کد خبر 1120926
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
متن دومین طرح اصلاح نظارت بر رفتار نمایندگان/تعیین شرایط محرومیت از نمایندگی

دومین طرح نمایندگان مجلس یازدهم برای اصلاح و رفع عیوب قانون نظارت بر رفتار نمایندگان دیروز اعلام وصول شد.

به گزارش مشرق، طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه در مجلس اعلام وصول شد. این طرح دوم این طرح با این عنوان در مجلی یازدهم اعلام وصول شده است تا در نهایت این دو طرح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان را به نحوه کارآمدی اصلاح کنند.

بیشتر بخوانید

طرح تشکیل استان‌های جدید در مجلس +جزئیات


متن طرح اصلاح موادی از قانون نظارت بر رفتار نمایندگان که به امضای ۲۷ نفر از وکلای ملت رسیده است، به شرح زیر است:

عنوان: طرح اصلاح موادی از نظارت بر رفتار نمایندگان مصوب مجلس شورای اسلامی ۱۳۹۱.۱.۱۵

ماده۱  متن زیر جایگزین ماده یک و تبصره های آن می‌گردد:

ماده ۱: به منظور حفظ شان ومنزلت نمایندگان و نظارت منصفانه و عادلانه بر رفتار نمایندگان در ابتدای هر دوره مجلس شورای اسلامی و حداکثر ۳ ماه پس از انتخاب هیت رئیسه، هیئت نظارت که از این پس هیئت نامیده می شود مرکب از افراد زیر برای همان دوره تشکیل می گردد:

الف-رئیس کمیسیون حقوقی مجلس به عنوان رئیس هیئت

ب- یک نفر از قضات دیوانعالی کشور با معرفی رئیس قوه قضائیه به عنوان نائب رئیس

ج - یک نفراز حقوقدانان شورای نگهبان با معرفی دبیرشورا به عنوان دبیر

تبصره ۱ : جلسات هیئت هرماه در مجلس شورای اسلامی تشکیل می شود و با حضور دو سوم اعضاء رسمیت می یابد. غیبت سه جلسه متوالی یا چهار جلسه متناوب تخلف محسوب و موضوع جهت رسیدگی و معرفی فرد جایگزین (ظرف یک هفته) به مرجع معرفی کننده گزارش می شود.

تبصره ۲- هرگاه موضوع رسیدگی در هیئت ، تخلفات رئیس هیئت (رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ) باشد، رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی جایگزین میگردد.

ماده ۲-متن زیر به بند ب ماده ۲ الحاق گردد

از جمله توصیه یا سفارش جهت استفاده اشخاص از تسهیلات ومزایا مانند وام ،انتصاب و ...

ماده ۳ متن زیر جایگزین تبصره ۲ ماده ۲ گردد:

تبصره ۲ - مجلس موظف است سامانه ای جهت دریافت اطلاعات موضوع این قانون توسط هیئت از افراد حقیقی وحقوقی ایجاد نماید این گزارشات محرمانه تلقی و پس از احراز صحت آن با ارائه اسناد و مدارک مربوط قابل رسیدگی در هیئت می باشد این سامانه مانع ارسال گزارشات مراجع ذیربط از طرق دیگر با پیگیری های هیئت نمی باشد.

ماده ۳متن زیر به ماده ۳ الحاق گردد:

نمایندگان مکلفند لیست هدایایی که به هر عنوان وبه هر میزان از افراد حقیقی و حقوقی دریافت می کنند ظرف یک هفته در سامانه ای که توسط مجلس ایجاد میگردد و در اختیار هیئت قرار دارد ثبت نمایند.

ماده ۴-متن زیر به ماده ۴ الحاق گردد:

نمایندگان مکلفند پایان هر اجلاسیه گزارشی در خصوص به کارگیری، انتصاب  و عضویت اقارب نسبی و سببی تا درجه ۲ در هیات مدیره و هیات امنای شرکت ها سازمان ها موسسات و سایر عناوین مشابه را که بعد از نمایندگی وی اتفاق افتاده در سامانه ماده ۳ ثبت نمایند. روسا و مدیران دستگاههای اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری وماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و بخش خصوصی مکلفند اقدامات فوق و مکاتبات نمایندگان را که به غیر از طریق مندرج در تبصره ماده ۴ قید شده ، و لیست هدایایی که به هر میزان و عنوان به نماینده می دهند در سامانه تبصره ۲ ماده ۲ ثبت نمایند. مستنکف از اجرای این حکم به مجازات تعزیری درجه ۶ ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می گردد.

ماده ۵ متن زیر به عنوان تبصره ماده ۴ الحاق گردد:

تبصرہ تمام مکاتبات رسمی نمایندگان باید از طریق سامانه مرکزی دبیرخانه الکترونیکی مجلس و به صورت متمرکز صورت پذیرد.

ماده ۶ متن زیر به عنوان بند خ ماده ۶ الحاق گردد

- محرومیت از ادامه نمایندگی

ماده ۷متن زیر به عنوان تبصره ۲ ماده ۶ الحاق وتبصره ۲ به تبصره ۳ اصلاح می‌گردد

شورای نگهبان مکلف است دلایل رد صلاحیت نمایندگانی که برای انتخابات دوره بعد رد صلاحیت می شوند به هیئت ارسال نماید و هیئت پس از رسیدگی می تواند حکم به محرومیت از ادامه نمایندگی بدهد.

ماده ۷- ماده ۷ حذف گردد

ماده ۸-در ماده ۸ عبارت صنایب رئیس اول مجلس یک نفر از فقهای شورای نگهبان با معرفی دبیر شورا ویکنفر از قضات دیوانعالی کشور با معرفی رئیس قوه قضائیه جایگزین عبارت اعضای هیئت رئیسه وروسای کمیسیون های دائمی مجلس می گردد

ماده ۹ متن زیر به عنوان تبصره ماده ۸ الحاق می گردد

تبصره - مرجع تجدید نظر از حکم موضوع بند خ و تبصره ماده ۶ مجلس شورای اسلامی می باشد.

ماده ۱۰-درماده ۱۱ عبارت واصلاحات والحاقات بعدی بعد از عبارت مصوب ۱۳۷۳.۱۰.۱۱ اضافه گردد.

اسامی امضا کنندگان:

ابوالفضل ابوترابی - علی بابائی کارنامی - احمدحسین فلاحی - محمدرضا رضائی کوچی - علیرضا سلیمی - مصطفی طاهری - محمد صالح جوکار - ابراهیم رضائی ۔ فاطمه محمدبیگی - حسین امامی راد - مالک شریعتی نیاسر - جعفر قادری ۔ ذبیح الله اعظمی ساردوئی - صدیف بدری - علی خضریان - حسینعلی حاجی دلیگانی - علی اصغر عنابستانی - رضا حاجی پور - سیدعلی یزدی خواه - علی اکبر کریمی - سید ناصر موسوی لارگانی - حسن نوروزی - سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی- حسین میرزائی ۔ رجب رحمانی - محمدتقی نقدعلی - روح اله نجابت

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس