مهدی صادقی نیارکی

​​​​​​​ مهدی صادقی نیارکی، معاون وزارت صمت طرح خروج فولاد از بورس را مایه تعجب توصیف کرد و خبر داد: در حال بازبینی سهمیه بندی‌های سامانه بهین یاب براساس صورت‌های مالی حسابرسی شده خریداران هستیم.

به گزارش سرویس بورس مشرق، مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صمت در گفت وگو با رادیو پیام گفت: در شرایطی که ما طی دو سال گذشته با همکاری نهادهای مختلف از جمله بورس و بررسی آمارهای خرید محصولات فولادی از بورس کالا و میزان تولیدات آنها به نتایج و دستاوردهای خوبی رسیده ایم، طرح خروج فولاد از بورس کالا برای ما جای تعجب دارد.

بیشتر بخوانید:

تلاش دولت برای خروج فولاد از بورس کالا


وی با تاکید بر لزوم عرضه تمام محصولات فولادی در بورس کالا و انتقال کل تقاضا به این بازار گفت: طی دو سال گذشته بررسی‌های زیادی در خصوص آمار میزان خرید محصولات فولادی از بورس صورت گرفته و میزان تولید واحدهای فولادی نیز از سامانه بهین یاب دریافت کردیم. براساس این آمار ۶۳ واحد صنعتی ۷۰ درصد محصولات فولاد مبارکه را خریداری کرده اند. حالا که ما به کمک این آمار به دستاوردهای خوبی رسیده ایم و خیلی چیزها را متوجه شده ایم، اینکه می‌گویند فولاد از بورس خارج شود برای ما محل تعجب است.

وی تاکید کرد: ماهیت بورس این است که کالایی که در آن عرضه می‌شود، مشمول قیمت گذاری نمی‌شود و براساس مکانیسم قیمت‌های جهانی فروخته می‌شود. به همین دلیل باید کل عرضه محصول در برابر تقاضا قرار گیرد تا بازار به تعادل برسد؛ از این رو نمی‌توان تنها با عرضه بخشی از محصولات در بورس در مقابل تقاضای زیاد خریداران، یک محصول را کشف قیمت کنیم. ضمن اینکه در این شرایط برخی فولادسازان بخش اندکی از محصولات خود را به قیمت جهانی در بورس می‌فروشند و مابقی محصولات خود را در بازار خارج از بورس عرضه می‌کنند که ما در حال اصلاح این موضوع هستیم و مطمئن باشید که این شرایط ساماندهی می‌شود.

به گفته صادقی نیارکی، حتماً باید تمام محصولات فولادی و نه بخشی از آن، از طریق بورس عرضه شده و کل تقاضا نیز به بورس انتقال یابد. ضمن اینکه ما در حال بازبینی سهمیه‌بندی‌های سامانه بهین یاب براساس صورت‌های مالی حسابرسی شده خریداران هستیم.

وی تاکید کرد: تأمین مواد اولیه فولاد باید حتماً ذیل سامانه بهین یاب و بر اساس سهمیه‌هایی که مستند بر صورت‌های مالی حسابرسی شده است؛ انجام شود و همچنان که کل تقاضا باید از طریق بورس باشد، همه تولیدکنندگان فولاد نیز مکلف هستند تمام عرضه خود را از طریق بورس انجام دهند.

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: کسانی که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور در بورس عرضه را انجام ندهند، ورق گرم برای تبدیل به ورق سرد به آنها تحویل نخواهد شد و واحدهایی که ورق گرم خود را به بورس عرضه نکنند، به آنها نیز اسلب تعلق نخواهد گرفت.

وی افزود: اطلاعات مربوط به روند عرضه به شکل مچینگ از خود شرکت فولاد مبارکه دریافت شده و همکاری خوبی هم از طرف این شرکت در روند عرضه و تقاضا وجود داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  34 7
  مایه تعجب است که معاون وزیر تعجب میکند چون باوجود فولاد در بورس فشار عظیمی بر مردم وارد میشود که آقایان زجر نکشیده نمیدانم اصلا در ک نمیکنن در صورت خروج وقیمتگذارژ آهن آهن بدون تغییر یا کم نوسان میشود
  • IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
   11 1
   به برکت مجلس جهادی بورس با سر خورد زمین سرمایه ملت دود شد رفت هوا
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  36 4
  وزارت صمت یکی از سردمداران تورم و گرونیه . ناراحتی چرا فولاد تو بورس باقی نموند تا قیمتش بشه ده برابر فعلی ؟ ای مرده شور اون بورسی رو ببرن که باعث و بانی این تورمه
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  8 5
  من در بورس کالا هستم مافیاهای بسیار مخوف در سه کالای آلومینیوم فولاد و پتروشیمی وجود دارد که لازم است وزارت اطلاعات ورود کتد
  • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
   3 8
   وزارت اطلاعات؟ کدوم وزارت؟ مثه اینکه این وزارت اطلاعات دولت هستا!
  • IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
   16 1
   22:42 تو خوبی افراطی
  • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
   19 0
   حرامخور ها آهن ها را انبار کردند ازبورس خارج میکنند مفتخورها بقمیت گزاف میفروشند ودوباره ببورس برمیگردانند تا حرامخورها خریدکنند وانبار کنند برای نوبت بعدی واین مصاحبه ومعاونت بازیچه اقوام وهم حزبی های دولتند
 • چنگیز IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  7 1
  جایی که قمیت نهایی رو دلال تعیین میکند و سود دالالی 10 برابر سود کارخانه است چرا باید در بورس باشد . واگر اینطوریه چرا خودرو در بورس فروخته نمیشه جایی خودرو ساز نمیتونه 19 درصد سود خالص از محصول بگیره دلال 100 درصد قیمت کارخانه رو سود میکند ودر هیجیک از ناملایملات و مسولیتهای تولید شریک نیست زیان را سهامداران تحمل میکنند و سود خیلی خیلی کلان رو دلال . حالا شمااز جی تعجب میکنید.
 • فری IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  5 2
  دلال ها را حذف کنید دلالی که چند برابر قیمت سود میکند احتکار میکند و هیچکس جلودارش نیست واقعا باید تاسف خورد از این بی عدالتی و دزدی از جیب مردم دست از همه جا کوتاه
 • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  9 2
  شاخص کل فقط با فولاد و فملی و چند بانک رباخوار بالا میرود. حدود 500 نماد دیگر چه سود کنند چه نکنند در مسیر شاخص هم وزن فقط ریزش میکنند. این رویه خوب نیست . بهتره سازمان بورس اسمش بشود سازمان فولاد و فملی و چند بانک با سیستم ربوی. بقیه هم بروند در بازار ازاد دلالی
 • مهدی IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  7 0
  این آقا تجربه ی کافی ندارد ،یا از قیمت ها بی خبر است ،یا نفع شخصی میبرد
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  5 0
  بورس کالا برای فولاد که بنده تجربه ۲۵ ساله در بازار آهن آلات دارم مهملی برای تورم افسار گسیخته آهن آلات است تقریبا این سناریوی وحشتناک از سال ۸۲ کلید خورد و باعث شد دلالهائی جدید وارد این عرصه شوند و گرانیهای کاذبی که گاها با زد و بند عرضه کننده فولاد و کارگزاریها باعث گرانیهای بی علت شد با خروج فولاد از بورس امید به بهتر شدن نسبی اوضاع متصور است و ضمنا کارخانه ها و کارگاههای تولیدی قادر به تهیه مستقیم از کارخانه خواهند بود البته مجدد عرض میکنم اوضاع نسبتا سر و سامان خواهد گرفت
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  0 1
  شاخص کل باید بر اساس کل نمادها تغییر کند نه کلا 10 نماد درشت و بانک. فردا اگر فولاد مثبت 5 بخوره شاخص 2 درصد رشد میکند هر چند 499 نماد دیگر منفی 5 باشند.
  • da IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
   0 0
   داداش میانگین وزنی برای همین کاره هنوز از بورس چیزی نمیدونی کامنت نزار عزیزم
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  19 0
  ناموسانکنیدکل زندگیمونودادیم فولادوذوب آهن .زندگیمون رو نابود نکنید
 • عبدالله IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  11 0
  تلاش دولت برای خروج فولاد از بورس کالا!!!!؟؟؟ ......فعلا که چه در بورس یا در غیر بورس اهن الات پدر مردم را در اورده و........!
 • راستین IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  0 0
  معلوم نیست تو این دولت چه خبر ؟هر کی یه چیزی میگه یکی میگه میریم یکه میگه نریم ما هم موندیم این وسط هر دقیقه قیمتها میرند بالا.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس