کد خبر 1118125
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴
ابهامات آغاز معاملات شرکتهای سهام عدالت استانی/ تعداد سهام تخصیص داده شده به هر نفر مشخص شد

مدیر عامل یک شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی در خصوص ابهامات پذیرش و آغاز معاملات ۳ شرکت سهام عدالت استانی، خراسان شمالی، جنوبی و قم در بازار دوم بورس توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش سرویس بورس مشرق، مهدی بائی با توجه به آئین‌نامه آزادسازی سهام عدالت مصوب 4 مرداد شورایعالی بورس پورتفوی 13 شرکت غیربورسی در یک هلدینگ تجمیع خواهد شد گفت: بایستی در ظرف 6 ماه نسبت به افزایش سرمایه و تشکیل مجمع این هلدینگ اقدام شود. نکته مهم  اینکه هیئت موسس هلدینگ مذکور تشکیل شده از سازمان خصوصی‌سازی، نمایندگان اتاق تعاون و بازرگانی و... می‌باشد که بیشترین تأثیرگذاری از سوی دولتی‌ها در این هلدینگ می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

مراحل فروش سهام عدالت

به گفته بائی  تشکیل این هلدینگ با منافع افرادی که روش غیرمستقیم سهامداری در سهام عدالت را انتخاب کردند تناقض دارد. کسانی که روش مستقیم را انتخاب می‌کنند می‌توانند از مزایای این هلدینگ استفاده کنند اما افرادی که روش غیرمستقیم در سهامداری در شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی را برگزیدند باید به صورت مجزا مدیریت شرکتهای غیربورسی سهام عدالت را عهده‌دار می‌شدند. افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند سهام شرکت استانی هستند و نه هلدینگ، بر این اساس به نظر میرسد تشکیل این هلدینگ جهت مدیریت 13 شرکت غیر بورسی سهام عدالت برای افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند منتفی باشد.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان گلستان گفت: افرادی که تمایل به روش مدیریت سهام مستقیم دارند با تشکیل این هلدینگ هیچ مشکلی ندارند اما برای افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند این موضوع با ابلاغیه و اسناد بالادستی مرتبط با آزادسازی سهام عدالت تناقض دارد.

وی با اشاره به ابهامات پذیرش  3 شرکت سهام عدالت استانی در تابلو فرعی بورس گفت: براساس تبصره 4 ماده 6 آئین‌نامه آزاد سازی سهام عدالت دو ماه بعد از ثبت صورت‌جلسه مجمع عمومی عادی به صورت فوق‌العاده با دستور افزایش سرمایه، باید هیئت مدیره شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی انتخاب شود.

به گفته بائی  پس از این مراحل سازمان خصوصی‌سازی، بایستی در خصوص شرکت سرمایه‌گذاری هر استان  پورتفوی در وثیقه خود را آزاد کند.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان گلستان گفت: بعد از این شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی یک ماه فرصت دارند که با ارائه صورتهای مالی سالیانه و سایر اسناد، درخواست پذیرش در بورس را ارائه کنند. بر این اساس ابتدا بایستی هیئت مدیره شرکتهای مذکور انتخاب می‌شد و سپس فرآیند پذیرش آنها در یکی از تابلوهای بازار اول یا دوم شرکت  بورس انجام می‌شد.

وی افزود: در استانهای خراسان جنوبی، خراسان شمالی و قم هم اکنون سهام شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی در بازار دوم بورس پذیرش شده و معاملات این شرکتها چند روزی است که با صفوف خرید گسترده ادامه دارد.

شرکتهای سرمایه گذاری مربوط به دو استان خراسان شمالی و قم قبل از ورود به بازار بورس فرایند افزایش سرمایه خود را انجام داده‌اند اما در خصوص شرکت سهام عدالت استان خراسان جنوبی فرایند مذکور انجام نشده است.

بائی  ادامه داد: نکته قابل توجه اینکه هنوز مجمع فوق‌العاده شرکت مذکور برگزار نشده و بدون تعیین تکلیف صورتهای مالی نمادهای شرکتهای مذکور وارد تابلو و معاملات آنها آغاز شده است.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان گلستان  گفت: به عنوان مثال بعد از شروع معاملات نماد مرتبط با شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی قیمت مربوطه از 100 تومان به 180 تومان افزایش پیدا کرده که نشان دهنده رشد تقریبا 80 درصدی ارزش نماد مذکور می‌باشد. این شرکتها هنوز با هیئت مدیره ثبتی فعالیت میکند و مدیرانی که قبل از ابلاغ حاضر بودند همچنان ادامه فعالیت می‌دهند.

بائی با بیان اینکه رشد شرکتهای مذکور آن هم بدون تعیین تکلیف صورتهای مالی شرکتها ابهاماتی را ایجاد کرده است گفت: ارزش پورتفوی هر یک از این شرکتها براساس ارزش پورتفوی سهام عدالت در تاریخ اول تیرماه، توسط سازمان خصوصی‌سازی تهیه شده و به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارائه شده است.

براین اساس با توجه به بهای اسمی هر سهم یعنی 100 تومان، برای افرادی که برگ سهام یک میلیون تومانی را در اختیار داشتند رقمی نزدیک به 28 میلیون تومان معادل سهام عدالت تقسیمی به افرادی که روش مستقیم را انتخاب کردند به سهامدارانی که روش غیرمستقیم را برگزیدند تخصیص پیدا کرد.

به این ترتیب به عنوان مثال تقریبا بایستی در پرتفوی سرمایه‌گذاران با برگ سهام عدالت یک میلیون تومانی در استانهای خراسان شمالی، جنوبی و قم حدود 280 هزار سهم مربوط به شرکت استانی مربوطه قرار گرفته باشد، برای افرادی هم که برگ سهام 536 هزار تومانی داشتند، به صورت تقریبی تعداد 150 هزار سهام شرکت سرمایه گذاری استان خود را دریافت می‌کنند. 

البته در این موضوع اختلافهای جدی نیز رویت شده که فرآیند رسیدگی به اختلافات ایجاد شده که ممکن است اختلاف چند صد میلیارد ایجاد کرده باشد در دست پیگیری است.

وی افزود: سهامداری که روش غیرمستقیم را انتخاب کنند می‌توانند همانند سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کردند تا 60 درصد سهام خود را به فروش رسانده و از 22 بهمن ماه نیز امکان فروش کامل آن فراهم می‌شود.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان گلستان  گفت: در استان گلستان (از حدود 1.3 میلیون مشمول سهام عدالت با یازده شرکت تعاونی شهرستانها) حدود 924 هزار نفر یا معادل 66 درصد مشمولان سهام عدالت روش غیرمستقیم و مابقی روش مستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کردند. براین اساس ارزش سرمایه در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری هر استان با توجه به تخمین‌های موجود عدد قابل توجهی خواهد بود.

بائی تاکید کرد: به جای آنکه ابتدا انتخاب هیئت مدیره در شرکتهای پذیرش شده در بورس انجام شود، فرآیند پذیرش آنها صورت گرفته است. این درحالی است که مدتی بعد نیز بایستی هیئت مدیره با رای سهامداران انتخاب شود بر این اساس اگر انتخاب اعضای هیئت مدیره براساس رای سهامداران قبل از پذیرش در بورس انجام می‌شد همه افراد (سهامداران) حق رای یکسان برای سپردن مدیریت سرمایه‌های سهام عدالت هر استان را در  اختیار داشتند.

اما در وضعیت فعلی افراد می‌توانند با تشکیل صفوف خرید گسترده نسبت به جذب سهام عدالت سهامدارانی که متقاضی فروش هستند قدرت خود را برای انتخاب اعضای هیئت مدیره در زمان برگزاری انتخابات افزایش دهند که به نظر می‌رسد در این فرآیند شائبه‌هایی  وجود دارد.

6 شرکت دیگر سهام عدالت استانی در مسیر بازار دوم بورس

با موافقت هیات پذیرش بورس، شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان زنجان از 18 شهریور با نماد "وسزنجان" در پلاک 561 و در گروه سرمایه‌گذاری‌ها با سرمایه 4.7 هزار میلیارد تومان به عنوان سیزدهمین شرکت سرمایه‌گذاری استانی در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس تهران درج شد.

همچنین شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان آذربایجان شرقی با نماد "وساشرقی" در پلاک 562 و در گروه سرمایه‌گذاری‌ها با سرمایه 20.4 هزار میلیارد تومان به عنوان چهاردهمین شرکت سرمایه‌گذاری استانی روی تابلوی نرخ‌های بازار دوم بورس تهران رفت.

شرکت‌ سرمایه‌گذاری استان مرکزی نیز با نماد "وسمرکز" به عنوان پانزدهمین شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در پلاک 563 و با سرمایه 7.7 هزار میلیارد تومانی، شرکت سرمایه‌گذاری استان چهارمحال بختیاری با نماد "وسمحال" به عنوان شانزدهمین شرکت سرمایه‌گذاری استانی در پلاک 564 و با سرمایه 6.1 هزار میلیارد تومانی، شرکت سرمایه‌گذاری استان فارس با نماد "وسفارس" به عنوان هفدهمین شرکت سرمایه‌گذاری استانی در پلاک 565 با سرمایه 26.3 هزار میلیارد تومانی و شرکت سرمایه‌گذاری استان سیستان و بلوچستان با نماد "وسیستا" به عنوان هجدهمین شرکت سرمایه‌گذاری استانی در پلاک 566 و با سرمایه 15.8 هزار میلیارد تومانی در گروه سرمایه‌گذاری‌ها در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس تهران درج شدند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس