کد خبر 1117181
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۵
شیخ نعیم قاسم

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه آمریکا قصد دارد با سیاست تحریم، لبنان را به تغییر رفتار وادار کند، گفت: تشکیل دولت ارتباطی به تحریم‌ها ندارد.

به گزارش مشرق، طبق گزارش شبکه آر تیدر، شیخ نعیم قاسم در مصاحبه با این شبکه با اشاره به تحریم‌های دولت آمریکا علیه لبنان، این اقدام آمریکا را تجاوزی آشکار علیه لبنان توصیف کرد و گفت: تحریم‌ها معادله را برای مردم لبنان که خواستار آزادی سرزمینشان هستند و هرگز سیاست تحمیلی آمریکا بر لبنان را نمی‌پذیرند، تغییر نخواهد داد.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: تحریم‌های آمریکا هیچ چیزی را در واقعیت تغییر نخواهند داد و چه بسا سبب افزایش ایستادگی همپیمانان مقاومت خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

نعیم قاسم: هرگز نگفته‌ایم که می‌خواهیم ایران را به لبنان بیاوریم

وی با بیان اینکه، درست در زمانی که آمریکا از بهره‌کشی از مزدوران خود ناتوان شد، هنگامی که از حملات اسرائیل علیه لبنان نا امید شد یا زمانی که با استفاده از داعش علیه لبنان به جایی نرسید، به سوی سیاست تحریم روی آورد، بیان کرد: از این رو آنان باید بدانند که تحریم‌ها علیه هر شخص و نهادی در لبنان هرگز سیاست مردم لبنان را تغییر نمی‌دهد.

شیخ نعیم قاسم در ادامه به اهداف آمریکا از تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: هدف دیگر آمریکا از تحریم این است که لبنان تحت فشار باقی بماند و هنگامی که آمریکایی‌ها با طرح فرانسه موافقت کردند، به دنبال این بودند که لبنان به طور کامل فرو نپاشد، اما اگر طرح فرانسه به یک روند سیاسی کامل منجر می‌شد، آمریکا با آن موافقت نمی‌کرد و احتمال این وجود دارد که طرح فرانسوی‌ها به دلیل فشار آمریکا ناکام بماند.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین به احتمال تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه وزرای جنبش امل و جریان «المرده» بر تشکیل دولت پیش رو اشاره کرد و افزود: تحریم‌ها موضوع جدیدی نیست و به طور کلی تشکیل دولت ارتباط چندانی به تحریم‌ها ندارد و در دولت‌های پیشین نیز همپیمانان حزب‌الله تحت تحریم قرار داشتند.

وی ادامه داد: حزب‌الله با دولتی که تعداد بیشتری از گروه‌های سیاسی در آن عضو باشند، همراه است.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد: حزب الله لبنان این موضوع را نمی‌پذیرد که دولت آتی از میان افراد مستقل تشکیل شود، به طوریکه پیش از این تجربه تشکیل دولت تکنوکرات پیش آمده بود، اما آن دولت به حمایت سیاسی نیازمند بود.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان این موضوع که عادی‌سازی رابطه دولت امارات با رژیم صهیونیستی با این هدف است که، کشورهای حاشیه خلیج فارس از این مسیر به دنبال حفط تاج و تخت خود با خدمت به آمریکا و اسرائیل هستند، اظهار کرد: آن‌ها به زودی می‌فهمند که در حاشیه هستند و هیچ وقت تأثیرگذار نبودند.

وی افزود: سازش در نهایت علیه این کشورها خواهد شد و ضرری به مسأله فلسطین نخواهد زد و مردم فلسطین روز به روز به وضوح متوجه می‌شوند که چه کسانی همراه آن‌ها و چه کسانی علیه آن‌ها هستند و کشورهای عرب خلیج فارس نقشی در هیچ یک از معادلات ندارند، جز اینکه پشتیبان مالی جنگ‌ها و طرح‌های آمریکا در منطقه باشند.

شیخ عیسی قاسم باا اشاره به مسائلی که در خصوص عقب‌نشینی حزب الله از سوریه گفته می‌شود، بیان کرد: حزب‌الله نیروهای خود را به تدریج از اواخر ۲۰۱۷ یعنی از سه سال پیش از سوریه خارج کرده است.

وی افزود: از این رو دیگر نیازی به حضورشان در برخی مناطق نبود و آن مناطق دیگر آزاد شده بود.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در پایان با اشاره به اینکه جز در مسأله درگیری و جنگ، هیچ نیازی به حضور نیروهای حزب‌الله در سوریه نیست و فی نفسه حزب‌الله نیازی به حضور نظامی در سوریه نمی‌بیند، خاطرنشان کرد: جز در مناطقی که به حضور حزب‌الله نیاز است، باقی نیروها خارج شده‌اند و هر زمانی که نیاز به حضورشان باشد، بار دیگر اعزام خواهند شد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس