کد خبر 1117866
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶

سالیان سال است که مردم دنیا به جهت انجام فعالیت های اقتصادی، ادامه تحصیل، فرار از جنگ، پیدا کردن موقعیت های زندگی بهتر و ... از محل زندگی خود به محل دیگری نقل مکان میکنند. امروزه این نوع از انتقال محل سکونت به محلی غیر از وطن فرد را مهاجرت مینامند. به طور کلی مهاجرت به سه دسته کلی مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری تقسیم میشود. سالانه بیش از 3 میلیون نفر در حال مهاجرت در سراسر دنیا از کشوری به کشور دیگر هستند.

در طول تاریخ با توسعه تمدن های مختلف و ایجاد روابط سیاسی در بین کشورهای دنیا، قوانین و نظارت بر امر مهاجرت بیشتر شده است. قوانین مهاجرتی هرکشور مختص به آن کشور بوده و نمیتوان قوانین مهاجرتی کشوری را به کشور دیگر تعمیم داد. در ادامه این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه که یکی از کشورهای اروپایی آسیایی بزرگ چهان است میپردازیم.

روسیه

به جرات میتوان گفت کشور روسیه یک مقصد جذاب برای مهاجرین خصوصاً مهاجرین ایرانی است. کشوری با مردمی خون گرم و مهاجر پذیر که اخذ ویزای آن در کوتاه ترین زمان ممکن برای ایرانیان وجود دارد. اغلب مهاجرین برای تحصیل در دانشگاه های بزرگ این کشور وارد روسیه میشوند. دانشگاه های روسیه قابلیت های زیادی برای تربیت دانشجویان زبده و حرفه ای دارد.

تحصیل در روسیه

در ادامه این بخش میخواهیم ویژگی ها و شرایط تحصیل در روسیه را بررسی کنیم. اگربخواهیم به برخی از ویژگی های تحصیل در روسیه بپردازیم میتوان گفت که:

· تحصیل در اکثر دانشگاه های این کشور محدودیت سنی ندارد

· بسیاری از دانشگاه های روسیه جز برترین دانشگاه های جهان هستند و مدرک این دانشگاه ها در سراسر جهان مورد تایید هستند

· برای ورود به دانشگاه های این کشور نیازی به ارائه مدرک زبان مثل آیلتس و تافل وجود ندارد

· هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه بسیار پایین تراز سایر کشورهای اروپایی هم رده خود می باشد

· بسیاری از دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند

· محدودیت معدل در بسیاری از دانشگاه های روسیه وجود ندارد

· این کشور نسبت به سایر کشور های اروپایی به ایران نزدیک تر است در نتیجه هزینه های رفت و آمد دانشجویان به این کشور برای دانشجویان به صرفه تر است

· سالیانه بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته های مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی و ... به روسیه مهاجرت میکنند

این موارد تنها بخشی ازویژگی های تحصیل در روسیه است! اما شاید برای شما سوال باشد که شرایط تحصیل در روسیه چیست و چگونه در این دوره ها شرکت نمود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که :

· شما باید یک پاسپورت معتبر داشته باشید

· حداقل 18 سال سن داشته باشید

· میبایست حداقل دیپلم دبیرستان داشته باشید

· تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید

اگر شرایط فوق را داشته باشید میتوانید برای تحصیل در روسیه اقدام نمایید.

به طور کلی دانشجویان بعد از ترجمه مدارک، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های روسیه، دریافت ویزای تحصیلی وعزیمت به روسیه میبایست در یک دوره حداکثر یکساله به نام پادفک مشغول به تحصیل شوند. شرکت در دوره های پادفک برای دانشجویان بین المللی الزامی است و دانشجویان تنها بعد از پایان دوره پادفک میتوانند در دوره های تحصیلی خود وارد شوند.

دوره پادفک

یکی از مزیت های تحصیل در دانشگاه های روسیه این است که متقاضیان می توانند بدون تسلط بر زبان روسی در دانشگاه های روسیه تحصیل کنند. متقاضیان می تواند قبل از شروع برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد یک سال را به دوره پایه در بخش مقدماتی افراد خارجی اختصاص دهد. این دوره به صورت اختصاصی برای متقاضیان خارجی که متقاضی دریافت آموزش عالی در روسیه هستند اما هنوز موفق به یادگیری زبان روسی در سطح مناسب نشده اند، طراحی شده است.

یک برنامه فشرده زبان روسی شامل یک سال پایه (معمولاً 4-6 ساعت در روز) می باشد که می تواند شما را برای تحصیلات آینده به زبان روسی آماده کند. این دوره، فرصتی استثنایی برای ادامه ی تحصیل در روسیه و تعداد زیادی از موسسات آموزش عالی روسیه در تمام شاخه های آکادمیک و حرفه ای فراهم می نماید.

دوره پادفک یک دوره شش ماهه تا یک ساله است که در کلیه دانشگاه های روسیه برگزار میشود. در دوره پادفک دانشجویان با کلیات زبان روسی و علوم پایه مانند زیست و شیمی و ... آشنا میشوند. در انتهای این دوره یک آزمون برای سنجش دانشجویان برگزار که نمره این آزمون برای دانشگاه های روسیه بسیار مهم است.  دوره پادفک همانند دوره پیش دانشگاهی در ایران است و اینکه دانشجو در چه دانشگاهی دوره پادفک را گذرانده باشد اهمیتی ندارد. هزینه تحصیل در دوره های پادفک بسته به دانشگاه متفاوت است و میانگین شهریه دوره پادفک در دانشگاه های روسیه  دو هزار دلار آمریکا میباشد.

· تسلط کافی بر زبان روسی برای تحصیل در دانشگاه روسی را بیابید

· دریافت گواهی که سطح روسی شما را تأیید کند

· دانش شما در مورد دروس امتحان را تجدید کند

· یادگیری سنت های روسی و آشنایی با شیوه زندگی مردم روسیه

از مزیت های این دوره موسوم به پادفک به شمار میرود. در انتهای این دوره دانشجویان در آزمونی نه چندان سخت که بر مبنای دروس آموزشی در همین دوره طرح ریزی شده است شرکت میکنند. همچنین متقاضیان می توانند به راحتی یک سال پادفک را در یک دانشگاه روسی بگذارنند و سپس برای دانشگاهی دیگر درخواست دهند.

هزینه دوره پادفک بستگی به دانشگاه آن دارد که عموما میانگین هزینه های دوره پادفک در روسیه رقمی معادل 2500 دلار امریکا خواهد بود.

مدارک لازم دوره پادفک :

· ترجمه پاسپورت به زبان روسی

· ترجمه ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان روسی

· ترجمه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان روسی

· عکس پرسنلی

· پرکردن application خود دانشگاه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

در روسیه در دانشگاه های تخصصی و غیر تخصصی برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی وجود دارد. تعداد زیاید از این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند و با شرکت در دوره های مورد تایید وزارت بهداشت میتوانید برای انتقالی به ایران و ادامه تحصیل در ایران نیز اقدام نمایید. اما امکان تحصیل در دانشگاه هایی غیر از دانشگاه های مورد تایید ایران با شهریه های بسیار پایین تر نیز وجود دارد! هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در روسیه به طور میانگین بین 3000 تا 5000 دلار آمریکا میباشد. برای کسب اطلاعات تکمیلی تحصیل پزشکی در روسیه و تحصیل دندانپزشکی در روسیه به صفحات اختصاصی این موارد در وبسایت اپلای من مراجعه نمایید.

تحصیل رشته های مهندسی در روسیه

تحصیل در روسیه برای رشته های مهندسی بسیار به صرفه تر از دانشگاه های هم رده خود در اروپا است. هزینه شهریه سالانه دانشگاه های روسیه در رشته های مهندسی به طور متوسط 2000 دلار در سال است. بهترین رشته های مهندسی در دانشگاه های روسیه رشته های هوافضا، نفت و گاز و مکانیک هستند. بازار کار خوبی نیز بعد از تحصیل در این رشته ها برای دانشجویان در روسیه وجود دارد. امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان رشته های فنی و مهندسی در روسیه نیز وجود دارد که این بورسیه ها نسبت به میزان مهارت ها و ویژگی های علمی به دانشجو تعلق میگیرد. بورسیه ها میتوانند به تامین هزینه های شهریه و زندگی در روسیه بسیار موثر باشند.

چند نکته ای که قبل از ورود به روسیه باید در نظر داشته باشید آن است که نیازی نیست قبل از ورود به روسیه حتما به زبان روسی تسلط پیدا کنید چرا که در دوره پادفک دانشگاه های روسیه به دانشجویان از الفبای روسی تا مکالمات روزمره آموزش داده میشود. تنها کافی ست مقداری به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید تا از پس امورات روزمره خود در چند ماهه اول ورود به روسیه برایید!

واحد پولی روسیه روبل است اما در روسیه استفاده از ارز های متداول بین المللی مثل دلار و یورو بسیار رایج است. هزینه زندگی دانشجویی در روسیه با اقامت در خوابگاه سالیانه 500 دلار است. اگر دانشجویان بخواهند در خانه مستقل زندگی کنند طبیعتاً هزینه های زندگی در روسیه برای ایشان بیشتر خواهد شد.

**این محتوا تبلیغاتی است**

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس