جهرمی

وزیر ارتباطات با اشاره به این‌که پنج‌درصد جمعیت کشور که مناطق روستایی را تشکیل می‌دهد هنوز محروم از اینترنت است گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا پایان سال ۵درصد مذکور را به شبکه ملی طلاعات متصل کنیم.

به گزارش مشرق، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در جمع خبرنگاران استان زنجان اظهار داشت: در سطح کشور 86 هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند، با این‌که آموزش‌ها به‌طور کامل در فضای مجازی آغاز نشده است اما روز گذشته برای دانش‌آموزان و این مدارس پنج گیگ ترافیک تولید شد، با این‌ حال در حدود 500 گیگ ظرفیت برای اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات ایجاد کرده‌ایم و فعلاً پنج گیگ مشغول شده است.

وی افزود: به‌دستور رئیس جمهور و ابلاغ انجام‌گرفته، شاد برای تمام مدارس و اپراتورها رایگان شده است و روز گذشته مصرف در حدود 27 گیگابیت در ثانیه در پیک بود با وجود این، برای حدود 700 گیگ برنامه‌ریزی انجام‌ گرفته است اما هنوز آموزش در مدارس به‌شکل جدی آغاز نشده است.

بیشتر بخوانید:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه پایش به‌روی کیفیت شبکه وجود دارد و به‌لحاظ مشکل شبکه‌ای مسئله‌ای وجود ندارد و شبکه در حال خدمت‌رسانی در بحث آموزش است گفت: مسئله‌ای که به‌صورت جدی وجود دارد این است که در برخی مناطقی که پنج درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و مناطق روستایی‌اند امکان دسترسی به شبکه اینترنت و شبکه ملی اطلاعات فراهم نیست، اما برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا پایان سال آن‌ها را به شبکه متصل کنیم.

وی با اشاره به این‌که بخشی از پنج درصد مذکور که محروم از اینترنت و شبکه ملی اطلاعات‌اند در استان زنجان قرار دارند بیان کرد: یکی از دلایل سفرم به این استان نیز نظارت بر این است تا روستاها به شبکه ملی اتصال متصل شوند و محوریت ما نیز بحث آموزش است، با این حال یک‌هزار و 500 مدرسه موجود در این استان وجود دارند که هنوز 350 مدرسه به‌دلیل کوهستانی بودن برخی از مناطق به شبکه متصل نیستند، و آمار بالاتری نسبت به سایر استان‌ها دارد.

آذری جهرمی اضافه کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم در سه گام تمام این مدارس تا اسفند ماه به شبکه متصل شوند؛ گام نخست آبان ماه، گام دوم بهمن و گام سوم در اسفند ماه اجرایی خواهد شد، با این حال با تمهیدات اندیشیده‌شده و ابزارهای موجود به‌لحاظ رایگان‌سازی زیرساخت‌ها و به‌لحاظ اتصال مدارس آمادگی بالاتری نسبت به آن‌چیزی که در پیک اول کرونا داشتیم، شرایط مناسب فراهم کرده‌ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش از لحاظ شبکه شاد نیز توسعه مناسبی داده ‌هرچند که ممکن است نارسایی‌هایی در این ارتباط وجود داشته باشد خاطرنشان کرد: طبیعتاً این مشکلات قابل حل است و ما نیز کمک‌کننده به موضوع هستیم و همه باید شرایطی فراهم کنیم که دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان و اساتید از بستر فضای مجازی به‌عنوان یک فرصت برای تداوم آموزش و تداوم سلامت استفاده نمایند.

وی با تأکید بر این‌که "مسئله زنجان از لحاظ عدم دسترسی به شبکه اطلاعات جدی بود به همین دلیل شخصاً در این استان حضور یافتم"، گفت: معاونان به تمام استان‌ها از هفته جاری سفر خواهند کرد تا اتصالات در موعد مقرر به سرانجام برسد و شرایط لازم فراهم گردد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس