کد خبر 1122433
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
کانون‌ها طغیان موش ها شناسایی و به مردم معرفی شوند

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران گفت: طی دو، سه ماه گذشته بررسی‌ها حاکی از طغیان جمعیت موش در برخی محورها، کانال‌ها و معابر شهری بوده است.

به گزارش مشرق، نود و ششمین جلسه کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با حضور رئیس و مشاوران این کمیته، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران و مسئولان اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران برگزار شد.

سید آرش حسینی میلانی در ابتدای این جلسه که بررسی وضعیت حیوانات موذی با تمرکز بر موش اختصاص داشت، گفت: موضوعات مختلفی در شهر تهران هستند که تمام بار مسئولیت مقابله و کنترل آنها به شهرداری محول شده است. یکی از این موضوعات حیوانات موذی هستند.

وی با بیان اینکه کنترل و مقابله با افزایش جمعیت حیوانات موذی به ویژه موش از مطالبات روزمره شهروندان است، اظهار داشت: طی دو، سه ماه گذشته بررسی‌ها حاکی از طغیان جمعیت موش در برخی محورها، کانال‌ها و معابر شهری بوده است. هرچند مقابله با موش شاید از اولویت چندم شهرداری باشد اما کنترل جمعیت آنها از دغدغه‌های شهروندان است.

کنترل جمعیت موش‌ها از مطالبات مهم شهروندان است

سید علی مفاخریان در ادامه این جلسه، اظهار داشت: کنترل و مقابله با جمعیت موش‌ها از مسائل مهم، سوال‌برانگیز و از مطالبات جدی شهروندان است. امسال دو مبارزه جدی برای مبارزه با موش‌ها اجرایی شده که تا حدودی توانسته از طغیان موش‌ها در برخی از راسته‌ها جلوگیری کرده و تا حدی افزایش جمعیت آنها کنترل کند اما امکان حذف کامل آنها وجود ندارد.

وی با تاکید بر ضرورت اثرگذاری سموم و روش‌های مقابله تصریح کرد: سموم مقابله با موش از گذشته تست شده ولی حساسیت برخی از آنها در میان موش‌ها از بین رفته و موش‌ها به آن مقاومت پیدا کرده‌اند. با این حال ضروری است برای استفاده از سموم دیگر از سازمان حفظ نباتات مجوز بگیریم.

شناسایی کانون‌ها و محورهای وفور موش، استفاده از روش‌های جدید برای کنترل و مقابله با افزایش جمعیت موش، اقدامات فرهنگی و آموزشی انجام شده، همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان برای دستیابی به سموم جدید با اثرگذاری بیشتر، رایزنی با سازمان نظام دامپزشکی و همکاری با مناطق ۲۲ گانه شهرداری و سازمان‌های مرتبط از موضوعاتی بودند که در این جلسه از سوی مدیرعامل و مسئولان شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران تشریح شدند.

نماینده اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران هم در این جلسه بر آمادگی این اداره برای همکاری با شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل برای دستیابی به یک برنامه پایش فصلی کنترل و مقابله با موش در سطح شهر تهران تاکید کرد.

در پایان این جلسه، حسینی میلانی توجه به وضعیت خیابان‌های شریعتی، ولیعصر، ۱۵ خرداد و انقلاب اسلامی به عنوان کانون‌های تجمع و وفور موش تاکید و خاطرنشان کرد: شهرداری در حوزه‌های مختلف خدمات شهری نیازمند گفت‌وگو و تعامل با افکارعمومی از یکسو و مسئولان و سازمان‌های مرتبط از سوی دیگر، دستگاه‌ها و نهادهای مختلف مسئول در این حوزه است چراکه هر یک از آنها در مقابله با این حوزه مسئولیتی دارند که متأسفانه برخی از آنها به وظایف‌شان عمل نمی‌کنند.

وی بر مشخص شدن میزان هزینه تمام شده مقابله هر موش تاکید کرد و ابراز داشت: شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر برای مقابله با موش‌ها باید مخاطب‌های خود را برای اثرگذاری بیشتر، مشخص کند که در نگاه اول به نظر می‌رسد خانم‌های خانه‌دار و صنوف دو گروهی هستند که بیشترین مواجه و دغدغه را در این باره دارند.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر ادامه داد: دو صنف اغذیه‌فروشان و میوه‌فروشان، دو صنفی هستند که بیشترین حجم تولید زباله برای خوراک موش را دارند و لازم است با این صنوف قبل از در پیش گرفتن راهکارهای انضباطی، گفت‌وگو کرد تا آنها مسئولیت اجتماعی‌شان را برای رعایت پروتکل‌ها برعهده گرفته و رعایت کنند.

حسینی میلانی با تاکید بر همکاری شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر با سازمان نظام دامپزشکی برای مقابله و کنترل جمعیت موش‌ها بیان کرد: پیمانکاران و افرادی که مسئولیت مقابله با موش را برعهده می‌گیرند، نیازمندهای آموزش‌های به‌روز و همچنین دارا بودن سلامت جسمی و روانی هستند که لازم است شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر بر این مسئله اهتمام بیشتری داشته باشد.

وی بر شناسایی کانون‌ها و محورهای قرمز تجمع موش و انجام اقدام جدی در مورد آنها تاکید کرد و یادآور شد: وقتی سفید بالک‌ها به شهر تهران هجوم آوردند، شهرداری در آن دوران ابتدا از خود رفع مسئولیت می‌کرد اما سرانجام، این موضوع و نقش خود را پذیرفت و در همکاری با مؤسسه تحقیقات گیاهپزشکی توانست راهکار علمی و مؤثری برای مقابله با سفید بالک‌ها پیدا کند.

به گفته رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری، مشارکت جامعه علمی و مراکز علمی و دانشگاهی می‌تواند نقش مؤثر و کمک‌کننده‌ای در این مسئله داشته باشند و بهره‌گیری از ظرفیت‌های اجتماعی از جمله جامعه علمی، نهادهای مردم‌نهاد و داوطلبان مردمی مؤثر است.

حسینی میلانی مقابله با افزایش جمیعت موش‌ها را نیازمند سرمایه‌گذاری دانست و عنوان کرد: مقابله با افزایش جمعیت موش‌ها نیازمند هم‌افزایی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر، سازمان مدیریت پسماند و دیگر دستگاه‌های مسئول در حوزه خدمات شهری است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • عبدالله مومن IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  23 4
  فعلا شهرداری مشغول اسم بازی برای خیابانهاست
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  12 6
  مهم نیست مهم اینه که الان خیابانی به اسم بازرگان داریم و شورای شهر سختکوش!!!تهران دنبال عوض کردن اسم چندتا خیابان دیگرهم هست
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  12 14
  درسته موش حیوان موذی ای هست ولی راه مبارزه فقط کشتن موش نیست بنده برای کشتن موشهای انباری مدام چسب موش گذاشتم و چسب موش بسیار عذاب داره برای موشها و هرچی باشه اونها هم جاندارند جالبه ازون زمان دوران بدشانسیهای من رسید منظورم اینه کشتن موشها همیشه باید اخرین راه مبارزه باهاشون باشه و با چسب موش که عذاب میکشند هم نباشه تله های زنده گیر کارایی بیشتری دارند و خدا رو هم خوش میاد البته با رعایت بهداشت هم میشه تعداد موشها رو کاهش داد
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   17 2
   موش موشی کی بودی تو
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   9 4
   مسئله اصلی این است که شهرداری و شورای شهر فعلا دارن اسم فامیل بازی میکنن برای خیابان ها وقت این کارهارو ندارند
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   4 2
   خوب بعد این همه موش زنده گیر شده رو کجا ببرن ؟چی کارشون کنن؟
  • IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   5 4
   در کوه و صحرا رها کنند
  • فرزانه IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
   2 0
   گربه بیارین
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  4 2
  پیشنهاد میکنم به اصلاح طلبها، انواع موشها را شناسایی کنید و اسم انواع موشها را بجای افراد روی خیابانها قرار دهید! باور کنید با مسمی تر از فروغ، ... است. حداقل این موجودات نقشی در تهران و فرهنگش دارند!
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  7 2
  13:27هیچ کس دلش نمی خواد موجود زنده را بکشه ولی وقتی ضرر میرسونند چطوری بگیرمشون بابامن دو تا توری داخل راه اب حمموم گذاشتم میاد برمیداره...این تازه کوچلو وخانگیشه موش های داخل جوب اب یعنی "گرزه"که به اندازه بچه گربه اند گربه را فراری میدن..فقط چسب وگندم سمی علاجشون وگرنه منم خودم ادمیم حتی زنبور میاد هدایتس میکنم بیرون دلم نمیاد حشره کش برنم ..موش ضرر میزنه بی آدب همه چی ازلباس بگیر تا خواربارچوب ولوله پیلکا میخوره !!گربه ها هم بی عرضه شدند...
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   7 1
   تله های زنده گیر هستند که موشها رو زنده گیری میکنند میشه اینترنتی خرید در ضمن من کشتن با چسب موش رو گفتم که بسیار زجر اوره بالاخره اونها هم جاندارند
 • AU ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  4 1
  متاسفانه در همه ی زمینه های مدیریت شهری داریم شبیه به انگلیس می‌شویم.
  • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   9 0
   بدتر از جیبوتی و سومالی هم شدیم
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  9 1
  موش های اسلاحتلب خطرناکتر از این زبون بسته ها هستن
 • علی IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  5 2
  فکر صادرات و درآمد زایی به چین باشید غذای محبوب چینی ها و ترشی مخصوص
 • DE ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  5 1
  فکرکنم این دوتا موش که عکسشون زدین زن وشوهرن چقدر قشنگ پهلو هم نشستند:
 • DE ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  2 1
  چقدر وحشتناک
 • علی IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  4 1
  بلاهای نه گانه فرعونیها دوباره سراغ انسانهای زیانکار خواهد رفت این بلای الهی کمترین تاوان انسانهای گناهکاره.
  • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   1 1
   ساکت شو
 • IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  17 1
  وقتی به سبک غربیهای احمق گربه ها رو عقیم میکنین همین میشه . حتی تو نیویورک موشها معضل بزرگی شدن و این احمقهای حامی پت خودشون تو این امر مقصرن. حرف کودکانشون اینه چرا گربه ها تکثیر بشن و بعد تو خیابونها برای پیدا کردن غذا زجر بکشن!!!!!!!! مثل اینه که تمام هند و آفریقا رو از سکنه خالی کنیم تا بهشون خدمت کرده باشیم!!!!!!! توازن اکوسیستم بهم خورده و این جانور طاعون زا رشد کرده !!!!!!!!!!!
 • IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  2 17
  بله دیگه وقتی یک سری ملت بیکار و آنرمال کارشون غذا دادن سه شیفته و بیشتر به گربه ها باشه ....و گربه ها رو تنبل و ترسو بار بیارن ... و اکوسیستم و بهم می زنند ...نتیجه‌ش میشه این دیگه.....وخدایی نکرده اگر بلایای طبیعی و.. اتفاق بیافته ..اونوقت بشر میشه خوراک همین جانوران !! غلط در غلط ...!!
  • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   12 0
   آهای ادم حیوان آزار نا متعادل !۲۲:۱۶ - مقاله داره میگه موش زیاد شده نه گربه . حتی سواد و درک درست خوندن نداری. پیمغمبر ما هم حیوانات رو دوست داشت توی زبون چی میگی ؟ من با نگهداری سگ و گربه در منزل مخالفم ولی اعتقادم اینه کسی که به پرندگان و حیوانات رحم نمیکنه قطعا انسان نیست
  • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   0 0
   ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴= نمایش یه خنگ کند ذهن که الکی دانشگاه رفته !
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  2 0
  بعضی از کشورهای دنیا موش می خورند پس صادر کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس