کد خبر 1118623
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
رونمایی طرح جدید مجلس برای تحول بازار و صنعت خودرو / فروش خودرو صفر فقط در بورس کالا؛ قیمت‌ها کاهشی می‌شود

روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در نشست بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک، خبر از ارجاع این طرح به صحن علنی مجلس داد.

به گزارش مشرق، روز گذشته نشستی با حضور روح‌الله ایزدخواه نماینده مجلس و عضو کمیسیون صنایع و معادن، پژوهشگران و منتقدین صنعت خودرو در اندیشکده سیاستگذاری امیرکبیر برگزار شد. در این جلسه، طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک مورد بررسی قرار گرفت و ایزدخواه از مزیت‌های این طرح سخن گفت.

وی در این نشست با خاطرنشان کردن اوضاع نابسامان فروش خودرو، گفت: درحال حاضر کشور ظرفیت تولید خودرو را دارد اما به دلیل توزیع غیرشفاف این محصول، بازار فروش خودرو دچار آسیب‌های فراوان شده ‌است. وقتی خودرو که یک کالای مصرفی‌ است، به کالایی سرمایه‌ای تبدیل گردد، بازار به هم ریخته و آشفته می‌گردد.

ایزدخواه افزود: بر این اساس، طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک، با همکاری اندیشکده‌ها و منتقدین، در مجلس آماده شده است و بعد از اعلام وصول در حال حاضر در کمیسیون صنایع و معادن در حال بررسی است.

بیشتر بخوانید

سایه سنگین صنایع بالادستی داخلی در افزایش کاذب قیمت خودروها +فیلم

وی گفت: مبنای این طرح، اصلاح روش توزیع و فروش خودرو است و این امر با عرضه این محصول در بورس کالا محقق می‌گردد، تلاش می‌شود با عملیاتی شدن این موضوع، روش‌های توزیع خودرو صفر به غیر از مسیر بورس کالا بسته شود تا خودروسازان نتوانند از درب‌های پشتی، خودرو را به فروش رسانند. با فروش خودرو در بورس کالا، عرضه و تقاضا است که قیمت را تعیین می کند و عملا قیمت گذاری دستوری به دلیل ناکارآمد بودن حذف می‌شود.

* اصلاح روش قیمت‌گذاری باید به گونه‌ای باشد که هم برای تولیدکننده و هم مصرف‌کننده منطقی باشد

در همین رابطه، میلاد بیگی، مدیر گروه صنعت اندیشکده امیرکبیر مزیت‌هایی از طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک را برشمرد و گفت: این طرح به حوزه‌های اساسی صنعت خودروسازی یعنی سهامداری شرکت‌های خودروسازی، اصلاح شیوه قیمت‌گذاری و ساز و کار توزیع خودرو می‌پردازد و از این‌رو، گامی مثبت محسوب می‌شود. تا زمانی‌که قیمت خودرو سرکوب می‌شود، خودروسازان انگیزه‌ای برای افزایش تولید ندارند، زیرا با تولید هر خودرو، هزینه‌ای جدید بر خود تحمیل کرده‌اند.

وی گفت: اصلاح روش قیمت‌گذاری شورای رقابت باید به گونه‌ای باشد که هم برای تولیدکننده و هم مصرف‌کننده منطقی باشد و امیدواریم تا با فرمولی بر اساس طرح ارائه شده این قیمت منطقی تحقق یابد. در حال حاضر بازار خودرو کشور سطحی و کم‌عمق است و قیمت‌سازی در آن به آسانی صورت می‌پذیرد درحالی که اگر خودرو در بورس کالا به فروش برسد، عمق بازار بیشتر می‌شود و به دلیل شفافیت موجود در بورس، قیمت‌سازی‌ها به پایان می‌رسد.

* با فروش خودرو در بورس کالا، رانت موجود برای خودروسازان و دلالان از بین می‌رود

ایزد خواه در ادامه نشست با اشاره به کشف قیمت تعادلی خودرو در بازار بورس، گفت: اگر قیمت تعادلی خودرو در بورس بالاتر از قیمت تمام شده باشد از اختلاف قیمت بین قیمت بازار و قیمت تمام شده، مالیات گرفته می‌شود تا رانت موجود به جای این که به جیب دلالان یا خودروساز رود در اختیار دولت قرار گرفته و صرف افزایش تولید خودرو شود تا قیمت‌ها پایین بیاید. در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک پشنهاد شده است تا از مالیات اخذ شده از بورس خودرو، 20 درصد به خزانه رفته و صرف توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شود و 70 درصد هم به خودروسازها وام کوتاه مدت داده شود تا تولید خود را افزایش دهند.

وی افزود: در این میان فقط 10 درصد برای پاداش به خودرو سازان در نظر گرفته شده است تا اگر عرضه خودرو آن‌ها بالا بود به تشخیص شورای رقابت به خودرو سازان تعلق گیرد و به این ترتیب تلاش شده است تا سود خودروساز صرفا در افزایش تولید قرار گیرد.

ایزدخواه با اشاره به اینکه در این طرح کیفیت خودرو دغدغه نمایندگان است، گفت: در شاخص‌هایی که برای فرمول جدید قیمت‌گذاری قیمت تمام‌شده خودرو پیشنهاد شده‌است، مولفه‌هایی مانند ایمنی، مصرف سوخت و صادرات خودرو هم در نظر گرفته‌ شده‌است، با این روش درصورتی که خودرویی ایمنی بالایی داشته باشد، خودروساز با اجازه قانون می‌تواند سود بیشتری از فروش خودرو به‌دست آورد و عملا مجبور به افزایش کیفیت خودرو می‌شود.

وی افزود: در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک امکان تولید خودرو دست ساز و غیر کارخانه‌ای هم فراهم شده است تا با این روش به کاهش قیمت خودرو از جنبه‌های مختلفی کمک گردد.

طرح مجلس بر کاهش فساد صنعت خودرو از طریق مشارکت مردم در کشف تخلفات و نظارت سیستمی متمرکز است.

در طرح پیش رو، به ازای فروش هر خودرو در بورس، کد رهگیری یکتا برای خریداران ایجاد می شود و مواردی همچون شماره گذاری، کارت خودرو و کارت سوخت صرفا توسط این کد یکتا صادر می شود. از همین رو امکان فروش در خارج از چارچوب بورس برای خودروسازان ازبین رفته و بر فروش آن ها نظارت سیستمی صورت می گیرد.

همچنین در این طرح از ظرفیت گزارش دهی برای کشف فساد و تخلفات در این صنعت استفاده شده است و قوه قضاییه مکلف شده دستور العملی را برای حمایت از کاشفان و گزارشگران فساد تهیه نماید. علاوه بر این تا سقف 30 درصد از عواید کشف شده از فساد به گزارشگر آن اعطا خواهد شد.

* در طرح مجلس، خودروساز مکلف است به ازای هر 5 خودرو جدید، یک دستگاه خودرو را اسقاط کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن، در خصوص جایگاه خودروهای اسقاطی در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک گفت: در طرح موردنظر خودروسازان مکلف گردیده‌اند تا به ازای هر 5 خودروی جدیدی که تولید می‌کنند، یک دستگاه خودرو را اسقاط نمایند. این موضوع به افزایش اسقاط خودروها و کاهش آلودگی هوا کمک شایانی خواهد نمود.

نماینده مردم تهران در مجلس، افزود: بر اساس این طرح، به هر کد ملی فقط یک خودرو در سال تعلق می‌گیرد و پیشنهادی هم مطرح شده که اگر فردی تا دو سال بعد از خرید خودرو صفر، اقدام به فروش کرد، مالیاتی گرفته شود تا تقاضای سرمایه‌ای به حداقل برسد. با این روش، قیمت گذاری دستوری وجود ندارد بلکه قیمت تمام شده کارخانه که با فرمول شورای رقابت تعیین می‌گردد، ملاک قرار گرفته و این فرمول قیمت‌گذاری نیز به صورت شفاف، اعلام می‌شود.

* طبق طرح جدید، قراردادهای خارجی باید پیوست فناورانه داشته باشد

ایزدخواه گفت: بر اساس این طرح قراردادهای خارجی باید پیوست فناورانه داشته باشد و معاونت علمی موظف است که پیوست‌های فناوری قراردادها را بررسی کند. ضمنا در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک پیشنهاد شده است تا صنایع نظامی هم اجازه داشته باشند تا با رعایت همه قوانین و شفافیت کامل به صنعت خودرو ورود کرده و مثلا به انتقال فناروی در صنعت خودرو بپردازند.

وی در پایان افزود: در طرح موردنظر سهام‌داری لایه‌ای و چرخشی برای خودروسازها ممنوع گردیده‌است و خودروسازان مکلف شده‌اند به فاصله کمی بعد از لازم‌الاجرا شدن قانون، سهام‌های لایه‌ای خود را به فروش برسانند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  4 0
  پس نیازهای معیشتی مردم چی که قیمت ها به کهکشان فلک رسیده برای این مسئله اصلی چه برنامه ای دارید که خیلی از قیمت خودرو مهم تر است بجنبید که فردا خیلی دیراست
 • احمد IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  5 0
  یه طرح بدید برای تحول دولت به نام عزل روحانی.
 • خسرو IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  0 0
  کره را هم ببرید بورس در کانال دو اعلام شد 1200 تن کره احتکاری که با ارز 4200 وارد, شد در مشهد, کشف شد و از نتیجه دیگر هیچ اطلاع رسانی نشد مثل اینکه سبیلها را خوب چرب کرده
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  0 0
  واقعا مسخره است مجلس هم نشون داد که با این همه سر و صدا هیچ برنامه ای نداره وعده استیضاح که نشد وعده عدالت اجتماعی که نشد حداقل عرضه داشته باشید یه مصوبه فوق العاده بزارید اجازه بدید خودروهای خارجی استوک وارد کشور بشه تا خودرو ساز های کثیف و دلال ها یه شبه ورشکست و از سکته قلبی برن سینه خاک
 • نورالله نجفی IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  0 0
  باعرض سلام وخسته نباشید بخدااگه این تصمیم مجلس اجرایی بشه قیمت خودرو پایین میاد وبجای این که سود به جیب دلال بره این سود به طرح. های عمرانی وحمل ونقل عمومی هزینه بشه .از یه طرف خودرو ارزانترمیشه از طرفی دست دلال کوتاه میشه البته اگه خودروسازان به دلالان بزرگ خوروراحت نفروشم .
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  0 0
  شما کالایی مهمی مثل فولاد را به بورس بردید تا شفاف معامله شود اما نه تنها نشد بلکه قیمتها نجومی بالا رفت و به دست تولیدکننده واقعی هم نرسید و تولیدکننده مجبور است برود از بازار آزاد به قیمت بسیار بالاتر بخرد! حالا میگویید خودرو را هم میخواهید در بورس عرضه کنید؟ آخر آدم عاقل این روش میشود مزایده! یعنی هر کس رقم بیشتری اعلام کند مال را صاحب می شود! گره اصلی کار در از بین رفتن ارزش پول ملی و خلق پول بدون پشتوانه است! چرا هیچ کدام شماها این مسئله اصلی را پیگیری و برای آن راه حل ارائه نمی دهید؟ واقعاً چرا؟ این بسیار مشکوک است و معلوم میشود یا از احیای ارزش پول ملی ناتوان هستید یا اصلا مایل به چنین چیزی نیستید زیرا منافعتان در این آشفتگی است...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس