به گزارش مشرق، عنابستانی، نماینده مجلس شورای اسلامی طی توییتی نوشت: سال ۹۷ یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص یافته که فقط ۴۰%آن استفاده شده.

در سال ۹۸ هم یک میلیارد یوروی دیگر برای کرونا اختصاص یافته که ۳۰% آن پرداخت شده.

دولت به فوریت گزارش دهد که یک میلیاردوسیصد میلیون یوروی باقیمانده کجاست؟!

دیوان محاسبات هم ورود کند.

سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به توییت یکی از نمایندگان مجلس جوابیه ای را منتشر کرد که در ادامه مشاهده می‌کنید.

پیرو انتشار گزارشی با عنوان «ﻧاپدید ﺷﺪن یک ﻣﯿﻠﯿﺎرد و ﺳﯿﺼﺪ ﻣﯿﻠﯿﻮن ﯾﻮرو از ﻣﻨﺎﺑﻊ ارزی ﮐﺸﻮر» در سایت مشرق نیوز مستند به توئیت علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس، توضیحات سازمان برنامه و بودجه کشور به شرح زیر به‌منظور تنویر افکار عمومی ارائه می‌شود:

در بخش اول این توئیت آمده بود: «سال ۹۷ یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص یافته که فقط ۴۰ درصد آن استفاده شده».


مستندات سازمان برنامه و بودجه کشور در این باره از این قرار است:
- منابع قانون «حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی»، علاوه بر معادل ریالی ۱،۵ میلیارد دلار، معادل همین مبلغ آورده چهار موسسه عامل؛ بانک کشاورزی، بانک توسعه تعاون، پست بانک ایران و صندوق کارآفرینی امید بوده است.


- در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، مجموعا ۸۳،۷ درصد از سپرده‌گذاری منابع صندوق توسعه ملی نزد مؤسسات عامل در چهار مرحله توسط سازمان برنامه و بودجه کشور به صندوق توسعه ملی ابلاغ و در مجموع ۱۲۵۵ میلیون دلار، معادل ۶۶۹۰ میلیارد تومان منابع صندوق با همین میزان از منابع داخلی مؤسسات عامل تلفیق شد و مبلغ ۱۳۳۸۰ میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان تجهیز گردید.
- براساس اطلاعات سامانه ناظر و اطلاعات سامانه داخلی مؤسسات عامل از ابتدای اجرای قانون تاکنون (تا تاریخ ۲۵/۰۶/۱۳۹۹)، از منابع قابل تجهیز (از ۱۳۳۸۰ میلیارد تومان منابع در اختیار این قانون) برای پرداخت تسهیلات به طرح اشتغال‌زایی روستایی و عشایری حقیقی و حقوقی، ۱۲۶۳۹،۵ میلیارد تومان تسهیلات در مناطق هدف قانون پرداخت شده است.


- قابل ذکر است که در تاریخ ۱۷/۰۱/ ۱۳۹۹ نیز ۲۴۵ میلیون دلار باقی‌مانده منابع از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور به صندوق توسعه ملی به‌منظور سپرده‌گذاری نزد مؤسسات عامل موضوع این قانون ابلاغ شده که تاکنون به لحاظ محدودیت‌های ارزی معادل ریالی ۹۰ میلیون دلار آن نزد موسسات عامل توسط بانک مرکزی سپرده گذاری شده است.

در بخش دوم این توئیت نیز آمده است: «در سال ۹۸ یک میلیارد یورو دیگر برای کرونا اختصاص یافته که ۳۰ درصد آن پرداخت شده است. دولت به فوریت گزارش دهد که یک میلیارد و سیصد میلیون یورو باقیمانده کجاست؟! دیوان محاسبات هم ورود کند»


موارد زیر جهت پاسخگویی قابل ذکر است:
۱. موافقت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر " برداشت معادل ریالی یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، مدیریت تبعات اقتصادی و ... " طی نامه مورخ ۱۴/۱/۹۹ دفتر معظم له اعلام شده و مربوط به سال ۹۸ نیست!


۲. متعاقب آن، مکاتبات لازم از طرف سازمان به صندوق توسعه ملی و از طرف صندوق مذکور به بانک مرکزی جهت برداشت از حساب صندوق و تبدیل به ریال با نرخ تسعیر روز سامانه نیما و واریز وجه ریالی به حساب مربوطه در خزانه، انجام شده است.


۳. از آنجاییکه واریز معادل ریالی مبلغ مذکور به یکباره توسط بانک مرکزی امکان پذیر نبوده، لذا بانک مرکزی با توجه به شرایط موجود، طی چند مرحله جمعا به میزان ۴۴۰ میلیون یورو را تسعیر و وجوه ریالی حاصله را به خزانه واریز کرده و بلافاصله بر اساس تخصیص‌های صادره از سوی سازمان، مبالغ واریزی بابت هزینه‌های مقابله با شیوع ویروس کرونا و بیمه بیکاری از طریق دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به مصرف رسیده است. تخصیص‌های بعدی نیز بر اساس مراحل بعدی واریز وجوه حاصله، بلافاصله قدام خواهد شد.
در مجموع هیچگونه بی نظمی و تخلفی در این باره صورت نگرفته و مطالب عنوان شده ناشی از استنباط نادرست بوده است.

سازمان برنامه و بودجه کشور یک ادعا را تکذیب کرد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • سوسان IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
  58 1
  دادند به بچه هاشون تو کانادا
  • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
   23 0
   نه بابا لولو برده
  • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
   31 3
   اونوقت یه .... میاد میگه ما میخواستیم فلان قدر وام بگیریم امریکا نذاشت .! دیگه واقعا نمیشه مودب بود. اصلاح طلبای تهوع اور
 • بی نام IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
  12 13
  خودتون خوردید دیگه نکنه این هم تصیر آمریکاست؟
  • IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
   17 1
   این بندگان خدا دارن میگردن تا از حلقومشون بکشن بیرون
  • بی نام IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
   1 6
   حتما پیدا هم میشه
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
  6 12
  با این پول میشه ی گردان جنگنده رافال فرانسوی خرید .
 • IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
  13 0
  با این پول میشه نصف ایران ریل کشید
  • IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
   7 1
   هر چی تو این 30 سالی که اصلاحات روی کار بوده ریل کشیده، تو این یک سال هم می کشه.
  • بی نام IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
   0 0
   موافقم
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
  4 10
  جای دوری نرفته.خرج باروت در ایالتهای خارجه شده.
  • IR ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
   0 0
   نه بابا ! اتفاقا خرج یه مشت آغازاده شده . تو
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
  13 0
  اونوقتا میگفتند شب واریز یارانه،شب عزای دولت است
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
  4 0
  دزززززززززززدی؟!
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
  3 0
  من میدونم کجاست ...
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
  8 0
  پول فقط برای معیشت مردم و حقوق کارمندان و کارگران نیست ولی برا خوذشون وخانواده های خارج نشینشون نعمت فراوان است علی برکت الله.
 • احمد IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
  0 0
  جناب عنابستانی اظهار این مطلب به مردم چه دردی دعوا می کند؟ جز اینکه اعصاب ما را خرد می کند!! برادر من شما نماینده هستید و اختیار قانونی دارید چرا از دولت سوال نمی کنید؟
 • DE ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  0 0
  ما فک میکردیم فقط در کهکشانهای دور لکه های سیاه هستند که همه چیز را درون خود میکشند و ستاره ای به بزرگی خورشید اونجا میشه اندازه ارزن .نگو از این لکه های سیاه کاه کشانها در ایران فراوون هستند همه چیز را کش میرن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس