کد خبر 1120834
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
بورس نمایه

آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه به سهامداران غیر حرفه‌ای پیشنهاد داد که در شرایط کنونی بازار به منظور پایین آوردن میانگین قیمت خرید، از خرید سهام خودداری کرده و بر منابع پس انداز خود تکیه کنند.

به گزارش سرویس بورس مشرق، برای نرخ ارز انتظاری در بازار بورس دو عدد را عنوان کردند برخی از فعالان بازار می‌گویند که بازار سرمایه انتظار دلار ۳۰ هزار تومان را دارد و برخی دیگر ۴۰ هزار تومان را مطرح کردند. اما سوال این است که انتظار نرخ تورمی در بازار سرمایه چگونه شکل می‌گیرد؟ آیا اصول یا شاخصی برای تعیین این نرخ وجود دارد؟ پاسخ‌های در مورد این سوالات داده شده که بیشتر برگرفته از جو روانی بازار است یعنی آنچه در مورد نرخ دلار در بورس مطرح می‌شود حاصل یک جو روانی در این بازار می‌باشد که شاید دلیل آن دادن امید به سهامداران بتوان توصیف کرد.

بیشتر بخوانید:

بازی ریسکی با ریسک بورس

این اختلاف نظر بین نرخ دلار انتظاری در بورس می‌تواند گویایی بی قائده مند بودن تعیین این نرخ باشد. به هر حال ایجاد چنین فضای در بورس شاید برای حفظ سرمایه‌گذاران مفید باشد اما اگر همین انتظار وارد بازارهای موازی بشود، سبب افزایش افسارگسیخته نرخ دلار در آن بازارها خواهد شد.

شش ماهه دوم سال انتظار رشد نامعقول از بازار نداشته باشید

آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه می‌گوید افراد از لحاظ ذهنی به دنبال نرخی دلاری می‌روند که روند افزایشی داشته باشد، بنابراین آن چیزی حس می‌شود بیش از واقعیت امر است.

دکتر فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه در مورد نوسانات اخیر بازار و همچنین استراتژی پیشنهادی به سهامداران خرد گفت: بازار به صورت ذاتی نوسانات خود را دارد و بنده از اظهار نظرهای منفی همکاران خود در رابطه بازار در این شرایط تعجب می‌کنم، در صورتی که حداقل می‌توانیم به بازده ۲۹۰درصد بازار از ابتدا سال تا پایان تیرماه توجه  داشته باشیم، در حال حاضر  بعد از این میزان بازدهی بالاخره بخشی از آن به صورت سینوسی  اصلاح می‌شود و آن گونه که حجم معاملات و روند آن نشان می‌دهد بازار با سرعت آرام به نقطه‌ای نزدیک می‌گردد که خریدار واقعی وارد بازار می‌شود که ممکن است بخشی از آن ناشی از حمایت از پرتفوی شخص حقیقی و حقوقی صورت گرفته باشد.

آقابزرگی اضافه کرد: بازار به سمت نقطه‌ای اشخاص حقیقی و حقوقی به نیت سرمایه گذاری  مجدد، بدون در نظر گرفتن حمایت از آن در حال حرکت است که این یک روند طبیعی در بازار می‌باشد.

وی روند بازار در شش ماهه دوم سال را این گونه عنوان کرد: در شش ماه دوم سال ۹۹ با قاطعیت می‌توان گفت که به هیچ عنوان با فرض ثبات بودن شرایط حال حاضر، بازدهی در حد چهار ماه ابتدای سال نخواهد داشت و عمده‌ترین عامل در پیشبرد بازار در شش ماهه دوم انتظارات تورمی و نرخ ارز است.

این کارشناس افزود:  عمدتا شاخص و قیمت‌های سهم‌ها برگرفته از قیمت ارز است در حقیقت وقتی دارایی شرکت‌ها را با نرخ ارز مقایسه می‌کنند، اعداد و ارقامی را  نشان می‌دهد که قابل تامل است اما روند عمومی سالیان پیش بورس نشان می‌دهد که در روند مثبت بودن بازار خیلی پیش واکنش ایجاد می‌شود یا به بیان عامیانه همه مسائل پیشخور می‌شود یعنی اینکه بیش از اندازه افزایش نرخ ارز را در محاسبات دخالت دادیم و بازار بیش از حد به افزایش نرخ ارز واکنش نشان داد و تا حدودی می‌توان گفت حتی اگر تغییرات مثبتی در نرخ ارز داشته باشیم، آن عامل محرک اصلی نرخ ارز قبلا دیده شده است.

آقابزرگی در مورد انتظارات تورمی و تاثیرات آن در ادامه روند بازار در شش ماهه دوم سال گفت: انتظارات تورمی که بخشی که ناشی از نرخ ارز  و بخش مهم‌تر آن پرهیز از نگهداری وجه نقد است، کما اینکه این تجربه در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۹ نشان داد، هر کسی وجه نقد از ابتدای سال تا این لحظه نگه داشته کم بازده‌ترین سود را به دست آورده است. همچنین کسانی که با اتکا به نگهداری وجه نقد پس انداز کردند فرصت سرمایه گذاری را از دست دادند.

وی در مورد نرخ ارز انتظاری در بازار بورس گفت: گمانه زنی‌هایی در این مورد زده می‌شود اما می‌توانم رفرنس آن را به بورس کالا معطوف کنم البته نه اینکه بورس کالا باعث این انتظار شده باشد. آن نرخی که در بورس کالا مقیاس اندازه گیر و ارزیابی محصولات می‌باشد درحال حاضر نزدیک به ۳۰ هزار تومان است و این موضوع نشان می‌دهد که یک خلائی بین نرخ ارز در بازار آزاد و آن اعداد و ارقامی که در محاسبات نرخ ارز صورت می‌گیرد وجود دارد در نتیجه خود به خود این حس را در اشخاص به وجود می‌آورد که  به آنچه در حال حاضر مشاهده می‌کنند اتکا نمی‌کنند پس به صورت ناخودآگاه از لحاظ ذهنی این حس ایجاد می‌شود که به طرف موقعیتی در حال حرکت هستند که کما کان نرخ ارز به همان شکل حالت افزایشی دارد بنابراین آنچه را که می‌بیند بیش از آن چیزیست که واقعیت دارد.

این کارشناس استراتژی پیشنهادی خود را این گونه عنوان کرد: را بهترین واکنش و رویکرد می‌تواند تمکین کردن به ذات بازار و قبولی زمان اصلاح قیمت‌ها و عدم جلوگیری از شکل گرفتن وضعیت طبیعی بازار است به همین منظور خیلی از همکاران توصیه این است که سهامداران نه چیزی بخرند و نه بفروشند در صورتی که این افراد از یک ماه پیش اراده‌ای در فروش مقطعی از بازار داشتند تا نسبت به حال حاضر حداقل ۳۰ الی ۴۰درصد جلو بودند یعنی یا از ضررشان کمتر می‌شد یا به نوعی سود می‌کردند.

در حال حاضر به غیر حرفه‌ای‌ها پیشنهاد می‌کنم بیشتر به منابع پس اندازشان اتکا کنند و سعی نکنند خرید مضاعف یا مجدد با هدف  پایین آوردن میانگین قیمت خرید  داشته باشند  این تاکتیک مختص اشخاص حرفه‌ای است که مرتبا بازار را زیر نظر دارند آن‌ها ممکن هست با قبولی ریسک این کار را انجام بدهد. معمولا نتیجه خوشایندی در فضای پر نوسان بازار برای کسانی که بخواهد با خرید بیشتر میانگین قیمت خرید را پایین بیاورد ندارد. همچنین توصیه من این است که دیدگاه خود را از میان مدت به بلند مدت تغییر بدهند که به نظرم چاره‌ای نیست چرا که در شرایطی قرار داریم که ممکن است ادامه همین روند به مرور زمان اصلاحات را بیشتر کند اما این تحمل را باید داشته باشند و خود را عادت دهند.

این کارشناس با بیان اینکه غیر حرفه‌ای ها در بازار بورس متضرر اول هستند، ادامه داد: هدف سرمایه‌گذاری باید بین  دو تا ۵ سال باشد تا در بازار ضرر نکنند. ما فراز و نشیب‌های زیاد داشتیم ولی چون ساختار اقتصادی ما تورمی است در نتیجه  ۲ تا ۵ سال دیگر متوجه می‌شوند اگر کاری نمی‌کردند سودهای بیشتر نصیبشان می‌شد.

منبع: سایت خبری بازار

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • امیر IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  0 0
  رشد تو سرت بخور پولمون به باد رفت
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  1 0
  نان به نرخ روز خور که می گویند یعنی همسان ایشان. تا دیروز که هزار چیز دیگر می گفتید! چه شد به یکباره به بلند مدت پنج ساله رسیدید!؟؟
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  0 0
  لُب کلامش اینه : دلار رو ببریم بالای 40 هزار تا بورس عزیز جون سر پا بمونه !!! حالا اینکار چه جهنم تورمی تو اقتصاد و معیشت مردم ایجاد میکنه به درک و فدای یک تار موی بورس
 • ناشناس IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  0 0
  طبق گفته ایشون، یعنی سهام داران دیگه بی خیال پول و سهام شون بشن و برن دنبال کار و زندگی شون، بعد از دو سال یه سری به بورس بزنن، اگه هنوز سر به سر نشدن، ۵ سال بعد بیان سراغ سهم شون، اون موقع اگه زنده موندن سود میکنن۰
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  0 0
  دولت مردم را تشویق میکند سرمایه بیا و ازان طرف دیوارراسوارخ کرده و سرمایه مردم راخالی می کنند و بعد می گویند برویددوسال دیگربیایدهمان پول مان را مثل قدیم زیربالش می گذاشتندو می خوابیدندحال بایدهمین کار را کردخدمت به دولت یعنی بدبختی و بیچاره گی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس