کد خبر 1107376
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۸
بیدگلی

عضو شورای عالی بورس گفت: سیاست گذاران بازار سرمایه نگران ریزش های موقتی بازار نیستند؛ آنچه سیاست گذاران را نگران می کند، رفتارهای هیجانی برخی سهامداران خُرد در ایجاد صف های فروش بی منطق است.

به گزارش مشرق، سعید اسلامی بیدگلی درباره وضعیت این روزهای بازار سرمایه اظهار داشت: طی یک سال گذشته، بازار سرمایه به طور کلی دارای اهمیت زیادی هم در بُعد اقتصاد کلان و هم در بُعد اقتصاد خانوار شده است؛ در این یک ساله، تعداد زیادی از افراد به عنوان سرمایه گذار و سهامدار وارد بورس شده و منابع مالی خود را وارد بازار سرمایه کرده اند.

وی ادامه داد: عمده سرمایه گذاران به ویژه آنهایی که زودتر وارد بازار شده اند به سودهای خوبی هم دست یافته اند همین موضوع سبب شد تا سرمایه گذاران جدیدتر نیز به شوق اینکه ارزش پول خود را از دست ندهند، وارد بازار سرمایه شوند.

بیشتر بخوانید:

سقف سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF افزایش یافت

خاندوزی: اعلام پیش فروش نفت، شیطنت رسانه‌ای دولت بود

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری افزود: با این حال، به طور مرتب به ویژه از از پایان اردیبهشت به این طرف، کارشناسان بازار سرمایه و برخی نمایندگان مجلس و مسئولان در خصوص اضافه قیمت سهام برخی نمادهای صنعتی و احتمال ریزش بازار بورس، هشدارهایی داده بودند.

وی با بیان اینکه من هم با استدلال‌هایی مبنی بر وجود اضافه قیمت سهام در بخش‌هایی از بازار موافق بودم، یادآور شد: علاوه بر این، اضافه قیمت سهام هم سبب شده بود تا تعداد زیادی سرمایه گذار کوتاه مدت هم در یک سال و نیم گذشته وارد بورس شده و پس از کسب سودهای کلان، آماده خروج از بازار باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: با انتشار خبری در خصوص صندوق دارا دوم، این ماشه کشیده شد و بازار جو منفی پیدا کرد؛ در نتیجه در چند روز کاری اخیر شامل دو روز پایانی هفته گذشته و دو روز ابتدایی هفته جاری جو بازار منفی بود؛ خروج سرمایه از بازار نیز به دلایل متعددی رخ داد.

اسلامی بیدگلی خاطرنشان کرد: بخش مهمی از رفتارهای بازار به جای آنکه ناشی از تحلیل‌های بنیادی باشد، ناشی از رفتارهای هیجانی است به گونه‌ای که حتی آنهایی هم که سهم نمادی را زمانی که ۵۰۰ تومان بود خریده اند و حالا می‌بینند همان سهم به ۴,۰۰۰ تومان رسیده است، در صف فروش قرار می‌گیرند. به نظر می‌رسد رفتارهای هیجانی در بورس زیاد است این اتفاق باعث شده تا تحلیل رفتار بازار به خاطر آنکه بر اصول اقتصادی دقیق تکیه ندارد، پیچیده باشد. نه آن زمان که صف‌های خرید چند میلیونی ایجاد می‌شد و نه حالا که صف‌های فروش بنیادی در این چند روز داشته ایم، تحلیل بنیادین اقتصادی ندارد.

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه نوسانات بازار، جزو ذات بورس است، یادآور شد: قرار نیست بازار هر روز مثبت باشد ولی به دلیل رشد تقریباً هر روزه بازار در یک سال اخیر، این توقع در سرمایه گذاران ایجاد شده که بازار باید همچنان بر مدار رشد باشد خیلی‌ها فکر می‌کردند اگر وارد بازار شوند، هر روز مثبت ۵ درصد سود می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران حرفه‌ای در چند روز اخیر آماده اصلاح بزرگ در قیمت‌ها بودند اما نگرانی سیاست گذار در این دوره‌هایی که بازار با اصلاح روبه رو می‌شود، این است که این اصلاح قیمت‌ها ناگهان به یک موج پَنیک تبدیل شود به عبارت دیگر، سیاست گذار نگران منفی شدن یک یا دو روزه بازار نیست بلکه نگران آن است که این منفی شدن‌ها، منجر به یک جریان هیجانی شده و سرمایه گذاران بدون هیچ منطقی مبنی بر اینکه آیا این سهم ارزشمند است یا خیر، در صف‌های فروش بایستند؛ متأسفانه در بازار ایران به دلیل آنکه صف‌های فروش طولانی، وقتی در آن ایجاد می‌شود، دستیابی بازار به نقطه تعادل، بسیار زمان بر است لذا ممکن است بازار به مدت چند روز منفی باشد.

کارشناس اقتصاد مالی بیان داشت: محاسباتی که در خصوص ورود و خروج پول حقیقی به بازار صورت می‌گیرد، چندان دقیق نیست؛ آنچه در رسانه‌ها روزانه در خصوص ورود و خروج پول حقیقی به بازار اعلام می‌شود، همان ورود و خروجی است که روزانه در حساب کارگزاری‌ها صورت می‌گیرد؛ بنابراین اعداد دقیقی نیستند و عمدتاً همان داده‌های خامی است که کارگزاری‌ها منتشر می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردمی که به عنوان سرمایه گذار در یک سال گذشته وارد بورس شده اند، آشنایی‌های اولیه با معاملات بورسی را ندارند، ابراز امیدواری کرد: رسانه‌ها بتوانند کاری کنند که این هیجانات کنترل شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس