جهانگیری: خبرنگاران را باید در انجام وظایفشان کمک کنیم

معاون اول رئیس جمهور گفت: قوه قضاییه باید در سریعترین زمان ممکن نسبت به اتهامات مطرح علیه مسئولان ارشد کشور شفاف سازی کند.

به گزارش مشرق، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عصر دیروز در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به گزارش دادستان عمومی و انقلاب تهران مبنی بر تشکیل پرونده های مرتبط با جرایم ارزی، بر لزوم آسیب شناسی از پرونده ها و تخلفات اقتصادی مشابه به منظور انجام اصلاحات در فرآیندها و رویه ها تاکید کرد: حتماً باید با کسانی که در این شرایط سخت جنگ اقتصادی ارز گرفته اند تا کالاهای مورد نیاز مردم را وارد کشور کنند و تخلف کرده اند برخورد شدید قضایی شود تا از یک سو خائنان به ملت مجازات شوند و مسئولین ذیربط در دستگاههای دولتی نیز با آسیب شناسی و اصلاح فرایندها از بروز تخلفات مشابه جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید:

جهانگیری ۲ مصوبه نقشه مهندسی فرهنگی کشور را ابلاغ کرد

وی ادامه داد: در همین مدت برخی اصلاحات انجام شده و سامانه های متعددی نیز راه اندازی شده است، ولی همچنان نیازمند به اصلاحات بیشتر در فرآیند تامین ارز برای واردات کالا به کشور و شفافیت و نظارت دقیق تر در این حوزه هستیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به سخنان نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی در خصوص ادراک عمومی جامعه از وجود فساد در میان مدیران ارشد کشور گفت: در حال حاضر شاهد انتشار اتهامات اقتصادی علیه برخی از مسئولان رده بالای کشور در رسانه های رسمی هستیم که با توجه به حساسیت و اهمیت این موضوع، انتظار عمومی این است که قوه قضاییه در سریعترین زمان ممکن نسبت به تعیین تکلیف این دست از اتهامات اقدام کند و در مورد اتهامات عنوان شده شفاف سازی نماید در غیر این صورت شاهد شکل گیری باوری نادرست در افکار عمومی نسبت به عملکرد و سلامت همه مدیران ارشد نظام خواهیم بود.

وی افزود: به نظر ضروری می رسد که قوه قضاییه برای پاسخگویی به مطالبه مردم و اقناع افکار عمومی نسبت به متخلف بودن مسئولانی که متهم شده اند یا تبرئه آنها از اتهامات مطروحه با فوریت و شجاعت شفاف سازی کند، چرا که در غیر اینصورت سرمایه اجتماعی نظام و اعتماد مردم آسیب جدی خواهد دید.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی و درس آموزی از برخی پرونده های در حال رسیدگی نظیر پرونده فردی از مسئولین دفتر یکی از مقامات ارشد نظام، گفت: اعتماد زیاد به افراد و عدم نظارت دقیق می تواند به تکرار چنین تخلفات و مفاسدی در دفاتر مسئولین کشور منجر شود.

جهانگیری افزود: مسئولان ارشد نظام و مدیران سطوح بالای مدیریتی کشور باید در واگذاری اختیارات و نظارت بر عملکرد دفاتر و مجموعه های مرتبط با خود دقت و حساسیت بیشتری داشته باشند. بعضاً برخی افراد در دفاتر مسئولان عالی رتبه کشور به واسطه اختیارات بی حد و حصر و عدم نظارت به گونه ای از جانب مافوق خود سخن می گویند که منجر به وقوع تخلفاتی می شود که مسئول دستگاه از آن بی خبر است، اما جامعه این تخلفات را به آن مسئول ارتباط داده و به پای او حساب می کند. لذا انتظار است که مراقبت های لازم بیش از پیش انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حوادث پیش آمده در خصوص برخی شرکت های واگذار شده در چارچوب اجرای اصل 44 نیز گفت: دستگاه قضایی باید با قوت به تخلفات مالک این شرکت ها و یا دیگر مدیران متخلف برخورد کند اما در کنار برخورد قضایی باید با هماهنگی و تدوین مقررات اجازه سوء استفاده به متخلفین داده نشود که با تعطیلی کارخانه، زندگی و معیشت کارگران زحمتکش را گروگان بگیرند.

معاون اول رییس جمهور همچنین ضمن انتقاد از کسانی که قصد موج سواری از مسائل مرتبط با خصوصی سازی در کشور را دارند، گفت: ‌مسایل اقتصادی کشور نباید بازیچه رفتارهای سیاسی شود، هر گونه اقدامی در این خصوص باید منجر به حل مسایل ذینفعان و کارگران زحمتکش و رونق تولید باشد و باید با تفکیک شخصیت حقیقی و حقوقی این نوع شرکت ها؛ اجازه نداد که کارخانه تعطیل شود و کارگران آن مشکل معیشتی پیدا کنند.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی واقعی و فعال کشور از برخورد با متخلفان اقتصادی استقبال می کنند، گفت: حرکت هماهنگ هر سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه و شفافیت، نظارت دقیق در مبارزه با مفاسد می تواند به پیشگیری از بروز زمینه های فساد اقتصادی کمک زیادی کند.

معاون اول رییس جمهور شفافیت و نظارت دقیق بر فعالیت های اقتصادی دستگاه ها و مسئولان را زمینه ساز اعتماد جامعه نسبت به نظام اداری و مدیران کشور ارزیابی کرد و گفت: دولت در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی لوایح شفافیت، تعارض منافع و مبارزه با فساد و سلامت اداری را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است و امیدواریم مجلس با تصویب سریعتر این لوایح گام موثری در پیشگیری از بروز مفاسد اقتصادی در دستگاههای مختلف بردارد.

جهانگیری در ابتدای این جلسه ضمن خیرمقدم به نایب رییس اول مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو جدید ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به دستور مقام معظم رهبری برای ایجاد ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و در زمینه برگزاری مرتب جلسات ستاد در دولت تدبیر و امید و دستور کار ستاد مبتنی بر هماهنگی قوا برای مبارزه و جلوگیری از بروز مفاسد اقتصادی گفت: در این جلسه نمایندگان همه دستگاه هایی که در مبارزه با فساد اقتصادی نقش دارند حاضر هستند و تلاش می کنیم با ایجاد بیشترین هماهنگی میان سه قوه بتوانیم در مبارزه با مفاسد اقتصادی و پیشگیری از بروز فساد، موفق تر عمل کنیم و امیدواریم مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم نیز به لحاظ جایگاه قانونگذاری و نظارتی بتواند در این مسیر به دولت و قوه قضایه کمک کند.

همچنین در این جلسه نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت همکاری و همدلی همه دستگاه ها برای برخورد با مفسدان اقتصادی به عنوان وظیفه قانونی و مطالبه رهبری و مردم گفت: باید این باور غلط در افکار عمومی که فساد همه تار و پود نظام را در بر گرفته با شفافیت و نظارت بزداییم. مجلس در این زمینه با هدف پیشگیری از بروز فساد با قدرت ورود یافته و برخی پرونده های تحقیق و تفحص را در دست اجرا دارد. ما از لوایح دولت را در موضوع شفافیت حمایت خواهیم کرد زیرا این قوانین، هزینه اقدام به فساد و میزان کشف مفاسد در کشور را افزایش خواهد داد.

در این جلسه که حجت الاسلام محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه، قاضی زاده هاشمی نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، وزیر دادگستری، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، رییس سازمان بازرسی کل کشور، نماینده وزارت اطلاعات، نماینده سازمان اطلاعات سپاه و نماینده بانک مرکزی حضور داشتند دادستان تهران و نمایندگان دستگاه های نظارتی گزارشی در خصوص آخرین اقدامات در پرونده های مبارزه با مفاسد اقتصادی از جمله برخورد با جرایم ارزی، محتکران کالاهای اساسی، عرضه محصولات فولادی در بورس، مسایل برخی شرکت های خصوصی شده و کلاهبرداری های جمعی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ارائه شد.

در این جلسه دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و نماینده بانک مرکزی نیز گزارشی درباره ایجاد سامانه ملی سنجش اعتبار ایرانیان به منظور اطلاع افراد از اعتبار خود نزد نظام بانکی ارائه کردند و مقرر شد تا دبیرخانه ستاد ضمن برگزاری نشست با دستگاه های ذیربط طرح ایجاد سامانه مذکور را مورد بررسی مجدد قرار دهد و با تقویت نقاط مثبت طرح، نسبت به رفع نقاط ضعف احتمالی آن اقدام و در جلسه آتی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مراتب را برای تصمیم گیری و تقویت و ارتقاء نظام اعتبارسنجی در کشور ارائه کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • وطن پرست DE ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  2 1
  حال اخوی چطوره؟ زندان تشریف دارن؟
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  2 1
  اسحاق یک سوزن به خودت بزن یه جوال دوز به بقیه مسئولان.
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  2 1
  ای کاش 4 تا تیکه به قالیباف مینداختی یکم جیگرمون حال میومد
 • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  2 1
  داداش جانتان ! خوبند ،آقای جهانگیری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  2 1
  آقای جهانگیری ، اخوی چطوره ؟ کسالتش برطرف شد؟
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  1 1
  ضربه ای که به اعتماد و اعتقاد مردم وارد کردین قابل جبران نیست اقای جهانگیری ..... ضمنا هی نگین کالاها به وفور در دسترس مردم قرار دادره قیمتها را کنترل کن شما نون و ماست را هم از کارگر گرفتین ماست 5 هزارتومان شده 27 هزارتومان ..... پراید که مال قشر بدبخت و کارگر بود را هم از اونا گرفتی .. بترسید از اه و نفرین مستضعف

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس