کد خبر 1110968
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۵
کالای اساسی

عضو کمیسیون برنامه مجلس گفت: منابع مالی این طرح از مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی و بخشی از درآمدهای گمرک است.

به گزارش مشرق، جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: مردم از افزایش لحظه‌ای قیمت کالاهای اساسی در بازار گلایه دارند چرا که نیاز روزانه آنها اسیر سودجویی برخی دلالان شده و گلایه‌هایی را برای مردم به وجود آورده است. 

و ی افزود: بر همین اساس، فوریت طرح تأمین کالاهای اساسی، اقشار آسیب‌پذیر در صحن مجلس تصویب شده است و هم‌اکنون در کمسیون برنامه و بودجه در حال بررسی جزئیات آن است. 

** طرح تامین کالای اساسی متمرکز بر کوپن نیست

کوچکی‌نژاد خاطرنشان کرد: این قانون مترقی به نفع نیازمندان جامعه است و دولت از طریق این قانون و پیگیری آن از راه‌های اکلتورنیکی می‌تواند کالاهای مورد نیاز مردم آسیب‌پذیر را تأمین کرده و دراختیار آنان قرار دهد این درحالی است که منابع مالی اجرای این طرح از محل پرداخت یارانه‌هاست ولی دلالان بیشترین بهره‌دار از یارانه هستند که اجناس را در بازار و بالاتر از قیمت مصوب می‌فروشند. 

کوچکی‌نژاد گفت: اجرای قانون تأمین کالاهای اساسی اقشار آسیب‌پذیر می‌تواند به سفره مردم کمک کند و نگرانی آنان را کم کرده و سلامت و امنیت غذایی‌شان را تأمین کند.

وی گفت: متأسفانه آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور عکس‌العمل نامناسبی در برابر طرح تأمین کالای اساسی اقشار آسیب‌پذیر نشان داد و او اشتباهی بزرگ کرد در حالی که تمرکز این طرح بر کوپن نیست. 

** ۲۵ قلم کالا در طرح تامین کالای اساسی گنجانده شده

وی گفت: در طرح تأمین کالای اساسی اقشار آسیب‌پذیر نیازهای مردم به کالای مهم تأمین می‌شود و قرار است از طریق کارت یارانه و یا کارت بنزین یا شبیه به آن،  کالاهای اساسی به مردم از سوی دولت تأمین شود. 

نماینده رشت در مجلس تصریح کرد: وزارت رفاه در این باره معتقد است ۲۵ تا ۲۶ قلم کالا در زمره کالاهای اساسی مردم محسوب می‌شود که دولت می‌تواند با شکل خاص و با نظارت مجلس آن را تأمین کند. بر همین اساس قوه مجریه هم می‌تواند مبلغ خاصی را به صورت ماهانه در این کارت‌ها شارژ کند که فقط برای واریز کالاهای اساسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

وی خاطرنشان کرد: اگر برای اجرای این طرح ۷ دهک جامعه تحت پوشش قرار گیرند، حدود ۶۰ میلیون ایرانی می‌توانند کالاهای اساسی خود را در همین قالب دریافت کنند ولی اگر سه دهک شامل اجرای این طرح شوند، ۳۰ میلیون ایرانی از منافع این طرح بهره‌مند خواهند شد. 

** باید کالای اساسی را به دست نیازمندان واقعی برسانیم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: کالاهای اساسی مردم مانند گوشت، مرغ، روغن، تخم‌مرغ، حبوبات و لبنیات و... است که دولت می‌تواند رقمی که مجلس از محل خاصی از جمله یارانه‌ها مصوب کرده اجرایی کند. 

وی گفت: با اجرای این طرح، فسادی که ناشی از ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بوده و منجر به سوءاستفاده فرد، افراد یا شرکتهای خاص از عدم نظارت بر توزیع ۱۸ میلیارد دلار شد، جلوگیری کنیم، این در حالی است که از برخی افراد این ارز را گرفتند، اما متأسفانه کالاهای وارداتی را در بازار فروختند. 

کوچکی‌نژاد گفت: منابع مالی اجرای طرح تأمین کالای اساسی از مابه‌التفاوت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و ارز نیمایی است که می‌کوشیم با تصویب این طرح کالای اساسی به دست نیازمندان واقعی برسد.

** دولتمردان از جیب و سفره مردم خبر ندارند

وی گفت: متأسفانه رئیس‌جمهور، معاون اول و بخش زیادی از دولت از فشار گرانی، تورم و ضعف معیشتی مردم و اتفاقات ناگوار حاشیه شهرها و طبقات ضعیف جامعه خبر ندارند، چرا که زندگی بسیاری از دولتمردان با زندگی عمومی مردم بسیار متفاوت است. 

وی با اشاره به انتقاد معاون اول رئیس جمهور درباره تأمین کالاهای اساسی اقشار آسیب‌پذیر جامعه گفت: من حاضرم با معاون اول رئیس‌جمهور درباره تأمین کالاهای اساسی مردم در قالب این طرح مناظره کنم و به او ثابت کنم که دیدگاه جهانگیری غلط بوده و به نفع مال‌اندوزان است تا مردم ضعیف جامعه.

**جهانگیری همچنان اصرار بر پر کردن جیب دلالان دارد

وی خاطرنشان کرد: ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی منجر به حیف میلیاردها تومان شده است و افراد نزدیک به دولت از آن بهره بردند اما متأسفانه جهانگیری همچنان اصرار بر پر کردن جیب دلالان دارد؛ نیت طرح کالاهای اساسی اقشار آسیب‌پذیر برخلاف دیدگاه جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور است.

وی گفت: در جلسه برنامه مجلس که نمایندگان سازمان برنامه، بانک مرکزی، وزارت رفاه، وزارت صمت و مرکز پژوهش‌های مجلس حضور داشتند همه کارشناسان و میهمانان معتقد بودند که این طرح قابل اجراست و می‌تواند بخشی از نگرانی‌های مردم برای تأمین نیازمندی‌های آنان به کالاهای اساسی را تأمین کند.

** بهبود وضعیت اشتغال با بکارگیری نقدینگی سرگردان در جامعه

وی گفت: فرار مالیاتی و افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی و مراقبت از سرمایه‌های مردم در آنجا و حمایت از شرکت‌های تولیدی و جلوگیری از قاچاق کالا از کارهایی است که باید مجلس یازدهم در طول چند ماه آینده مصوب کرده و بر اجرای قانون نظارت جدی داشته باشد. 

وی با اشاره به ۲۳۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در جامعه گفت: با اجرای مالیات بر خانه‌های خالی و تأمین کالاهای اساسی به سمت بهبود وضعیت اشتغال و تولید در کشور خواهیم رفت. 

** مجلس یازدهم اصل ۴۴ قانون اساسی را واقعا اجرایی کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ بزرگترین کار مجلس یازدهم باید اجرایی کردن اصل ۴۴ قانون اساسی باشد تا بخش خصوصی فعال شده و از نقدینگی موجود در دست مردم بتوانیم بهترین استفاده را کرده و آن را به سمت تولید ببریم. 

کوچکی‌نژاد در پایان خاطرنشان کرد: ارزش پول ملی کشورمان زمانی بهبود پیدا می‌کند که بتوانیم تولید در ایران را افزایش دهیم و اگر بکوشیم از اهرم اقتصاد مقاومتی برای اشتغال بیشتر و مهار تورم استفاده کنیم، ارزش این پول بیشتر خواهد شد. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  4 0
  الان شکر خدا وضع شما مشرقیان که خوبه ‌ شما نگران مایحتاج مردم نباشید خداروشکر تلگرام و اینستا در شماهارو تخته کرد. یبار از مشکلات مردم در خصوص سهام عدالت و کارگزاریها چیزی ننویسیدا مچاجب فطع میشه . وای برشما دین فروشان . وای برشما
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  0 0
  طرحهایی که شامل دهک و فاصله گذاری طبقاتی بین مردم میشود ، عدالت اجتماعی و تبعیض را هدف قرار میدهد و کم کم به زندگی اجتماعی و کسب و کار مردم آسیب میزند . طرحهای کمونیستی منجر به از هم پاشیدن اتحاد مردم و نابودی کسب و کار و رقابت منجر میشود . دنیا این دید گدا پروری را کنار گذاشته ، بهتر است به فکر کار و تولید و کسب مهارت برای مردم بود ، کار ایجاد کنید و دریچه رانت و دزدی و اختلاس و تنبلی و .... را سه قفله کنید . شوری سابق نشوید .مردم کار میخواهند نه صدقه و صف ، کسی جز رانت خواران از این طرحهای دزدی سود نمیبرد.
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  0 0
  بابا شما کی بودید ، باز جیب تان خالی شده دنبال رانت جدید میگردید . کار کار کار میخواهیم ، در دزدی و انحصار و .... برای خودتان و اقوامتان باز میکنید ، مردم را مفت خور و بیعار و بیکار میکنید .
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  1 0
  خدایا از دست این مغز فسیلهایی مثل جهانگیری و دوستان ما چیکار کنیم...عرضه تثبیت قیمت ها رو ندارند بعد به هر طرحی که مجلس میده گیرمیدن...شکمشون سیره خبر ندارند
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  0 0
  اقای جهانگیری باکوپن مخالفه امادرابادان سیلندرگازبه علت کمبودکوپنی شده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس