علی‌نژاد: تا اواخر مهرماه فرایند ورود استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه آغاز خواهد شد/ ورزشکاران پس از مهاجرت توفیقی بدست نمی‌آورند

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: وارد شدن به بازار سرمایه باعث می‌شود که استقلال و پرسپولیس به مردم واگذار شوند.

به گزارش مشرق، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان آخرین اقدامات انجام شده در حوزه ورزش قهرمانی کشور را تشریح کرد.

مهدی علی‌نژاد در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در راستای تشریح اقدامات حوزه ورزش قهرمانی امروز در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، آخرین فعالیت‌های صورت گرفته در این راستا طی هفت سال اخیر را مطرح کرد.  او هچنین روز پزشک را به زحمتکشان کادر درمان تبریک گفت.

علی‌نژاد با اشاره به اینکه در المپیک جوانان 2018 ایران رتبه هشتم را بدست آورد که بهترین نتیجه در دوره‌های قبلی است، گفت: رده سنی این دوره 15 تا 18 سال بود و این اتفاق بزرگ نوید بخش روزهای خوب برای آینده ورزش ایران است.  در بازی های آسیایی جاکارتا در سال 2018 بیشترین تعداد مدال را بعد از انقلاب بدست آوردیم و اگر اندونزی‌ها در یک رشته خاص و ملی مدال‌های زیادی کسب نمی کرد ایران به رتبه پنجم می‌رسید که در نهایت رتبه ششم را کسب کردیم.

او افزود: در بازی‌های آسیایی اینچئون نیز به مقام پنجم دست یافتیم و بعد از بازی‌های گوانگژو، در ورزش قهرمانی توانستیم 20 تا 21 مدال طلا را حفظ کنیم. در جام جهانی 2018 نیز بهترین نتیجه تاریخ فوتبال ایران را در گروه مرگ بدست آوردیم و به چهار امتیاز دست یافتیم.

علی‌نژاد با اشاره به قهرمانی جوانان والیبالیست در رقابت‌های قهرمانی جهان با یک مربی ایرانی برای اولین‌بار، خاطرنشان کرد: مقام اول کشتی فرنگی قهرمانی جهان، قهرمانی بزرگسالان ووشوی جهان، مدال طلای سارا خادم الشریعه، اولین مدالی که در رشته شمشیربازی کسب کردیم و مدال‌های رشته ژیمناستیک از دیگر مدال ها مهم کشور بود.

او با اشاره به اینکه 57 درصد سهمیه‌های المپیک تا قبل از همه گیری کرونا، کسب شد و 43 درصد باقی‌مانده، اظهار کرد: در این بین ایران 51 سهمیه گرفت و اگر شرایط ادامه پیدا می‌کرد، پیش‌بینی این بود که رکورد دوره قبلی که 63 سهمیه در ریو بود، شکسته شود.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه در رقابت‌های آسیایی توانسته‌ایم در تربیت مربی عملکرد مطلوبی داشته باشیم، بیان کرد: استفاده از توانایی‌های داخلی در بین مربیان مدنظر قرار گرفته و در کشتی، تکواندو، کاراته، ووشو، کبدی مردان و ... با مربیان ایرانی توانستیم به مدال طلا دست یابیم.

علی‌نژاد با تاکید بر اینکه با حضور مربیان خارجی مخالف نیستیم، عنوان کرد: حتما در صورت نیاز به انتقال دانش، لازم است از مربیان خارجی استفاده کنیم و در عین حال فدراسیون‌ها باید به استفاده از مربیان داخلی توجه ویژه داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

پیامدهای ممنوعیت خرید خارجی برای تیم‌های آسیایی

او ادامه داد: دو دوره المپیاد استعدادهای برتر در سال‌های 97 و 98 برگزار و این مسابقات با نگاه به مسابقات در آینده برگزار شد و این مسئله نشان می‌دهد که دولت به دنبال کار گلخانه‌ای نبوده است و حدود 10 هزار نفر در این المپیادها شرکت کردند و استعدادهای زیادی در طول این مسابقات شناسایی شدند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با اعلام اینکه فرایند بودجه نویسی تغییر کرده است، تصریح کرد: بر اساس ارزیابی عملکرد فدراسیون‌ها هر فدراسیونی که موفق‌تر باشد بودجه بیشتری کسب می‌کند و بودجه سال 99 بر اساس عملکرد 98 فدراسیون‌های مدنظر قرار گرفت، بنابراین خروجی ملاک عمل قرار گرفته و از فردا نیز تفاهم‌نامه با فدراسیون‌ها آغاز می‌شود و تا اواخر شهریور این اقدام به پایان می‌رسد.

علی‌نژاد با اشاره به اینکه در یک‌سال گذشته خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس در دستور کار قرار گرفت، گفت: دولت 40 سال مشغول باشگاه‌داری است که کار بسیار غلطی است و در هیچ کجای دنیا وزارت ورزش نمی‌تواند در رقابت‌ها سهیم باشد و به عنوان پدر همه رشته‌های ورزشی باید فعالیت کند، علاوه بر این طبق برنامه‌های توسعه تزریق بودجه به باشگاه‌ها ممنوع شده است و حدود 6 تا 7 سال است که هیچ پولی به این دو باشگاه پرداخت نشده است.

او ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم تا اواخر مهرماه فرایند ورود این دو باشگاه به بازار سرمایه آغاز شود و برای هریک از این دو باشگاه دو مجموعه ورزشی اختصاص داده شد و مرغوبکار و کمپ حجازی به نام باشگاه استقلال و ورزشگاه‌های درفشی‌فر و شهدای گمنام به نام باشگاه پرسپولیس خواهد بود. همچین درآمدهای دو باشگاه دچار شفافیت شده و در حال طی کردن قدم‌های آخر برای حسابرسی و برگزاری مجامع آن‌ها خواهیم بود و در نهایت برای وارد شدن به بازار سرمایه آماده خواهند شد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه این دو باشگاه به افراد حقیقی و حقوقی خاص واگذار نمی شوند، گفت: وارد شدن به بازار سرمایه باعث می‌شود که باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به مردم واگذار شوند.

او از بازنگری در اساسنامه‌های فدراسیون‌های ورزشی خبر داد و اعلام کرد: در حال رفع ایرادات اساسنامه‌ها در شورای نگهبان هستیم و امیدواریم در همین دولت فعلی اساسنامه جدید فدراسیون‌های ورزشی ابلاغ شود.

علی‌نژاد با تاکید بر لزوم صرفه‌جویی علی‌رغم تحریم‌ها، گفت: در سال 96 حدود 20 هزار نفر به مسابقات خارجی اعزام شده‌اند که به تعداد 15 هزار ورزشکار در سال 97 و 11 هزار ورزشکار در سال 98 کاهش یافتند.  در سال گذشته 6 میلیون و 673 هزار یورو از طریق بانک مرکزی ارز نیمایی به فدراسیون‌های مختلف در این زمینه پرداخت شد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش با اشاره به اینکه امور مربوطه به استخدام 73 ورزشکار در طول یک‌سال گذشته پیگیری شد، گفت: برخی از این پیگیری‌ها نتیجه بخش بوده و برخی نیز در دست پیگیری است و 89 مورد نیز معافیت از خدمت سربازی داشته‌ایم.  همچنین با هماهنگی معاونت اقتصادی ریاست جمهوری و وزارت کار، حدود 4 هزار پرونده متقاضیان وام جبران خسارات ناشی از کرونا ثبت شده که مربوط به باشگاه‌های خصوصی است و 100 میلیارد تومان وام در این رابطه مدنظر قرار گرفته که 23 میلیارد تومان تا 26 مردادماه پرداخت شده و پرداخت مابقی آن نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.

او در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی مربوط به در نظر گرفتن دوره سرپرستی در فدراسیون‌ها، بیان کرد: در اساسنامه و آیین نامه‌های فعلی صراحتی در مورد زمان برگزاری انتخابات وجود ندارد و جمع‌بندی وزارت بر این بود که به گونه‌ای عمل شود تا فردی که خود رییس بوده به عنوان رییس در انتخابات شرکت نکند و با انتصاب سرپرست انتخابات برگزار شود. همین روند در مورد انتخابات فدراسیون‌ها ادامه خواهد یافت و ثبت‌نام نامزدهای انتخابات فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری نیز از هفته جاری آغاز می‌شود و در صورتی که شرایط تهران از قرمز به زرد تغییر پیدا کند مجامع مدنظر قرار می‌گیرد.

علی‌نژاد در مورد قانون ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی، گفت: وزارت ورزش و جوانان در مورد باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس چنین تصمیمی گرفت و سازمان لیگ نیز در مورد سایر تیم‌ها چنین تصمیمی را اتخاذ کرد که بنده از آن دفاع می‌کنم. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، شرایط تحریم و نیز عدم تعادل به وجود آمده تصمیم منطقی و به هنگام بود.  این تصمیم موقتی است و مربوط به فصل آتی است و سازمان لیگ می‌تواند به عنوان متولی در مورد تمامی باشگاه‌های کشور چنین تصمیمی را اتخاد کند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در مورد نحوه خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، اعلام کرد: ابتدا 10 درصد برای کشف قیمت سهام عرضه می‌شود و پس از آن مابقی سهام عرضه می‌شود و دولت برنامه دارد که 100 درصد سهام این دو باشگاه را واگذار کند و قصد ندارد حتی یک سهم را در این راستا نگه دارد.  اساسنامه، هیئت مدیره را مشخص خواهد کرد و همانند سایر شرکت‌ها، هیئت مدیره این دو باشگاه نیز تعیین می‌شود.

به گفته او همچنین در راستای حمایت از بخش خصوصی لایحه نظام جامع باشگاه‌داری در حال آماده شدن است و به زودی به دولت ارائه می‌شود و حمایت‌های جدی از بخش خصوصی در این لایحه مدنظر قرار می‌گیرد.

علی‌نژاد در مورد فعالیت‌های رشته‌های ورزشی، با توجه به شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا از سوی وزارت ورزش اجرا می‌شود و به جز شهرهای سفید از سرگیری رشته‌های پربرخورد ممنوع است.

او در مورد درخواست فدراسیون کشتی مبنی بر از سرگیری تمرینات و اردوهای این رشته ورزشی، گفت: جلسه‌ای با مسئولان وزارت بهداشت مختص به رشته کشتی انجام شد و موافقت‌های اولیه صورت گرفته و امیدواریم بتوانیم اردوهای ملی را به صورت قرنطینه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز کنیم.  همچنین باید تاکید کنم اگر فدراسیون کشتی و ادارات کل وزارت ورزش و جوانان با فعالیت‌های صورت گرفته در رشته کشتی برخورد نکنند و از برخی اقدامات مطلع باشند، متخلف خواهند بود چرا که مصوبه ستاد مقابله با کرونا الزام‌آور است.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش با اشاره به وضعیت لیگ‌های ورزشی، گفت: در مورد لیگ‌های رشته‌های پربرخورد موافقتی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا صورت نگرفته است و باید بدانیم که کشتی ورزشی است افراد به همدیگر متصل هستند و در حالی که برگزاری مراسم عزاداری در فضای بسته صورت نمی‌گیرد باید حواسمان به برخی نکات باشد.

علی‌نژاد در مورد برخی احضارهای صورت گرفته در ورزش ایران، اعلام کرد: در رشته فوتبال احضارهایی صورت گرفته و این مسئله در ادامه نیز پیگیری می‌شود.

او با اشاره به اینکه پاداش ورزشکاران بر اساس آیین نامه اصلاح شده، در دستور کار قرار گرفته است، گفت: پرداخت‌ها مربوط به سال 98 بر اساس آیین نامه جدید انجام شده است.

علی‌نژاد همچنین در مورد حضور وزیر ورزش و جوانان و معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای این وزارتخانه در مجمع فدراسیون فوتبال، اظهار کرد: این حضور افتخاری خواهد بود و وزیر و معاونش عملا از مجمع فدراسیون فوتبال کنار گذاشته شده‌اند.

او در ارتباط با فعالیت ورزشکاران در فضای مجازی نیز، عنوان کرد: مردم از ورزشکاران توقع دارند که شان الگو بودن را حفظ کنند و مردم و دولتی که پشتیبانشان بوده اند را فراموش نکنند، نه اینکه از امکانات مادی و معنوی یک کشور بهره مند شویم و با هر انگیزه‌ای به خدمات گذشته توجه نداشته باشیم.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش با اشاره به اینکه آخر و عاقبت ورزشکاران مهاجرت کرده نیز مشخص است، گفت: حمایت مردم و دولت ایران بود که این ورزشکاران بر اساس آن توانستند به موفقیت‌هایی دست یابند و عملا پس از مهاجرت دچار افت شدیدی شدند و نتوانسته‌اند توفیقی به دست آورند.  به طور حتم مهاجرات اگر به یک ابزار سیاسی تبدیل شود و علیه مردم و حاکمیت باشد، جای اشکال دارد و از فدراسیون‌ها می‌خواهیم هم مراقبت کنند و هم در صورت لزوم برخوردهای لازم را مدنظر قرار دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس