کد خبر 1116345
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
چین و ایران

در پایان نیمه اول سال به سراغ جهاد دانشگاهی به عنوان مجموعه ای تولیدی در حوزه فناوری و نوآوری رفته ایم تا وضعیت حمایت مدیران کشور از تولید را در سال جهش تولید جویا شویم. سالی که با شیوع کرونا و محدودش

به گزارش مشرق،  امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال جهش تولید نام گذاری شده است. این چندمین سال پیاپی است که رهبری انقلاب بر موضوع تولید تاکید می کنند که نشان از اهمیت این مقوله دارد.

وقتی بحث تولید به میان می آید به ویژه در حوزه فناوری، مجموعه جهاد دانشگاهی یکی از مجموعه های بزرگ تولیدی در حوزه فناوری و نوآوری در کشور محسوب می شود؛ به طوری که بسیاری از فناوری های نوین در کشور ردپایی در این مجموعه دارند. از این رو در آخرین ماه از نیمه اول سال به سراغ این مجموعه رفته ایم تا وضعیت تولید و حمایت مدیران تصمیم ساز و تصمیم گیر کشور از تولیدات فناورانه بومی در سال جهش تولید را جویا شویم. امسال در سال جهش تولید، عامل دیگری هم در کشور کشور تاثیر گذاشته شده است؛ با شیوع ویروس کرونا در جهان و در ایران که راه صادرات و واردات بسیاری از کشورها را محدود کرده و انتظار می رود تغییری در تعداد مشتری های داخلی تولیدات بومی از نظر کثرت ایجاد شده باشد. در این باره به با حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی کشور به گفت وگو نشسته ایم.

بیشتر بخوانید:

همچنین یکی دیگر از موضوعات جنجالی این روزها، قرارداد ۲۵ ساله همکاری ایران و چین است که نظرات متعدد موافق و مخالفی را در پی داشته است، یکی از منتقدان جدی این همکاری، تولیدکنندگان و مجموعه های صنعتی کشور هستند که نگرانی خود را از همکاری با این کشور تولیدکننده بزرگ ابراز می کنند. در این باره هم نظرات رئیس جهاد دانشگاهی کشور را به عنوان رئیس یک سازمان تحقیقاتی و تولیدی بزرگ در کشور، جویا شده ایم.

*کرونا مشتری تولید داخل را بیشتر کرد 

مقام معظم رهبری امسال را سال جهش تولید نام گذاری کرده اند و مجموعه جهاد دانشگاهی کشور هم یکی از مجموعه های بزرگ تولیدی در حوزه فناوری و نوآوری محسوب می شود. آیا امسال با نام گذاری به نام جهش تولید، تغییری در مشتری های داخلی تولیدات بومی ایجاد شد؟

طیبی گفت: به دلیل شدت تحریمی که به واسطه کشور آمریکا اعمال می شود و تبعات آن که دیگر کشورها حاضر نیستند با ما همکاری و کار کنند و همچنین شیوع ویروس کرونا در کشور و در جهان، باعث شده که بسیاری از افرادی در کشور که خیلی علاقه داشتند که به خارج از کشور بروند و خریدهای خارجی را انجام دهند، اکنون مجبور شده اند که به سمت داخل بیایند. بسیاری از این افراد هم البته مدیران خوب و دلسوزی بودند که تحت فشار برخی کارشناسان و مدیران خود قرار داشتند.

وی ادامه داد: اکنون فرصت خوبی فراهم شده که مدیران حمایت بیشتری از تولید داخل داشته باشند و به طور کلی به واسطه مجموعه این فشارها به تدریج مراجعه به ما بیشتر می شود. البته علاقه مند بودیم که این مراجعات کاملا با اختیار و برنامه باشد نه از روی اجبار؛ زیرا اگر مراجعه به داخل اجباری باشد، وقتی که اجبار برداشته شود، ممکن است شرایط دوباره به حالت قبل بازگردد. رئیس جهاد دانشگاهی کشور تصریح کرد: اما در نهایت با همه این شرایط، فرصت بسیار خوبی ایجاد شده است و در حال حاضر افراد بیشتری نسبت به قبل در حال مراجعه به مجموعه جهاد دانشگاهی کشور برای نیازهای فناورانه و نوآورانه هستند.

طیبی اضافه کرد: همچنین در مجموعه جهاد دانشگاهی کشور در دیداری که پیش از این با مقام معظم رهبری داشتیم و بعد از آن دیدار ۳۱ پروژه فناورانه و نوآورانه در جهت رفع نیازهای کشور به مجموعه جهاد دانشگاهی کشور سپرده شد؛ بودجه ای که برای این پروژه ها تامین شد فرصتی را به وجود آورده بود که در کنار پیگیری های شدید قبلی، قبل از این هم با همه حوزه های مرتبط ارتباط داشتیم که از فناوری های تولید شده مجموعه جهاد دانشگاهی کشور استفاده کنند و بتوانیم فناوری های جدیدی را تولید کنیم.

*هزینه تامین و تولید فناوری از ما؛ تضمین و قرارداد خرید از مشتری

رئیس جهاد دانشگاهی کشور تصریح کرد: در حال حاضر ۳۱ پروژه فناورانه و نوآورانه در دست اجرا توسط مجموعه جهاد دانشگاهی کشور این ابزار را در اختیار ما قرارداده که در شرایطی که مراجعات بسیاری برای تامین ابزار و تجهیزات و خدمات به ما می شود می گوییم که هزینه تامین و تولید فناوری را تامین می کنیم اما تضمین خرید و قرارداد خرید را باید ببندید که خیالمان راحت باشد وقتی سرمایه گذاری می کنیم و یک فناوری را تولید می کنیم حتما بازار داشته باشد. مانند اصلاح نژاد دام، بحث هیبریدی و مرغ لاین که پروژه های ملی هستند که با وزارت جهاد دانشگاهی در حال همکاری هستیم که ان شالله وقتی محصول به نتیجه رسید در اختیار جامعه قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: در مجموع چه به اجبار چه از جهت پاسخی که به پیام رهبری برای جهش تولید داده باشند، نسبتا رجوع به داخل برای استفاده از توان و تولید داخل بیشتر است.

*بیش از حد سیاسی شدن، در برنامه های بلند مدت ناموفق مان کرده است

یکی از انتقادات موافقان خریدهای خارجی، نبود جایگزین بومی در محصول مورد نظر است؛ این انتقاد به ویژه در حوزه های علمی و فناورانه بیشتر شنیده می شود. در این باره چه نظری دارید؟

طیبی به این سوال این طور پاسخ داد: با یقین و اطمینان می گوییم که معتقدیم که در کشور مشکلی در زمینه توسعه علمی و فناورانه نداریم و آنچه که مشخص است بیشتر برنامه ریزی های بلند مدت برای پیشرفت است که در آن برنامه ها، نیاز است که تقسیم کار ملی شده باشد و ماموریت ها سپرده شوند. سازمان های مشخص نباید کار موازی انجام دهند و هم پوشانی نداشته باشند تا کار به روانی در بخش های مختلف انجام شود.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور تصریح کرد: متاسفانه در برنامه های بلند مدت موفق نیستیم. مشکل این است که به نظر می رسد مقداری بیش از حد سیاسی شده ایم و باعث شده که نتوانیم در مسایل ملی کشور که یکی از مهم ترین آنها پیشرفت و تحقق اقتصاد دانش بنیان است که رهبر معظم انقلاب هم بیش از ۲۰ سال که به طور مرتب به درستی بر این موضوع تاکید می کنند، برنامه های بلند مدت داشته باشیم.

وی توضیح داد: به عنوان یک محقق و به عنوان رئیس یک سازمان تحقیقاتی به شدت علاقه مند هستند که به من ماموریت مشخص بدهند که شما فلان مسئله کشور را حل کنید و از همه ظرفیت های کشور هم استفاده کنید اما فقط مسئله را حل کنید.

طیبی گفت: در حال حاضر رویه عکس است؛ اکنون ما مدام می رویم و اعلام می کنیم که ما می توانیم فلان مسئله را حل کنیم، اجازه دهید فلان کار را انجام دهیم. این روال باید کاملا عکس شود و مدیران و مسوولان اجرایی کشور برنامه ریزی بلند مدت کنند و به صورت ماموریت محور به سازمان ها بگویند که فلان کارها را انجام دهید تا در نهایت به اقتصاد دانش بنیان برسیم.

*نکات مهم درباره قرارداد مهم ایران و چین 

چندی است موضوع قرارداد همکاری ۲۵ ساله میان دو کشور ایران و چین مطرح شده و این موضوع در رسانه ها و افکار عمومی هم بازتاب زیادی داشته است؛ به عنوان رئیس یک سازمان تحقیقاتی و تولیدی بزرگ در حوزه فناوری و نوآوری در کشور، درباره همکاری با کشور تولیدکننده بزرگ چین به نظری دارید؟

طیبی در این باره، گفت: درباره قرارداد ۲۵ ساله همکاری ایران و چین که اخیرا مطرح شده و همچنین درباره موضوع تمدید قرارداد ۲۰ ساله همکاری ایران و روسیه صحبت هایی وجود دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور افزود: در موضوع این همکاری باید بسیار هوشمند باشیم و این قرارداد را یک فرصت برای خود بدانیم. باید به چین به عنوان بازار محصولات خودمان نگاه کنیم. زیرا اگر هوشمند نباشیم حتما چین به ما به عنوان بازار محصولات خودش در حوزه های مختلف نگاه خواهد کرد و البته به شدت هم علاقمند است که محصول کامل بفروشد و انتقال تکنولوژی هم نداشته باشد.

*انتقال تکنولوژی نه خرید محصول کامل از چینی ها

وی ادامه داد: یعنی اگر بازاری را در اختیار چین قرار می دهیم باید در کنار خرید محصول، انتقال تکنولوژی هم صورت بگیرد و فقط بخشی از بازار را در اختیارش قرار دهیم. باید هر جا که خودمان صاحب دانش تکنولوژی شدیم بازار را تامین کنیم و حتی در کشورهای دیگر به دنبال بازار برای فروش محصولاتمان بگردیم. همچنان که هم اکنون هم در موارد دیگری که قابلیت تولید داریم باید در چین به دنبال بازار بگردیم.

*به یقین از نظر توان توسعه فناوری، ایران از چین توانمندتر است، پس ما هم چین را بازار ببینیم

طیبی تصریح کرد: چین کشور خوبی برای تامین مواد اولیه و قطعات برای پروژه های ما است. اگر این هوشمندی وجود داشته باشد؛ به ویژه در حوزه هایی که خودمان توانمند هستیم و فناوری داریم ضرورتی به ورود یک خارجی نیست. 

رئیس جهاد دانشگاهی کشور افزود: در مجموع می توانیم با هوشمندی قرارداد ۲۵ ساله همکاری ایران و چین را به یک فرصت خوب تبدیل کنیم که هم برخی از نیازهای اساسی و مواد اولیه را تامین کنیم و هم یک بازار صادراتی خوب برای محصولات خوب و با کیفیت ایرانی داشته باشیم. زیرا به یقین از نظر توان توسعه فناوری، ایران از چین توانمندتر است اما باید این توانمندی را باور کنیم و سپس برای اجرایی شدن آن برنامه ریزی کنیم.

*هوشمند باشیم؛ چینی ها به شدت در عقد قرارداد زرنگ هستند و در تنگنا، امتیازهای سنگین می گیرند

رئیس جهاد دانشگاهی کشور اضافه کرد: از این جهات موضوع قرارداد ۲۵ ساله همکاری ایران و چین مهم است؛ نمی توان با صفر و یک موضوعی را صد در صد تایید کرد یا کاملا رد کرد. باید متون اصلی قرارداد ۲۵ ساله همکاری ایران و چین در اختیار نخبگان قرار بگیرد و نخبگان درباره آن اظهار نظر کنند.

طیبی گفت: قرارداد ۲۵ ساله همکاری ایران و چین باید با هوشمندی کامل تهیه و امضا شود؛ زیرا طبق تجربه کاری که با چینی ها داریم می گویم که چینی ها به شدت در عقد قرارداد زرنگ هستند و طرف را در تنگنایی قرار می دهند که حتما از او امتیاز بگیرند و امتیازهای سنگین هم می گیرند؛ اما اگر در مقابل آنان هوشمند باشیم موردهایی بوده است که به راحتی از آنان امتیازهای خوب گرفته ایم.

درباره قرارداد ایران و چین این ویدئو را ببینید:

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  26 10
  من کاری به قرارداد و ایناش ندارم، همین که اسم این تفاهم نامه میاد غربگداها میان اینجا میزنن تو سر و کلشون و جیلیز ویلیز میکنن حال میده!!! خخخخخخخخ
  • ایرانی IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   4 22
   دوست من نباید از ترس آمریکا به دهان اژدهای چین پناه برد. جرات داشته باشی بدون چین هم آمریکا را شکست میدهیم.
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  8 6
  این قرازداد را نباید مردم بدانند!؟
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   14 2
   مگر برجامچای را دانستند؟
  • بنده خدا IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   2 4
   بله تمامی موارد این قرارداد آشکارا اعلام شده بود. چرا شما از نداستن چیزی طرفداری میکنید؟؟ مگر نیتت بد باشد.
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  2 9
  شما که منکر این قرداد بودید !؟ چی شد الان دارید نکته ها استخراج میکنید
  • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   4 1
   کسی منکر این قرارداد نشده بود، فقط مخصوصأ اطلاعات زیاد ندادن تا کمتر ناراحت بشین!! خخخخخخخ
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  0 5
  این مدت 25 ساله را از این قراداد بردارید.
  • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   9 1
   اصلأ، اتفاقأ همون قسمت 25 سالشه که یانکی‌ها و عواملشون رو آب یخ واجب میکنه!!
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  12 0
  این نظر در همه مسئولان باشد که ما نیازمند محض نیستیم که بخواهیم بدنبال این یا آن باشیم . ایران نشان داده توانائی مقاومت و ساختن را دارد . شاید تنها کشوری در جهان باشیم با آمریکا هیچگونه ارتباطی نداریم و بیشتر از چهل سال هست در تحریم آمریکا بسر میبرد . این خود توانائی مهمی هست که بسیاری از کشورها قابلیت آنرا ندارند حتی گردن کلفت های جهانی چنانچه در معرض تحریم مشابه ما از جانب آمریکا قرار گیرند شاید به اندازه چهل سال مداوم نتوانند از پس خود برآیند . چون بخش اعظمی از تبادلات اقتصادی آنها با آمریکا هست . چه برسد بخواهد تحت تاثیر تحریم ها با دیگر کشورها بغیر از آمریکا هم نتوانند مبادلات اقتصادی داشته باشند و عین ما تمام راه ها مسدود شوند . چه اتفاقی برای آنها رخ خواهد داد .؟؟ پس جایگاه ما بعنوان پرچمدار مقاومت در برابر آمریکا والاست . قدر خود را بدانید و از بابت آن ببالید . پس دیگران با توجه به این تجارب و استقامت بما میتوانند اطمینان کنند . چون ایران بمانند شریکی مطمئن در کنار آنها خواهد بود و با تبادلات تجربه ها میشود با هم بر اساس احترام متقابل مراودات سیاسی اقتصادی و فرهنگی داشته باشند .
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  0 1
  چین قدر قدرت ترسی از یانکیها نداره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس