کد خبر 1114414
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
مقصر افت ارزش ریال کیست؟/ مستخدمین حسینی: دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی را به اوج رسانده است

معاون اسبق بانک مرکزی با اشاره به افت ۳۵۰۰ برابری ارزش ریال گفت: افت ارزش ریال در ۵ سال گذشته با کل سنوات نیم قرن گذشته قابل مقایسه نیست و دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی را به اوج رسانده است.

به گزارش مشرق، کاهش ارزش پول ملی خطری بزرگ برای اقتصاد است، خطری که مقام معظم رهبری در دیدار اعضای هیات دولت با معظم له آن را به دولتمردان گوشزد کردند و برای افزایش ارزش پول ملی خواستار به کارگیری راهکاری کوتاه مدت و میان مدت شدند. در حالی که علی رغم تاکید دائمی ایشان بر این موضوع خبرهای رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی به شدت نگران کننده است. خبرهایی مبنی بر ٣۵ برابر شدن کاهش ارزش پول ملی که به گفته استاد اقتصاد و معاون اسبق بانک مرکزی به مراتب بیشتر از ارقام اعلامی بانک مرکزی است. حیدر مستخدمین حسینی در این گفت و گو از پیامدهای کاهش پول ملی و بی ارزش شدن پول ملی می گوید که روزی جزء ١۵ ارز برتر دنیا بوده است. 

با توجه به آمارهای منتشر شده از کاهش‌ ارزش پول ملی انگشت اتهام را باید به سمت کدام متولی اقتصادی گرفت، مجموعه دولت یا بانک مرکزی؟ 

وقتی صحبت از کاهش ارزش پول ملی به میان می آید، اولین مطلبی که به ذهن خطور می کند سوال درباره این موضوع است که چه کسی مسئول حفظ ارزش پول ملی است؟ و چه کسانی در رابطه با کاهش یا افزایش پول ملی در اقتصاد کشور نقش ایفا می کنند؟ قانون این مورد را به درستی تعیین و مشخص کرده و وظیفه این امر خطیر اقتصادی را بر عهده رئیس کل بانک مرکزی گذاشته است. انتخاب رئیس کل بانک مرکزی توسط رئیس جمهور از این جهت حائز اهمیت است که وی برای حفظ ارزش پول ملی توسط بالاترین فرد اجرایی  کشور انتخاب می‌شود. بنابراین رئیس کل بانک مرکزی در کنار وظایف مهم دیگری که بر عهده دارد مسوول حفظ ارزش پول ملی است، چرا که رئیس کل بانک مرکزی مسوول عدم افزایش نقدینگی یا  کاهش تورم و اجرای سیاست های پولی و مالی است.

فرآیند کاهش ارزش پول ملی در نیم قرن اخیر را برای ما ارزیابی کنید که چرا و چگونه به این اعداد رسیدیم؟ 

با نگاهی به کارنامه مسوولین ما در نیم قرن گذشته درخصوص کاهش ارزش پول ملی که بیش از ۹۰ درصد آن مربوط  به ۴۱ سال اخیر است، به راحتی می توان متوجه ناکارآمدی مسوولین و روسای بانک مرکزی کنونی شد، مدیری که فرمانبر دولت است، در جلسات دولت تلاش می کند تا اجرا کننده منویات و خواسته های دولت در موضوعات و مسائل پولی و مالی باشد ، قطعا قادر به انجام کار خاصی در اقتصاد نیست. با بررسی روندهای گذشته مشاهده می کنیم  هرچقدر به سال های اخیر  نزدیک شده ایم، فرایند کاهش ارزش پول ملی ما بیشتر شده است.  

از ابتدای سال ۵۷ به بعد هر چقدر به زمان حال نزدیک می‌شویم، ارزش پول ملی بیشتر کاهش یافته است، چنانچه رقم آن در ١ ساله اخیر با کل دوران گذشته قابل مقایسه نیست، همچنین این کاهش در پنج سال گذشته با کل سنوات نیم قرن گذشته اصلا قابل مقایسه نیست. این مسئله نشان دهنده آن است که رئیس کل بانک مرکزی چارچوب وظیفه قانونی خود را به درستی اجرا نکرده و تیم اقتصادی دولت هم به این مسئله مهم کاملاً بی توجه بوده و کوتاهی های اساسی انجام داده‌اند. مثلاً تنظیم روابط اقتصادی یکی از مهم‌ترین وظایف وزیر اقتصاد است. وقتی از تنظیم روابط اقتصادی سخن می‌گوییم از ایجاد هماهنگی لازم در بین ارکان تصمیم گیری و تصمیم سازی اقتصادی کشور یاد می کنیم، بنابراین وزارت اقتصاد و دارایی هم در کنار سایر تیم اقتصادی دولت در افزایش ارزش پول ملی و حرکت دادن آن به سمت کاهش ارزش پول ملی کوتاهی کرده است. 

آیا عملکرد مجلس شورای اسلامی را در ادوار گذشته هم می توان بخشی از تقصیر کاهش ارزش پول ملی دانست؟
 
مهمتر از همه مجلس شورای اسلامی که مسئول نظارت است در یک جمله در ادوار مختلف خود با حرف درمانی سر کرده، اما عملا فعالیت خاصی در رابطه با افزایش ارزش پول ملی و جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی انجام نداده و آنقدر دست روی دست گذاشتند که به این وضعیت منتهی شده است.

سهم دولت ها در این موضوع چقدر است؟ 

 دولت‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دوره های مختلف به خصوص در دوره دولت آقای روحانی کوتاهی را در جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی به اوج خود رسانده اند. آنها در حوزه های مختلف اقتصادی به بدترین شکل ممکن عمل کرده اند که آثار منفی آن در  کاهش معیشت و درآمد مردم، افزایش تورم، افزایش نقدینگی لجام‌گسیخته و عدم هدایت نقدینگی به سمت تولید دیده می شود . این مساله به قدری شدید بوده که تولید در چند سال گذشته روند رشد منفی را طی کرده است.

آمار منتشر شده از مرکز آمار در سه ماهه اول سال جاری مبنی بر رشد اقتصادی ۳و نیم درصدی منفی با نفت، نشان می دهد وضعیت رشد اقتصادی کشور هر سال بدتر از سال قبل می شود، وضعیتی که به شدت بر روی تولید کشور تاثیر دارد بنحوی که  آمارهای تولید ده سال   گذشته با آمارهای یکی دو سال گذشته بسیار فاصله دارد و عقب ماندگی بسیار جدی در عرصه تولید به وجود آورده است. دولت ها دائما از منابع بانک مرکزی استفاده کردند و بر پایه پولی فشار آوردند.

به خصوص دولتها وقتی در پایان دوره فعالیت خود قرار می‌گیرند اصطلاحاً ترمز کنترل‌های لازم را بر شاخص های اصلی اقتصادی از دست می‌دهند و تصمیماتی اتخاذ می‌کنند که موجب تشدید کاهش ارزش پول ملی می‌شود. لذا اینکه در نیم قرن گذشته تا سال ۹۸ ارزش پول ملی کشور هفت هزار برابر کاهش یافته است، کاهش ارزش پول ملی تا سال ۹۷ براساس آمارها ٣۵ برابر بوده اما در سال گذشته به ۷ هزار برابر افزایش داشته است نشان دهنده  رقم بسیار وحشتناکی است که اتفاق بسیار بدی برای اقتصاد کشور به شمار می‌رود.

بی تردید مدیریت دولت و عدم اعتماد مردم به مدیران اقتصادی منجر به ایجاد شرایط اقتصادی ناامنی شده است، به گونه ای که مردم شاهد بی ثباتی دولت در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی هستند، لذا مشاهده می کنیم آنچه که دولت در حوزه اقتصاد بیان می کند، یا از مردم می خواهد مردم دقیقا بر عکس آن عمل می‌کنند. رئیس کل بانک مرکزی در ماه های گذشته بارها درباره متعادل سازی نرخ ارز  سخن گفته، اما سخنان وی هیچ تاثیری در بازار نداشته چرا که مردم اعتمادی به حرفهای دولت ندارند، ضمن اینکه نرخ ارز دائماً در حال افزایش بوده است. یا اینکه مادامی که آقای رئیس‌جمهور از  بورس سخن می گویند بورس ناگهان دچار ریز می شود یا مقامات اقتصادی همچنین!  برداشت جامعه از عدم اعتماد به تصمیمات اقتصادی و برنامه‌های اقتصادی دولت رفتارهای متفاوت از خواسته مسوولین است.

آیا برای بازگشت پول ملی به دوران اقتدار خود می توان کاری کرد؟ 

 اینکه چه باید کرد تا بانک مرکزی وظیفه اصلی خود را به منصه ظهور برساند و سیاست‌های پولی را به کار بگیرد که نقدینگی  تحت کنترل باشد و سقوط پول ملی را بیش از این شاهد نباشیم با تحت کنترل درآوردن میزان نقدینگی امکان پذیر است . بانک مرکزی می تواند از طریق وظایف خود مانع خلق پول توسط بانک‌ها شود، همچنین اعتباردهی و تسهیلات بانکی به تسهیلات گیرندگان را تحت مراقبت شدید قرار دهد به این معنا که تسهیلات فقط به سمت تولید هدایت شود.یا به بخشی از اقتصاد هدایت شود که ارزش افزوده بالایی ایجاد می کند.

 بحث نظارت نقطه ضعف نظام بانکی است لذا نظارت بر عملکرد بانک ها نیز مساله بسیار جدی است. از سوی دیگر لازم است دولت برای تامین  کسری بودجه به دنبال  افزایش پایه پولی نباشد به کارگیری این موارد بسیار موثر است و مانع کاهش ارزش پول ملی و وارونه کردن معادله به نفع افزایش ارزش پول ملی می شود.

دولت و بانک مرکزی واقعا باید متوجه خطرات کاهش ارزش پول ملی باشند. متاسفانه در حال حاضر پول ملی ما در سطح جهانی ارزشی ندارد، در حالی که در مقطعی ارزش ریال آنقدر بالا بود که ریال جزء ۱۵ ارز معتبر جهان بود.بانک مرکزی باید جوابگو باشد که چرا ارزش پول ملی ما تا این اندازه کاهش یافته که اینک ریال جزء یکی از  بی ارزش ترین پول ها قرار گرفته است. لذا وظیفه اصلی رئیس کل بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی است اگر نمی تواند ارزش واحد پول ملی را حفظ کند حتما باید جای خود را به یک مدیر کاردان بدهد چرا که این موضوع یک مسئله و وظیفه ملی و میهنی است.

اگر مسائلی در دولت و فشارهایی بر بانک مرکزی وجود دارد که مانعی در جلوگیری از اجرای برنامه‌هایی برای افزایش ارزش پول ملی است رئیس بانک مرکزی باید درباره آن بی پرده با مردم سخن بگوید چرا که ادامه این روند آثار تخریبی و روانی بسیار وسیعی در سطح جامعه، معادلات و مراودات تجاری و داد و ستد بین مردم به جا می گذارد. از  دولت و مجلس انتظار می رود برای ایجاد باید ثبات در اقتصاد ملی تلاش بیشتری از خود نشان دهند. در حال حاضر دیگر به  لحاظ قانونی نمی توان معادلی بین  ریال و طلا ایجاد کرد. چرا که ریال ارزشی برای محاسبه با طلا ندارد لذا می توان گفت ریشه مناسبات بین ریال و طلا از بین رفته است، بنابراین در این مسئله نیازمند  یک تجدید نظر اصلی هستیم.

* منبع: رادار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  43 2
  عامل افت ارزش پول جهل مردم در قبال وطن فروشی و خیانت بعضی مسولینه
  • IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
   5 3
   نوشته بودم اصلاح طلبها امانت دار باشید
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  4 18
  مقصر اصلی عربستان واسرائیل هستند که خودشان علنی گفتند جنگ ودشمنی را فرسایشی میکنیم وعربستان هم گفت گاری میکنیم که ایرانیها به گدایی وزباله گردی بیافتند
 • TR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  31 0
  مقصر اصلي جهالت مردم هستش كه كشور رو داده اند دست مسئوليني كه از منافع ملي فقط جيب خودشونرو فهميده اند
 • بی نام IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  9 6
  وقتی کل مبادلات بانکی با دنیا قطع شده و صادرات سخت شده کاهش ارزش پول ملی اتفاق می افته باید فقط صادرات رونق بگیره
 • شاهد IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  6 1
  مقصر کاهش ارزش پول دولت
 • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  12 1
  دولت و دیگر هیچ
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  13 2
  به نظر من مقصر برجامه
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  5 0
  دولتی که الان اگه یه کشاورز یا دامدار بخواد وامی از بانک بگیره تا گسترش بده کارش را هزار سنگ جلوی پاش میذاره. اما یه دلال بواسطه حساب بانکی خوبی که داره دست به سینه براش میایستن درصورتیکه کشاورز و دامدار در نهایت به تولید کشور و ارزش افزوده کمک میکنه اما اون یکی به قاچاق.
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  5 0
  خودتان رو اذیت نکنید دلیل اصلی بی برنامگی و دزدی آقایون می باشد و هیچ عاملی مثل این دو عامل نیست
 • آزاد IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  3 1
  کسانی که عامدا ارزش پول ملی رو پایین آوردند و به این وضعیت دامن می زنند خداوند هم در این دنیا روسیان کنه و هم در آخرت
 • حمیدرضا IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  0 0
  ملی نگو بعضی ناراحت می شوند
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  1 0
  مقصر دونابغه سمنانی هستند که یکی بعد از دیگری استعداد درخشانی را در رسیدن به پول ملی به رخ همدیگر کشیدند!
 • سعید IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 7
  یک حساب بسیار ساده است در این مملکت روزی بله روزی دومیلیون و هفتصد هزار بشکه نفت حد اقل به قیمت هر بشکه پنجاه دلار فروخته می شده حساب کنید روز چند میلیون دلار می شده دقت کنید.روزی و حالا نیست چطور انتظار دارید وظعیت یکسان باشد و انرا با کذشته مقایسه می کنید
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  2 0
  چرا ما که داعیه مبارزه با استکبار جهانی و..داشتیم نفت مان را به ریال خودمان نفروختیم...تا پولمان بین المللی بشود و خزانه ها پر از ارز بشود !؟
 • لرز IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  3 10
  عدم مذاکره با دنیا ودلالی
 • بی نام IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  6 0
  این سوال از قبل به وضوح مشخص هست دولت امید و تدبیر. علی برکت الله
 • ناشناس IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  تقصیر دولت نیست دولت باید ورشکستگی بانک ها و موسسات مالی رو جبران میکرد پس ارزش پول رو اورد نا حساب اونا رو با مردم صاف کنه
 • ناصر IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  عرضه تصمیم گیری درست رو ندارید ببینید سایر کشورها مثلا آمریکا وقتی ارزش پول ملی شون کاهش پیدا میکنه چکار میکنن. واقعا یک مشت آدم بی کفایت مسئولیت اقتصاد کشور رو برعهده دارند.
 • IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  قالیباف بصورت میدانی همه چیز رو درست میکنه
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 1
  فقط نسخه نجاتبخش ارزش پول ملی اجام است اجرای جهادی اقتصاد مقاومتی که طرح اولیه اش اماده است ولی کسی پشیزی برای ان قایل نیست
 • جواد IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  1 0
  با این توضیحات متوجه شدید که بورس رشد نکرده متاسفانه ریال بی ارزش شده
  • IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
   0 0
   عالی فرمودید
 • اریوبرزن IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  3 0
  عامل اصلی اختلاسهای نجومی ومدیران بی کفایت وحقوقهای مفتی که ازبیت المال صرف مدیرانی که اندازه یک خرمگس راندمان ندارند رانت وپارتی بازی واقازاده های که خرجهای نجومی دارندوضعف بزرگ قانون که برای مدیران اختلاسگرکشوری که قابل اجرانیست وبصورت نمادمی باشد واز طرفی بخش اصل 44 که حیاط خلوت مدیران دولتی است وتمام حق وحقوقات کارگری نابود میشود وجیب مدیران پرتر وکارگر هیچ حق اعتراضی ندارد وفشارهای اقتصادی که هرکدام ازاین تورمها معادل حداقل 30سال می باشد نتیجه گیری بااین حقوق کارگری چگونه دراین جامعه زندگی کرد کدام مسول پاسخگو است وچه کسی جوابگوی جامعه کارگری هست مسولین یا درخوابند یاخودشان رابخواب زده اند ولی کارگران باپوست واستخوان چنین فشارهای اقتصادی مرگ اوررا بارنج ومشقت تحمل می کنند ولی تنها مسولین به فکر ارتقا وپست گرفتن وجیبهای خودرا ازمال دنیا پرکردن گویی که انگار اخرتی وجود ندارد کل اخرتشون وبهشتشون همین دنیا وکانادا وامریکاست ریاهم به وفوردرمسولین خودنمایی میکند گویی دراین کارباهم مسابقه دارند
 • قولی AU ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  2 0
  عامل افت ارزش پول ایران تنها و تنها مردم ایران هستند و بس!!!!
 • مجید IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  1 0
  خوبه معلومه مقصر اصلی جماعتی دلواپس برجام
 • علی IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 1
  مقصر اصلی مسئولینی هستند که قیمت دلار دشمن را دستوری بالا بردند
 • صبحان IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  2 0
  مقصراحمدی نژادی هاهستندکه بعدسال ۸۸ که دیدندمردم دارندهجرت می کنند نشستند گفتند چه کنیم برای مردم نیارزد از ایران بروند آمدند دلار رو روند افزایشی کردن اما مکرو مکرالله... با این کار ارزش ریال افت کرد.
 • IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  1 0
  حالا که بول بی ارزش شده شما بیدات شده
 • هموطن IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  1 0
  از دولت پوسیده با مثلث روحانی . نوبخت . ریس بانک مرکزی چه انتظاری دارید؟ اگه حکومت اسلامی اراده کنه باید این افراد را محاکمه و حکم اعدام برایشان داد.
 • فریدون IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  1 0
  تنها علت بی ارزشی پول کشورمان بی اعتمادیی هست که سو مدیریت بعضی برای کشورمان در دنیا بوجود آورده اند کشوری که با تمام دنیا تعامل و مراودت داشت چه شده...
 • حامد IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  1 0
  ما تحریمیم درست و باید طوری برنامه ریزی کنیم که انگار ۱۰ سال دیگه تحریم آخه چرا مگه مردم ایران چه گناهی کردن که باید تحریم بمونیم آیا راهش مذاکره درست نیست زندگی چند سال و چه ارزشی داره که همش ملت رو در فشار بذارین اونم ملت ایران رو
 • محمد توسلی IR ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  1 0
  شاید در کنار بی کفایتی مدیران و مرفهین بی درد بتوان عدم مراوده بادنیا وانزوا ووجود دلالان بسیار در بدنه دولت وخارج از آن در هر رابطه ای استفاده از رانت های آنی اطلاعات پولی ومالی واقتصادی وایجاد هرج ومرج اقتصادی که موجب فشار طاقت فرسا به مردم مستضعف وطبقه3 جامعه شده در کنار تحریم های خارجی را در این رابطه برشمرد.
 • محمود IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  1 0
  سلام به نظرمن فقط دولتها مقصراصلی کاهش ارزش پول ملی هستند وقتی دررسانه ملی علنا ریس بانک مرکزی میگویدمامجبوریم به حرف ریس جمهورگوش کنیم ونمیتوانیم باان مخالفت کنیم یعنی عملا مسول بانک مرکزی هم ریس جمهور است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس