عبدالامیر تعیبان

عضو پارلمان عراق درباره تلاش مجدد عربستان سعودی و امارات برای بازگرداندن بی ثباتی و هرج و مرج به استان‌های جنوبی عراق هشدار داد.

به گزارش مشرق، «عبدالامیر تعیبان» عضو فراکسیون الصادقون در پارلمان عراق گفت که پول شیخ نشین‌هایی نظیر عربستان سعودی و امارات همچنان امنیت شهر الناصریه و استان‌های جنوبی عراق را تهدید می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

سفیر آمریکا: به دنبال حضور دائم در عراق نیستیم

این عضو پارلمان عراق ربوده شدن یک فعال مدنی دیگر در شهر الناصریه و اغتشاشاتی که در پی آن به وجود آمد در راستای تلاش برای به هرج و مرج کشیدن اوضاع استان ذی قار خواند و گفت: پول‌های عربستان سعودی و امارات همچنان امنیت الناصریه و استان‌های جنوبی را به خطر انداخته است.

بیشتر بخوانید:

انهدام تجهیزات آپاچی‌های آمریکایی در تله انفجاری

وی افزود: ذی قار طی روزهای گذشته شاهد یک وضعیت ثبات و آرامش و باز شدن راه‌ها و پل‌های مسدود شده بود، اما برخی نمی‌خواهند که این شهر آرام بگیرد .

تعیبان از بزرگان عشایر و تظاهرات‌کنندگان مسالمت جو و نیروهای امنیتی خواست به منظور اعمال حاکمیت قانون و بیرون راندن خرابکاران، نفوذی‌ها و باندهای تبهکار و تروریست با یکدیگر همکاری کنند.

شهر بصره  در جنوب عراق هم قریب به یک ماه پیش در اعتراض به ترور چند فعال اجتماعی در این شهر شاهد ناآرامی‌های گسترده شده بود  و معترضان چند ساختمان و مرکز دولتی را به آتش کشیدند. شخصیت‌های متعدد عراقی هم آن زمان درباره مداخله عناصر اطلاعاتی چند کشور عربی برای متشنج کردن اوضاع استان ذی‌قار، به دولت و نهادهای امنیتی و تظاهرات‌کنندگان مسالمت جو هشدار دادند.

به گفته آنها، نقش برخی از کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی و امارات برای ضربه زدن به روند سیاسی جدید در عراق چیز تازه‌ای نیست و از سال ۲۰۰۳ این روند وجود داشته است چرا که این دو کشور ترس از آن دارند که پس از تبدیل عراق به یک کشور دموکراتیک، رژیم‌های خاندانی این کشورها نیز نابود شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس