کد خبر 1110068
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۰
سرطان نمایه

معاون تحقیقات وزیربهداشت گفت: براساس آمار، میزان بروز سرطان در مردان و زنان ایرانی از کل دنیا و کشورهای منطقه، کمتر است.

به گزارش مشرق، رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری و نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات سرطان، در خصوص وضعیت شیوع سرطان در ایران و جهان، گفت: خوشبختانه امروزه با ثبت اطلاعات سرطان و راه اندازی سامانه یکپارچه اطلاعات سرطان، اطلاعاتمان در خصوص بیماری سرطان دقیق تر است. براساس آمار، میزان بروز سرطان در مردان و زنان ایرانی از کل دنیا و کشورهای منطقه، کمتر است. 

بیشتر بخوانید:

سرطان خاموش چیست؟

وی ادامه داد: در کشورهای دنیا، میزان بروز سرطان در مردان ۲۱۹ سرطان در هر ۱۰۰ هزار نفر و در زنان ۱۹۸ سرطان در هر ۱۰۰ هزار نفر است، در حالی که این عدد در در ایران در مردان و زنان به ترتیب ۱۵۵ و ۱۲۸ نفر به ازای هر یکصد هزار نفر است؛ به طورکلی، شیوع سرطان در ایران از متوسط دنیا کمتر است.

نایب رئس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت در خصوص شایع ترین سرطان‌ها در مردان و زنان ایرانی، خاطرنشان کرد: سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه شایع‌ ترین سرطان‌ها در میان مردان و سرطان پستان، روده بزرگ، تیرویید، پوست و معده، پنج سرطان شایع در بین زنان ایرانی است و چنانچه هر دو جنس را باهم در نظر بگیریم، سرطان پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده، پنج سرطان شایع در بین ایرانیان است. اینکه بدانیم کدام سرطان‌ها در کشور از شیوع بیشتری برخوردار است، بسیار مهم است؛ چراکه می‌توان برای کاهش آمار آنها برنامه ریزی و اقدام کرد.

وی در خصوص عوامل ایجاد سرطان‌ها و راهکار مدیریت و کنترل آنها، بیان کرد: اینکه چطور می‌توان در میزان بروز سرطان‌ها تغییر ایجاد کرد، به  عوامل محیطی موثر بر سرطان‌ها و شیوه زندگی افراد مربوط است.

سرطان‌ها، دومین عامل مرگ و میر در جهان

ملک زاده تاکید کرد: طبق آمار، بعد از سکته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌های قلبی و عروقی که عامل ۴۳ درصد از مرگ و میرها و ناتوانی‌ها در کشور است، ۱۶ درصد از مرگ و میرها در سطح جهان ناشی از سرطان‌ها بوده و سرطان‌ها به عنوان دومین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شوند.

نیمی از سرطان‌ها قابل درمان است

وی در خصوص میزان بروز، مرگ و میر و بهبودی ناشی از سرطان در ایران و جهان، گفت: میزان بروز سرطان در جهان ۲۰ درصد و در ایران ۱۴ درصد است، مرگ و میر ناشی از آن در جهان، ۱۰ درصد و در ایران، ۷ درصد است، اما میزان بهبودی آماری ۵۰ درصدی را به خود اختصاص داده است، یعنی تقریبا می‌توان نیمی از سرطان‌ها را بهبود بخشید و این موضوع ناشی از پیشرفت‌های علمی و پزشکی در کشورمان است که امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم درصد بیشتری را به این آمار بیفزاییم.

ملک زاده در خصوص وضعیت سرطان‌ها در ۲۰ سال آینده در ایران، گفت: چنانچه با روند فعلی پیش رویم، پیش بینی می‌شود که میزان سرطان‌ها در ایران در ۲۰ سال آینده نسبت به سایر کشورها افزایش بیشتری داشته باشد و این موضوع به افزایش طول عمر ایرانیان، شیوه غلط زندگی، چاقی، آلودگی‌های محیطی و عادات نادرست مربوط است.

وی با بیان اینکه امید به زندگی ایرانیان نسبت به متوسط جهانی بیشتر است، گفت: در سال ۲۰۱۷ امید به زندگی در دنیا ۷۲ و در ایران ۷۶ سال بوده است. البته جمعیت بالای ۶۵ سال در ایران سالانه افزایش پیدا کرده و به همین دلیل، میزان سرطان‌ها نیز افزایش داشته است. 
 
۸۰ درصد ایرانیان ورزش نمی‌کنند

ملک زاده، عدم مصرف میوه در پنج وعده، عدم تحرک بدنی کافی، افزایش وزن، کلسترول بالا، مصرف تریاک و سیگار را از جمله عواملی عنوان کرد که به شیوه زندگی غلط در ایرانیان دامن می‌زند و افزود: ۸۰ درصد ایرانیان ورزش نمی‌کنند، ۷۰ درصد ایرانیان اضافه وزن دارند و ۵۵ درصد ایرانیان ۵۰ سال به بالا، به کلسترول بالای خون مبتلا هستند.

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد از ایرانیان ۴۰ سال به بالا به نوعی، تریاک مصرف می‌کنند، ادامه داد: مصرف تریاک عادت دیگری است که مخصوص ایرانیان است و متاسفانه ایرانیان بیشترین مصرف کنندگان تریاک در دنیا هستند. تریاک یکی از عوامل مهم سرطان زاست و سرطان زایی آن از سیگار بیشتر است. مصرف قلیان نیز عامل سرطان زای دیگری است که حتی دامن گیر زنان ایرانی نیز شده است.

نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت اظهار کرد: برخی عوامل دیگر نیز در ایجاد سرطان‌ها نقش دارند، مانند، میزان مصرف انرژی، سرانه تولید گاز CO۲ و آلودگی هوا که به تغییرات آب و هوایی در دنیا منجر می‌شود و مشکلات زیادی مانند همین بیماری سرطان را برای بشر به وجود می‌آورد.

 ملک زاده بیان کرد: امروزه سرطان در ایران و جهان به عنوان یک بیماری پرهزینه شناخته شده است؛ طبق آمار، دو سوم افراد برای درمان این بیماری از نظر اقتصادی دچار هزینه کمرشکن می‌شوند.

وی تصریح کرد: برنامه ملی مدیریت سرطان به عنوان برنامه‌ای است که برای پیشگیری و درمان سرطان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این یک برنامه کلیدی برای موفقیت در درمان سرطان است که طی ۶ الی ۷ سال گذشته برای به ثمر رسیدن آن، تلاش‌های زیاده شده است. براین اساس، پیشگیری، تشخیص زود هنگام و درمان سرطان مهم ترین ویژگی این برنامه است.

نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت، تاکید کرد: بخش مهم برنامه ملی مدیریت سرطان، مدیریت نظام اطلاعاتی و ثبت سرطان است. آمار و ارقامی که در ابتدای صحبت‌ها اعلام شد، براساس همین نظام ثبت سرطان برآورد شده است. این برنامه ۱۰۰ درصد کشور را پوشش می‌دهد و روند سرطان‌ها را در نقطه نقطه کشور مانیتور می‌کند تا بتوانیم برای پیشگیری از سرطان‌ها، برنامه ریزی‌های پیشگیرانه داشته باشیم.

تهیه نسخه الکترونیک سرطان

وی گفت: در این راستا، دبیرخانه ملی سرطان تشکیل شده و نظام اطلاعات دقیق سرطان برای کشور تهیه شده و به صورت آنلاین در اختیار همه قرار خواهد گرفت تا محققین برای اقدامات از آنها استفاده کنند. همچنین، داشبورت اطلاعات سرطان از ابتدای مهر در اختیار سیاستگذاران و محققین کشور قرار گرفته و نسخه الکترونیک سرطان از مهرماه به صورت آزمایشی و بعد به صورت سراسری تهیه و منتشر می‌شود؛ چراکه بسیاری از اقدامات از جمله فرهنگسازی، پیشگیری و آموزش‌ها در سیستم الکترونیکی با سهولت بیشتری قابل اجرا است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • US ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  3 1
  چون غذاهای ایران هنوز سالم تر از سایر نقاط هستن و خوشبختانه این مورد رو پیاده نظام هنوز نتونسته کاملا صهیونیستی سازی بکنه و تراریخته ( سرطان) به خورد مردم بده!
  • IE ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
   1 0
   چنین نیست محض اطلاعتون عرض کنیم متاسفانه متاسفانه میزان دوز مصرفی سم در محصولات کشاورزی از متوسط جهانی بالاتر است نمونه ساده اش خربزه که می‌خورید احساس التهاب گلو می کنید چون میزان سم بالاست... یا طعم خیلی غذها و میوه ها عوض شده گویای این مطلب است ... سریعا سطحی نگری مقاله را نخوانید... از متوسط جهانی گفته یعنی شامل کشورهای جهان اول، دوم و سوم می‌شود... اگر برخی کشورها از ایران کمتر هست کشورهای دیگری هم از ایران کمتر مبتلا دارند... همه کشورهای غربی، شامل اروپا آمریکا استرالیا و... از اون طرف کشور آسیایی ژاپن طول عمر بیشتری از ایران دارند گویای این است که تغذیه سالم، آب و هوای تمیز، ورزش، و ریزفاکتورهای دیگر باعث عمر زیاد شده... کشورهای دارای جنگ که مواد شیمیایی در آنها بالاست عمر کوتاه دارند و ایران نه مدل جنگ زده است نه مدل غربی..
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  0 0
  باسلام.مطمعا هیچ وقت دلیل اصلی گفته نمیشه! بازهم یک سری امار و ارقام گفته میشه!که برای مخاطب عام و کوچه بازار (و لائیک ها)جذاب بنظر برسد! ورزش نکردن و ..! یعنی الان 7 میلیارد ادمی که تویه خارج هستن،هر روز ورزش میکن؟! وقتی امار گفته میشه باید کل جهان رو در نظر گرفت! چون یه وقت فکر میکنم جمعیت کمتر از 1 درصد !(ایران) در کره زمین، کل دنیا هستن! .. سبک زندگی غربی ها و روابط و کارها زشت و نامتعارف و کثیف ! و خورد ،خوراک خود غربی ها! سبک بهداشت و شتشو غربی ها ! و تعریف انسان به عنوان یک ابزار! چنین مشکلاتی رو براشون پیش اورده در ایران ها امار سرطانی زمانی زیاد شد،که زندگی به سبک غربی ها افزایش پیدا کرد .. سرطان یا یک انگل هم محسوب میشه .. یک انگل و ویروس و .. که شخص دائم سراغش رفته و دائم خودش رو در معرضش قرار داده،تا اینطور تومری یا بدخیم شده.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس