ها بسته شد چه داستان‌هایی که داشتند داستان سرایی برای دیگران میکردند و لازم شد دیگران برای آنان داستان سرایی کنند، دیگر هیچ قاره‌ای مصون نبود همه گرفتار شدند تصوری که جامعه علمی و پزشکی ما در سطح جهان نسبت به این بیماری داشت مداوم تغییر کرد، برخی تثبیت و برخی رد شد.

هنوز تا امروز یک درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است

رئیس جمهور با اشاره به غافلگیری این بیماری برای مردم دنیا، تصریح کرد: ابتدا فکر می‌کردند این بیماری در زمستان است و وقتی هوا گرم شود تمام می‌شود احساسشان این بود که این بیماری مانند آنفلواانزاست هوا گرم شد که نه تنها اثر نداشت بلکه در گرمترین نقطه کشور این بیماری اوج گرفت.

روحانی با بیان اینکه هنوز تا امروز یک درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است، گفت:  تصور می‌شد هر جا این بیماری رفت و افراد مبتلا شدند دیگر سراغ مردم آن شهر نمی‌رود خیلی ها می‌گفتند ایمنی جمعی ایجاد می کند یا تصور می‌شد اگر کسی یکبار دچار این بیماری شد یک سال و دو سال دیگر دچار این بیماری نمی‌شوند ولی در عمل دیدیم این گونه نیست.

رئیس جمهور اضافه کرد: برخی از تصوراتی که نسبت به این بیماری انجام می‌گرفت، تثبیت شد. می‌گفتند این بیماری مسری و تنفسی است و راه‌حل این است که فاصله‌ها بیشتر شود و از ماسک استفاده شود که درست درآمد. گفتند دستکش الزامی است ولی کم‌کم در حین کارهایی که انجام می‌گرفت دیدند که دستکش خیلی موثر نیست و گاهی هم ممکن است اثر سویی هم داشته باشد که این هم کنار زده شد.

وی اضافه کرد: ما باید سریعتر به بیمار رسیدگی کنیم و از آن طرف هم کسی که احساس بیماری دارد سریعتر اقدامات درمانی را آغاز کند. باید سریع‌تر بتوانیم، بیماری‌هایی که به صورت سرپایی معالجه می‌شوند را معالجه کنیم. در گزارش‌های هفتگی و ترسیمی که از روند بیماری و روند فوت صورت می‌گیرد، وقتی ما می‌بینیم روند بیماری با فوت خیلی فاصله گرفته نشان می‌دهد که بیماری افزایش پیدا کرده ولی تعداد افراد فوتی ثابت مانده است، و این نشان می‌دهد که به موقع و زودتر مراجعه کرده‌اند.

وی تاکید کرد: در این بیماری همه به این نتیجه رسیدند که بهداشت اساس است و درمان در مرحله دوم قرار دارد. در این زمینه اقدامات خوبی تا  امروز انجام شد و اقداماتی هم هست که باید انجام شود.

۱۴ درصد افرادی که بستری هستند قبلا کرونا گرفته بودند

روحانی با اشاره به اینکه با سه موضوع باید اقدام فعال‌تری را انجام دهیم، تصریح کرد: مساله اول رعایت خود مردم است. عدم رعایت کافی مردم ما را دچار مشکل می‌کند. در کشورهای معروف اروپایی این بیماری تقریباً کنترل یا حتی مهار هم شد و برای استفاده فصل تابستان در ماه اوت، پروازها را آزاد گذاشتند حتی برخی‌ها ترویج هم کردند.

وی اضافه کرد: به محض گذشت ۱۵ روز، این بیماری دوباره اوج گرفت. این مساله کاملا روشن است به محض اینکه دستورالعمل‌ها به‌خوبی مراعات نشود بیماری اوج می‌گیرد. بنابر این عدم رعایت کافی یکی از مشکلات اصلی ما در این بیماری است.

روحانی افزود: مساله دیگر کاهش نظارت است. اقدامات ناکافی مشکلات را بیشتر می‌کند. در این هفته‌های اخیر گزارشاتی وزارت بهداشت داده که این بیماری جوانان را نیز بیمار می‌کند. ۱۴ درصد افرادی که بستری هستند قبلا کرونا گرفته بودند. ناچاریم مقررات و نظارت‌ها را تشدید کنیم.

وی ضمن بیان جلسه پنج شنبه خود با روسای کمیته‌های ستاد، اضافه کرد: فعلا در تهران برای کسی که ماسک نمی‌زند به سادگی از آن عبور نمی‌کنیم. افراد باید به کسی خدمت دهند که ماسک داشته باشند. بنا شد برای کسانی که ماسک ندارند مجازات تعیین شود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ستادهای استانی کرونا می‌توانند برای یک هفته برخی موارد و مشاغل را از جمله مساجد، نمازهای جمعه، سینما، پارک‌ها و غیره تعطیل کند  پیشنهاد خود را به کمیته امنیت اجتماعی ستاد ملی کرونا در وزارت کشور بدهند تا در این کمیته و کمیته بهداشتی بررسی شده و در نهایت با تایید رحمانی فضلی وزیر کشور و نمکی وزیر بهداشت برای یک هفته آن مقررات اجرا و عملیاتی می‌شود تا بتوانیم از این شرایط سخت که امروز رو به روی ما قرار گرفته و بار خیلی بسیار سنگین آن بر دوش کادر درمان و مدافعان سلامت و بیمارستان‌ها در استان‌ها است، عبور کنیم.  

هیچ وقت کاخ سفید را با این توحش ندیده بودیم

وی اظهار داشت: آمریکایی‌ها اخیرا هم گفتند ده‌ها میلیارد به ایران لطمه زدند در این سه سال گذشته ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران ضربه زده‌اند. با تحریم غلط و غیرقانونی و بیجا و ضد انسانی و عملیات تروریستی، جلوی دارو و درمان و مواد غذایی را گرفتند آن‌ها آدم هایی هستندکه هیچ وقت ما در تاریخ کاخ سفید را با این توحش ندیده بودیم بزرگترین توحش را انجام دادند.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما هیچ وقت کاخ سفید را با این توحش ندیده‌ایم. به دشمنی بر ملت ایران افتخار می‌کنند. آقایی که اسمش وزیر خارجه است ولی وزیر جنایات است با افتخار می‌گوید که ما هفتاد میلیارد جلوی منابع ایران را گرفتیم نگذاشتیم در اختیار ایران قرار گیرد به دشمنی با ملت ایران و ضربه به ایران افتخار می‌کنیم، ۵ میلیارد دلار از صندوق IMF می‌خواستیم بگیریم که آمریکا نگذاشت. اگر گرفته بودیم صرف دارو و درمان می شد.

تردید ندارم روزی آمریکا در مقابل ملت ایران زانو خواهد زد

روحانی تاکید کرد: یک عده‌ای به خاطر منافع غلط گروهی و باندی به مردم آدرس غلط ندهند. آدرس غلط به مردم ندهید، ریشه مشکلات، «واشنگتن دی‌سی» است. مردم باید در این سال‌ها خیلی راحت‌تر زندگی می‌کردند. حدود ۱۸۵ کشور در جهان از ما حمایت می‌کنند. ما لعن و نفرین و کینه خود را به آدرس صحیح و درست بفرستیم. این مشکلات از کاخ نشین کاخ سفید است. منشا تمام مشکلات مردم از صهیونیسم، ارتجاع و از تندهای آمریکا است. تردید ندارم روزی آمریکا در مقابل ملت ایران زانو خواهد زد. 

وی با تاکید بر اینکه مردم ما ایستادگی و مقاومت کردند خم به ابرو نیاوردند و خم نشدند گفت: به هر حال آثار سوء است سختی و مشکلات است. همان طور که ملت ما در عملیات ثامن الائمه در چهل سال پیش حصر آبادان را شکست این حصر را هم ملت ما می شکند. آن حصر را صدام درست کرده بود ما آن را شکست دادیم و این حصر را هم ترامپ درست کرده این را هم ملت ما می شکند و ما عبور خواهیم کرد.

جمهوری اسلامی پای عهدش باقی مانده است

روحانی اظهار داشت: مردم می بایست در این ساله ها زندگی خیلی راحت تری می داشتند می‌بایست اجناس به مراتب ارزان تر باشد می‌بایست دلار به قیمت معقولش  بود، تمام این جنایات پای کاخ سفید است جمهوری اسلامی پای عهدش باقی مانده است یکجانبه پای همه مقررات مانده است، حالا یک وقتی بود حرف حقی می زدیم دو سه تا کشور از ما حمایت می کردند اما امروز فقط دو سه کشور از آمریکا حمایت می کنند.

وی در مورد عزاداری‌های ماه صفر بیان داشت: در عزاداری ماه صفر همان طور که قبلا تاکید شده است امسال راهپیمایی و سفر به عراق نداریم. به دلیل این که مقامات عراقی رسماً اعلام کردند که نمی‌توانیم پذیرای زائران باشیم.

راهپیمایی نمادین اربعین در شهرها هم نداریم

روحانی بیان داشت: راهپیمایی نمادین در شهرها هم نداریم مقام معظم رهبری با یک بیان خیلی روشن و صریحی فرمودند در خانه هایمان عزاداری کنیم اگر هم در حسینیه‌ها و تکایا است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: صدا و سیما، بخش مجازی و همه آنهایی که در فضای مجازی فعال هستند جبران کنند و عزاداری ایام اربعین و روزهای پایانی ماه صفر را به دل مردم و به خانه‌های مردم ببرند و مردم بتوانند با مراعات عزاداری خود را نسبت به سالار شهیدان و بعد در آخر ماه نسبت به امام مجتبی(ع) نسبت به پیامبر عظیم الشان و امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) انجام دهند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  27 0
  هرشب قبل از خوابم میگم خدا مادر اصلاح طلبها رو به عزاشون بشونه
  • IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   6 0
   الهی آمین
  • IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   2 0
   دوبار الهی آمین!!!
  • حجت IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
   0 0
   از تبلیغات انتخابات تا امروز این روحانی است که ادرس غلط داده است چرا در تبلیغات انتخابات سو مدیریت علت مشکلات می شود نه امریکا و تحریم اما حالا امریکا و تحریم علت مشکلات کشور می شود
 • DE ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  21 0
  ما لعن و نفرین و کینه خود را به آدرس صحیح و درست بفرستیم. این مشکلات از کاخ نشین کاخ سفید است...جناب رییس جمهور چرا به شعور مردم توهین می کنید آمریکا عامل به باد دادن چند میلیارد ذخیره ارزی کشور با دلار ۴۲۰۰ یا حراج چندین تن طلای کشور با فروش بی ظابطه سکه است چرا با این حرف گرای مؤثر بودن تحریم را به دشمن می دهید
 • علی IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  16 0
  از اول انقلاب امریکا تروریست چه بهانه خوبی به شما ها داده که شماها ندانم کاری خودتان را گردن انها می اندازید
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  12 0
  فقط متاسفم!
 • علیرضا IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  18 0
  کاخ سفید را با همین توحش دیده بودی اما قبول نمیکردی!!
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  12 0
  "ما لعن و نفرین و کینه خود را به آدرس صحیح و درست بفرستیم." خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ ای خدا چه جالب شد . مشرق جان! با تو هستن ها !!! جناب رئیس جمهور گفتن که انقده به ادرس خودی نفرست. خداییش خیلی بامزه بود این قسمتش !
 • DE ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  26 0
  ریشه‌ی مشکلات در تفکری است که پیش از رای آوردن‌ش، تمام مشکلات را متوجه بی‌کفایتی دولت وقت می‌کند، در زمان انتخابات، وعده‌ی داشتنِ برنامه برای تمام مشکلات را می‌دهد، بعد از انتخابات، حل تمام مشکلات را در گرو مذاکره با آمریکا عنوان می‌کند و در سال آخر دولت‌ش، بجای عذرخواهی، تمام مشکلات موجود را بر گردنِ تحریم‌ها می‌اندازد تا هم از پاسخگویی (بابت هفت سال معطل نگه داشتنِ ظرفیت‌های کشور) فرار کند و هم دوباره زمینه را برای مذاکره در آینده فراهم آورد!! جریان تحریف
 • مجتبی RO ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  29 0
  جنابعالی که افاضات میکنید آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند پس 150 میلیارد دلار ضرر حتما مردم خودمون وارد کردن. آقای رئیس جمهور اگر آمریکا با تحریماش فشار وارد میکنه به ایران، اصلاح طلبها با رانت و رشوه و چپاول اموال این مملکت و مردم فشار مضاعف کردین بر دوش این مردم نجیب. نمونه بارز خَسِرَ الدُّنْیا وَالاْآخِرَةَ ذلِک هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِینُ
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  31 0
  بند اخرش (آدرس غلط به مردم ندهید، ریشه...) خنده دار بود مشرق خدا خیرت بده این فکاهی ها را از کجا پیدا میکنی
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  15 0
  لطفا اول خودتون ماسک بزنین بعد به بقیه گیر بدین.
 • رضا IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  19 0
  جناب پرزیدنت امریکا سالهاست کارش دشمنیه ولی اینکه همه تقصیرارو گردن اون جنایتکار بندازیم فرافکنیه خیلی از مشکلات در سو مدیریت جنابتان و رفقای دولتیه
 • محمد IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  14 0
  آقای روحانی اگر صادقانه اعتقاد شما این است، پس چرا 7 سال پیش کاندیدای ریاست جمهوری شدید، و این همه وعده و وعید دادید. شما باید دادگاهی شوید تا پاسخگوی تبلیغات انتخاباتی و ادعای امروزتان باشید.
 • مجتبی IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  5 0
  آقای رئیس جمهور ، شما که سالها دبیر شورای امنیت کشور بوده اید و الآن هم رئیس آن ، فکر نمی کنید این گونه حرف زدن ( مردم اگر به خاطر کمبودها و مشکلات کشورمی‌خواهند لعن و نفرین کنند، آدرسش کاخ سفید است) به قول نظامی ها و بچه رزمنده ها ، یک نوع گرا دادن به دشمن است ؟ یعنی هر چه میتوانید ملت ما را بیشتر تحریم کنید تا از پا در بیایند و مجبور شوند مذاکره ذلیلانه با شما ( آمریکا ) را بپذیرند ؟ اگر بدبینانه بنگریم و اگر خوش بینانه بنگریم شما غافل هستید ! پس کی میخواهید از خواب بیدار شوید ؟ خیلی زود دیر می شود!!!
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  13 0
  ما لعن و نفرین رو به آدرس درست می‌فرستیم صبح تا شبمون شده نفرین ناله.. شما چی کار کردی؟ شما که اوباما رو مودب یافته بودید چی شدبازم دنبال مذاکره ای!! میگم قیمت تخم مرغ هم دست واشنگتن دی سیه؟؟؟
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  2 0
  اخه دبه ماست 7 تومنی که شده 20 تومن چه ربطی به تحریم داره ؟؟
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  16 0
  خدا لعنت کنه عمروعاص مکار زمانه رو.
 • محسن IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  0 0
  آقای رییس جمهوری چه زود فراموش کریدی صحبتهای چند سال پیش خود را ؟ تنها راه برون رفت از مشکلات تعامل با امریکا و برجام است مردم هرگز فراموش نخوهند که به منتقدان برجام و گفتگو با امریکا ۷۲ تا فحش زشت وسخیف نثار کردید.. حسود بزدل، بی شناسنامه متحجر.... نمیدانم تاریخ در مودرد شما چگونه قضاوت خواهد کرد ؟ در مورد ما که شما را انتخاب کردیم . ما که شرمنده یم م ومطمئنم فرزنداتمان هرگز ما را نخواهند بخشید. هما ن طور که ما فتحعلی شاه را همیشه نفرین میکنیم
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  1 0
  شما آدرس غلط ندهید . خود زنی کنید . ریشه مشکلات قبل از آمریکا در انگلیس و تربیت یافتگان کالج های آن است !!!!!
 • رسول IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  2 0
  استاد گرا دادن. جمله بندی اول رو دقیق تر بخونیم به نظر داره گرای شهادت میده!!!!!
 • CA ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  1 0
  7 سال با کلید قلابی واشنگتن دی سی مملکت را به قهقرای اقتصادی بردید. فقط حرف و دریغ از یک جو عمل.
 • ES ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  4 0
  خودت را به نفهمی نزن. مشکلات را تو بوجود اورده ای. چون دشمنی و هر صدمه ای از جانب امریکا کاملا طبیعی است. ما هم به امریکا هر چه بتوانیم می کنیم.
 • IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  2 0
  نخیر.! آدرسش کاخ جنابعالی.!!!
 • NL ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  0 0
  روحانی هم آدرس غلط داد آدرس همه بدبختی ها مسئولین بی تدربیر هستند
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  0 0
  ههه واشنگتن دی سی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس