کد خبر 1118977
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲
نوید افکاری نمایه

روابط عمومی دادگستری استان فارس در پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه؛ متن اطلاعیه روابط عمومی دادگستری استان فارس درباره نحوه اجرای حکم نوید افکاری به این شرح است:

با توجه به مطالب خلاف واقعِ منتشر شده طی روزهای اخیر که یا حکایت از عدم اطلاع انتشاردهندگان ازجزئیات حقوقی پرونده مرحوم نوید افکاری دارد یا نشانگر برخی غرض ورزی‌های سیاسی است، ضرورتا و جهت تنویر افکار هموطنان عزیز توضیحاتی ارائه می‌شود.


پرونده آقای نوید افکاری در چندین مرجع صالح قضایی و با بررسی قضات متعدد مورد بررسی قرار گرفته و جلسات دادگاه با حضور وکیل و به صورت علنی در دادگاه کیفری تشکیل شده و رای صادره نیز در دیوانعالی کشور مورد بررسی مجدد قرار گرفته و پس از طی این مراحل قضایی، برای تمامی قضات بررسی کننده ارتکاب جرم از ناحیه محکوم به اثبات رسیده و بر همین اساس آقای نوید افکاری به قصاص محکوم شده است.


ادله قضات برای رای در این پرونده متعدد بوده و علم محکمه با دلایل متنوع و متعدد حاصل شده است، از اقرارهای صریح در مراحل مختلف پرونده گرفته تا بررسی‌های فنی مخابراتی و شواهد شهود و...، به فرض محال اگر در مورد هر یک از این ادله نقصی صورت گیرد که در مورد این پرونده چنین نیست حکم صادر شده به دلیل تنوع ادله از لحاظ حقوقی زیر سوال نمی‌رود.

بیشتر بخوانید

چرا قصاص نوید افکاری بزرگنمایی شد؟


شبهه‌ی بروز خطای فاحش در تمامی این مراحل از بازجویی و دادرسی گرفته تا صدور حکم و بررسی مجدد پرونده در دیوان عالی کشور امری نزدیک به محال بوده و ارائه پیشنهاد بررسی پرونده از ناحیه «هیات حقوقی بی طرف» پیشنهادی غیر حقوقی است که در هیچ نظام قانونی و حقوقی جایگاهی ندارد.


علاوه بر آن برخی در خصوص این پرونده به جای عنوان قصاص که حق الناس و حق شخصی اولیای دم است از واژه و اصطلاح اعدام استفاده کردند که از لحاظ حقوقی کاملا اشتباه است، مرحوم افکاری به دلیل قتل نفس و بنا به درخواست و خواسته شاکیان خصوصی پرونده که ۶ نفر از بستگان مقتول بودند به قصاص محکوم شده و این حکم نیز اجرا گردیده است.


قبلا نیز اعلام شده فرآیند رسیدگی به این پرونده، از تاریخ وقوع قتل و دستگیری متهم تا صدور حکم قطعی دو سال طول کشیده و در این مدت مراجع قضایی مختلف روی پرونده بررسی کارشناسی دقیق انجام داده اند و در هریک از این مراحل نیز همانند بسیاری از پرونده‌های دیگر امکان جلب رضایت و گذشت اولیای دم وجود داشته که ظاهرا در این مورد متاسفانه از ناحیه خانواده قاتل اقدامی انجام نشده یا موفق به جلب رضایت نشده و اولیای دم مکررا در مراجعه به مراجع قضایی استان اصرار به قصاص و اجرای آن کرده اند.


این درحالی است که در برخی پرونده‌های قصاص در همان ماه‌های ابتدایی، گذشت خانواده مقتول حاصل شده و در این پرونده هم زمان برای جلب رضایت اولیای دم به اندازه کافی وجود داشته است.


در مورد شبهات طرح شده پیرامون وکالت در این پرونده نیز تصریح میشود آقای افکاری، در این پرونده و از همان مرحله دادسرا دارای وکیل تعیینی (انتخابی توسط متهم) بوده است.
در مورد نظریه پزشکی قانونی طرح برخی ادعاهای مبهم و کلی خدشه‌ای به رسیدگی‌های پزشکی صورت گرفته وارد نمی‌کند، مرحوم افکاری در نوبت اول و در حضور وکیل تعیینی خود حاضر نمی‌شود به پزشکی قانونی مراجعه کند و این مسئله را در حضور وکیلی که خودش برای رسیدگی به پرونده تعیین کرده مکتوب کرده و امضا و اثر انگشت زده است، طی هفته گذشته نیز توسط هیاتی ۳ نفره از پزشکی قانونی و در حضور رییس کل دادگستری استان از نامبرده معاینه به عمل آمده و نتیجه رسمی آن مبنی بر «مشاهده نشدن هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و ...» قبلا در رسانه‌ها منتشر شده است.


در مورد شرایط اجرای حکم، تاکید میشود آیین نامه اجرای احکام از جمله حکم قصاص مصوب رئیس قوه قضاییه شرایطی را در نظر گرفته که بدون آن شرایط، اجرای حکم قصاص منتفی است و در این مورد خاص نیز شرایط انجام حکم بر اساس فصل دوم (مواد ۳۲ تا ۳۵) آیین نامه اجرای احکام عینا رعایت گردیده است.


بر اساس قانون قاضی اجرای احکام پیش از اجرای حکم باید موضوع را به محکوم اطلاع دهد تا وی اگر میخواهد کسی را ببیند یا با فردی تماس بگیرد اعلام کند که این مهم از سوی قاضی اجرای احکام صورت پذیرفته است.


به مرحوم افکاری اعلام می‌شود قبل از اجرای حکم خواستار ملاقات حضوری است یا تماس تلفنی که وی اعلام می‌کند صرفا تقاضای تماس تلفنی با خانواده را دارد و برای این موضوع شماره موبایلی را اعلام و با خانواده خود صحبت می‌کند.


اتفاق مورد اشاره صورت جلسه شده و مرحوم افکاری نیز آن را امضا کرده و اثر انگشت زده است. ضمن آنکه علاوه بر آقای افکاری شش نفر از مقام‌های زندان نیز پای صورت جلسه را امضا کرده‌اند و تمامی مراحل قانونی قبل از اجرای حکم به صورت دقیق و با نظارت ویژه قاضی اجرای احکام به مرحله اجرا در آمده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 23
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  12 5
  راهنمای کاربردی برای قاتلین، متجاوزان و تروریستها: قبل از قتل: 1.باشگاه بدنسازی بروید و عضله ها را خوب پرورش دهید، اگر توانستید در یک باشگاه کشتی ثبت نام کنید. 2.قبل از اقدام به قتل، تجاوز، ترور حتما و حتما در یک راهپیمایی و اعتراض و تجمع و صف و گردهمایی و یا هر چیز دیگری که ممکن است شرکت کنید و حتما به یک چیز اعتراض کنید ( تبصره: مهم نیست چه باشد فقط معترض! باشید) 3.حتما در زمان قبل از قتل یک عکس فتوژنیک! و در صورت امکان شیک/عاشقانه و یا لخت طوریکه عضله های ساخته شده در مرحله یک در آن نممودار باشد بگیرید و به مادر/برادر/خواهر/پدر/خاله/تاجزاده!/محمودیان!!!/یا انجمن دانشجویان متحد!!!! بسپارید. 4.خیلی ریلکس قتل را به هر نحوی که دوست دارید سلاخی/زیرگرفتن با اتوبوس/کلاشینکوف و ... انجام دهید. 5.در بازجویی بعد از اعتراف و بازسازی صحنه جرم، ابتدا اظهار کنید شکنجه شدید (اگر جرات خش انداختن به خودتان را نداشتید از رفتن به پزشکی قانونی امتناع کنید) و بعد ادعا کنید باز هم شکنجه شدید (کنتور ندارد خوشبختانه) و اگر پرسیدند شکنجه شدی فقط قتل را بر عهده میگرفتی، چرا مثل بلبل صحنه را تعریف کردی و بازسازی و یا حتی به ده ها فقره سوء قصد به برادر و خواهر و مادر و بسیجی و ... هم اعتراف کردی ادعا کنید شکنجش خیلی ناجور بود!! 6.در انتها کلا زیر همه چی بزنید و بگویید تا وقتی فیلم لحظه قتل نباشد و ده ها مدرک و سند دیگر هم بیاورید و حتی اعتراف و بازسازی صحنه و شاهد و آلت قتاله و .. من قاتل نیستم اگر راست میگید ثابت کنید. (تبصره: من بعد تمام متجاوزین و قاتلین و تروریستها با خیال راحت فقط فیلم صحنه قتل ان هم رو به دوربین و فول اچ دی اگر بود قتل را میتوانند بپذیرند هرچند در ان مورد هم ادعای دیپ فیک در دسترس هست) 7.در این مرحله اگر قانون زیر بار نرفت عکس فوتوژنیک مرحله 3 را به طریقی به منوتو و تاجزاده و ترانه علیدوستی برسانید و ادعا کنید من یک فرزند/برادر/ورزشکار/هنرمند/دانشجو/کارمند/کارگر/معلم/ و نهایتا اگر هیچکدام نبودید آدم هستم و حق من قصاص نیست. 8.باقی کار را به خواهر مریم (رجوی)، مصی جون و حامد بهداد و ترانه و مهناز و رفقا بسپارید، حتما به دست ترامپ و پمپئو خواهند رسانید مطلب را. 9.نهایتا نگران نباشید، اگر اعدام شدید به هیمن راحتی از یک اراذل اوباش قاتل شما را تبدیل کردیم به یک قهرمان.
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  3 2
  کار احمقانه قوه قضاییه اینه که اصلا پیش بینی بازیهای رسانه ای آمریکاییها و اصلاح طلبان خودفروخته رو نمیکنه .درستش این بود که این خبر اینطوری اطلاع رسانی می شد : مردم ایران قاتل مرحوم ترکمان قصاص شد .بعد تمام تصاویر مربوط به مرحوم ترکمان و مصاحبه با فرزندانش و همسرش پخش می شد .قاتل رو اول اعدام میکردند و بعد اطلاع رسانی درباره اجرای حکم .طوری که فرصتی برای موج راه انداختن به اصلاح طلبان خائن رو نمیدادند..من تا این لحظه هنوز حتی یک تصویر از مرحوم ترکمان ندیدم در حالیکه اینترنت پر شده از تصاویر نوید افکاری قاتل . وقتی رسانه رو نمیشناسید چه میشه گفت ؟؟
  • افتخار AU ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
   1 0
   احسنت - شناخت کافی نداشتن دستکاه قضا از کاربرد شبکه های اجتماعی و عدم اطلاع رسانی به موقع و عدم پیش بینی نیات معاندین همیشه مشکل ساز بوده است.
  • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
   0 0
   چشم تو خیلی تخیلاتت تو سرپوش گذاشتن خوبه
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  6 3
  به درک که داشت ملاقات یا نداشت چندین نفر رو از ملاقات عزیزشوم محروم کرده. باز سرپیتی های فتنه و خبر باف نگران این جانی هستند؟؟؟
 • من SY ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  2 1
  چرا اسامی و امضای مسیولین زندانها را گذاشتین ؟ از باب امنیتی مشکل داره
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  2 0
  اطلاع رسانی قوه قضائیه خیلی ضعیفه
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  0 0
  فتنه گران 88 برای این بنده خدا دارند نوحه سرائی میکنند .
 • --- IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  2 0
  اگر دین ندارید آزاده باشید.
 • وطن پرست DE ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  1 1
  ای کاش غربزده ها فقط یکبار برای فقط یکی از ادعاهاشون تا این سطح پاسخگو بودند و مدرک ارایه می کردند. دست قوه قضاییه درد نکنه چرا که اگه این قاتلین در جامعه رها بشند فردا به خود سلبریتی ها تجاوز می کردند.
 • M IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  1 0
  يک قاتل و خلافکار کمتر بهتر شهر پرشده از خلافکارا و قاتلا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس