کد خبر 1108170
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲
بهرام قاسمی نمایه

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس گفت: تلاش های هر چه بیشتر آمریکا در روزها و هفته های آتی در مبارزه با چندجانبه گرایی و موازین بین المللی بیش از هر زمان محکوم به شکست است.

به گزارش مشرق، بهرام قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه امروز (سه شنبه) با اشاره به تلاش اخیر آمریکا برای تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت عنوان کرد: آنچه در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد گذشت، در نوع خود از یک فرآیند و برآیند نوینی برخوردار بود و آثار جانبی ناشی از این حرکت نیز می تواند با شگفتی های دیگری همراه شود.

بیشتر بخوانید:

قاسمی: روابط ایران و فرانسه شاهد گسترش در تمامی همکاری‌هاست

وی افزود: آمریکای عضو دائم شورای امنیت و مدعی رهبری جهان و جهانیان با رسوایی و شکستی تاریخی مواجه شد که خود می تواند از هر سو که نگریسته شود، به مبنا و نقطه عطفی در سیر تحولات تاریخ معاصر تبدیل شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: نقش دیپلماسی ایران در این کشاکش تاریخی غیرقابل کتمان است که باید با دقت، منصفانه و از سر خرد و بهنگام بدان نگریست. اما از نگاه دیگر این برآیند برآمده از شورای امنیت، زوایا و عمق و لایه های پیچیده ‌تری نیز دارد. باید بدان آنگونه که باید و هست نگریست و از دل واقعیت های آن نقبی و معبری به سرمنزل مقصود و آرمان و آرزوهای بشر امروز خسته از تمام ناملایمات، فقر، دشمنی، بی عدالتی، افراط‌گرایی و پرگویی و زیاده خواهی جهان خواران داشت و با تلاشی جهان در مسیر کژ راهه را به جایگاه واقعی و طبیعی خود هدایت کرد.

قاسمی اضافه کرد: جمع آرای مخالفان و موافقان در شورای امنیت - سیزده در برابر دو -  نکته مهم و اساسی  دیگری را هم می تواند به تصویر و تصور آورد:- واهمه و دل نگرانی همگانی جهانیان از ادامه استیلا و سلطه جویی یک قدرت قانون گریز با حاکمانی غیر قابل اعتماد و بی اعتنا به تمامی موازین بین المللی و حقوق انسانی و این دانایی همگانی که جهان یکجانبه گرا جهانی بس خطرناک و غیرقابل زیست و دوام است.

سفیر ایران در پاریس خاطرنشان کرد: این می تواند آغازی نوین و نقطه عطفی راهبردی برای تمامی آنانی باشد که با محوریت چند جانبه گرایی می توانند با رایزنی، گفتگو، تحمل و تامل، این مسیر هرچند دشوار را خردمندانه استمرار بخشند و این ممکن نمی شود مگر به تلاش و همکاری و خردورزی همگان.

وی عنوان کرد:چندجانبه گرایی تنها اکسیری است که جهان معلول و بیمار کنونی را می تواند در مداری برتر، در صلح و امنیت پایدار و توسعه اقتصادی و عدالت قرار دهد.

قاسمی در پایان بیان کرد: تلاش های هر چه بیشتر آمریکا در روزها و هفته های آتی در مبارزه با چند جانبه گرایی و موازین بین المللی بیش از هر زمان محکوم به شکست است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس