تحریم

یک مقام بلندپایه در دولت آمریکا اعلام کرد که واشنگتن بیش از ۲۴ فرد و نهاد مرتبط با برنامه های تسلیحاتی ایران را تحریم می کند.

به گزارش مشرق، در پی تلاشهای نافرجام واشنگتن برای اعمال مجدد تحریمهای سازمان ملل علیه ایران به رغم مخالفت متحدان آن، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا اعلام کرد که واشنگتن روز دوشنبه بیش از ۲۴ فرد و نهاد را به دلیل ارتباط با برنامه های تسلیحات متعارف، هسته ای و موشکی ایران تحریم خواهد کرد.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، در گفتگو با رویترز مدعی شد که «ایران تا پایان سال میلادی جاری می تواند به اندازه کافی مواد شکاف پذیر برای [ساخت] یک سلاح هسته ای بدست آورد و اینکه تهران همکاری خود با کره شمالی را در حوزه موشک دوربرد از سرگرفته است». این مقام آمریکایی هیچگونه شواهد مستدلی برای این ادعاهای خود ارائه نکرد.

گفتنی است که وضع این تحریمهای جدید در راستای تقلای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای محدودسازی نفوذ منطقه ای ایران است که درست یک هفته پس از امضای توافق سازش میان امارات متحده عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی در کاخ سفید صورت می گیرد.

اما این تحریمهای جدید واشنگتن علیه ایران به منزله زنگ هشداری به متحدان اروپایی این کشور، چین و روسیه خواهد بود؛ چرا که به رغم تمایل آنها به نادیده گرفتن اقدامات آمریکا در جهت حفظ تحریمهای سازمان ملل علیه ایران، شرکتهای مستقر در خاک این کشورها از نقض این تحریمها متحمل زیان می شوند.

بخش مهم این اقدام آمریکا یک فرمان اجرایی است که افراد و نهادهای خریدار یا فروشنده تسلیحات متعارف به ایران را هدف قرار می دهد.

در واقع اقدامات تنبیهی روز دوشنبه واشنگتن علیه ایران تازه ترین نمونه از سلسله تلاشهای آمریکا برای جلوگیری از برنامه هسته ای ایران است؛ برنامه ای که رژیم صهیونیستی، متحد آمریکا در منطقه آن را تهدیدی وجودی علیه خود قلمداد می کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس